Χορήγηση υπολογιστών στους μαθητές

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μωρε μια χαρα γνωμη εχω σχηματισει για τους πολιτικους τελικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παντως ισως να εχουν δικαιο μιας ο κατασκευαστης του , ο Negroponte , δεν σκεφτονταν την ελλαδα αφου για να δωσει σε μια χωρα τα Laptop ζηταει 10.000.000 παραγγελίες ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από adslgr.com:
Το Ελληνικό Δημόσιο βρίσκεται σε επαφές και με άλλους φορείς, με στόχο τη σύναψη αντίστοιχων συμφωνιών. Στο πλαίσιο αυτό, σύμφωνα με πληροφορίες, έχουν προχωρήσει οι συζητήσεις μεταξύ του Ελληνικού Δημοσίου με το ΜΙΤ, το κορυφαίο πανεπιστήμιο τεχνολογίας της Μασαχουσέτης στις ΗΠΑ, και τον διακεκριμένο καθηγητή κ. Ν. Negreponte.

Στόχος είναι να συμπεριληφθεί η χώρα μας στις πρώτες θέσεις της λίστας των χωρών που θα προμηθευτούν τους υπολογιστές των 100 δολαρίων, από τη στιγμή που θα αρχίσουν να κυκλοφορούν στην αγορά.

Να σημειωθεί ότι το συγκεκριμένο project τελεί υπό την εποπτεία του ΜΙΤ και της ομάδας του κ. Negreponte, σε συνεργασία με μεγάλες εταιρίες τεχνολογίας.

Πηγή: εφημερίδα ο « Κόσμος του Επενδυτή» σελ. 09 τεύχος 168 4/02/2006
Θετικα το παράπανω νεο. Ισως τελικά η ελλάδα ξύπνησε :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Εγω θα τσιμπήσω ενα αμα διατίθεται ελεύθερα στην αγορά:)

Εντιτ: ωπα λέει μαθητές τωρα το πρόσεξα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πιστευω οτι κατι τετοιο δεν θα επιτρεψουν ποτε να βγει στην ελευθερη αγορα μιας θα κατηγορησουν το MIT για αθεμιτο ανταγωνισμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Αν έλθει και στην Ελλάδα, θα το αγοράσω και εγώ :)
... αν και περιμένω να έχει καμμιά 'παιδική' διανομή linux... κάτι θα βρω να κάνω για αυτό, δε μπορεί :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μα βρε παιδια δεν θα πουλιεται, δωρεαν θα δινεται μιας αν δωθει στο μαθητες θα δωθει ως εργαλειο για την μαθηση τους, οπως τα βιβλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Και σιγουρα θα έχει καποιους περιορισμους....Για παράδειγμα blocking για καποια site που δεν εχουν στοχο εκπαιδευτικό.Ετσι μου είπε ενας καθηγητης στο σχολιό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Μου φαίνεται πολύ περίεργο να γίνει δωρεάν διάθεση σε μαθητές :confused: :confused: :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Μου φαίνεται πολύ περίεργο να γίνει δωρεάν διάθεση σε μαθητές :confused: :confused: :confused:
ομως αυτη ειναι η φιλοσοφια του laptop αυτου... ολοι οι μαθητες να εχουν απο ενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Και σιγουρα θα έχει καποιους περιορισμους....Για παράδειγμα blocking για καποια site που δεν εχουν στοχο εκπαιδευτικό.Ετσι μου είπε ενας καθηγητης στο σχολιό μου.
και τι κακο εχει αυτο; Αφου ο υπολογιστης αυτος εχει σκοπο να βοηθησει την εκπευδευση οπως το βιβλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
ομως αυτη ειναι η φιλοσοφια του laptop αυτου... ολοι οι μαθητες να εχουν απο ενα
Nαι, συμφωνώ, αλλά φαντάσου πόσα εκατομμύρια laptops θα είναι :|
Έχει σκοπό το κράτος να δώσει τόσα χρήματα;
Τελικά τι θα γίνει, πότε υπολογίζεται να τα διαθέσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Δεν θα είναι τσάμπα ρε σεις.. απλά θα είναι ΦΤΗΝΟΣ υπολογιστής για τους μαθητές όπως λέει και ο τίτλος του thread άλλωστε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
o τιτλος μιλαει για πια θα ειναι η αξια του υπολογιστη οχι για την τιμη που θα αγοραζουν οι μαθητες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Τι στοίχημα πας ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να τον πάρουν τσάμπα οι Έλληνες μαθητές; :P

