Νέα τμήματα ΗΜΜΥ

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Οι καθηγητές Πανεπιστημίων και πρώην ΤΕΙ από τη στιγμή που δεν έχουν ούτε ένα ένσημο στην πραγματική οικονομία, δεν έστειλαν ποτέ βιογραφικό σε εταιρίες για να δουν τι αξίζουν, δεν είχαν ποτέ αξιολόγηση της επίδοσής τους αλλά τσεπώνουν χιλιάρικα το μήνα από το Ελληνικό κράτος (ιερό καζάνι του Δημοσίου) δεν έχουν άποψη για θέματα εργασίας και προσανατολισμού. Οι καθηγητές Πανεπιστημίου και πρώην ΤΕΙ, πέρα από την καρέκλα τους και το μηνιάτικο, το όλο πρεστίζ της θέσης τους και τα δικά τους παιδιά, δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον για τους πτυχιούχους τους. Νόμος της φύσης. Ο σώσον εαυτόν σωθήτο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Σταματήστε να καταπίνετε αμάσητο και ν' αναπαράγετε ό,τι σας λένε οι καθηγητές σας...άνθρωποι που αδιαφόρησαν για τους πτυχιούχους τους επί 30+ χρόνια κι επέτρεψαν όλη αυτή την κοροϊδία σε βάρος τους είναι αποδεδειγμένα αναξιόπιστοι και θα έπρεπε κάθε μέρα να είστε έξω απ' τα γραφεία τους και να τους τραμπουκίζετε για το γεγονός ότι είσαστε (και θα συνεχίσετε να είστε) επαγγελματικά ξεκρέμαστοι!
Διάβασε εδώ:
https://www.esos.gr/arthra/63048/ta-epta-vimata-gia-na-ginoyn-polytehnikes-sholes-oi-sholes-mihanikon-ton-tei
Και θα καταλάβεις ότι α)αυτό που λες δεν ισχύει και β)ότι αυτή η διαδικασία δεν πρόκεται να ολοκληρωθεί ποτέ!

Ρε Τζάκ εσύ μας έλεγες οτι δεν θα γίνουν 5ετές τα προγράμματα εαν θυμάμαι καλά . Σίγουρα δεν μπορεί κάποιος να πιστέψει ότι λένε οι καθηγητές,αλλά ούτε εσύ αποτελείς αξιόπιστη πηγή . Γιατί να τα βάλει ένας φοιτητής με κάποιον που πληρώνεται να κάνει μια x δουλειά και εξ'ορισμού θα ενδιαφερθεί κυρίως για τον δικό του εαυτό ;

Το αστείο είναι όμως οτι στο βήμα 2 το άρθρο που έστειλες λέει ακριβώς αυτό που είπα ,και συζητάμε ουσιαστικά :

"Ως αντίστοιχα για την εφαρμογή του παρόντος νοούνται δύο Τμήματα αν με την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος σπουδών αποκτώνται αντίστοιχες γνώσεις, δεξιότητες και ικανότητες για την άσκηση αντίστοιχων δραστηριοτήτων."

Όλοι αυτοί οι ΗΜΜΥ δεν θα μείνουν ξεκρέμαστοι πάντως γιατί η περισσότερη δουλειά είναι σε τηλεπικοινωνίες και ηλεκτρονικά που δεν χρειάζεσαι αναγνώριση πέρα απο 4έτη-πανεπιστημιακό πτυχίο για να απασχοληθείς σε ανάλογες θέσεις . Οι πρώην απόφοιτοι της ηλεκτρονικής του ΤΕΙ Αθήνας είχαν πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση,φαντάσου τώρα :P .

Τι θα παίξει με μηχανολόγους,πολιτικούς μηχανικούς και τα συναφή,κλαίν δεν είναι καν το θέμα εδώ. Ας προσέχουν τα παιδιά τι βάζουν στο μηχανογραφικό τους,κάνοντας την σωστή έρευνα και ζυγίζοντας τα οφέλη και τα ρίσκα . Τίποτα δεν είναι κρυφό εξάλλου και όποιος θέλει μπορεί να βρει ότι θέλει με λίγο googlάρισμα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
1)Ρε Τζάκ εσύ μας έλεγες οτι δεν θα γίνουν 5ετές τα προγράμματα εαν θυμάμαι καλά . Σίγουρα δεν μπορεί κάποιος να πιστέψει ότι λένε οι καθηγητές,αλλά ούτε εσύ αποτελείς αξιόπιστη πηγή . Γιατί να τα βάλει ένας φοιτητής με κάποιον που πληρώνεται να κάνει μια x δουλειά και εξ'ορισμού θα ενδιαφερθεί κυρίως για τον δικό του εαυτό ;

2)Το αστείο είναι όμως οτι στο βήμα 2 το άρθρο που έστειλες λέει ακριβώς αυτό που είπα ,και συζητάμε ουσιαστικά :

"Ως αντίστοιχα για την εφαρμογή του παρόντος νοούνται δύο Τμήματα αν με την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος σπουδών αποκτώνται αντίστοιχες γνώσεις, δεξιότητες και ικανότητες για την άσκηση αντίστοιχων δραστηριοτήτων."

