Γενικό - Διαχωρισμός Άλγεβρας - Γεωμετρίας

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στο θεμα μας, απο τοτε υπηρχε διαχωρισμος αλγεβρας-γεωμετριας η τα εσπασαν μετα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Κοίτα, εγώ Α' Λυκείου στο "ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ" είχα ξεχωριστά αυτά τα 2....
Αλλά και στη Β' στο "ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ" πάλι ξεχωριστά τα είχα...
Στη Γ' είχα τα "Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής" που υπάρχουν μέχρι τώρα...
Δεν ξέρω άλλα πάνω στο θέμα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Α τα ιδια και τωρα. Μονο που απο περσι ξαναγινε Γενικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

belina

Νεοφερμένος

Η belina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Δεν βολεύει τόσο βέβαια που τα χώρισαν γιατί μπορεί να σου χρειάζεται κάτι την Τρίτη πχ. στην Άλγεβρα και Γεωμετρία να έχεις Παρασκευή και μετά πρεπεί να θυμηθείς να φέρεις την επόμενη Γεωμετρία και όργανα και τέτοια...... Εγώ πάντως αφότου ήρθε και η καινούργια μας καθηγήτρια που δεν με συμπάθησε καθόλου, όχι οτι συμπάθησε κανέναν στην τάξη(εκτός από μια κοπέλα που βέβαια στριμμένη όπως η καθηγήτρια) από εκεί που είχα 20 μου έβαλε 16..... Και ύστερα 18 μετά από πολύ μεγάλη προσπάθεια απο εμένα...... Φαντάζεστε πόσο μπερδεύτηκα??? Ήταν πολύ δύσκολο και να καταλάβω όταν εξηγούσε αυτή....... Εμένα μου άρεσε όπως όταν τα κάναμε μαζί όλα, στο δημοτικό;):xixi:


Άρα δεν μου αρέσει καθόλου ο διαχωρισμός τους ως μαθήματα:down::down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η ίδια επιστήμη είναι, απλά στο σχολείο διαχωρίζεται για πρακτικούς λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lakis

Νεοφερμένος

Ο ΑιμίλιοΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Για να μας ταλαιπωρούν!Η Γεωμετρία της 3ης είναι μια βλακεία επι το πλείστον..Μονο το κομμάτι με τν Τριγωνομετρία αξιζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo Killer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo Killer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Καλα,εγω το βιβλιο το εχω χωρισει σε 2 τομους σκιζωντας το!!!Καλό ε???:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsaras7

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κατούνα (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Για να υπαρχει μια σειρα στο βιβλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vjshadow

Νεοφερμένος

Ο vjshadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά, όλα είναι μαθηματικά... Η τριγωνομετρία δεν είναι όμως γεωμετρία. Είναι κάτι ξεχωριστό από μόνη της. Ο διαχωρισμός γίνεται περισσότερο για πρακτικούς λόγους και για να δωθεί ίσως μεγαλύτερη βαρύτητα για την Γ΄λυκείου. Γιατί δεν ασχολείστε ξανά με την γεωμετρία μετά την Β΄λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
δεν ξέρω αν είναι καλύτερα έτσι!εμείς πάντως μαζί τα κάναμε!όλα μαθηματικά είναι βέβαια αργότερα θα καταλάβετε ότι η γεωμετρία μερικές φορές μπορει να σε σώσει όταν η άλγεβρα δυσκολεύει(ακόμη και σε πανελλαδικές) και το αντίθετο. επίσης ένας που μπορεί να αντιληφθει γεωμετρικά κάτι δεν δυσκολεύεται και να το γράψει αλγεβρικά,, κατά κανόνα !δεν ξέρω τελικά τι είναι καλύτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Για να μας ταλαιπωρούν!Η Γεωμετρία της 3ης είναι μια βλακεία επι το πλείστον..Μονο το κομμάτι με τν Τριγωνομετρία αξιζει!

Η προχωρημένη τριγωνομετρία δεν θεωρείται καν Γεωμετρία βεβαια.

δεν ξέρω αν είναι καλύτερα έτσι!εμείς πάντως μαζί τα κάναμε!όλα μαθηματικά είναι βέβαια αργότερα θα καταλάβετε ότι η γεωμετρία μερικές φορές μπορει να σε σώσει όταν η άλγεβρα δυσκολεύει(ακόμη και σε πανελλαδικές) και το αντίθετο. επίσης ένας που μπορεί να αντιληφθει γεωμετρικά κάτι δεν δυσκολεύεται και να το γράψει αλγεβρικά,, κατά κανόνα !δεν ξέρω τελικά τι είναι καλύτερο

Εγω πιστεύω απλώς οτι η Γεωμετρία και η Άλγεβρα αναπτύσσουν δύο διαφορετικές οπτικές και λογικές για τα Μαθηματικά. Το κακό είναι όταν φτάσεις στο σημείο να τα θεωρείς ασύνδετα, πράγμα που φυσικά δεν συμβαίνει. Συνδεδεμένα είναι και μπλέκονται παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hraklis

Νεοφερμένος

Ο Hraklis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Λογικα το χωρισαν ετσι ωστε να μαθουμε απο τωρα πως θα ειναι στο λυκειο....Και εμεις μια ωρα γεωμετρια και τρεις ωρες αλγεβρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top