Μεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά: ΟΠΑ ή ΠΑΠΕΙ;

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρχικά παραθέτω αυτό:

Delft university, αν πας εκεί που λέει για αίτηση για MSc. Επίσης όπως ξαναείπα, institute of technology είναι πολλά πράγματα. Και τα πολυτεχνεία technical universities λέγονται, αυτό δε μου λέει κάτι.


Αυτό για τα ΤΕΙ της Ρωσίας και το ΜΙΤ δε γίνεται να μη το σχολιάσω. Πραγματικά δε ξέρω πού το έχεις διαβάσει, αλλά είναι εντελώς λάθος και καλύτερα να το ξεχάσεις. Συνεχίζω να επιμένω ότι εννοείς πολυτεχνεία και θα σου πω και στη συνέχεια το γιατί.

Στο επόμενο point σου θα συμφωνήσω, ούτως ή άλλως δεν είπα ότι θεωρώ άτομα των ΤΕΙ ως άτομα με λιγότερη αξία, αλλά κάνουν διαφορετικά πράγματα απ'αυτά που κάνουν στα πανεπιστήμια.

Και τέλος, πρακτική άσκηση και πτυχιακή μπορείς να κάνεις και στα πανεπιστήμια και προσωπικά έκανα και τα δύο. Με λιγότερα ECTS απ'ότι δίνουν στο ΤΕΙ κιόλας, ενώ η ίδια δουλειά είναι. Αυτό δεν είναι επιχείρημα.

Η βασική λοιπόν διαφορά ΤΕΙ και ΑΕΙ είναι ότι τα ΑΕΙ είναι research oriented πέρα από educational. Τα ΤΕΙ είναι καθαρά educational. Αυτή είναι πάρα πολύ βασική διαφορά, δεν είναι μόνο το όνομα.

Όπως και να'χει, καλή επιτυχία σου εύχομαι ότι και αν κάνεις και σίγουρα θα τα πας τέλεια αν είσαι ικανή έχεις δεν έχεις τελειώσει ΤΕΙ. Απλά ήθελα να τα ξεκαθαρίσω σε αυτό το μήνυμα για να μη παρεξηγούμαστε. Δε το συνεχίζω και άλλο γιατί είναι off-topic.


Mια ερώτηση τελευταία. Αυτό που μου παρέθεσες στα αγγλικά για ποιο λόγο μου το παραθεσες. Αυτό λέει ότι όποιος Έχει πτυχίο Ptychio από Ινστιτούτο Τεχνολογίας Εκπαιδευτικής Ιδρύματος (TEI) και πτυχίο ASPETE από Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης δεν πληροί τις προϋποθέσεις εισδοχής. Δηλ για το εν λόγω πανεπιστήμιο που λες το Delf University, όποιος έχει πτυχίο ΤΕΙ ή ΑΣΠΑΙΤΕ δεν μπορεί να κάνει αίτηση? Μα εμένα πόσες συμφοιτητρίες μου και συμφοιτητές μου που πήγαν σε Πανεπιστήμια της Αγγλίας, μπόρεσαν και τους πήραν και μάλιστα αποφοίτησαν. Και μάλιστα σε Κορυφαία Πανεπιστήμια. Δηλ όποιος έχει πτυχίο ΤΕΙ ή ΑΣΠΑΙΤΕ δεν μπορεί να κάνει αίτηση για κανένα Πανεπιστήμιο του Εξωτερικού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Mια ερώτηση τελευταία. Αυτό που μου παρέθεσες στα αγγλικά για ποιο λόγο μου το παραθεσες. Αυτό λέει ότι όποιος Έχει πτυχίο Ptychio από Ινστιτούτο Τεχνολογίας Εκπαιδευτικής Ιδρύματος (TEI) και πτυχίο ASPETE από Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης δεν πληροί τις προϋποθέσεις εισδοχής. Δηλ για το εν λόγω πανεπιστήμιο που λες το Delf University, όποιος έχει πτυχίο ΤΕΙ ή ΑΣΠΑΙΤΕ δεν μπορεί να κάνει αίτηση? Μα εμένα πόσες συμφοιτητρίες μου και συμφοιτητές μου που πήγαν σε Πανεπιστήμια της Αγγλίας, μπόρεσαν και τους πήραν και μάλιστα αποφοίτησαν. Και μάλιστα σε Κορυφαία Πανεπιστήμια. Δηλ όποιος έχει πτυχίο ΤΕΙ ή ΑΣΠΑΙΤΕ δεν μπορεί να κάνει αίτηση για κανένα Πανεπιστήμιο του Εξωτερικού?

