Αριθμός εισακτέων στα ΑΕΙ

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Καλησπέρα
Μήπως γνωρίζετε με ποια κριτήρια και από ποιον αποφασίζεται ο αριθμός εισακτέων του κάθε τμήματος στα πανεπιστήμια;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πρώτα από την ΓΣ των καθηγητών του Τμήματος (με ψήφισμα, μαχαιρώματα και κομματίλα) κάθε χρονιά τον Απρίλιο-Μάϊο πριν τις Πανελλήνιες. Η διαδικασία είναι άκρως νομολατρική, τυπολατρική, γαρ Δημοσιοκεντρική και έπειτα ακολουθεί μια παρόμοια διαδικασία από μια σειρά υπηρεσιών μέχρι την Πρυτανεία του Πανεπιστημίου που υπάγεται το Τμήμα και το Υπουργείο. Εξήγησα μια φορά πως γίνεται η φάση σε Ολλανδούς φίλους μου και δεν κατάλαβαν το point.
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Πρώτα από την ΓΣ των καθηγητών του Τμήματος (με ψήφισμα, μαχαιρώματα και κομματίλα) κάθε χρονιά τον Απρίλιο-Μάϊο πριν τις Πανελλήνιες. Η διαδικασία είναι άκρως νομολατρική, τυπολατρική, γαρ Δημοσιοκεντρική και έπειτα ακολουθεί μια παρόμοια διαδικασία από μια σειρά υπηρεσιών μέχρι την Πρυτανεία του Πανεπιστημίου που υπάγεται το Τμήμα και το Υπουργείο. Εξήγησα μια φορά πως γίνεται η φάση σε Ολλανδούς φίλους μου και δεν κατάλαβαν το point.
Εδω δεν μπορούμε να καταλάβουμε εμείς, θα καταλάβουν οι ολλανδοι;...
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Απ' ό,τι ξέρω η διαδικασία ξεκινά αφενός από τα ίδια τα τμήματα που προτείνουν στα υπουργείο τον αριθμό των φοιτητών που μπορούν να φιλοξενήσουν βάσει του μεγέθους των αμφιθεάτρων, της υλικοτεχνικής υποδομής και του υπολογιζόμενου κόστους φοίτησης για τον καθένα. Έπειτα το υπουργείο παίρνει την τελική απόφαση και ορίζει τον αριθμό των εισακτέων στο διπλάσιο... Έτσι πχ σχολές θετικών επιστημών με εργαστήρια προτείνουν 50-80 άτομα και το υπουργείο τους στέλνει 120-170...

Σε σχολές που δεν έχουν εργαστήρια, όπως η νομική, οι περιορισμοί είναι ακόμα λιγότεροι με αποτέλεσμα να περνάνε σε κάθε έτος 1200 φοιτητές σε τρία τμήματα... Και μετά απλά λένε ότι η χώρα βγάζει ήδη πολλούς δικηγόρους, επομένως δεν έχει νόημα να γίνει τέταρτη νομική. Η νομική του δπθ με τη σειρά της σταματάει με το έτσι θέλω τη λειτουργία όλου του πανεπιστημίου των 4 πόλεων για 20 μέρες, γιατί ασφαλώς πλήττονται τα συμφέροντά της από τη δημιουργία νομικής στην Πάτρα.

Αυτοί είμαστε, τόσο πολύ νοιάζονται τα πανεπιστήμια για την "ποιοτική" ακαδημαική μας εκπαίδευση.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα
Μήπως γνωρίζετε με ποια κριτήρια και από ποιον αποφασίζεται ο αριθμός εισακτέων του κάθε τμήματος στα πανεπιστήμια;


Μέχρι τώρα ο αριθμός των εισακτέων καθοριζόταν με υπουργική απόφαση μετά και από τη γνώμη των Πανεπιστημίων. Αυτό όμως στην ουσία δεν ίσχυε επειδή πάντα ο αριθμός ήταν μεγαλύτερος από αυτό που πρότειναν τα Πανεπιστήμια. Στην ουσία δηλαδή καθοριζόταν από τον εκάστοτε Υπουργό Παιδείας. Η τωρινή κυβέρνηση είπε ότι τα Πανεπιστήμια θα καθορίζουν τον ετήσιο αριθμό εισακτέων χωρίς την παρεμβολή του Υπουργού Παιδείας. Αν και όταν ισχύει αυτό, είναι ευνόητο ότι ο αριθμός των εισακτέων θα μειωθεί κατά πολύ.
 

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Αν σύμφωνα με αυτά που λέτε, ο αριθμός των εισακτέων καθορίζονταν από το υπουργείο, γιατί υπάρχουν τμήματα που ενώ λαμβάνουν λιγότερη χρηματοδότηση (αποσο ξέρω, δεν είμαι βέβαιος για αυτό) έχουν μεγαλύτερο αριθμό εισακτέων από αντίστοιχα τμήματα σε αλλά ιδρύματα; (Συγκεκριμένα μιλάω για τους ημτυ στην Πάτρα δε ξέρω αν υπάρχουν και αλλά τέτοια παραδείγματα)
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Μέχρι τώρα ο αριθμός των εισακτέων καθοριζόταν με υπουργική απόφαση μετά και από τη γνώμη των Πανεπιστημίων. Αυτό όμως στην ουσία δεν ίσχυε επειδή πάντα ο αριθμός ήταν μεγαλύτερος από αυτό που πρότειναν τα Πανεπιστήμια. Στην ουσία δηλαδή καθοριζόταν από τον εκάστοτε Υπουργό Παιδείας. Η τωρινή κυβέρνηση είπε ότι τα Πανεπιστήμια θα καθορίζουν τον ετήσιο αριθμό εισακτέων χωρίς την παρεμβολή του Υπουργού Παιδείας. Αν και όταν ισχύει αυτό, είναι ευνόητο ότι ο αριθμός των εισακτέων θα μειωθεί κατά πολύ.


Δε μπορώ να φανταστώ ειλικρινά πόσο καταστροφικά αποτελέσματα μπορεί να έχει η εφαρμογή αυτού του νόμου σε συνδυασμό με την κατάργηση της βάσης του 10 (η οποία είναι κατά τα άλλα λογική). Οι βάσεις θα εκτοξευθούν, οι μισοί υποψήφιοι θα αποκλείονται από την τριτοβάθμια και θα περνάνε ελάχιστοι. Το αποτέλεσμα: θα χεστούν στο τάλιρο τα ιδιωτικά πανεπιστήμια της Κύπρου και της Βουλγαρίας καθώς επίσης και τα ιεκ. Θέλει ισορροπία ανάμεσα στην απόλυτη εξίσωση πανεπιστημίων και μαθητών του ΣΥΡΙΖΑ, που είναι άδικη για τους άριστους, και σε ένα σύστημα που θα είναι φτιαγμένο μόνο για άριστους όπως αυτό πο επιθυμεί η ΝΔ.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
To Mαθηματικό Πατρών παρουσιάζει την μοναδική πρωτοτυπία: τα μέλη ΔΕΠ του Τμήματος την περίοδο 1990-2008 ήταν περισσότερα και μόνιμα (δεν τους κουνούσε ούτε ο Πάπας) από το Μαθηματικό ΑΠΘ (που υποτίθεται είναι το δεύτερο σε μέγεθος στην Ελλάδα Τμήμα). Το Μαθηματικό Πατρών έχει την ίδια χωρητικότητα με το Τμήμα του Πανεπ.Ιωαννίνων αλλά είχε 2πλάσιο αριθμό καθηγητών πλήρους μισθοδοσίας και αρκετούς στάσιμους Λέκτορες και Επίκουρους...ενώ μόνο έναν Επιστημονικό Συνεργάτη και κανένα βοηθητικό προσωπικό. Το Τμήμα αυτό κάθε χρόνο έστελνε υπόμνημα στο Υπουργείο ότι μπορεί να εκπαιδεύσει κάπου 100 φοιτητές στα Μαθηματικά (αγνοώντας πόσοι ήταν οι απόφοιτοί του ετησίως). Το Υπουργείο απαντώντας με την γνωστή μέθοδο, έστελνε σταθερά 250 φοιτητές με 90% + 150 ξέμπαρκους "ειδικές κατηγορίες". Κάθε χρόνο ο ίδιος αριθμός. Το Τμήμα έφτασε να έχει κάπου 2.900 εγγεγραμμένους φοιτητές σε προπτυχιακό επίπεδο αδιευκρινίστου έτους φοίτησης και κάπου 1.700 μεταπτυχι...διδακτορικούς (που παράγουν φραπόγαλο ως "έρευνα"). Πείτε μου, σε ποια οικονομία μπορούν να βρουν δουλειά 2.900 αυριανοί Μαθηματικοί; Αυτό συνέβη σε ένα περιφερειακό Τμήμα.

Αν σκεφτούμε, ότι η Ελλάδα λόγω "γερμανικού" τύπου οικονομίας, εξαγωγών της καλύτερης τεχνολογίας σε όλο τον κόσμο, οικονομίας καλύτερης από την ΗΠΑ κλπ, έχει άλλα 7 Τμήματα Μαθηματικών για να σπάει πλάκα, γιατί μένουν άνεργοι οι απόφοιτοι; :)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν σύμφωνα με αυτά που λέτε, ο αριθμός των εισακτέων καθορίζονταν από το υπουργείο, γιατί υπάρχουν τμήματα που ενώ λαμβάνουν λιγότερη χρηματοδότηση (αποσο ξέρω, δεν είμαι βέβαιος για αυτό) έχουν μεγαλύτερο αριθμό εισακτέων από αντίστοιχα τμήματα σε αλλά ιδρύματα; (Συγκεκριμένα μιλάω για τους ημτυ στην Πάτρα δε ξέρω αν υπάρχουν και αλλά τέτοια παραδείγματα)


Η χρηματοδότηση των ΑΕΙ καθορίζεται από τις επιδόσεις τους στο πλαίσιο του προγράμματος εθνικής στρατηγικής για την ανώτατη εκπαίδευση (καταρτίζεται ανά τετραετία από τον Υπουργό Παιδείας ύστερα απο δημόσια διαβούλευση και γνώμη της ΑΔΙΠ) και των συμφωνιών προγραμματικού σχεδιασμού πολιτείας και ιδρυμάτων (κάθε ΑΕΙ συντάσσει τετραετές πρόγραμμα με βάση τις λειτουργικές δαπάνες του, τις επενδύσεις του, το προσωπικό του το οποίο υποβάλλεται στην ΑΔΙΠ η οποία με τη σειρά της εισηγείται το τελικό σχέδιο συμφωνίας στον Υπουργό Παιδείας). Πρόσθετη χρημαοδότηση μπορεί να δοθεί στα ιδρύματα σύμφωνα με τους δείκτες ποιότητας καθενός από αυτά (αποτελεσματικότητα εκπαιδευτικής διαδικασίας, ερευνητική αριστεία, διεθνοποίηση). https://www.e-nomothesia.gr/kat-ekpaideuse/tritobathmia-ekpaideuse/n-4009-2011.html?q=40092011 (ΚΕΦΑΛΑΙΟ Θ΄άρθρα 61-63).
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε μπορώ να φανταστώ ειλικρινά πόσο καταστροφικά αποτελέσματα μπορεί να έχει η εφαρμογή αυτού του νόμου σε συνδυασμό με την κατάργηση της βάσης του 10 (η οποία είναι κατά τα άλλα λογική). Οι βάσεις θα εκτοξευθούν, οι μισοί υποψήφιοι θα αποκλείονται από την τριτοβάθμια και θα περνάνε ελάχιστοι. Το αποτέλεσμα: θα χεστούν στο τάλιρο τα ιδιωτικά πανεπιστήμια της Κύπρου και της Βουλγαρίας καθώς επίσης και τα ιεκ. Θέλει ισορροπία ανάμεσα στην απόλυτη εξίσωση πανεπιστημίων και μαθητών του ΣΥΡΙΖΑ, που είναι άδικη για τους άριστους, και σε ένα σύστημα που θα είναι φτιαγμένο μόνο για άριστους όπως αυτό πο επιθυμεί η ΝΔ.


Συμφωνώ μαζί σου! Είμαι απόλυτα σύμφωνη με το 10 σαν ελάχιστη βάση εισαγωγής αλλά έχω τις αμφιβολίες μου για το πώς θα λειτουργήσει ο καθορισμός του αριθμού των εισακτέων και μιας βάσης εισαγωγής πάνω από την ελάχιστη από το κάθε Πανεπιστήμιο. Αυτή η αμφιβολία βέβαια υπάρχει για τις λεγόμενες "περιζήτητες" σχολές αφού για τις άλλες δεν νομίζω ότι θα προκύψει κάποιο πρόβλημα. Αν πχ η Νομική Αθήνας δηλώσει ότι θα δεχτεί 100 εισακτέους με βάση τα 18000 μόρια (υπερβολικό το παράδειγμά μου βέβαια), θα κλάψουν μανούλες! Αντιθέτως πχ η Ιστορίας-Αρχαιολογίας Ρεθύμνου με περσινή βάση τα 12359 μόρια και 186 εισακτέους, δεν νομίζω ότι θα μειώσει τον αριθμό εισακτέων της ούτε ότι θα ορίσει βάση παραπάνω από την ελάχιστη δηλ. το 10.
 

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Ποιον μήνα καθορίζεται ο αριθμός εισακτέων των σχολών;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top