Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,171 εγγεγραμμένα μέλη και 2,484,422 μηνύματα σε 79,253 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 227 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Καπιταλισμός Vs Κομμουνισμός

Καπιταλισμός ή Κομμουνισμός;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 186)
Καπιταλισμός
49
26,34%
Κομμουνισμός
52
27,96%
Τίποτε από τα 2
76
40,86%
Δεν ξέρω/Δεν απαντώ
9
4,84%

Σκάρλετ

Μαθητής Γ' λυκείου

H Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H Σκάρλετ Κτ να κανεις,κτ ν'αγαπας, κτ να ελπιζεις έγραψε: στις 17:26, 07-02-12:

Ε, άμα το πάρουμε έτσι τότε προκύπτει ότι ο άνθρωπος ανέκαθεν ήταν ''κοινωνικά εξελιγμένος'' εφόσον, παίρνοντας ως παράδειγμα τον βιασμό, ποτέ δεν βίαζε με τη μια όποιο θηλυκό συναντούσε.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

ΑντιδρόνΣτοιχείο96

Μαθητής Β' λυκείου

Ο ΑντιδρόνΣτοιχείο96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O ΑντιδρόνΣτοιχείο96 ... έγραψε: στις 17:58, 23-09-12:

Το ίδιο πράγμα ουσιαστικά...

Οι μεν cappies λένε πως η κοινωνία θα πάει μπροστά μέσω του ανταγωνισμού των αγορών (αγνοώντας προφανώς τις θεμειώδεις αρχές της ισότητας και της αλληλεγγύης), πατώντας πάνω σε μια υποτιθέμενη ελευθερία. Ποιά ελευθερία? Η ελευθερία του να εξαπατάς τον συνάνθρωπό σου για να κερδίσεις? Η ελευθερία του να εκμεταλλεύεσαι τον 3ο κόσμο για χάρη της βιομηχανίας? Ή μήπως η ελευθερία του να αποκτάς εξουσία και να οξύνεις την ταξική διαφορά?

Οι δε commies κάνουν λόγο για ισότητα, συμμετοχικό κράτος, "λαική" διακυβέρνηση και κατοχή των εργαλείων παραγωγής. Λοιπόν, αφού αναθέτεις τις πρωτοβουλίες στους λίγους, πάλι το κράτος σου θα είναι χωρισμένο στην προνομιούχα τάξη και τους πολλούς απο κάτω. Επίσης μπροστά θα πηγαίνουν μόνο οι "δικοί σου", αφού όλοι οι άλλοι είναι προδότες, πράκτορες, κλπ κλπ. Ακόμα και να ήταν δυνατό αυτό που λες, ο κομμουνισμός ποτέ δε θα τους έχει όλους ευχαριστημένους, άρα θα συμμαχήσει με τους ικανοποιημένους, οι οποίοι θα αποτελέσουν μια ξεχωριστή τάξη σε σύμπραξη με την κυβέρνηση η οποία θα είναι καταπιεστική σαν την καπιταλιστική τάξη (βλ. ΕΣΣΔ, Κίνα, κλπ)... Simple.

Σε κάθε περίπτωση δεν έχουμε ανάγκη απο δόγματα, απο αυτά χορτάσαμε. Απο ιδέες έχουμε ανάγκη. Απο μια αφετηρία Ισότητας, μέσω της Αλληλεγγύης, να φτάσουμε στην Ελευθερία, όπου κανένας δε θα καταπιέζει κανέναν κι όλοι οι άνθρωποι θα ζουν χωρίς αντιπαλότητες...
Παράθεση

Xaris SSSS

Φοιτητής

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε: στις 18:06, 23-09-12:

Ωραίο νήμα, πως και δεν το είδα νωρίτερα..

Κάθε ιδεολογία έχει τα πάνω της και τα κάτω της.

