Καρδιοχειρουργική

Λέων Συγγ

Νεοφερμένος

Ο Λέων Συγγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Καλημέρα. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση οποίος οποίο να μου απαντήσει.
Η καρδιοχειρουργική είναι το ίδιο πράγμα με την αγγειοχειρυργικη και με τη χειρουργική θώρακος;;
Διότι έχω βρει ένα σάιτ (ιστοσελίδα) στην οποία έχει όλες τις ιατρικές ειδικότητες την καρδιοχειρουργική όμως δεν την έχει αλλά έχει αγγειοχειρυργικη και χειρουργική θώρακος και μου φαίνεται παράξενο μήπως λέγεται κάπως αλλιώς η καρδιοχειρουργική και δεν την βρίσκω;
 

_Aggelos123

Νεοφερμένος

Ο _Aggelos123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Οχι δεν ειναι το ιδιο. -Αγγειοχειρουργικη ειναι η χειρουργικη ειδικοτητα οπου εκτελει χειρουργικές επεμβασεις στα αγγεια (αρτηριες,φλέβες κλπ) εκτος απτα αγγεια της καρδιάς (οπου τα χειρουργουν οι καρδιοχειρουργοι) και τα αγγεια του εγκεφάλου (οπου τα χειρουργουν οι νευροχειρουργοι)

Δηλαδή η αγγειοχειρουργικη ειναι διαφορετική ειδικοτηρα απτην καρδιοχειρουγικη ή χειρουγικη θωρακα

Τωρα η καρδιοχειρουργικη ειναι υποειδικοτητα της χειρουργικης θωρακα για αυτούς που θελουν να χειρουργουν ΜΟΝΟ την περιοχη της καρδιας εννοω αυτοι που ειναι πιο γενικευμενοι χειρουργουν ολα τα οργανα,αγγεια κλπ του θωρακα.Δηλαδη για να γινεις καρδιοχειρουργος περνας απτην χειρουργικη του θωρακα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top