Όχι, δεν είπα αυτό. Αλλά σίγουρα σου ανοίγουν πιο πολλές πόρτες για μεταπτυχιακα στο εξωτερικό με πτυχίο ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Mια ερώτηση τελευταία. Αυτό που μου παρέθεσες στα αγγλικά για ποιο λόγο μου το παραθεσες. Αυτό λέει ότι όποιος Έχει πτυχίο Ptychio από Ινστιτούτο Τεχνολογίας Εκπαιδευτικής Ιδρύματος (TEI) και πτυχίο ASPETE από Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης δεν πληροί τις προϋποθέσεις εισδοχής. Δηλ για το εν λόγω πανεπιστήμιο που λες το Delf University, όποιος έχει πτυχίο ΤΕΙ ή ΑΣΠΑΙΤΕ δεν μπορεί να κάνει αίτηση? Μα εμένα πόσες συμφοιτητρίες μου και συμφοιτητές μου που πήγαν σε Πανεπιστήμια της Αγγλίας, μπόρεσαν και τους πήραν και μάλιστα αποφοίτησαν. Και μάλιστα σε Κορυφαία Πανεπιστήμια. Δηλ όποιος έχει πτυχίο ΤΕΙ ή ΑΣΠΑΙΤΕ δεν μπορεί να κάνει αίτηση για κανένα Πανεπιστήμιο του Εξωτερικού?

Αυτο που παρεθεσε ο Thanos,δεν λεει σε καμια περιπτωση κατι τετοιο.Αφορα ενα πολυ συγκεκριμενο πανεπιστημιο.
Το καθε πανεπιστημιο εχει την δικη του ακαδημαικη "κουλτουρα" και συγκεκριμενο τροπο που γινονται ορισμενα πραγματα.Μερικα πανεπιστημια λοιπον εξω πραγματι δεν δεχονται πτυχια ΤΕΙ ενω αλλα δεχονται με εξεταση ειδικα της καθε περιπτωσης καθε φορα.Αλλα δεχονται χωρις κανενα προβλημα.Ακομα και σε Ελληνικα πανεπιστημια οι θεσεις για αποφοιτους τει ειναι αισθητα λιγοτερες.Οποτε ο Thanos εχει δικιο ως προς τον ισχυρισμο του οτι γενικα απο πανεπιστημιο εχεις πιο πολλες διεξοδους σε μεταπτυχιακα(ειδικα αυτα που αποτελουν προδρομο για καποιο διδακτορικο). Βεβαια σε σχεση με παλια τα πραγματα για τα τει ειναι πολυ καλυτερα και τα μεταπτυχιακα ειναι πολυ πιο ευκολη υποθεση.

Αλλα νομιζα οτι το ερωτημα ειναι MSc στο ΠΑΠΕΙ ή στο ΟΠΑ πως κατεληξε η συζητηση για το τι γινεται στο εξωτερικο :laugh: ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτο που παρεθεσε ο Thanos,δεν λεει σε καμια περιπτωση κατι τετοιο.Αφορα ενα πολυ συγκεκριμενο πανεπιστημιο.
Το καθε πανεπιστημιο εχει την δικη του ακαδημαικη "κουλτουρα" και συγκεκριμενο τροπο που γινονται ορισμενα πραγματα.Μερικα πανεπιστημια λοιπον εξω πραγματι δεν δεχονται πτυχια ΤΕΙ ενω αλλα δεχονται με εξεταση ειδικα της καθε περιπτωσης καθε φορα.Αλλα δεχονται χωρις κανενα προβλημα.Ακομα και σε Ελληνικα πανεπιστημια οι θεσεις για αποφοιτους τει ειναι αισθητα λιγοτερες.Οποτε ο Thanos εχει δικιο ως προς τον ισχυρισμο του οτι γενικα απο πανεπιστημιο εχεις πιο πολλες διεξοδους σε μεταπτυχιακα(ειδικα αυτα που αποτελουν προδρομο για καποιο διδακτορικο). Βεβαια σε σχεση με παλια τα πραγματα για τα τει ειναι πολυ καλυτερα και τα μεταπτυχιακα ειναι πολυ πιο ευκολη υποθεση.

Αλλα νομιζα οτι το ερωτημα ειναι MSc στο ΠΑΠΕΙ ή στο ΟΠΑ πως κατεληξε η συζητηση για το τι γινεται στο εξωτερικο :laugh: ;


Κοίτα, επειδή ακόμα και τώρα επικοινωνώ με Πανεπιστήμια στο Εξωτερικό καθώς γενικά ψάχνομαι, δεν έχουν κανένα θέμα. Προφανώς έχουν ενημερωθεί ότι τα ΤΕΙ πλέον ανήκουν στην Ανώτατη Εκπαίδευση με το νόμο του 2001. Επίσης, από ότι έριξα ματιά στο συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο, ειναι ερευνητικό φουλ Πανεπιστήμιο αυτό στην Ολλάνδία. Δεν αφορά αυτό που τελείωσα στην ειδικοτητά μου.

Πιστεύω ότι η κυβέρνηση, επί της ουσίας με την Πανεπιστημοποίηση των ΤΕΙ και τη δημιουργία παντού ενιαίας εκπαίδευσης στη χώρα, κατά κάποιο τρόπο έσπασε τη χαζομάρα νόμου που δημιούργησε ο νόμος Κακλαμάνη το 1980 που διαχώριζε τα αει από τα τει ενω θα επρεπε ολα να ειναι ΑΕΙ. Με μεγαλη μου λυπη βλεπω ομως οτι ο ρατσιστικος διαχωρισμος υπαρχει μονο εδω στη χώρα.