Από την μια έχουμε τις καπιταλιστικές χώρες (Αμερική, Καναδάς, Αυστραλία, Ευρώπη κτλ..)
Και από την άλλη έχουμε τις κομμουνιστικές χώρες (Β. Κορέα, Κούβα, και στο παρελθόν Σοβιετική Ένωση)

Την Κίνα δεν την βάζω, καθώς μπορεί στα χαρτιά να είναι κομμουνιστική αλλά συμπεριφέρεται καπιταλιστικά.

Το ερώτημα είναι, σε ποιες από τις παραπάνω χώρες θέλουμε να μοιάσουμε?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xaris SSSS : 23-09-12 στις 18:42.
1
1
Παράθεση

ἅλς

Φοιτητής

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,074 μηνύματα.

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε: στις 18:11, 23-09-12:

Είδες τι βρίσκεις άμα ψάχνεις;
Ένας SS , κατάλληλος να μιλήσει για τον κομμουνισμό!
Και απ΄ότι διάβασα "ξέρεις" πολλά...(που λέει ο λόγος).
Παράθεση

Xaris SSSS

Φοιτητής

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε: στις 18:13, 23-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από ἅλς
Είδες τι βρίσκεις άμα ψάχνεις;
Ένας SS , κατάλληλος να μιλήσει για τον κομμουνισμό!
Και απ΄ότι διάβασα "ξέρεις" πολλά.................

Το SSSS είναι το γράμμα το οποίο αρχίζει το επίθετο μου x4 την μέρα γέννησής μου (13 -> 1 + 3)
Παράθεση

Mr. Crowley

Φοιτητής

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,917 μηνύματα.

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε: στις 18:28, 23-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Xaris SSSS
οι περισσότερες Αφρικάνικες χώρες)
wtf
1
Παράθεση

nikosxdxd (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,533 μηνύματα.

O nikosxdxd έγραψε: στις 18:31, 23-09-12:

Συγκριτικα, καπιταλισμος.
1
Παράθεση

Xaris SSSS

Φοιτητής

O Xaris SSSS έγραψε: στις 18:41, 23-09-12:

Ναι, σόρρυ, σκεφτόμουν το Κονγκό και μπερδεύτηκα, θα το κανω edit
Παράθεση

toto13

Φοιτητής

Ο toto13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Αθήνας . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O toto13 έγραψε: στις 01:13, 25-09-12:

Καπιταλισμος, μεσα ομως απο ενα παρεμβατικο κρατος σε καιριους τομεις (προνοια κλπ)
1
Παράθεση

Xaris SSSS

Φοιτητής

O Xaris SSSS έγραψε: στις 16:27, 07-10-12:

Βρήκα το παρακάτω βιντεάκι.
δώστε βάση στο 2:10 - 2:15
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,898 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε: στις 16:59, 07-10-12:

Έννοιες όπως ο καπιταλισμός και ο κομμουνισμός δεν είναι κάτι αόριστο που αντιλαμβάνεται ο καθένας ξεχωριστά και μπορεί να απλουστευθεί σε 2 γραμμές. Είναι συγκεκριμένες θεωρίες θεμελιωμένες και ανεπτυγμένες από ανθρώπους. Αν θες να ενημερωθείς καλύτερα όσον αφορά το θέμα πάρε και διάβασε κάνα βιβλίο το οποίο θα εξηγεί τέτοιες θεωρίες βασιζόμενο στην οπτική του κάθε συγγραφέα ξεχωριστά και μην κρέμεσαι από το κάθε βιντεάκι που θα βγάλει ο κάθε δήθεν ψαγμένος blogger που νομίζει ότι ανακάλυψε τον τροχό.
Παράθεση

olgalicious97

Φοιτητής

H olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 246 μηνύματα.

H olgalicious97 don't believe the hype έγραψε: στις 17:34, 26-08-13:

https://www.youtube.com/watch?v=DBPDk0-sRuQ&feature=youtube_gdata_player
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια