Ποιά θεωρείτε την κατάλληλη ηλικία για να ξεκινήσει κανείς μαθήματα Proficiency;

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Δεν νομίζω να ανάγω την προσωπική μου εμπειρία σε καθολική αλήθεια,αλλά η εμπειρία μου αντιπροσωπεύει ένα μεγάλο μέρος ανθρώπων/μαθητών.Για να μιλήσουμε με στατιστικά,το 90% των γνωστών μου(να πούμε ένα δείγμα 150-250 ατόμων;αφού μιλάμε για γνωστούς) που έχουν πάρει το C1 τώρα πλέον είναι σε τραγικό επίπεδο.Αυτό φυσικά έγινε γιατί δεν συντήρησαν τις γνώσεις τους,καθώς μοναδική τους επιδίωξη ήταν το "χαρτί".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Social butterfly

Νεοφερμένος

Η Social butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αρα τι να κανω ρε παιδια???να το δωσω τωρα ή μετα ,να μην το δωσω καθολου και οταν χρειαστει να αποδιξω τις γνωσεις μου στα Αγγλικα για μεταπτυχιακα και σπουδες να δωσω τοτε τα πτυχια που ζητανε;;;τι να κανω;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Οτι γουσταρεις αυτο σου λεμε!!! Αν μπορεις να το παρεις τωρα παρτο, αλλα αν νομιζεις οτι σε βαραινει στις υποχρεωσεις σου στο σχολειο, στα φροντιστηρια κλπ, βαλτο στην ακρη και το παιρνεις αργοτερα!!! Το ιδιο ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δεν νομίζω να ανάγω την προσωπική μου εμπειρία σε καθολική αλήθεια,αλλά η εμπειρία μου αντιπροσωπεύει ένα μεγάλο μέρος ανθρώπων/μαθητών.Για να μιλήσουμε με στατιστικά,το 90% των γνωστών μου(να πούμε ένα δείγμα 150-250 ατόμων;αφού μιλάμε για γνωστούς) που έχουν πάρει το C1 τώρα πλέον είναι σε τραγικό επίπεδο.Αυτό φυσικά έγινε γιατί δεν συντήρησαν τις γνώσεις τους,καθώς μοναδική τους επιδίωξη ήταν το "χαρτί".

Εσύ γιατί αρπάχτηκες, δεν ξέρω. :P
Κι εμένα το 90% των γνωστών μου έχει πολύ καλό επίπεδο αγγλικών, μας οδηγεί κάπου αυτή η κουβέντα;
Συμφωνώ πως οι περισσότεροι πάνε για το χαρτί κι όχι για τις γνώσεις, κι αυτό φαίνεται από τα παραπάνω post. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως πρέπει να αποτρέπουμε a priori τους νεότερους, χωρίς να γνωρίζουμε βασικά στοιχεία του χαρακτήρα τους (όπως το αν υπάρχει γενικά έφεση στην εκμάθηση γλωσσών, αν υπάρχουν βλέψεις για απευθείας σπουδές έξω κοκ). Άλλωστε η επαφή που θα διατηρηθεί ή όχι με την ξένη γλώσσα (βιβλία, σειρές, ταινίες, παιχνίδια, ενημέρωση) είναι καθαρά προσωπική επιλογή, δεν ανάγκασε κανείς κάποιον να αποκοπεί απ'τα αγγλικά.

