Επάγγελμα σχετικό με ξένες γλώσσες

aggelosh

Νεοφερμένος

Ο aggelosh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
Μου αρέσει πάρα πολύ να μαθαίνω ξένες γλώσσες! Και βρίσκομαι σε μια ηλικία όπου πρέπει να αποφασίσω για το επαγγελματικό μου μελλον. Αποκλείω τα μαθήματα θετικής ή τεχνολογικής κατεύθυνσης. Βασικά, το μόνο επάγγελμα που με ενδιαφέρει είναι η φιλολογία, που δυστυχώς τώρα τελευταία είναι πολύ συνηθισμένο! Οπότε σκέφτηκα να το αλλάξω λίγο και να ασχοληθώ με κάποιο επάγγελμα σχετικό με αυτό που μου αρέσει περισσότερο, οι ξένες γλώσσες. Όμως, δεν πιστεύω ότι απλώς το να κάνεις μαθήματα σε μία γλώσσα θα είναι αρκετά για τις ανάγκες που θα έχει μια οικογένεια, και επίσης, ορισμένοι προτιμούν να κάνουν μάθημα με native speakers, οπότε οι απόφοιτοι φιλολογικών σχολών, πολλές φορές μένουν χωρίς δουλειά.

Οπότε μήπως ξέρει κανένας να προτείνει κάποιο επάγγελμα που να ασχολείται με τις ξένες γλώσσες, όπου φυσικά θα έχει δουλειά στο μέλλον;
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας:):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelosh

Νεοφερμένος

Ο aggelosh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

Σε ευχαριστώ πολύ, πολύ ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα. Λες η διερμηνεία και η μετάφραση να αφήνουν περισσότερα περιθώρια για δουλειά; Εννοω να ειναι πιο εύκολο να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο επαγγελμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Μπορείς να γίνεις διπλωμάτης,γλωσσολόγος,μεταφραστής,διερμηνέας,καθηγητής,ξεναγός,..... Οι επιλογές είναι αμέτρητες αν το έχεις με τις γλώσσες. Εσύ ποιες γλώσσες μιλάς? Μπορείς να πας στο εξωτερικό για σπουδές? Ψάξε όλα τα παραπάνω επαγγέλματα ξεχωριστά και δες τι σου ταιριάζει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Καλησπέρα και σ' εσένα. Αρχικά απαλλάσσεσαι έτσι και αλλιώς από τα μαθήματα της θετικής καθώς ξένες φιλολογίες περνάς μόνο από το πεδίο των ανθρωπιστικών σπουδών.Πέρα από αγγλική,γαλλική,γερμανική,ισπανική και ιταλική φιλολογία υπάρχουν και άλλα τμήματα που ασχολούνται με ξένες γλώσσες.Ένα από αυτά,όπως προανέφερε και ο @bemanos, είναι το τμήμα ξένων γλωσσών μετάφρασης και διερμηνείας.Για να έχεις πρόσβαση σε αυτό το τμήμα πρέπει υποχρεωτικά να εξεταστείς πανελλαδικά σε δύο από τις εξής γλώσσες(Αγγλικά,Γαλλικά ή Γερμανικά).Ένα άλλο τμήμα,όπου δεν χρειάζεται να εξεταστείς σε κάποια γλώσσα, είναι το τμήμα Βαλκανικών Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών.Σ'αυτό το τμήμα μαθαίνεις είτε βουλγαρικά είτε ρουμάνικα είτε ρωσικά είτε σέρβικα ή και ρώσικα,φυσικά αν δεν κάνω λάθος επιλέξεις μόνο δύο ξένες γλώσσες.Επιπλέον,στο Τμήμα Σλαβικών σπουδών ασχολείσαι κυρίως ως βασικό μάθημα τα ρώσικα αλλά μπορείς να επιλέγεις ανάμεσα και σε Ουκρανικά,Σερβική/Κροατική,Βουλγαρικά,Τσέχικά,Πολωνικά.Επιπλέον δε, στο Τμήμα Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών,μαθαίνεις μόνο τουρκικά και το τελευταίο τμήμα που συμπληρώνει την λίστα είναι το Τμήμα Μεσογειακών Σπουδών, στη Ρόδο, όπου διδάσκεσαι τουρκικά,αραβικά και εβραϊκά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelosh

Νεοφερμένος

Ο aggelosh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για την απάντηση..
Panagiotists13, έχω πάρει δίπλωμα Γ2 στα Αγγλικά, ενώ μόλις φέτος ξεκίνησα με τα Ρώσικα!
Πολύ ενδιαφέροντα όλα τα τμήματα που ανέφερες, Panagiotis09, και θα κάτσω να ψάξω αναλυτικότερα για το τμήμα σλαβικών σπουδών, και το τμήμα Βαλκανικών Σλαβικών και Ανατολικών γλωσσών, που μου ακούγονται καλές επιλογές, και με ενδιαφέρουν περισότερο οι γλώσσες που διδάσκονται εκεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Είμαι 23 χρόνων, σπουδάζω οικονομικά (τελειώνω) και είμαι λάτρης των ξένων γλωσσών. Γνωρίζω ήδη τρεις πολύ καλά και τώρα μαθαίνω την τεταρτη. Σκεφτόμουν μήπως τις αξιοποιήσω κάπως ως χόμπι που ίσως μου αποφέρει ένα μικρό εισόδημα. Έχετε κάποια ιδέα σχετικά με αυτό; Αναρωτιομουν αν μπορώ να τις αξιοποιήσω κάπως μέσω ίντερνετ, βοηθεια δηλαδή σε κάποιους που ήδη τις μαθαίνουν ή να αναλαμβάνω μεταφράσεις μέσω κάποιου blog. Έχετε κάτι να προτείνετε; ☺️☺️
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Εγώ απλά θέλω να τονίσω ότι ο φυσικός ομιλητής δεν είναι απαραίτητα καλύτερος από κάποιον απόφοιτο ξένης φιλολογίας. Και αυτό διότι για να διδάξεις σε κάποιον την γλώσσα, πρέπει να ξέρεις άπταιστα και τα ελληνικά :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top