Αν έχεις γνωστούς, γιατί εγω εχω, ηδη κανουν καριερα στο εξωτερικο με πτυχια τει και δεν εχουν πεσει ποτε θυμα ακαδημαικου ρατσισμου απο κανεναν. . Επίσης τα Πανεπιστήμια όπως και εδώ και στο Εξωτερικό έχουν ανάγκη τα χρήματα. Δεν θα κάτσουν να ασχοληθούν. Απλά θέλουν βαθμο 7 και ανω να εχεις αν εισαι Πανεπιστημιου, και 7.5 και ανω αν εισαι ΤΕΙ . Απο εκει και περα δεν εχω κανενα θεμα στο να κανω αιτηση για μαστερ. Δεν μου το απαγορευει κανεις.

Η ΟΛΗ ΦΑΣΑΡΙΑ ξεκινησε επειδη εχω καταλαβα λαθος, οταν καποιος εδω μεσα μ ειπε μπα κανα τει θα εχει τελειωσει σε ερωτημα αλλου παιδιου. και το πηρα λγ καπως περιεργα και ασχημα. Το λεω και θα το ξαναπω. Όλες οι σχολές, υπαρχουν για κάποιο λογο. Δεν γίνεται να τις μαυρώνουμε επειδή το θέλουμε εμείς οι ίδιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Mια ερώτηση τελευταία. Αυτό που μου παρέθεσες στα αγγλικά για ποιο λόγο μου το παραθεσες. Αυτό λέει ότι όποιος Έχει πτυχίο Ptychio από Ινστιτούτο Τεχνολογίας Εκπαιδευτικής Ιδρύματος (TEI) και πτυχίο ASPETE από Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης δεν πληροί τις προϋποθέσεις εισδοχής. Δηλ για το εν λόγω πανεπιστήμιο που λες το Delf University, όποιος έχει πτυχίο ΤΕΙ ή ΑΣΠΑΙΤΕ δεν μπορεί να κάνει αίτηση? Μα εμένα πόσες συμφοιτητρίες μου και συμφοιτητές μου που πήγαν σε Πανεπιστήμια της Αγγλίας, μπόρεσαν και τους πήραν και μάλιστα αποφοίτησαν. Και μάλιστα σε Κορυφαία Πανεπιστήμια. Δηλ όποιος έχει πτυχίο ΤΕΙ ή ΑΣΠΑΙΤΕ δεν μπορεί να κάνει αίτηση για κανένα Πανεπιστήμιο του Εξωτερικού?

Κοίτα, επειδή ακόμα και τώρα επικοινωνώ με Πανεπιστήμια στο Εξωτερικό καθώς γενικά ψάχνομαι, δεν έχουν κανένα θέμα. Προφανώς έχουν ενημερωθεί ότι τα ΤΕΙ πλέον ανήκουν στην Ανώτατη Εκπαίδευση με το νόμο του 2001. Επίσης, από ότι έριξα ματιά στο συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο, ειναι ερευνητικό φουλ Πανεπιστήμιο αυτό στην Ολλάνδία. Δεν αφορά αυτό που τελείωσα στην ειδικοτητά μου.

Πιστεύω ότι η κυβέρνηση, επί της ουσίας με την Πανεπιστημοποίηση των ΤΕΙ και τη δημιουργία παντού ενιαίας εκπαίδευσης στη χώρα, κατά κάποιο τρόπο έσπασε τη χαζομάρα νόμου που δημιούργησε ο νόμος Κακλαμάνη το 1980 που διαχώριζε τα αει από τα τει ενω θα επρεπε ολα να ειναι ΑΕΙ. Με μεγαλη μου λυπη βλεπω ομως οτι ο ρατσιστικος διαχωρισμος υπαρχει μονο εδω στη χώρα.

Αν έχεις γνωστούς, γιατί εγω εχω, ηδη κανουν καριερα στο εξωτερικο με πτυχια τει και δεν εχουν πεσει ποτε θυμα ακαδημαικου ρατσισμου απο κανεναν. . Επίσης τα Πανεπιστήμια όπως και εδώ και στο Εξωτερικό έχουν ανάγκη τα χρήματα. Δεν θα κάτσουν να ασχοληθούν. Απλά θέλουν βαθμο 7 και ανω να εχεις αν εισαι Πανεπιστημιου, και 7.5 και ανω αν εισαι ΤΕΙ . Απο εκει και περα δεν εχω κανενα θεμα στο να κανω αιτηση για μαστερ. Δεν μου το απαγορευει κανεις.

Η ΟΛΗ ΦΑΣΑΡΙΑ ξεκινησε επειδη εχω καταλαβα λαθος, οταν καποιος εδω μεσα μ ειπε μπα κανα τει θα εχει τελειωσει σε ερωτημα αλλου παιδιου. και το πηρα λγ καπως περιεργα και ασχημα. Το λεω και θα το ξαναπω. Όλες οι σχολές, υπαρχουν για κάποιο λογο. Δεν γίνεται να τις μαυρώνουμε επειδή το θέλουμε εμείς οι ίδιοι.