3)Όλοι αυτοί οι ΗΜΜΥ δεν θα μείνουν ξεκρέμαστοι πάντως γιατί η περισσότερη δουλειά είναι σε τηλεπικοινωνίες και ηλεκτρονικά που δεν χρειάζεσαι αναγνώριση πέρα απο 4έτη-πανεπιστημιακό πτυχίο για να απασχοληθείς σε ανάλογες θέσεις . Οι πρώην απόφοιτοι της ηλεκτρονικής του ΤΕΙ Αθήνας είχαν πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση,φαντάσου τώρα :P .

1)Ναι αυτό έλεγα, εννοώντας προφανώς 5ετή και ισότιμα με τα ήδη υπάρχοντα πολυτεχνικά τμήματα!:rolleyes:
Δε φανταζόμουν ότι θα έφταναν ποτέ σε τέτοιο επίπεδο κοροϊδίας φοιτητών και αποφοίτων, ώστε να τα κάνουν μεν 5ετή αλλά να μην είναι και ισότιμα, έχοντας θεσπίσει διαδικασίες ισοτίμησης που όποιος τις διαβάσει κι έχει στοιχειώδη αντίληψη καταλαβαίνει ότι δε θα ολοκληρωθούν ποτέ...
2)Αυτά είναι γενικόλογα...δες τις επιτροπές, τη σύστασή τους, το πόσοι και ποιοι πρέπει να μεσολαβήσουν για να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες κ.λπ. κ.λπ.
Εκεί είναι το ζουμί!;)
3)"Ξεκρέμαστοι" προφανώς από πλευράς νομοθετικής επαγγελματικής κατοχύρωσης, όχι γενικότερα...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
1)Ναι αυτό έλεγα, εννοώντας προφανώς 5ετή και ισότιμα με τα ήδη υπάρχοντα πολυτεχνικά τμήματα!:rolleyes:
Δε φανταζόμουν ότι θα έφταναν ποτέ σε τέτοιο επίπεδο κοροϊδίας φοιτητών και αποφοίτων, ώστε να τα κάνουν μεν 5ετή αλλά να μην είναι και ισότιμα, έχοντας θεσπίσει διαδικασίες ισοτίμησης που όποιος τις διαβάσει κι έχει στοιχειώδη αντίληψη καταλαβαίνει ότι δε θα ολοκληρωθούν ποτέ...
2)Αυτά είναι γενικόλογα...δες τις επιτροπές, τη σύστασή τους, το πόσοι και ποιοι πρέπει να μεσολαβήσουν για να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες κ.λπ. κ.λπ.
Εκεί είναι το ζουμί!;)
3)"Ξεκρέμαστοι" προφανώς από πλευράς νομοθετικής επαγγελματικής κατοχύρωσης, όχι γενικότερα...

1),2)Αχα...υπόψιν,εδώ θα είμαστε εξάλλου και στο μέλλον να το δούμε πάλι . Το παράδοξο είναι οτι το να φτάσεις στο σημείο ώστε να ισχύει αυτή η γενικολογία σημαίνει οτι τα υπόλοιπα βήματα έχουν πραγματοποιηθεί . Όσον αφορά στο ΠΑΔΑ οι επιτροπές αυτές συστάθηκαν και έγιναν όλα όπως προβλέπεται. Το νέο πρόγραμμα θα ξεκινήσει απο αυτό το ακαδημαϊκό έτος να τρέχει.

Εαν και προσωπικά μου φαίνεται απίθανο να αφήσουν αυτά τα νέα τμήματα ξεκρέμαστα,πρέπει να επισημάνω οτι το χέρι μου δεν το βάζω στην φωτιά . Το σίγουρο είναι οτι ακαδημαϊκός χάρτης έχει γίνει άνω κάτω,και επομένως δύο λύσεις βλέπω. Ισοπέδωση προς τα κάτω,ή ανύψωση όλων προς τα πάνω απο αυτό το σημείο και πέρα . Υπάρχει ρίσκο σε κάθε περίπτωση αυτό πρέπει να το ξέρουν όλοι οι υποψήφιοι και να πάρουν την απόφαση τους ή να είναι σε ετοιμότητα να δράσουν στο μέλλον,βλέποντας και κάνοντας .