Τελοσπάντων, προσωπικά θεωρώ τις υποχρεώσεις μέχρι και τη β' λυκείου αμελητέες. Τα χρόνια αυτά είναι η καλύτερη ευκαιρία ενός παιδιού να αναπτύξει διάφορες δεξιότητες σε μεγάλο βαθμό. Κι αν με τον καιρό ο βαθμός αυτός ασθενήσει, σίγουρα η επαναφορά του θα είναι πολύ ευκολότερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρχικά τα "κλασικά" πιστοποιητικά (Cambridge/Michigan) δεν έχουν ημερομηνία λήξης και ισχύουν κανονικά, όσα χρόνια κι αν περάσουν, στα εξής: αιτήσεις για μεταπτυχιακά στην Ελλάδα, αιτήσεις για υποτροφίες από ιδρύματα/κληροδοτήματα, σε ορισμένα τμήματα ως απαλλαγή από τα μαθήματα αγγλικών Α/Β εξαμήνου, στον επαγγελματικό στίβο.
Όσον αφορά τις σπουδές στο εξωτερικό, ελάχιστα πανεπιστήμια δέχονται Cambridge Proficiency, που να έχει αποκτηθεί την τελευτάια διετία και, αν δεν κάνω λάθος, με Α. Σχεδόν όλα ζητάνε TOEFL/IELTS με συγκεκριμένο βαθμό, επειδή τα πιστοποιητικά αυτά απευθύνονται στοχευμένα σε άτομα που επιθυμούν να σπουδάσουν/εργαστούν (Academic/General) σε αγγλόφωνη χώρα.

Τελοσπάντων, προσωπικά θεωρώ τις υποχρεώσεις μέχρι και τη β' λυκείου αμελητέες. Τα χρόνια αυτά είναι η καλύτερη ευκαιρία ενός παιδιού να αναπτύξει διάφορες δεξιότητες σε μεγάλο βαθμό. Κι αν με τον καιρό ο βαθμός αυτός ασθενήσει, σίγουρα η επαναφορά του θα είναι πολύ ευκολότερη.

Πες τα χρυσόστομη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fever123

Νεοφερμένος

Ο fever123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σίγουρα να το δώσεις. Είναι σχετικά εύκολο (ειδικά το Michigan) και καλύτερα να μην το αναβάλεις για αργότερα γιατί όπως λένε, "κάθε πράγμα στον καιρό του". Αν δεν το κάνεις τώρα, θα περάσουν τα χρόνια και θα ξεχάσεις τα αγγλικά σου ή θα έχεις άλλες υποχρεώσεις και το proficiency θα περάσει σε δεύτερη μοίρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pelena

Νεοφερμένος

Η pelena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Βασικα, η καλυτερη ηλικια ειναι 15-16 αλλα καλο ειναι να εχεις δωσει εξετασεις οπου ειναι λιγο πιο "αυστηρη" η επιτηρηση γιατι κακα τα ψεματα εγω οταν ειχα δωσει lower ειχα κατσει στην θεση μου ειχα παγωσει εντελως και απλα κοιτουσα στο γραπτο μου γιατι με τρομαζε το ολο θεμα "σημαντικες εξετασεις". Οταν δεις λιγο τι παιζει και καταλαβεις οτι οι επιτηρητες δεν ειναι μπαμπουλες και ειναι μια χαρα αν και εσυ εισαι μια χαρα δηλ. δεν προκαλεις κοιταζωντας αλλου,κανοντας φασαρια κτλ. και απλα κοιτας το γραπτο σου, την επομενη φορα που θα πας να δωσεις εξετασεις, δεν θα εισαι τοσο ψαρωμενος/μενη και ειναι πιθανον να αποδωσεις και καλυτερα.Εκτος αυτου, σε οτι μα οτι ηλικια και αν μαθεις μια γλωσσα με πτυχιο ή χωρις, αν δεν εξασκεις αυτη τη γλωσσα το μονο σιγουρο ειναι οτι θα την ξεχασεις. Οποτε ειναι καλο να δινεις νωρις εξετασεις για πιστοποιηση γλωσομαθειας αλλα με την προϋποθεση οτι θα συνεχισεις να εξασκεις αυτη τη γλωσσα. Αν ομως, εχεις το χαρτι αλλα δεν ασχολεισαι πλεον με τη συγκεκριμενη γλωσσα,μπορει ενας μελλοντικος εργοδοτης να σου ζητησει να δωσεις εξετασεις π.χ. toeic για να δουν αν οντως το επιπεδο σου ειναι αυτο που λες οτι εχειςκαι να καταληξεις να γραψεις χαλια και γενικοτερα να εχεις ξοδεψει τοσο κοπο,χρονο και οι γονεις σου τοσα λεφτα για το τιποτα:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Προσωπικά, όταν ήμουν Γ' γυμνασίου σταμάτησα τα Αγγλικά, μέχρι το lower (ήμουν 15 τότε).

