Φοιτητική ζωή στην Αθήνα

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Δεν έχω ζήσει ακόμα ως φοιτητής στην Αθήνα, αλλά όλα αυτά τα 18 χρόνια που μένω δεν έχω βαρεθεί καθόλου. Μου αρέσει που έχει πολλά πράγματα να κάνεις, πολλά μέρη να δεις(π.χ. κάθε φορά που πάω κέντρο, βρίσκω και ένα καινούριο σοκάκι). Μένω σε μια περιοχή που έχει αρκετό πράσινο και πάρκα και δε θα το άλλαζα. Γενικά είμαι άνθρωπος της πόλης, δεν μπορώ να είμαι κάπου να βλέπω τα ίδια και τα ίδια, τους ίδιους ανθρώπους κτλ. Τώρα μπαίνω στην 3η βδομάδα που είμαι στο χωριό και αν δεν ήταν οι συνομήλικοί μου να βγαίνουμε κάθε βράδυ, θα είχα βαρεθεί πολύ περισσότερο. Δεν μπορώ να είμαι κάπου που να είναι μόνο οι κότες και εγώ, που λέει ο λόγος. :lol:

Από άλλες πόλεις που έχω πάει, θα πήγαινα σίγουρα ως φοιτητής να μείνω Καλαμάτα που συνδυάζει βουνό και θάλασσα, καθώς και Θεσσαλονίκη που έχει αρκετά να κάνεις, όχι όπως η Αθήνα αλλά και πάλι. Αλλού δεν νομίζω. Φέτος πήγαμε 7ήμερη στην Κρήτη, από τις οποίες οι 2 μέρες ήταν στα Χανιά. Την πρώτη μέρα ξετρελάθηκα αλλά τη 2η πήγαμε στα ίδια μέρη και βαρέθηκα αμέσως. Το Ηράκλειο, πέρα από την Κνωσσό και το λιμάνι, μου θυμίζει μια μικρή Αθήνα, οπότε δε θα το επέλεγα. Βόλο που είχα πάει στην Γ Γυμνασίου δεν έχει και πολλά, μόνο την παραλιακή οδό περπατούσαμε συνέχεια πάνω κάτω.

Η μόνη μικρή πόλη που θα έμενα αλλά σε αρκετά μεγαλύτερη ηλικία είναι το Καρπενήσι. Όμορφη πόλη, με πολύ ωραίο κλίμα.

Υ.Γ. Αποφύγετε τον Πύργο Ηλείας πάση θυσία. Πηγαίντε εκεί και θα καταλάβετε. :P

Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενά σου. Η Αθήνα είναι μία πόλη για κάθε τύπο ανθρώπου, αφού προσφέρει πληθώρα κέντρων ψυχαγωγίας και διασκέδασης, πνευματικής και ψυχικής ανάτασης, αλλά και χώρων εστίασης. Με σαγηνεύει ιδιαίτερα ο συνδυασμός του σύγχρονου και του κλασικού (ιδιαίτερα στο κέντρο). Επιπλέον, θεωρώ πως τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς στην πρωτεύουσα μπορούν να διευκολύνουν τις μετακινήσεις, παρά την ομολογουμένη ταλαιπωρία που προξενεί αρκετές φορές το διαβόητο κυκλοφοριακό πρόβλημα στους δρόμους της. Θεωρώ, δηλαδή, πως ένας φοιτητής δύναται να απολαύσει την Αθήνα και τις ''υπηρεσίες'' της, χωρίς να δαπανά πολλά χρήματα.

Αν είχα την ευκαιρία να ζήσω τα φοιτητικά μου χρόνια σε άλλη πόλη, αυτή θα ήταν σίγουρα η Καλαμάτα. Την έχω επισκεφθεί πάνω από τρεις φορές και κάθε φορά ανακαλύπτω και μία καινούρια πτυχή της. Είναι μεστή φοιτητών και ο συνδυασμός του βουνού και της θάλασσας, όπως επισημαίνει ο φίλτατος Ιάκωβος, είναι μοναδικός. Τα Ιωάννινα, αντίστοιχα, προσφέρουν πολλά πλεονεκτήματα για τον φοιτητή (όπως το συμπέρανα από την πολυήμερη φετινή εκδρομή του σχολείου μου , αλλά και όπως μου το μετέφεραν γνωστοί που σπουδάζουν εκεί).
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Στην Αθήνα.Προτειμω τσιμεντούπολη που έχει όμως τα πάντα,παρά έπαρχεια που δεν έχει πράγματα να κάνω συν ότι είναι γεμάτη βλάχους που κοιτάνε τι κανείς.(μιλάω για Επαρχειες όχι για πόλεις).