3) Οπότε πρακτικά πρέπει να διαμαρτυρηθούμε για δικαιώματα σε δουλειές που ούτως η άλλως θα είναι νεκρές για τις επόμενες δεκαετίες ; Όταν θα έρθει η ανάπτυξη στα αλήθεια σε αυτή την χώρα,θα έχουν τακτοποιηθεί και τα προβλήματα στα επαγγελματικά δικαιώματα,γι'αυτό δεν αμφιβάλλω :P .
 

nickd6776

Νεοφερμένος

Ο nickd6776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Eσύ Samael τι γνώμη έχεις για την σχολή σου απο την έως τώρα εμπειρία σου ;
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
1)Αχα...υπόψιν,εδώ θα είμαστε εξάλλου και στο μέλλον να το δούμε πάλι . Το παράδοξο είναι οτι το να φτάσεις στο σημείο ώστε να ισχύει αυτή η γενικολογία σημαίνει οτι τα υπόλοιπα βήματα έχουν πραγματοποιηθεί .

2)Όσον αφορά στο ΠΑΔΑ οι επιτροπές αυτές συστάθηκαν και έγιναν όλα όπως προβλέπεται. Το νέο πρόγραμμα θα ξεκινήσει απο αυτό το ακαδημαϊκό έτος να τρέχει.

3)Εαν και προσωπικά μου φαίνεται απίθανο να αφήσουν αυτά τα νέα τμήματα ξεκρέμαστα,πρέπει να επισημάνω οτι το χέρι μου δεν το βάζω στην φωτιά . Το σίγουρο είναι οτι ακαδημαϊκός χάρτης έχει γίνει άνω κάτω,και επομένως δύο λύσεις βλέπω. Ισοπέδωση προς τα κάτω,ή ανύψωση όλων προς τα πάνω απο αυτό το σημείο και πέρα .

4)Υπάρχει ρίσκο σε κάθε περίπτωση αυτό πρέπει να το ξέρουν όλοι οι υποψήφιοι και να πάρουν την απόφαση τους ή να είναι σε ετοιμότητα να δράσουν στο μέλλον,βλέποντας και κάνοντας .

5) Οπότε πρακτικά πρέπει να διαμαρτυρηθούμε για δικαιώματα σε δουλειές που ούτως η άλλως θα είναι νεκρές για τις επόμενες δεκαετίες ; Όταν θα έρθει η ανάπτυξη στα αλήθεια σε αυτή την χώρα,θα έχουν τακτοποιηθεί και τα προβλήματα στα επαγγελματικά δικαιώματα,γι'αυτό δεν αμφιβάλλω :P .

1)Μόνο τα εύκολα βήματα έχουν πραγματοποιηθεί...είναι εύκολο π.χ. ως υπουργός Παιδείας να βγάζεις μια τροπολογία και να λες "σας κάνω 5ετούς φοίτησης και κόψτε το λαιμό σας να καλύψετε τις ανάγκες διδασκαλίας κ.λπ." (έχοντας παράλληλα ικανοποιήσει και το Τ.Ε.Ε. με το κλείσιμο των Τ.Ε.Ι. και την απονομή integrated Master που ήταν αιτήματα δεκαετιών) και να ψηφίσεις κι ένα νόμο που προβλέπει διαδικασίες πρακτικά ανεφάρμοστες και παραπέμπει την υπόθεση στις καλένδες, για να έχεις να λες και στους ηλίθιους ψηφοφόρους "ορίστε, εγώ τουλάχιστον σας έφερα μια λύση, οι άλλοι τι έκαναν;" για να σε ξαναψηφίσουν!
Η υπόθεση μέχρι στιγμής είναι σα να λέμε "κατά το ήμισυ τελειωμένη υπόθεση με τη γκόμενα...εγώ θέλω"!:lol:
Ειδικά εμείς οι μεγαλύτεροι σε ηλικία το έχουμε ξαναδεί πολλές φορές αυτό το εργάκι...

2)Ποιες επιτροπές συστάθηκαν;Εγώ δε βλέπω τίποτα τέτοιο στα Μ.Μ.Ε.!
Η υπόθεση έχει κολλήσει (και θα κολλήσει για πολύυυυυ καιρό ακόμη) στο "γίναμε 5ετούς φοίτησης", λες και αυτό από μόνο του σημαίνει κάτι θετικό!:whatever:
Κι ακόμη κι αν συσταθούν νομίζεις ότι θα καταλήξουν κάπου;Ή ότι αν καταλήξουν θα προχωρήσει κανείς τα πορίσματά τους;
Ξέρεις πόσες τέτοιες επιτροπές έχω δει τα 10+ χρόνια που ασχολούμαι με το ζήτημα να συστήνονται, να συνεδριάζουν, να στέλνουν έτοιμα με κορδελίτσα τα Π.Δ. με τα επαγγελματικά δικαιώματα των εκκρεμών ειδικοτήτων στον υπουργό, να απομένει ΜΟΝΟ η υπογραφή του για να ολοκληρωθεί η διαδικασία κι αυτή να μη μπαίνει ποτέ καθ' υπόδειξη του Τ.Ε.Ε.;:rolleyes:
Και τώρα συζητάμε σοβαρά ότι για επαγγελματικά δικαιώματα διπλωματούχων μηχανικών (όχι των Τ.Ε.Ι. που θα ήταν και λιγότερα ούτως ή άλλως) και μ' αυτές τις τερατώδεις διαδικασίες το ζήτημα θα λυθεί και θα λυθεί και σε εύλογο χρονικό διάστημα;!
Άσε παλικάρι μου, δεν έχετε ιδέα με τι αλήτες και τι ανθρώπους του "βαθέως κράτους" έχετε μπλέξει (κι εσείς κι εμείς)...

3)Αν έκανες λίγη έρευνα θα διαπίστωνες ότι πριν από αυτά τα τμήματα έχουν αφήσει ξεκρέμαστα για δεκαετίες (κάποια εκ των οποίων μέχρι και σήμερα) αρκετά πολυτεχνικά τμήματα (κυρίως σε επαρχιακές πόλεις αλλά και σε κεντρικές π.χ. Μεταλλειολόγους, Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. κ.α.)...για ρώτα π.χ. κανέναν διπλωματούχο μηχανικό Παραγωγής & Διοίκησης του Δ.Π.Θ. να σου πει πότε ιδρύθηκε η σχολή του, πότε μπήκε στο Τ.Ε.Ε. και με τι επαγγελματικά δικαιώματα και τα ξαναλέμε!;)
Προς το παρόν με βάση τις μέχρι τώρα ενδείξεις και ιστορικό (αντιστοιχίσεις μετεγγραφών, διαδικασίες αντιστοίχισης σχολών μηχανικών με πολυτεχνικές σχολές του τύπου "όποιος δε θέλει να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει κ.α.) μπορούμε να κάνουμε με σχετική ασφάλεια πρόβλεψη για αρκετές δεκαετίες για τα πρώην Τ.Ε.Ι.!

4)Οι σπουδές και το μέλλον του καθενός ΔΕΝ θα έπρεπε να έχουν τέτοιου είδους ρίσκα...

5)Το βλέπεις με τελείως λάθος σκεπτικό το θέμα...τα επαγγελματικά δικαιώματα δεν είναι απλά και μόνο θέμα εργασιών αμοιβών κ.λπ. αλλά και θέμα ηθικής τάξεως, αξιοπρέπειας, σεβασμού προς τις σπουδές μας και τους κόπους μας κ.ο.κ.
Για μένα π.χ. που δεν τα έχω ανάγκη και που έχω πάρει επαγγελματικά το δρόμο μου προ πολλού είναι κυρίως το δεύτερο...για άλλους (π.χ. πολιτικούς μηχανικούς Τ.Ε. ελεύθερους επαγγελματίες) μπορεί να είναι το ψωμί τους!
Όσο για τις δουλειές, σήμερα μπορεί να είναι νεκρές ή να μπορείς να τις καλύπτεις χρησιμοποιώντας διάφορα νομοθετήματα δεξιά κι αριστερά ή/και βάζοντας π.χ. κάποιο φίλο διπλωματούχο μέλος Τ.Ε.Ε. ή τρίτο επ' αμοιβή να στις υπογράψει (αν πρέπει να περάσουν π.χ. από Πολεοδομία και χρειάζεσαι την ανάλογη άδεια), στο μέλλον όμως μπορεί οι δουλειές να ανθήσουν ή/και αυτοί που σήμερα έκλεισαν τα Τ.Ε.Ι. αύριο να κλείσουν π.χ. και τις ηλεκτρονικές πλατφόρμες μόνο για τα μέλη του Τ.Ε.Ε. και να μη μπορείς να διεκπεραιώσεις ούτε τις απλούστερες των εργασιών χωρίς τη μεσολάβηση-νταβατζιλίκι κάποιου διπλωματούχου συναδέλφου κατόχου άδειας ασκήσεως επαγγέλματος!;)
Ίσα ίσα που τώρα που είναι ο κλάδος στα κάτω του ήταν ευκαιρία να πιεστούν οι εμπλεκόμενοι και να σπάσουν κατεστημένα δεκαετιών...όταν γίνει η θάλασσα γιαούρτι αγόρι μου όλοι αυτοί δε θα σου αφήσουν ούτε το κουταλάκι του γλυκού να φας!;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
1)Μόνο τα εύκολα βήματα έχουν πραγματοποιηθεί...είναι εύκολο π.χ. ως υπουργός Παιδείας να βγάζεις μια τροπολογία και να λες "σας κάνω 5ετούς φοίτησης και κόψτε το λαιμό σας να καλύψετε τις ανάγκες διδασκαλίας κ.λπ." (έχοντας παράλληλα ικανοποιήσει και το Τ.Ε.Ε. με το κλείσιμο των Τ.Ε.Ι. και την απονομή integrated Master που ήταν αιτήματα δεκαετιών) και να ψηφίσεις κι ένα νόμο που προβλέπει διαδικασίες πρακτικά ανεφάρμοστες και παραπέμπει την υπόθεση στις καλένδες, για να έχεις να λες και στους ηλίθιους ψηφοφόρους "ορίστε, εγώ τουλάχιστον σας έφερα μια λύση, οι άλλοι τι έκαναν;" για να σε ξαναψηφίσουν!
Η υπόθεση μέχρι στιγμής είναι σα να λέμε "κατά το ήμισυ τελειωμένη υπόθεση με τη γκόμενα...εγώ θέλω"!:lol:
Ειδικά εμείς οι μεγαλύτεροι σε ηλικία το έχουμε ξαναδεί πολλές φορές αυτό το εργάκι...

2)Ποιες επιτροπές συστάθηκαν;Εγώ δε βλέπω τίποτα τέτοιο στα Μ.Μ.Ε.!
Η υπόθεση έχει κολλήσει (και θα κολλήσει για πολύυυυυ καιρό ακόμη) στο "γίναμε 5ετούς φοίτησης", λες και αυτό από μόνο του σημαίνει κάτι θετικό!:whatever:
Κι ακόμη κι αν συσταθούν νομίζεις ότι θα καταλήξουν κάπου;Ή ότι αν καταλήξουν θα προχωρήσει κανείς τα πορίσματά τους;
Ξέρεις πόσες τέτοιες επιτροπές έχω δει τα 10+ χρόνια που ασχολούμαι με το ζήτημα να συστήνονται, να συνεδριάζουν, να στέλνουν έτοιμα με κορδελίτσα τα Π.Δ. με τα επαγγελματικά δικαιώματα των εκκρεμών ειδικοτήτων στον υπουργό, να απομένει ΜΟΝΟ η υπογραφή του για να ολοκληρωθεί η διαδικασία κι αυτή να μη μπαίνει ποτέ καθ' υπόδειξη του Τ.Ε.Ε.;:rolleyes:
Και τώρα συζητάμε σοβαρά ότι για επαγγελματικά δικαιώματα διπλωματούχων μηχανικών (όχι των Τ.Ε.Ι. που θα ήταν και λιγότερα ούτως ή άλλως) και μ' αυτές τις τερατώδεις διαδικασίες το ζήτημα θα λυθεί και θα λυθεί και σε εύλογο χρονικό διάστημα;!
Άσε παλικάρι μου, δεν έχετε ιδέα με τι αλήτες και τι ανθρώπους του "βαθέως κράτους" έχετε μπλέξει (κι εσείς κι εμείς)...

3)Αν έκανες λίγη έρευνα θα διαπίστωνες ότι πριν από αυτά τα τμήματα έχουν αφήσει ξεκρέμαστα για δεκαετίες (κάποια εκ των οποίων μέχρι και σήμερα) αρκετά πολυτεχνικά τμήματα (κυρίως σε επαρχιακές πόλεις αλλά και σε κεντρικές π.χ. Μεταλλειολόγους, Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. κ.α.)...για ρώτα π.χ. κανέναν διπλωματούχο μηχανικό Παραγωγής & Διοίκησης του Δ.Π.Θ. να σου πει πότε ιδρύθηκε η σχολή του, πότε μπήκε στο Τ.Ε.Ε. και με τι επαγγελματικά δικαιώματα και τα ξαναλέμε!;)
Προς το παρόν με βάση τις μέχρι τώρα ενδείξεις και ιστορικό (αντιστοιχίσεις μετεγγραφών, διαδικασίες αντιστοίχισης σχολών μηχανικών με πολυτεχνικές σχολές του τύπου "όποιος δε θέλει να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει κ.α.) μπορούμε να κάνουμε με σχετική ασφάλεια πρόβλεψη για αρκετές δεκαετίες για τα πρώην Τ.Ε.Ι.!

4)Οι σπουδές και το μέλλον του καθενός ΔΕΝ θα έπρεπε να έχουν τέτοιου είδους ρίσκα...

5)Το βλέπεις με τελείως λάθος σκεπτικό το θέμα...τα επαγγελματικά δικαιώματα δεν είναι απλά και μόνο θέμα εργασιών αμοιβών κ.λπ. αλλά και θέμα ηθικής τάξεως, αξιοπρέπειας, σεβασμού προς τις σπουδές μας και τους κόπους μας κ.ο.κ.
Για μένα π.χ. που δεν τα έχω ανάγκη και που έχω πάρει επαγγελματικά το δρόμο μου προ πολλού είναι κυρίως το δεύτερο...για άλλους (π.χ. πολιτικούς μηχανικούς Τ.Ε. ελεύθερους επαγγελματίες) μπορεί να είναι το ψωμί τους!
Όσο για τις δουλειές, σήμερα μπορεί να είναι νεκρές ή να μπορείς να τις καλύπτεις χρησιμοποιώντας διάφορα νομοθετήματα δεξιά κι αριστερά ή/και βάζοντας π.χ. κάποιο φίλο διπλωματούχο μέλος Τ.Ε.Ε. ή τρίτο επ' αμοιβή να στις υπογράψει (αν πρέπει να περάσουν π.χ. από Πολεοδομία και χρειάζεσαι την ανάλογη άδεια), στο μέλλον όμως μπορεί οι δουλειές να ανθήσουν ή/και αυτοί που σήμερα έκλεισαν τα Τ.Ε.Ι. αύριο να κλείσουν π.χ. και τις ηλεκτρονικές πλατφόρμες μόνο για τα μέλη του Τ.Ε.Ε. και να μη μπορείς να διεκπεραιώσεις ούτε τις απλούστερες των εργασιών χωρίς τη μεσολάβηση-νταβατζιλίκι κάποιου διπλωματούχου συναδέλφου κατόχου άδειας ασκήσεως επαγγέλματος!;)
Ίσα ίσα που τώρα που είναι ο κλάδος στα κάτω του ήταν ευκαιρία να πιεστούν οι εμπλεκόμενοι και να σπάσουν κατεστημένα δεκαετιών...όταν γίνει η θάλασσα γιαούρτι αγόρι μου όλοι αυτοί δε θα σου αφήσουν ούτε το κουταλάκι του γλυκού να φας!;)

Δεν διαφωνώ Τζακ, τα πράγματα μπορούν να γίνουν κάλλιστα όπως λες. Απο πλευράς φοιτητών το μόνο που μπορεί να γίνει ,είναι τα παιδιά να κάνουν έξυπνες και καλές επιλογές που όπως λες θα τους εξασφαλίσουν το ψωμί τους σε πρώτη φάση. Μην ξεχνάς όμως οτι η πλειοψηφία των φοιτητών απλά πέρασε κάπου και απλά θέλει να πάρει ένα χαρτί και να βρει μια δουλειά.Οι περισσότεροι δεν νοιάζονται καν για το τι θα απογίνει το τμήμα ή οι μελλοντικοί απόφοιτοι. Ομοίως γιατί οι καθηγητές πλην συγκεκριμένων εξαιρέσεων να ενδιαφέρονται για τα δικαιώματα των αποφοίτων :P ; Είναι μια γενικότερη νοοτροπία των Ελλήνων που περνάει και στο πανεπιστήμιο μεταξύ άλλων θεσμών της Ελληνικής κοινωνίας . Ακόμα και οι απόφοιτοι που φώναζαν δεν είδα να κατάφεραν κάτι ουσιαστικό όμως . Πρακτικά ότι θέλει η εκάστοτε κυβέρνηση γίνεται κάθε φορά . Και αυτό μετά απο 30 χρόνια προσπάθειας ανθρώπων που παρακολουθούσαν στενά το θέμα .Οπότε τι θα αλλάξει τώρα ; Όταν το πλοίο βυθίζεται καλώς ή κακώς το εγκαταλείπεις παρά προσπαθείς να βουλώσεις μάταια τις τρύπες του . Εξάλλου το είπες και ο ίδιος,εαν δεν έφτιαξαν τα πράγματα τώρα στην κρίση με πίεση,θα γίνει άραγε εαν ποτέ ανθίσουν ; Αυτό που βλέπω εγώ είναι οτι θα γεμίσει όλη η χώρα με τμήματα μηχανικών,το επάγγελμα θα χάσει την όποια αίγλη που του είχε απομείνει , και η ανεργία στον κλάδο θα αυξηθεί ακόμα παραπάνω καθώς ο τεχνολογικός τομέας απο υποβαθμισμένος μετατράπηκε σε εξαφανισμένος .

