Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,171 εγγεγραμμένα μέλη και 2,484,422 μηνύματα σε 79,253 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 183 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Αδιόρθωτος ο Έλληνας...

ἅλς

Φοιτητής

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,074 μηνύματα.

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε: στις 13:45, 08-03-11:

Τρίτη, 8 Μαρτίου 2011

ΑΔΙΟΡΘΩΤΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ!!!!!!!!!!!!!

Όταν διάβαζα εφημερίδες, μου άρεσε να διαβάζω τις «μικρές» ειδήσεις των πίσω σελίδων. Μάλιστα, μάζευα τα αποκόμματα και τα έχω ακόμα φυλαγμένα. Πάντα πίστευα πως η ουσία και το μυστικό κρύβονται στις μικρές ειδήσεις και όχι στις ειδήσεις της πρώτης σελίδας.
Μια «μικρή» είδηση των τελευταίων ημερών ήταν ότι ο ιδιοκτήτης μιας πιτσαρίας στην Πενσυλβάνια τοποθέτησε μια σακούλα με ποντίκια στην τουαλέτα μιας άλλης πιτσαρίας. Στη συνέχεια, προσπάθησε να κάνει το ίδιο και σε μια ακόμα πιτσαρία, αλλά, όταν διαπίστωσε πως κάποιος τον παρακολουθούσε, πέταξε τη σακούλα με τα ποντίκια στα σκουπίδια.
Δεν μου φάνηκε καθόλου περίεργο ότι ο άνθρωπος που το έκανε αυτό ήταν Έλληνας. Και βέβαια, δεν με εκπλήσσει καθόλου ότι οι άνθρωποι στους οποίους προσπάθησε να κάνει κακό ήταν κι αυτοί Έλληνες.
Νομίζω πως ξέρω την ιστορία αυτών των Ελλήνων. Ο ένας από τους τρεις άνοιξε μια πιτσαρία, πήγε καλά, οπότε άνοιξαν πιτσαρίες και οι άλλοι δυο.
Γύρω τους θα υπήρχαν εκατοντάδες πιτσαρίες και εστιατόρια, αλλά ο Έλληνας νοιάζεται μόνο για το πώς πάνε οι πιτσαρίες των άλλων Ελλήνων. Αυτός που η πιτσαρία του δεν δούλευε τόσο καλά όσο οι πιτσαρίες των δυο άλλων αποφάσισε να τους κάνει κακό.
Το αστείο σε αυτήν την ιστορία είναι πως ο ιδιοκτήτης της πιτσαρίας στην οποία έβαλε τα ποντίκια ο συμπατριώτης μας ονομάζεται Φάκας. Ο Φάκας πήγε στην τουαλέτα της πιτσαρίας του και ανακάλυψε πως ο ιδιοκτήτης της άλλης πιτσαρίας –που ονομάζεται Γαλιατσάτος- είχε τοποθετήσει μια σακούλα με ποντίκια. Τα ποντίκια πιάστηκαν από τον Φάκα.
Αστείο –για τα δεδομένα της χώρα μας τουλάχιστον- είναι πως ο δράστης αντιμετωπίζει, μεταξύ άλλων, και κατηγορίες για κακομεταχείριση ζώων. Διώκεται και επειδή κακομεταχειρίστηκε τα ποντίκια.
Η τραγική ειρωνεία είναι πως οι πιτσαρίες των τριών Ελλήνων βρίσκονται στα προάστια της Φιλαδέλφειας. Φιλαδέλφεια, μια ελληνική λέξη που σημαίνει αδελφική αγάπη.
Εδώ και χρόνια έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως η κατάρα του Έλληνα είναι ο φθόνος – κυρίως, ο φθόνος για τον άλλο Έλληνα. Κι αυτό εξηγεί ίσως πολλά για την κατάσταση στην οποία βρίσκεται σήμερα η χώρα μας.

Αναρτήθηκε από volida
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ἅλς : 08-03-11 στις 14:13.
3
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

angels wings

Νεοφερμένος

H angels wings αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H angels wings έγραψε: στις 17:56, 05-04-11:

Η διχόνοια των Ελλήνων είναι αυτή που έχει καταστρέψει ολόκληρη την χώρα!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 05-04-11 στις 18:42. Αιτία: διόρθωση κεφαλαίων
1
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 2,379 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε: στις 18:05, 05-04-11:

αυτό που έχει καταστρέψει την χώρα είναι η τακτική του έλληνα: με το ένα χέρι μουντζώνω την βουλή(ως υπόδειγμα ηθικής), και με το άλλο κάνω λαμογιές για την πάρτυ μου και ψηφίζω αυτούς που μετά μουντζώνω ως υπαίτιους για την κακομοιριά μου.
2
Παράθεση

cacofonix

Φοιτητής

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ανοιχτό Πανεπιστήμιο . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε: στις 06:08, 20-04-11:

Φιλαδέλφεια είναι και το τυρί όμως...
Παράθεση

cacofonix

Φοιτητής

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ανοιχτό Πανεπιστήμιο . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε: στις 06:15, 20-04-11:

Φιλαδέλφεια είναι και το τυρί όμως...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Αθλείται ο Έλληνας; - Από resaldis01
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-12-13 στις 23:21.
    • Και ο Εφιάλτης ήταν Έλληνας! - Από Νωεύς
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φάκελος: Ελληνική Κρίση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-01-13 στις 15:38.
    • Γίνε Έλληνας για μία εβδομάδα - Από Eileen
      Το θέμα έχει λάβει 39 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Επικαιρότητα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-11-11 στις 10:15.
    • Σημερινός Έλληνας - Από fuela
      Το θέμα έχει λάβει 64 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-02-09 στις 00:23.
    • Ο Έλληνας - Από evouli
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-11-06 στις 14:35.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα