Βοήθεια για το ακουστικό των αγγλικών

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Κανένα βιβλίο που να έχει μόνο listening και τις απαντήσεις ξέρετε;
Για alce ή έστω για επίπεδο advanced..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
παιδια ριξτε καμια ιδεα να παρω κανα pass στο λισενινγκ τον μαιο!!!πλιζζ!
-----------------------------------------
να σας πω επισης οτι στα τεστς στην ταξη περναω 1 στα 2...δλδ εχει τυχει να παρω 2 συνεχομενα 40/50 αλλα εχω πεσει και στο 25/50.....θελω να γινω σταθερος και να πιανω καπου 36...37 στα 50!
το listening ηταν για εμενα η μονη δυσκολη ενοτητα.θελει τρομερη εξοικειωση με την αγλλικη γλωσσα,πρεπει να ακους πολλα τραγουδια αγγλικα,να βλεπεις ταινιες χωρις υποτιτλους,κια φυσικα να εισαι απολυτα συγκεντρωμενος.βεβαια παιζει ρολο και το ποσο καλη ακουστικη εχει η αιθουσα και ποσο καλο ειναι το κασετοφωνο γιατι τις περισσοτερς φορες υπαρχει προβλημα.ελπιζω να σε βοηθησα.καλη επιτυχια στις εξετασεις σου.:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

krisos

Νεοφερμένος

Ο krisos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα ....περυσι πηρα το κρατικο lower και εχω βαλει στοχο να δοσω για το proficiency (Michigan) ειμαι 29
θα ηθελα να μου προτεινεται αν φυσικα γνωριζετε καποιες ξενες σειρες που θα μπορουσα να κατεβασω ,καποια ραδιωφονα που θα μπορουσα να παρακολουθω για να βελτιωθω στο ''ακουστικο κομματι'' ..θεωρω πως η επιτυχια στο συγκεκριμενο πτυχιο πιστευω πως περνα απο το listening ...δεν ειμαι πολυ καλος σε αυτο το σημειο ...γενικα προτιμω να διαβαζω για το φροντηστηριο ..αλλα δεν μου ειναι και πολυ ευχαριστο πχ να βλεπω ταινιες χωρις υποτιτλους ...επισης η προφορα αρκετες φορες με δυσκολευει στην κατανοηση θα ηθελα και καποιες ιστοσελιδες σχετικες με το πτυχιο ..σας ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,773 μηνύματα.
Βλέπε ταινίες/σειρές με αγγλικούς υπότιτλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βλέπε ταινίες/σειρές με αγγλικούς υπότιτλους.

Προσωπικά δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα στο ακουστικό στα αγγλικά και αυτό ισως γιατί από μικρή ακούω ξένα τραγούδια, βλέπω ταινίες και τα σχετικά (πχ κανένα βιβλίο πού και πού)! Αλλά αυτό με τους υπότιτλους βοηθά πολύ!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Καλημέρα ....περυσι πηρα το κρατικο lower και εχω βαλει στοχο να δοσω για το proficiency (Michigan) ειμαι 29
θα ηθελα να μου προτεινεται αν φυσικα γνωριζετε καποιες ξενες σειρες που θα μπορουσα να κατεβασω ,καποια ραδιωφονα που θα μπορουσα να παρακολουθω για να βελτιωθω στο ''ακουστικο κομματι'' ..θεωρω πως η επιτυχια στο συγκεκριμενο πτυχιο πιστευω πως περνα απο το listening ...δεν ειμαι πολυ καλος σε αυτο το σημειο ...γενικα προτιμω να διαβαζω για το φροντηστηριο ..αλλα δεν μου ειναι και πολυ ευχαριστο πχ να βλεπω ταινιες χωρις υποτιτλους ...επισης η προφορα αρκετες φορες με δυσκολευει στην κατανοηση θα ηθελα και καποιες ιστοσελιδες σχετικες με το πτυχιο ..σας ευχαριστω

The Big Bang Theory
HOUSE MD
Two and a Half Men
και αν γουστάρεις και Βρετανική προφορά Doctor Who

επίσης:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

krisos

Νεοφερμένος

Ο krisos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σήμερα έβαλα και άκουσα CNN για περιοπου μιση ωρα ...ειχα ενα θεμα με οσους μιλαγαν εκτος στουντιο ειδικα απο ανταποκρισεις με Θορυβους ....αλλα με τους παρουσιαστες αν ακουγα πχ καμια λεξη που δεν την ειχα στο λεξιλογιο μου εβγαζα νοημα απο τα συμφραζομενα ...θελει ομως συγκεντρωση ...γενικα οταν μιλανε γρηγορα τα βρηκα λιγο μπαστουνια εκει εχει αυξημενη δυσκολια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top