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο,οι σπουδές τόσο στην Ελλάδα όσο και έξω είναι ένα ρίσκο απο μόνο του . Λίγο πολύ το οτι αυτό ξεχάστηκε συντέλεσε στο να φτάσουν τα πράγματα εδώ που έφτασαν,καθώς οι σπουδές και μάλιστα σε μουράτες σχολές παρουσιάζονται ως η εγγύηση για ένα καλό μέλλον . Θέλω να πιστεύω οτί τα πράγματα θα φτιάξουν,ωστόσο τα δεδομένα εως αυτή την στιγμή συμφωνούν κυρίως μαζί σου. Έγιναν κινήσεις που θα επιφέρουν μεγάλες αλλαγές, χωρίς ιδιαίτερο πλάνο, για το πως θα ενισχυθεί η οικονομία της χώρας . Επομένως δεν είναι απίθανο να είμαστε στην αρχή μιας επανάληψης του κύκλου της ιστορίας ως τώρα,με ίδρυση νέων τμημάτων χωρίς σαφή προσδιορισμό και κατοχύρωση επαγγελματικών δικαιωμάτων. Θέλω να ελπίζω πραγματικά οτι θα αποδειχθείς λάθος...αλλιώς η χώρα μας θα υποστεί άλλες τόσες δεκαετίες χειρότερης παράνοιας . Δυστυχώς επαγγέλματα που παλιά πρόσφεραν σίγουρη μόνιμη εργασία πλέον θα στηρίζονται σε συμβάσεις αορίστου χρόνου και ετεροαπασχόληση και σπάνια θα σχετίζονται και με το αρχικό αντικείμενο σπουδών,αυτή είναι η πραγματικότητα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αν ξαφνικά κάνανε τα παραϊατρικά ΤΕΙ τμήματα ιατρικής, και αναγνωρίζανε και άλλα τμήματα ως ιατρικής και είχαμε 500 ιατρικές σε όλη την Ελλάδα τότε η ιατρική παιδιά δε θα άξιζε... και μαζί με αυτή δε θα άξιζαν και οι λοιπές παραιατρικές σχολές.

Για αυτό τον λόγο μην διαλέγετε Πολυτεχνικές σχολές... δεν είστε πλέον ο μάγκας με τις υπογραφές...
 
Τελευταία επεξεργασία:

nickd6776

Νεοφερμένος

Ο nickd6776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Eίναι προφανές οτι οι αναγνωρίσεις θα γίνουν ανα περίπτωση και όχι μαζικά. Οπως καταλαβαίνετε δεν μπορεί να έχουν τύχει αντιστοίχισης ανεκδιήγητα τμήματα της επαρχίας (βλέπε ΗΜΜΥ Κοζάνης) και να μην ισχύσει το ίδιο στα τμήματα του Παν Δυτικής Αττικής τουλάχιστον, που και υποδομές έχει (κτίρια, εργαστήρια κλπ) και στελέχωση και πρόγραμμα απολύτως αντίστοιχο. Δεν θα μπορούσαμε να πούμε το ίδιο για τα νέα τμήματα πχ της Πάτρας....
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
1)Ομοίως γιατί οι καθηγητές πλην συγκεκριμένων εξαιρέσεων να ενδιαφέρονται για τα δικαιώματα των αποφοίτων :P ;

2)Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο,οι σπουδές τόσο στην Ελλάδα όσο και έξω είναι ένα ρίσκο απο μόνο του .

3)Θέλω να ελπίζω πραγματικά οτι θα αποδειχθείς λάθος.

1)Σε ένα σοβαρό κράτος καθηγητές οι οποίοι π.χ. εξαπατούν υποψήφιους και νυν φοιτητές με ψευδείς δηλώσεις (π.χ. στο τμήμα μου που γράφουν στο νέο οδηγό σπουδών ότι οι πτυχιούχοι ασκούν το επάγγελμα του Μηχανολόγου Μηχανικού με βάση το Π.Δ. 99/2018, που δεν τους αφορά καν ακόμη) ή με υποσχέσεις που δεν υλοποιούνται τελικά (θααααα πάρετε Ε.Δ. κ.λπ.) θα έτρεμαν πότε θα έρθει η ώρα της σύλληψης και καταδίκης τους σε κάποιο ποινικό δικαστήριο...στην Ελλάδα που μήνας μπει μήνας βγει ο μισθός και τα διάφορα "perks" πέφτουν κανονικά και δεν τους κουνάει κανείς απ' τη θέση τους ο κόσμος να χαλάσει φυσικά και δεν έχουν λόγο να ενδιαφέρονται για τίποτα και για κανέναν...