Όταν μπήκα στο πανεπιστήμιο, τα ξανάρχισα για το proficiency και έκανα 2 χρόνια μαθημάτων (19-20 ετών). Μπορώ να πω ότι με ωφέλησε που ξεκίνησα το prof στο πανεπιστήμιο, διότι είχα μια πιο ώριμη κριτική ματιά για το λεξιλόγιο και τα θέματα που κάναμε στο proficiency, και μάλιστα, δεν έχω ξεχάσει καθόλου τα Αγγλικά μου μετά από αυτό (στο πανεπιστήμιο διαβάζω πολύ ξένη βιβλιογραφία).

Πιστεύω ότι για ένα παιδί της Α' Λυκείου, είναι καλύτερο να δώσει ένα C1 για να έχει ένα πιο προχωρημένο λεξιλόγιο, αλλά για proficiency ουδέν λόγος, γιατί: 1. δεν θα του χρησιμεύσει κάπου στα 16 του, 2. δεν έχει ωριμάσει ο τρόπος σκέψης του, 3. μπορεί να κάνει το advanced του cambridge και να διαλέξει να ασχοληθεί με Αγγλική λογοτεχνία (που είναι το 2ο θέμα του writing).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Πάντως αν κάποιο παιδί ενδιαφέρεται να συμμετέχει σε αγγλόφωνα MUN θα τον βοηθήσει αρκετά να γνωρίζει άριστα τη γλώσσα.
Επίσης, αν το παιδί έχει προγραμματίσει τις σπουδές του, τότε μπορεί στη Β Λυκείου να δώσει Proficiency ώστε να μπορεί να κάνει αίτηση για κάποιο summer school (κατά τη διάρκεια του πρώτου πανεπιστημιακού έτους).

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημητρης κ118

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης κ118 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας να κανω μια ερωτηση μπορώ να καμω μαθηματα και να δωσω κατευθειαν το proficiency ή πρεπει πρωτα να παρω το lower?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art_of_poetry

Νεοφερμένος

Ο art_of_poetry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φιλοσοφίας & Παιδαγωγικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Κάνοντας πολλά πράγματα σε μεγάλη ηλικία, κατάλαβα ότι όσο πιο μικρός τόσο καλύτερα. Μαθαίνεις ευκολότερα, μεταβαλεσαι περισσότερο και εξελισεσε πιο εύκολα!!!
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Κάνοντας πολλά πράγματα σε μεγάλη ηλικία, κατάλαβα ότι όσο πιο μικρός τόσο καλύτερα. Μαθαίνεις ευκολότερα, μεταβαλεσαι περισσότερο και εξελισεσε πιο εύκολα!!!
Ισχύει, αλλά όχι πολύ μικρός, σίγουρα όχι κάτω από 15.
 

art_of_poetry

Νεοφερμένος

Ο art_of_poetry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φιλοσοφίας & Παιδαγωγικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 25 μηνύματα.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Εγώ πάντως, δεν τα πήγαινα καθόλου καλά στ'αγγλικά σε βαθμό να έχω κοπεί 2 φορές στο LOWER, παίρναν τηλ τους δικούς μου και τους έλεγαν "τσάμπα λεφτά μας δινετε, καλύτερα να κάνει κάτι άλλο" (γιατί στο ίδιο φροντιστήριο είχα ξεκινήσει και γερμανικά και είχα 18+ σε όλα) και το πήρα τη δεύτερη φορά με τα χίλια ζόρια.