Δεν διαφωνω οτι τα ΤΕΙ προφανως απο νομικης αποψης ειναι ΑΕΙ,και εγω ως ΤΕΙ ειχα περασει στην σχολη μου.
Ωστοσο ειναι στον ανθρωπο οπως λες.Ξερω νεους φοιτητες που μπηκαν ως ΑΕΙ και ειναι αριστοι και αλλοι που δεν ξερουν που πανε τα 4 σε σχεση με αλλους των ΤΕΙ που διαπρεπρουν. Ο εργοδοτης δεν τον νοιαζει τι εκανες στην σχολη,εαν πηρες 4 η 9 σε ενα μαθημα. Εαν εισαι ζωντοβολο του κοστιζεις χρηματα,χρονο και ποιοτητα ,και διδακτορικο να εχεις δεν τον απασχολει καθολου να σε απολυσει.Επισης ναι...ισχυει οτι μερικα ΤΕΙ προσφερουν δεκαδες φορες καλυτερες σπουδες και ευκαιριες απο πολλα πανεπιστημια. Αυτος ειναι και ο λογος που το πρωην ΤΕΙ Αθηνας ειχε λαβει και το worthy of merit. Πολλοι το ειχαν χλευασει αλλα no,προσωπικα ως φοιτητης ειδα με τα ματια μου οτι δεν ηταν τυχαιο και πραγματι γινοταν καλη δουλεια(σε αντιθεση με φετος).

Ωστοσο η πραγματικοτητα ειναι οτι καποιες σχολες ειτε Ελληνικες ειτε ξενες πραγματι δεν επιτρεπουν μεταπτυχιακο σε ΤΕΙ ή το κανουν επειτα απο εξεταση υπο περιπτωση οπως ειπα.Δηλαδη προσφερουν σημαντικα λιγοτερες θεσεις (ας πουμε το UCL).
Αυτο εαν και λυπηρο γιατι οπως ειπα μερικα ΤΕΙ ειναι πολλα περισσοτερο υποσχομενα και απο πανεπιστημια,δεν πρεπει να αποθαρρυνει τον καθε φοιτητη να κυνηγησει οτι του αρεσει και να ψαχνει να βρισκει τις ανοικτες προς αυτον πορτες.Το να καθεται να μοιρολογα για τις πορτες που ειναι κλειστες δεν προκειται να τις ανοιξει,απλα σπαταλας τον χρονο σου.

Επιτρεψε μου να διορθωσω κατι,ολα τα αναγνωρισμενα επιστημονικα πεδια & τομεις εχουν σκοπο & λογο(ναι ετσι,αφηρημενα). Τα τμηματα στην Ελλαδα πλεον ομως εχουν κυριως ρουσφετικους/πελατειακους λογους ιδρυσης . Φυσικα αυτο δεν μειωνει οτι γνωσεις παρεχουν αυτα τα τμηματα στους φοιτητες τους...αλλα επισης δικαιολογει και γιατι γνωσεις,υπηρεσιες και διαφορα δικαιωματα(φοιτητικα & επαγγελματικα) που θα επρεπε να προσφερουν δεν προσφερονται και κανεις δεν νοιαζεται γι'αυτο(προφανως απο την πολιτικη ηγεσια) :P. Οπως ειναι προφανες δεν μπορει καποιος να στηριξει ενα τμημα οταν αυτο επι της ουσιας πουθενα δεν φαινεται ή δεν δημιουργηθηκε με σκοπο οτι εξυπηρετει κατι σημαντικο και αναγκαιο . Σε εποχες λιτοτητας αυτα τα τμηματα /σχολες,ιδρυονται,διαλυονται,συγχωνευονται,εχουν υποβαθμισμενα δικαιωματα χωρις κανεις να δινει ιδιαιτερη προσοχη για τις συνεπειες για τους ηδη φοιτουντες...και φυσικα κανεις δεν μπορει να πει κατι που θα εχει πραγματικη απηχηση η σημασια. Νομιζω καταλαβαινεις τι θελω να πω. Εαν κατσει κανεις να αναλυσει τι ειναι χρησιμο και τι οχι,δεν θα τελειωσει ποτε η συζητηση. Δεν εχει νοημα να αναζητουμε με μανια την μια αληθεια που ισχυει για τα τμηματα και τις σχολες,αρκει να εχουμε μια εικονα της εκτασης της και να βρουμε την δικη μας "αληθεια" και διεξοδο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν διαφωνω οτι τα ΤΕΙ προφανως απο νομικης αποψης ειναι ΑΕΙ,και εγω ως ΤΕΙ ειχα περασει στην σχολη μου.
Ωστοσο ειναι στον ανθρωπο οπως λες.Ξερω νεους φοιτητες που μπηκαν ως ΑΕΙ και ειναι αριστοι και αλλοι που δεν ξερουν που πανε τα 4 σε σχεση με αλλους των ΤΕΙ που διαπρεπρουν. Ο εργοδοτης δεν τον νοιαζει τι εκανες στην σχολη,εαν πηρες 4 η 9 σε ενα μαθημα. Εαν εισαι ζωντοβολο του κοστιζεις χρηματα,χρονο και ποιοτητα ,και διδακτορικο να εχεις δεν τον απασχολει καθολου να σε απολυσει.Επισης ναι...ισχυει οτι μερικα ΤΕΙ προσφερουν δεκαδες φορες καλυτερες σπουδες και ευκαιριες απο πολλα πανεπιστημια. Αυτος ειναι και ο λογος που το πρωην ΤΕΙ Αθηνας ειχε λαβει και το worthy of merit. Πολλοι το ειχαν χλευασει αλλα no,προσωπικα ως φοιτητης ειδα με τα ματια μου οτι δεν ηταν τυχαιο και πραγματι γινοταν καλη δουλεια(σε αντιθεση με φετος).

Ωστοσο η πραγματικοτητα ειναι οτι καποιες σχολες ειτε Ελληνικες ειτε ξενες πραγματι δεν επιτρεπουν μεταπτυχιακο σε ΤΕΙ ή το κανουν επειτα απο εξεταση υπο περιπτωση οπως ειπα.Δηλαδη προσφερουν σημαντικα λιγοτερες θεσεις (ας πουμε το UCL).
Αυτο εαν και λυπηρο γιατι οπως ειπα μερικα ΤΕΙ ειναι πολλα περισσοτερο υποσχομενα και απο πανεπιστημια,δεν πρεπει να αποθαρρυνει τον καθε φοιτητη να κυνηγησει οτι του αρεσει και να ψαχνει να βρισκει τις ανοικτες προς αυτον πορτες.Το να καθεται να μοιρολογα για τις πορτες που ειναι κλειστες δεν προκειται να τις ανοιξει,απλα σπαταλας τον χρονο σου.

Επιτρεψε μου να διορθωσω κατι,ολα τα αναγνωρισμενα επιστημονικα πεδια & τομεις εχουν σκοπο & λογο(ναι ετσι,αφηρημενα). Τα τμηματα στην Ελλαδα πλεον ομως εχουν κυριως ρουσφετικους/πελατειακους λογους ιδρυσης . Φυσικα αυτο δεν μειωνει οτι γνωσεις παρεχουν αυτα τα τμηματα στους φοιτητες τους...αλλα επισης δικαιολογει και γιατι γνωσεις,υπηρεσιες και διαφορα δικαιωματα(φοιτητικα & επαγγελματικα) που θα επρεπε να προσφερουν δεν προσφερονται και κανεις δεν νοιαζεται γι'αυτο(προφανως απο την πολιτικη ηγεσια) :P. Οπως ειναι προφανες δεν μπορει καποιος να στηριξει ενα τμημα οταν αυτο επι της ουσιας πουθενα δεν φαινεται ή δεν δημιουργηθηκε με σκοπο οτι εξυπηρετει κατι σημαντικο και αναγκαιο . Σε εποχες λιτοτητας αυτα τα τμηματα /σχολες,ιδρυονται,διαλυονται,συγχωνευονται,εχουν υποβαθμισμενα δικαιωματα χωρις κανεις να δινει ιδιαιτερη προσοχη για τις συνεπειες για τους ηδη φοιτουντες...και φυσικα κανεις δεν μπορει να πει κατι που θα εχει πραγματικη απηχηση η σημασια. Νομιζω καταλαβαινεις τι θελω να πω. Εαν κατσει κανεις να αναλυσει τι ειναι χρησιμο και τι οχι,δεν θα τελειωσει ποτε η συζητηση. Δεν εχει νοημα να αναζητουμε με μανια την μια αληθεια που ισχυει για τα τμηματα και τις σχολες,αρκει να εχουμε μια εικονα της εκτασης της και να βρουμε την δικη μας "αληθεια" και διεξοδο .


Άκου. Εγώ τελείωσα Λογιστικά και Χρηματοοικονομικά σε ΤΕΙ. Όταν έδινα πανελλήνιες υπήρχαν μόνο 2 σχολές Πανεπιστημιακές με αυτή την ονομασία. Μου άρεσε η Λογιστική. Οι 2 σχολές αυτές ήταν το ΠΑΜΑΚ και η ΑΣΟΕΕ. Μετά, υπήρχαν τα ΤΕΙ. Τότε άξιζαν μόνο του Πειραιά και της Καβάλας ως προς αυτή τη σχολή. Θυμάμαι περνούσα διοικηση επιχειρησεων στη χιο αλλα δεν πηγα γιατι ήθελα λογιστική εστω και σε ΤΕΙ αφου δεν περασα ΑΕΙ. Έκανα και κανω αυτο που μου αρέσει και κανείς δεν έχει το δικαίωμα να με προσβάλλει.

Όλο το κόμπλεξ στην όλη φάση των ΤΕΙ βγαίνει κυρίως από τα επαγγέλματα των μηχανικών. Στο δικό μου κλάδο, δεν έχουμε ουδεμια διαφορά μεταξύ μας οι Πανεπιστημιακοί με τα ΤΕΙ δηλ οι οικονομολόγοι. Η μόνη διαφορά είναι ότι Ο Πανεπιστημιακός έχει δικαίωμα υπογραφής μεγαλων επιχειρησεων ενω εγω πρεπει να κανω 3ετη προυπηρεσια στις μικρες επιχειρησεις για να την αποκτησω. Πράγμτα όμως που όλοι μαζί ξεκινάνε από το πάτο του βαρελιού.

Εγώ θα σου πω και αυτο που μου ειπαν από το Εξωτερικό όταν και ταΞίδεψα στην Αγγλία. Επειδή σαν πτυχίο είμαι ήξη εξειδικευμένη, δεν χρειαζομαι απαραιτητα μαστερ, αλλα το μονο που χρειάζομαι ειναι να κανω πιστοποιηση στην αγγλική μορφή τα λογιστικά για να μαθω το συστημα τους εκει. κοντα 1 χρονο διαρκει για να ειμαι ετοιμη να μπορω να εργαστω σε εταιρεια. Αυτό που κατάλαβα εγω είναι ότι τα ΤΕΙ προσφέρουν εφαρμοσμένη γνώση, ενω τα ΑΕΙ ερευνητική γνώση. Όλα τα μάστερ έχουν ανάγκη το χρήμα. Τώρα φαντασου το μαστερ στα ναυτιλιακα ζητάει 7 χιλ και παιρνει 70 ατομα. Ζήτημα αν θα πανε οι μισοι να κανουν αίτηση. Κατάλαβες? Παίζονται πολλά. Βέβαια, κανείς δεν σου απαγορεύει να δώσεις κατατακτηριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άσχετο-σχετικό: ΑΕΙ = Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα = Πανεπιστημιακός τομέας + Τεχνολογικός Τομέας = Πανεπιστήμια, Πολυτεχνεία, ΑΣΚΤ + ΤΕΙ, ΑΣΠΑΙΤΕ
Άρα, τα ΤΕΙ είναι και θα είναι (για όσο υπάρχουν τέλος πάντων) ΑΕΙ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άσχετο-σχετικό: ΑΕΙ = Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα = Πανεπιστημιακός τομέας + Τεχνολογικός Τομέας = Πανεπιστήμια, Πολυτεχνεία, ΑΣΚΤ + ΤΕΙ, ΑΣΠΑΙΤΕ
Άρα, τα ΤΕΙ είναι και θα είναι (για όσο υπάρχουν τέλος πάντων) ΑΕΙ. :P


Έτσι όπως το είπες ακριβώς είναι. ΟΜΩΣ, τα ΤΕΙ από του χρόνου δεν θα υπάρχουν. Κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει με τα πτυχία μας. Ακούω, ότι ή θα δωσουμε κατατακτηριες οποιος επιθυμει με πλεονεκτικη θεση ή θα παρει επιπλεον μαθηματα. Στο Πειραια ακουστηκε ότι θα το πάνε μέσω ΣτΕ να κανουν τα χαρτια τους ΠΕ. Δεν ξερω τι θα γινει. Καλύτερα να παρουμε επιπλεον μαθηματα 11 οσα ειναι να το τελειωνουμε. Το να μεινουμε ετσι δεν εχει νοημα, γιατι σε λιγα χρονια θα εχουν ολοι χαρτι ΠΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rhodes13

Νεοφερμένος

Ο rhodes13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος πληροφορίες σχετικά με το ΠΜΣ "Ναυτιλία" του ΠΑΠΕΙ ? Τι βαθμό πτυχίου περίπου απαιτεί να εισαχθεί κάποιος και γενικά τι πληροφορίες γνωρίζουμε για το εν λόγω τμήμα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος πληροφορίες σχετικά με το ΠΜΣ "Ναυτιλία" του ΠΑΠΕΙ ? Τι βαθμό πτυχίου περίπου απαιτεί να εισαχθεί κάποιος και γενικά τι πληροφορίες γνωρίζουμε για το εν λόγω τμήμα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Eπειδή το έψαξα από τότε που το έβαλα ως θέμα, αν δεν έχεις δουλέψει σε ναυτιλιακή μη το κάνεις. Περισσότερο θα εκτιμήσουν, εφόσον έχεις αρχίσει και δουλεύεις και το κάνεις ταύτόχρονα παρά από το να μην έχεις χρόνο προυπηρεσίας σε ναυτιλιακή
 