2)Ακριβώς επειδή ούτως ή άλλως υπάρχουν ρίσκα (εύρεσης εργασίας σε εύλογο χρονικό διάστημα, σωστής επιλογής ειδικότητας, εξειδίκευσης κ.λπ.) είναι απαράδεκτο ο πτυχιούχος να έχει ένα ακόμη ρίσκο στην καμπούρα του λόγω κάποιων αλητών που κινούν τα νήματα στον κλάδο και στο κράτος γενικότερα (=να υπολογίζει σε επαγγελματικά δικαιώματα που ή δε θα πάρει πότε ή αν πάρει δε θα είναι αυτά που υπολόγιζε)...

3)Κι εγώ αυτό θέλω να πιστεύω, ούτε έχω κάνα λόγο να μη θέλω να τακτοποιηθούν τα παιδιά που σπουδάζουν εκεί τώρα ούτε έχω να χάσω κάτι προσωπικά, ίσα ίσα...απλά έχοντας κάνει "διδακτορική διατριβή" πάνω σ' αυτό το θέμα από πολύ μικρή ηλικία (για να καταλάβεις, ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου ήταν ένας απ' τους 70 φοιτητές της σχολής Υπομηχανικών του "Μικρού Πολυτεχνείου" της Θεσσαλονίκης που έκαναν πορεία διαμαρτυρίας ξεκινώντας από Θεσσαλονίκη και καταλήγοντας Αθήνα με τα πόδια (!!!) τη δεκαετία του 1960) αδυνατώ να το πιστέψω...
 

Angelo27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Angelo27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Εγώ θα συμβούλευα να αποφύγετε τα νέα τμήματα, όχι επειδή τα σνομπάρω επειδή προήλθαν από συγχωνεύσεις/ανωτατοποιήσεις ΤΕΙ, αλλά γιατί δεν ξέρει κανείς τι πρόκειται να γίνει με αυτά. Πολλά ίσως μελλοντικά συγχωνευθούν με άλλα τμήματα ή ίσως καταργηθούν. Το ότι θα μπει η βάση του 10 είναι άλλος ένας παράγοντας που μάλλον οδηγεί προς αυτήν την κατεύθυνση. Επίσης, δεν είναι ξεκάθαρα τα επαγγελματικά δικαιώματα. Γενικώς υπάρχει μεγάλη αβεβαιότητα. Φίλε που πρωτοέγραψες το ποστ θα σε συμβούλευα να ξαναδώσεις πανελλήνιες.

EDIT: Θα ήθελα να προσθέσω τη θέση της υπουργού, η οποία είναι ότι η τεχνολογική εκπαίδευση διαφέρει από την πιο θεωρητική. Συνεπώς, τα τμήματα που προήλθαν από τα ΤΕΙ αν και τώρα είναι πανεπιστημιακά, μελλοντικά πιθανώς να χαρακτηριστούν τεχνολογικού τομέα και άρα να μην είναι ισάξια των ΑΠΘ, ΔΠΘ που λες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Για να το κλείνουμε σιγά σιγά, το resume όσον αφορά την τελική επιλογή κατά τον Jack of Spades (για σπουδές μηχανικών γενικότερα) έχει ως εξής:
1)Θες να γίνεις μηχανικός, η οικογένεια σου μπορεί να σε στηρίξει οικονομικά και το λέει η περδικούλα σου;
Άσε τα φροντιστήρια, τις πανελλήνιες κ.λπ. και ξεκίνα έρευνα για να φύγεις για σπουδές σε κάποιο βιομηχανικά ανεπτυγμένο κράτος του εξωτερικού (π.χ. Γερμανία)...για μένα αυτή είναι η καλύτερη επιλογή που μπορεί να κάνει ένας Έλληνας υποψήφιος φοιτητής με τα σημερινά δεδομένα για πολλούς λόγους!
2)Αν τελικά μείνει Ελλάδα για τον Α ή Β λόγο, ας κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί για να περάσει σε κάποια πολυτεχνική σχολή από τις προϋπάρχουσες...αν όμως του κάτσει σχολή μηχανικών (πρώην Τ.Ε.Ι.) και η εναλλακτική αυτής είναι άλλος ένας χρόνος χαμένος για να δώσει 2η φορά πανελλήνιες τότε ας πάει εκεί να ξεμπερδεύει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα από σπουδές κ.λπ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top