Άρχισαν να μ'αρεσουν τα αγγλικά απ'όταν έγινα φοιτητής, άρχισα να βλέπω σειρές & ταινίες στα αγγλικά και μέσα στο lockdown του 20, αποφάσισα να κάνω "κάτι για μένα" και να μην ξίνω τα @ μου οπότε βρήκα μια γνωστή μου που έκανε ιδιαίτερα και της είπα ότι θέλω να το πάρω. Μου έδωσε ένα τεστ να δει το επίπεδο μου και με 4 μήνες προετοιμασία (2 φορες/βδομάδα) το πήρα με άριστα.

Όρεξη να υπάρχει (και λεφτά) κι όλα τ'άλλα βρίσκονται. Όταν κάτι το κάνεις από υποχρέωση, δεν τραβάει..
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Άρχισαν να μ'αρεσουν τα αγγλικά απ'όταν έγινα φοιτητής, άρχισα να βλέπω σειρές & ταινίες στα αγγλικά και μέσα στο lockdown του 20, αποφάσισα να κάνω "κάτι για μένα" και να μην ξίνω τα @ μου οπότε βρήκα μια γνωστή μου που έκανε ιδιαίτερα και της είπα ότι θέλω να το πάρω. Μου έδωσε ένα τεστ να δει το επίπεδο μου και με 4 μήνες προετοιμασία (2 φορες/βδομάδα) το πήρα με άριστα.
Ποιο πιστοποιητικό;
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Τελευταία φορά, ασχολήθηκα με τα αγγλικά σε επίπεδο φροντιστηρίου στο γυμνάσιο όταν πήρα το lower. Από τότε δεν ξαναπήγα φροντιστήριο, αλλά κράτησα επαφή με τα αγγλικά, διάβαζα αγγλικά βιβλία, έβλεπα ταινίες και σειρές, άκουγα μουσική στα αγγλικά, έμπαινα σε sites και blogs με αγγλικό περιεχόμενο. Μετά από αρκετά χρόνια, όταν ήμουν 25 χρονών χάζευα στο ίντερνετ μια μέρα και πέτυχα κάτι για proficiency και λέω why not? Πήγα έτσι, χύμα, το έδωσα και το πήρα πολύ εύκολα :playboy:
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τελευταία φορά, ασχολήθηκα με τα αγγλικά σε επίπεδο φροντιστηρίου στο γυμνάσιο όταν πήρα το lower. Από τότε δεν ξαναπήγα φροντιστήριο, αλλά κράτησα επαφή με τα αγγλικά, διάβαζα αγγλικά βιβλία, έβλεπα ταινίες και σειρές, άκουγα μουσική στα αγγλικά, έμπαινα σε sites και blogs με αγγλικό περιεχόμενο. Μετά από αρκετά χρόνια, όταν ήμουν 25 χρονών χάζευα στο ίντερνετ μια μέρα και πέτυχα κάτι για proficiency και λέω why not? Πήγα έτσι, χύμα, το έδωσα και το πήρα πολύ εύκολα :playboy:
Ποιο πιστοποιητικό;
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Ποιο πιστοποιητικό;

LRN. Δε με ενδιέφερε να δώσω κάποιο συγκεκριμένο και δεν υπάρχει κανένας λόγος. Σύμφωνα με τον ΑΣΕΠ, όλα τα ίδια μόρια δίνουν. Στο εξωτερικό, δεν αναγνωρίζεται κανένα για μεταπτυχιακά γιατί θέλουν άλλα, πχ IELTS. Στον ιδιωτικό τομέα, δε τους αφορά ποιο έχεις, απλά βάζεις στο βιογραφικό "Certificate of Proficiency in English - C2" και ξεμπέρδεψες (σε πολυεθνική εργάζομαι που η γνώση αγγλικών είναι απαραίτητη, τους έστειλα το πιστοποιητικό αυτό όταν μου ζήτησαν βεβαιώσεις για όλα όσα αναγράφω στο βιογραφικό μου και όλα μια χαρά).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top