Ελληνική Νοηματική Γλώσσα

anna....

Νεοφερμένος

Η anna.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Καλησπέρα σας :) Ενδιαφέρομαι να μάθω τη νοηματική γλώσσα και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε βαθμό δυσκολίας,χρόνο εκμάθησης,σχολές με πιστοποίηση (εθνικές κατα προτίμηση γιατί money yiok λόγω κρίσης :P ) και γενικότερα, οποιαδήποτε χρήσιμη πληροφορία και προσωπική εμπειρία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
ενδιαφέρομαι και εγώ!!

όποιος γνωρίζει ας μας πει δυο πραγματα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna....

Νεοφερμένος

Η anna.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
ενδιαφέρομαι και εγώ!!

όποιος γνωρίζει ας μας πει δυο πραγματα!!

Δεν βλέπω να γνωρίζει κανείς κι έτσι έκανα μια μίνι - πρόχειρη έρευνα μόνη μου. Βρήκα έναν σύνδεσμο που μπορεί να σου φανεί χρήσιμος κι εσένα dogie μιας κι ενδιαφέρεσαι :)
https://www.idrimakofon.gr/?menu_id=7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Λοιπόν,αρχικά να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω ιδέα από νοηματική! :(
Αλλά η καθ των αγγλικών μου που μου έκανε ιδιαίτερα πριν από 2-3 χρόνια παρακολουθούσε μαθήματα νοηματικής σε μία σχολή στη Θεσσαλονίκη.Λοιπόν,επειδή μου είχε πει κάποια πράγματα:
-->οι καθηγητές της νοηματικής πρέπει βάσει νόμου να είναι κωφοί
-->οι περισσότεροι είχαν την ικανότητα της ακοής όταν γεννήθηκαν και την έχασαν στην παιδική τους ηλικία για διάφορους λόγους,γι'αυτό και αν και δεν μπορούν να ακούσουν,μπορούν να προφέρουν δυο-τρεις λέξεις
-->οι περισσότεροι ξέρουν να διαβάζουν χείλη,οπότε και αρχάριος να είσαι στη νοηματική,με έναν κωφό μπορείς να συννεονοηθείς
-->είναι προσβλητικό να τους κωφάλαλους,όπως τους λένε πολλοί,γιατί έχουν την ικανότητα της ομιλίας,η σωστή λέξη γι'αυτούς είναι κωφός και όχι κωφάλαλος
-->η νοηματική είναι μία πραγματικά πολύ δύσκολη γλώσσα,καθώς πρέπει να κινείς συνεχώς τα χέρια σου και αν τα κινήσεις λάθος μπορεί να πεις κάτι άλλο από αυτό που θέλεις
-->ΟΙ ΔΙΕΡΜΗΝΕΙΣ ΤΗς ΝΟΗΜΑΤΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΣΤΑ ΔΕΛΤΙΑ ΕΙΔΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΩΦΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!!

Και εδώ είναι μία εικόνα με το αλφάβητο στη νοηματική,η οποία αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και σε ένα βιβλίο γλώσσας του δημοτικού


Στη νοηματική κάθε λέξη εκφράζεται και με μία κίνηση του χεριού,αλλά για κάποια πράγματα (πχ για τα ονόματα) δεν υπάρχει κίνηση,οπότε πρέπει να τα συλλαβίζεις με βάσει αυτό το αλφάβητο.

Αυτά που γράφω καλό θα ήταν να τα διασταυρώσεις,διότι είναι ό,τι θυμάμαι από αυτά που μου είχε πει η καθ μου πριν από τρία χρόνια.Θυμάμαι που η δασκάλα μας στο δημοτικό μας είχε βάλει να μάθουμε να λέμε το όνομά μας στη νοηματική,αλλά δεν το θυμάμαι τώρα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
-->είναι προσβλητικό να τους κωφάλαλους,όπως τους λένε πολλοί,γιατί έχουν την ικανότητα της ομιλίας,η σωστή λέξη γι'αυτούς είναι κωφός και όχι κωφάλαλος

Δεν είναι προσβλητικό, απλά λάθος χαρακτηρισμός. Μπορούν να μιλήσουν, αλλά δεν ξέρουν πώς να το κάνουν επειδή δεν μπορούν να ακούσουν τον εαυτό τους ή τους γύρω τους για να αναπαράγουν λέξεις.

Έκανα κάποια σεμινάρια νοηματικής στο 1ο έτος. Ο δάσκαλος ήταν κωφός και μας είχε πει ότι είχε 2 αδέρφια, εκ των οποίων μόνο το ένα ήταν εκ γενετής κωφό, παρ' όλα αυτά και η αδερφή του άργησε πολύ να μιλήσει και να συνεννοηθεί με λέξεις, γιατί δεν μπορούσε να επικοινωνήσει αλλιώς με την οικογένειά της! Στα σεμινάρια είχαμε μαζί μας και μαθητευόμενη διερμηνέα, που τότε ήταν ένα στάδιο πριν πιστοποιηθεί ως διερμηνέας (ελπίζω να τα κατάφερε η κοπέλα:D).

Θυμάμαι ακόμα στο πρώτο μάθημα που μας ζητούσε να του λέμε τα ονόματά μας, διάβαζε τα χείλη μας και το αναπαρήγαγε στην νοηματική. Είχε ενθουσιαστεί με το δικό μου, είχε πει ότι στα τόσα χρόνια είναι από τα πιο "εύηχα" που του έχουν τύχει.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top