Νορβηγικά

Sirenia

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Σκέφτομουν εδώ και πολύ καιρό πως αν πάρω το lower στα αγγλικά θέλω να ξεκινήσω μια δεύτερη ξένη γλώσσα . Θα ήθελα να συνεχίσω για proficiency μα δεν υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρω και γνωρίζω πως οι απαιτήσεις είναι τόσο υψηλές που μαζί με τα φροντιστήρια του σχολείου (Β' Λυκείου) θα μου ερχόντουσαν βουνο! Μια χώρα που μου αρέσει τρομερά είναι η Νορβηγία και έχω φαγωθεί να μάθω νορβηγικά ωστόσο είναι δύσκολο να βρεθεί καθηγητής και είναι και μια γλώσσα που ίσως δεν μου χρειαστεί ποτέ!
Εσείς ποια γλώσσα θα μου προτίνατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tróndur í Gøtu

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Τα Νορβηγικά είναι,κατ' εμέ, η καλύτερη σκανδιναβική γλώσσα για να μάθεις πρώτη. Το λεξιλόγιο της είναι πολύ κοντά στο σουηδικό αλλά σχεδόν πανομοιότυπο με το δανικό. Η προφορά είναι πιο κοντά στη σουηδική και απέχει πολύ από τη δανική. Αν ένας Νορβηγός μιλά καθαρά και αργά γίνεται σε μεγάλο βαθμό κατανοητός από έναν Σουηδό ή έναν Δανό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigonos333

Νεοφερμένος

Ο antigonos333 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Και εγώ τρελαίνομαι για τα νορβηγικά, χωρίς να υπάρχει κάποιος ακριβής λόγος! Θα ήθελα πολύ να μάθω τη γλώσσα, το πρόβλημα όμως είναι, ότι στην περιοχή που μένω δεν υπάρχει περίπτωση να βρω καθηγητή. Υπάρχει καμιά σειρά βιβλίων για να μάθω μόνος μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Όντως η εύρεση καθηγήτη είναι δύσκολη, σε πόλεις πέρα από Θεσσαλονίκη- Αθήνα.
Δε ξέρω για βιβλία, εγώ χρησιμοποιούσα για λίγο αυτό το σάιτ(πρέπει να ξέρεις αγγλικά), μου φάνηκε πολύ καλό, έχω σκοπό να συνεχίσω κάποια στιγμή.
https://www.ntnu.edu/now
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tróndur í Gøtu

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αναθεωρώ.Τα Νορβηγικά έχουν πάρα πολλές διαλέκτους...Μάθετε σουηδικά καλύτερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Αναθεωρώ.Τα Νορβηγικά έχουν πάρα πολλές διαλέκτους...Μάθετε σουηδικά καλύτερα :P

Δίκιο έχεις αλλά και τα σουηδικά έχουν αρκετές :)

Πχ Skanska,Smalandska,Dalmal,Gotlandska,Varmlandska,Norrlandska και τα ''κλασσικά'' σουηδικά είναι τα Stockholmska :)
(Δεν έχω βάλει τους τονισμούς στις λέξεις γιατί δεν τα έχω στο πληκτρολόγιο) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Νορβηγικα? Μμμ παραξενη επιλογη. Πιστευω αν δεν βρεις να ξεκινησεις αυτη τη γλωσσα, καλυτερα μαθε Γερμανικα, απο οσο θυμαμαι τουλαχιστον με τα Δανεζικα ειχαν καποιες ομοιοτητες, οποτε θα αρχισεις να μπαινεις στη λογικη των βορειοευρωπαικων γλωσσων. Παντως αποψη μου καλυτερα βελτιωσε πολυ τα αγγλικα σου και μετα ξεκινα δευτερη γλωσσα. Και οταν λεμε βελτιωσε τη γλωσσα, ΔΕΝ εννοω πτυχιο. Το πτυχιο δεν σημαινει τπτ, ενω και σε πανεπιστημια να θες να κανεις αιτηση δεν το δεχονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigonos333

Νεοφερμένος

Ο antigonos333 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Νορβηγικα? Μμμ παραξενη επιλογη. Πιστευω αν δεν βρεις να ξεκινησεις αυτη τη γλωσσα, καλυτερα μαθε Γερμανικα, απο οσο θυμαμαι τουλαχιστον με τα Δανεζικα ειχαν καποιες ομοιοτητες, οποτε θα αρχισεις να μπαινεις στη λογικη των βορειοευρωπαικων γλωσσων. Παντως αποψη μου καλυτερα βελτιωσε πολυ τα αγγλικα σου και μετα ξεκινα δευτερη γλωσσα. Και οταν λεμε βελτιωσε τη γλωσσα, ΔΕΝ εννοω πτυχιο. Το πτυχιο δεν σημαινει τπτ, ενω και σε πανεπιστημια να θες να κανεις αιτηση δεν το δεχονται
Ξέρω ήδη γερμανικά, έχω τελειώσει το επίπεδο Β2 και έχω μπει Γ1 :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ξέρω ήδη γερμανικά, έχω τελειώσει το επίπεδο Β2 και έχω μπει Γ1 :D

Πολυ καλα τοτε, εχεις καποιες βασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top