Βέβαια και Θεσσαλονίκη θα εμένα αλλά η Αθήνα μου αρέσει περισσότερο.
Τι ρατσισμός και τι αντιλήψεις είναι αυτές για τους βλάχους;:rofl:
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, αν πηγαίνεις κάθε μέρα για καφέ των 5 ευρώ στο Κολωνάκι, αν σκας καθημερινά 12αρια για κοκτέιλ στο anglais και το citizen, αν δίνεις 15αρι στο Λόχαν κάθε πέμπτη, παρασκευή και κυριακή και 20αρι στα μπουζούκια κάθε Σάββατο, 900αρι θα σου βγει.



Υπάρχει κάποια απαγόρευση που δε γνωρίζω;


αρχικά δεν είναι μόνο οι έξοδοι. Είναι όλο το πακέτο. Ενοίκια, λογαριασμοι, ψώνια και τα δικά σου έξοδα. Επίσης όταν εννοούσα ότι δεν βγαίνεις κάθε μερα, δεν το οριοθετούσα από την άποψη ότι σου απαγορεύει κάποιος να βγεις από το σπίτι. Απλά δεν έχεις την πολυτέλεια βάση των οικονομικών σου δυνατοτήτων, να κάνεις εξόδους καθημερινούς που θα σου δώσουν μια διαοφορετική ποιότητα ζωής με βάση τα οικονομικά σου. Μάλλον εδώ κατάλαβες λάθος. Αυτό το ότι στην Αθήνα δεν πληρώνεις μόνο τον αέρα, ΙΣΧΥΕΙ
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,986 μηνύματα.

Mitsos747

Νεοφερμένος

Ο Mitsos747 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Επειδή σε λίγους μήνες λογικά θα είμαι στην Αθήνα ως φοιτητής, μπορείτε όσοι έχετε ζήσει εκεί να μου περιγράψετε λιγο τη ζωή της πόλης; Ας πουμε σχετικά με το κόστος ζωής, την επικινδυνότητα-εγκληματικοτητα, τις επιλογές διασκέδασης, τον καιρό, τις μετακινήσεις με τα μεσα μαζικής μεταφοράς...
Θα ήθελα να ξέρω τι με περιμένει εκει!
 

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Επειδή σε λίγους μήνες λογικά θα είμαι στην Αθήνα ως φοιτητής, μπορείτε όσοι έχετε ζήσει εκεί να μου περιγράψετε λιγο τη ζωή της πόλης; Ας πουμε σχετικά με το κόστος ζωής, την επικινδυνότητα-εγκληματικοτητα, τις επιλογές διασκέδασης, τον καιρό, τις μετακινήσεις με τα μεσα μαζικής μεταφοράς...
Θα ήθελα να ξέρω τι με περιμένει εκει!

Είμαι σίγουρος ότι τίποτα δεν έχει αλλάξει δραματικά από τον καιρό των προηγούμενων 20+ σελίδων με posts όπως κι άλλες άπειρες πηγές.

Που ξέρεις ότι θα είσαι φοιτητής στην Αθήνα φίλε μου;Δες πρώτα ποσό θα γράψεις και τα βλέπεις αυτά μετά.
Καλή επιτυχία εύχομαι!

Πάρε κι εσύ με το καλό το πτυχίο σου και μετά άρχισε να ονειρεύεσαι την Γερμανία και τον πολιτισμό.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Επειδή σε λίγους μήνες λογικά θα είμαι στην Αθήνα ως φοιτητής, μπορείτε όσοι έχετε ζήσει εκεί να μου περιγράψετε λιγο τη ζωή της πόλης; Ας πουμε σχετικά με το κόστος ζωής, την επικινδυνότητα-εγκληματικοτητα, τις επιλογές διασκέδασης, τον καιρό, τις μετακινήσεις με τα μεσα μαζικής μεταφοράς...
Θα ήθελα να ξέρω τι με περιμένει εκει!


Καλησπέρα αγορίνα. Πρώτον καλή συνέχεια στον αγώνα σου και καλή επιτυχία στις εξετασεις . Θα σου μιλήσω απο εμπειρίες κολλητών μου στην Αθηνα ειναι φοιτητές 4ο έτος, γενικά έχει παι θετικά και αρνητικά. Τα θετικά ειναι οτι σου δινει πολλές επιλογές για εξόδους , θέατρα, παααρα πολλα μαγαζιά κτλ. Όμως, η εγκληματικότητα ειναι οντως τεράστια, η ζωη και η μετακίνηση πανάκριβα και επισης πανάκριβα και τα ενοίκια . Ομως κι αν οι γονεις σου εχουν πολυ καλη οικονομική κατασταση, δεν παύει να ειναι επικίνδυνα.. πολυ καλυτερα περνανε γνωστοι μου και φίλοι μου που σπουδάζουν επαρχία. Ομως καλύτερα από τη Θεσσαλονίκη (προσωπική μου άποψη και των φίλων μου).
(Και εγω οταν επισκέπτομαι ολους αυτούς , οντως και εγω προτιμώ επαρχία)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Όλοι κάνουν σχέδια για το αύριο,δίνει κίνητρο για το σήμερα. Ακόμα και εαν στο τέλος δεν τα περατώνουμε είναι σημαντικό να τα κάνουμε :P .Στην προκειμένη πράγματι πρέπει να εστιάσει ο φίλος στο τώρα και στο διάβασμα του αλλά δεν είναι κακό εαν θέλει να μάθει κάποια πράγματα . Το μεγαλύτερο κακό της Αθήνας λοιπόν είναι πράγματι η εγκληματικότητα . Απο εκεί και πέρα όσων αφορά την διασκέδαση,τις μετακινήσεις είναι τοπ . Επίσης έχει ποικιλία επιλογών για όλων των ειδών τα γούστα και τις τσέπες .