(Ο τίτλος λέει για 80 ευρώ, το κατασκευαστικό δεν ξέρω πόσο θα είναι και ούτε με νοιάζει 80 ευρώ είναι ΤΕΛΕΙΑ imho, αν σκεφτείς κάτι ψευτο-υπολογιστές επιτραπέζια που κυκλοφορούν στα 60-100 ευρώ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
και τι κακο εχει αυτο; Αφου ο υπολογιστης αυτος εχει σκοπο να βοηθησει την εκπευδευση οπως το βιβλιο.

Ναι αλλά περα πο την εκπαιδευση θα ηταν καλο να τον χρησιμοποιεις και για προσωπικους λογους οπως surfing στο διαδικτυο χωρις περιορισμους στις σελιδες που θα ανοιγεις.Αν θελω να μπω για να δω ενα σαιτ ενος περιοδικου πως μπαινουμε τοτε αφου θα υπαρχει περιορισμος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν μπορει ρε παιδια, θα μπορεις να μπεις και σε καπιο site που να μην εχει να κανει με εκπαιδευση. Ακομα και για εργασιες του σχολειου θα χρειαστει να μπεις σε site που δεν θεωρουνται εκπαιδευτικα. Το μονο που ισως να κοβουν θα ειναι site με περιεχομενο ακαταλιλο για ανηλικους. Αλλα και παλι αμα σου δωσουν ενα συστιμα που εχει χ χαρακτιριστικα και χ ρυθμισεις, αμα εσυ τα αλλαξεις θα το φερεις στα μετρα σου. Αμα πχ εχει windows xp home ελληνικα και εγω του φορεσω pro αγγλικα (αρα θα εχω κανει και format) η ρυθμισεις δεν συνεχιζουν να ισχιουν. Ακομα και αν τα εχουν κλειδωσει τους σκληρους για να μην μπορεις να κανεις format ειανι παραπολυ ευκολο να ξεμπλοκαρεις της σελιδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καταρχας δεν θα εχει σκληρο αλλα flash των 1GB ή των 4GB (κοιταξτε στην πρωτη σελιδα του θεματος το εχω αναφερει)

Επιπλεον πως ειστε σιγουροι οτι θα μπορειτε να βαλετε κατι αλλο; Το hardware του δεν ειναι και οτι πιο συνηθισμενο. Φανταζεστε να σας πει ο καθηγητης, γραψετε μια μικρη βιογραφια για τον X με πηγη το google ... και εσεις να μην μπορειτε να μπειτε στο net γιατι το wifi δεν δουλευει με xp;

Εξαλλου ας μην ξεχναμε οτι o 500αρις επεξεργαστης τις VIA πολυ πιθανον να μην ειναι συμβατος με xp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τοσο λιγο; Τουλαχιστων εξωτερικο δισκο θα μπορουμε να του βαλουμε;

Για τα Xp το ειπα για παραδειγμα, το πιο πιθανων ειναι να εχει καπιο αλλο γραφικο περιβαλον, φτιαγμενο ιδικα για αυτο το laptop, αλλα πιστευω τα 98 θα μπορει να τα αντεξει, αλλα και στην χοιροτερη 95.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
τα 95 και τα 98 γιατι ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν υποστηριζουν απο μονα τους wifi
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top