rhodes13

Νεοφερμένος

Ο rhodes13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Eπειδή το έψαξα από τότε που το έβαλα ως θέμα, αν δεν έχεις δουλέψει σε ναυτιλιακή μη το κάνεις. Περισσότερο θα εκτιμήσουν, εφόσον έχεις αρχίσει και δουλεύεις και το κάνεις ταύτόχρονα παρά από το να μην έχεις χρόνο προυπηρεσίας σε ναυτιλιακής
Ευχαριστώ αρχικά για την απάντηση, πώς έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό; Και αν έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο μεταπτυχιακό πάνω στα ναυτιλιακά.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ αρχικά για την απάντηση, πώς έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό; Και αν έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο μεταπτυχιακό πάνω στα ναυτιλιακά.
γιατι ψάχτηκα για τις ναυτιλιακές και είδα ότι καλό είναι να εργαστείς πρώτα σε ναυτιλιακή και μετα να κάνεις το μεταπτυχιακό. Να δεις πρώτα τι παίζει στο επάγγελμα
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μάγκες σόρρυ που σας το χαλάω αλλά σε μικρές ναυτιλιακές δεν μπαίνετε ούτε για αστείο αν δεν έχετε βύσμα εκ των έσω.Στις μεγαλύτερες εταιρείες που συνήθως είναι ξένες ή ελληνόκτητες που είναι εισηγμένες κάπου κάπου κοιμάται και ο θεός και μπαίνεις αξιοκρατικά.Είναι ενας κλάδος ναι μεν η βαριά βιομηχανία της Ελλάδας αλλά παράλληλα οικογενειοκρατικού χαρακτήρα και παίζει πολύ μαύρο χρήμα και ανασφάλιστο και υπερωρίες πολλές τι έχετε να ζηλέψετε σε αυτό; Κάποτε είχε καλά λεφτά ειδικά αμα έφευγες και έξω σε παράρτημα της εταιρείες έβγαζες τα 10πλάσια λεφτά απο οτι εδώ Ελλάδα επι δραχμών.Μεταπτυχιακό δεν κάνουμε για να βρούμε δουλειά αλλά για να μας βοηθήσει στην δουλειά μας να πάμε ενα λέβελ παραπάνω και να την εξελίξουμε αλλιώς πετάμε δεκάρες σε βαρέλι δίχως πάτο.Απο εκεί και πέρα μπορείτε να κάνετε εναν επαγγελματικο τιτλο τυπου εσωτερικος ελεγκτής ή ορκωτός και να δουλέψετε σε ελεγκτικές πάνω στον έλεγχο ναυτιλιακών εταιρειών αν θέλετε τόσο πολύ να δουλέψετε πάνω στο κλάδο.Υπάρχουν και ελεγκτικές που εξειδικεύονται πανω σε αυτό όπως η Moore Stephens.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
@xristaras9 ναι ομως ρε φιλε, αλλα τι προτεινεις σε εναν αποφοιτο οικονομικης σχολης, ωστε να βρει δουλεια?Να μην κανει μεταπτυχιακο?Το λεω διοτι η ναυτιλια ειναι ενας υποσχομενος κλαδος και οπως ειναι φυσικο πολλοι αποφοιτοι οικονομικων σχολων στρεφονται προς τα εκει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
@xristaras9 ναι ομως ρε φιλε, αλλα τι προτεινεις σε εναν αποφοιτο οικονομικης σχολης, ωστε να βρει δουλεια?Να μην κανει μεταπτυχιακο?
Αν δεν μπορείς να βρείς δουλειά με το αρχικό πτυχίο σου απλά κάτι έχεις κάνει λάθος φίλε σόρρυ που στο λεώ.Υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις για να ξεκινήσεις απο πανεπιστημιακά προγράμματα πρακτικής άσκησης μέχρι εταιρικά προγράμματα πρακτικής που τρέχουν αυτούσια οι εταιρείες,επαγγελματικοί τίτλοι που έτσι κι αλλιώς για συγκεκριμένα επαγγέλματα ειναι υποχρεωτικοί και πολλά άλλα χωρίς να χρειάζεται να στάξεις 5000+ ευρώ στο πανεπιστήμιο για να σου βρουν δουλειά.Διασυνδέσεις μέσω linkedIn όλα αυτά παίζουν σημαντικό ρόλο στο να βρείς δουλειά.Φυσικά η αναζήτηση δουλειάς δεν γίνεται μόνο Ελλάδα έχεις 190+ χώρες στις οποίες μπορείς να αναζητήσεις την τύχη σου είναι δύσκολα έχει μοναξιά στην αρχή αλλά οι παππούδες σου έφυγαν με μια βαλίτσα στο χέρι πριν 60 χρόνια για να ταξιδέψουν στην Γερμανία και την Σουηδία και τις ΗΠΑ και την Αυστραλία για να βγάλουν αυτά τα ψυχουλα που τους δίναν στα ανειδίκευτοι εργάτες για να τα στείλουν πίσω στην Ελλάδα να ταίσουν παιδιά και γυναίκα.Εσύ που έχεις και την στοιχειώδη μόρφωση νομίζω μπορείς να τα καταφέρεις καλύτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Κοιτα συμφωνω μαζι σου, αλλα μην ξεχνας οτι το πανεπιστημιο και δε το μεταπτυχιακο σου εξασφαλιζουν δουλεια(μιλαω για πτυχια απο ξενα πανεπιστημια) σε πολλες περιπτωσεις.Σκεψου οτι στο εξωτερικο στο τελος των μεταπτυχιακων πανε οι εταιρειες στο πανεπιστημιο, προκειμενου να δουν αν υπαρχει κατι αξιολογο.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Κοιτα συμφωνω μαζι σου, αλλα μην ξεχνας οτι το πανεπιστημιο και δε το μεταπτυχιακο σου εξασφαλιζουν δουλεια(μιλαω για πτυχια απο ξενα πανεπιστημια) σε πολλες περιπτωσεις.Σκεψου οτι στο εξωτερικο στο τελος των μεταπτυχιακων πανε οι εταιρειες στο πανεπιστημιο, προκειμενου να δουν αν υπαρχει κατι αξιολογο.
Κι επειδή ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος υπάρχει τέραστια περίπτωση αυτό το αξιόλογo να είναι κάποιος άλλος και όχι εσύ και τότε θα έχεις επενδύσει τα χρήματα σου κάπου δίχως αντίκρισμα.Ακόμα είσαι μικρός να σκέφτεσαι κάτι τέτοιο δώσε πανελλήνιες πέρασε σε μια σχολή που να έχει πέραση στην αγορά κυνήγα λίγο το κομμάτι σεμινάρια-επιμορφώσεις-e-learnings και θα δείς σε 5-6 χρόνια τι θα κάνεις έχεις και θητεία μπροστά σου άστο έχεις ακόμα.Αυτά αφορουν παιδιά της ηλικίας μου και μεγαλύτερα που τώρα βγαίνουν στον εργασιακό βίο και τρέχουν να βρουν τι θα κάνουν πως θα απασχοληθούν.Κι εγώ στην ηλικία σου έτσι ήμουν αλλά μετά χαλάρωσα και το είδα πιο καθαρά το θέμα.Μην προτρέχεις η οικονομία τότε μπορεί να πάει καλύτερα απο ότι είναι τώρα και ήταν 5 χρόνια πριν.Οταν ξεκίνησα εγώ το 1ο έτος ήταν μόλις είχαμε υπογράψει το 3ο μνημόνιο σαν χώρα υπήρχε ανεργία κρίση και capital controls.Η οικονομία αλλάζει γρήγορα θα δείς πως θα πάει τότε η οικονομία και θα στραφείς ανάλογα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
@xristaras9 σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες φιλε.Να σαι καλα.Κοιτα μου αρεσει να ψαχνομαι απο τωρα( δεν το θεωρω και κακο) για αυτο και παιρνω μερος στην συζητηση.Αδραττω την ευκαιρια να σε ρωτησω κατι ακομη.Με τα πτυχια που ειναι εκ φυσεως γενικα(ΟΔΕ,οικονομικης επιστημης) τι κανεις?Ρωταω γιατι απο οσο ξερω η αγορα εργασιας απαιτει (πλεον) εξειδικευμενα πραγματα.Ευχαριστω πολυ!
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
@xristaras9 σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες φιλε.Να σαι καλα.Κοιτα μου αρεσει να ψαχνομαι απο τωρα( δεν το θεωρω και κακο) για αυτο και παιρνω μερος στην συζητηση.Αδραττω την ευκαιρια να σε ρωτησω κατι ακομη.Με τα πτυχια που ειναι εκ φυσεως γενικα(ΟΔΕ,οικονομικης επιστημης) τι κανεις?Ρωταω γιατι απο οσο ξερω η αγορα εργασιας απαιτει (πλεον) εξειδικευμενα πραγματα.Ευχαριστω πολυ!
Δεν κάνει το πτυχίο τον εργαζόμενο αλλά ο εργαζόμενος το πτύχιο ακόμα και όταν το πτυχίο είναι γενικού χαρακτήρα.διασυνδέσεις και γνωριμίες είναι αυτά που καθορίζουν την πορεία σου το πτυχίο θα το πάρεις και θα φύγεις μα στα 4 μα στα 5 χρόνια η οσο πάει θα το πάρεις.Δες με τι θες να ασχοληθείς συγκεκριμένο μονοπάτι για την επιτυχία δεν υπάρχει.Το τι θες να κάνεις στην ζωή σου θα καθορίσει τις επιλογές σου και φυσικά δεν θα ντραπείς ποτέ να χτυπήσεις την πόρτα στον εργοδότη σου ακόμα και αυτοπροσώπος για να βρείς δουλειά κραδαίνοντας το βιογραφικό σου ανα χείρας (αφου μου έπιασες και την καθαρεύουσα 😅) και όχι να περιμένεις να σου απαντήσει σε ένα email που έστειλες.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στη παρούσα φάση ο επαγγελματικός χώρος στην Ελλάδα είναι ένα μαύρο χάλι ΠΑΝΤΟΥ. Οι ναυτιλιακές είναι κλειστό λόμπι και θέλει βύσμα.

Από εκεί και πέρα, είναι λογικό κάποιος να σκέφτεται προς ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ μεριά. Η ελληνική αγορά ειναι μικρή, βυσματική, ψαροκώσταινα και πάει λέγοντας. Γιατί να μη δεν πάω Σουηδία που μου προσφέρει πράγματα που η ίδια μου χώρα δεν μου τα πρόσφερε ΠΟΤΕ? Κάπως έτσι και εσύ καμερον θα σκεφτείς.

Πλεον στα 27, οταν τελειωσω το μαστερ μαλλον θα μεταναστεύσω. Εδώ πλέον ΔΕΝ είναι για πολλά
 
Top