Γενικότερα η μεγαλύτερη διαφορά που θα αντιληφθείς εαν μέχρι τώρα ζούσες επαρχία και δεν είχες πάει ποτέ Αθήνα θα είναι οτι φαίνεται χαώδης απο όλες τις απόψεις . Αυτό αρχικά ίσως σε φρικάρει αλλά θα το συνηθίσεις μετά τον 1ο ή 2ο χρόνο σου . Σημαντικό είναι να θυμάσαι οτι θα έχεις και αρκετούς φίλους που θα είναι στην ίδια φάση . Είναι σίγουρο οτι θα βρεις συμφοιτητές σου που έχετε κοινά ενδιαφέροντα(να και το θετικό του χάους :laugh: ) .
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Ό,τι είπαν τα παιδιά. Η Αθήνα είναι χαώδης, ωστόσο χάρη στον ηλεκτρικό και το μετρό μπορείς να συναντιέσαι εύκολα με τους συμφοιτητές ή φίλους σου οι οποίοι θα μένουν σε άλλες περιοχές. Μετά από λίγο καιρό όμως μπορείς να τη νιώσεις σπίτι σου, αφού βασικοί προορισμοί όπως Μοναστηράκι, Γκάζι, Θησείο και Σύνταγμα είναι πολύ must και θα πηγαίνεις συνέχεια. :)

Επίσης έχει πάρα πολλές επιλογές σε συναυλίες, θέατρα, μουσεία και άλλα events!
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Γενικά όπως και να έχει η Αθήνα είναι μια πάρα πολύ ωραία πόλη και ενδείκνυται για φοιτητές.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Φίλε που ρωτάς για την Αθήνα, κάθε δήμος έχει ιστοσελίδα και ίσως και σε λίδα στο φβ στα οποία μπορείς να ενημερωθείς για εκδηλώσεις, ομάδες για πολιτιστικά ή αθλητικά μαθήματα και εκδηλώσεις, για συναυλίες κλπ. Επίσης και οι σχολές συνήθως ανακοινώνουν διάφορα events πιστεύω. :yes:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Όλες οι πόλεις εκτός από την Αθήνα, ακόμα και η Θεσσαλονίκη, είναι ταυτόσημες με την ανεργία. Συνεπώς οι περισσότεροι θα πρέπει να μάθουν και συνηθίσουν την Αθήνα. Όσο πιο νωρίς το κάνεις τόσο το καλύτερο.
 

Armark

Νεοφερμένος

Ο Armark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Περασα σε μια σχολη στην Αθηνα οπου και εκατσα για 1 μηνα επειδη δυσκολευομαι παρα πολυ να μεινω εδω για τον λογο του οτι ειμαι απο αλλη πολυ μακρινή πολη. Οποτε σκεφτηκα να κανω μετεγγραφή αλλα δεν μου εγινε δεκτή. Αξιζει να επιστρέψω στην αθηνα για την σχολη παρα του οτι δυσκολευομαι να μεινω μονος μου εκει;
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Περασα σε μια σχολη στην Αθηνα οπου και εκατσα για 1 μηνα επειδη δυσκολευομαι παρα πολυ να μεινω εδω για τον λογο του οτι ειμαι απο αλλη πολυ μακρινή πολη. Οποτε σκεφτηκα να κανω μετεγγραφή αλλα δεν μου εγινε δεκτή. Αξιζει να επιστρέψω στην αθηνα για την σχολη παρα του οτι δυσκολευομαι να μεινω μονος μου εκει;
Προσπάθησε και με 10%
 

Armark

Νεοφερμένος

Ο Armark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Δεν μπορω να κανω 10% διοτι περασα σε μια ακυρη σχολη που δεν μου αρεσε πριν 2 χρονια και το χρησιμοποίησα τωρα που περασα Αθηνα.
κάτσε εισαι στο 2ο ετος σπουδων από τοτε που έδωσες;
 

Armark

Νεοφερμένος

Ο Armark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εδωσα το ‘17 πανελληνιες και στην σχολη της Αθήνας τωρα ειμαι 2ο ετος
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top