PTE General (edexcel)

Ποια η γνώμη σας για το Edexcel;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 5)
  • Πολύ καλό πτυχίο

    Ψήφοι: 2 40.0%
  • Καλό πτυχίο

    Ψήφοι: 1 20.0%
  • Μέτριο πτυχίο

    Ψήφοι: 1 20.0%
  • Αδιάφορο πτυχίο

    Ψήφοι: 1 20.0%

tetraperatos

Νεοφερμένος

Η tetraperatos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μα τα υψηλοτερα ποσοστα τα εχει το PTE και δεν το λεω εγω αλλα οι αριθμοι.Τελοσπαντων,νομιζω πως εχω βγαλει τα συμπερασματα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Χαίρομαι αν βοήθησα να βγάλετε συμπεράσματα :)
Τα ποσοστά επιτυχίας, αν τα έχετε μπορείτε να μου τα στείλετε με ένα μήνυμα; Το Β2 του Cambridge και Michigan τι ποσοστά επιτυχίας είχαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tetraperatos

Νεοφερμένος

Η tetraperatos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μα εσεις δηλωσατε οτι δεν θελετε να αναφερθειτε ονομαστικα!Τι σας εκανε να αλλαξετε γνωμη?Και γιατι αναφερεστε μονο στο FCE και το ECCE?Υπαρχουν κι αλλα πιστοποιητικα!
Υ.Γ.FCE:59,3,ECCE:περιπου στο ιδιο ποσοστο με το FCE,PTE:69,2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Το cambridge και το michigan σε επίπεδο Β2 είναι σίγουρα πιο δύσκολα...
Σε επίπεδο Γ2 cambridge πιο δύσκολο, με το michigan δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, αλλά απ' ότι μου λένε στα ίδια είναι πάνω κάτω με το edexcel
Βέβαια αυτά είναι και κάπως υποκειμενικά, που έχει κλίση ο καθένας, αλλά πάνω κάτω έτσι είναι.

Μην κοιτάτε μόνο το ποσοστό επιτυχίας, γιατί και χαμηλά ποσοστά επιτυχίας να έχει κάποιο δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι δύσκολο, ίσως απλά να πηγαίνουν σε αυτό όχι και τόσο καλοί μαθητές που δεν μπορούν να περάσουν τα άλλα και πηγαίνουν σε αυτό μπας και το περάσουν.
Αλλά και πάλι βλέπω πως του michigan και του cambridge πιο κάτω είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
:):)
Ευχαριστώ καταρχήν. Ήθελα να κάνω μια διασταυρωση, να δω αν 'εχουμε τα ίδια ποσοστα. Ίδια έχουμε
Φυσικα στον καθενα ταιριάζει ίσως διαφορετικός τρόπος εξέτασης, δεν θα διαφωνήσω. Όλοι έχουμε διαφορετικά δυνατα κ αδύνανα σημεία
Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να μάθω μερικά πράγματα σχετικά με το Edexcel PTE. Επειδή θα δώσω του χρόνου μαζί με το Michigan ECCE. Ψάχνω στο διαδίκτυο αλλά δεν έχω βρει τις πληροφορίες που θέλω. Για το Michigan ECCE αντιθέτως έχει πολλές πληροφορίες και ολόκληρη τη δομή των εξετάσεων, όμως όχι για το Edexcel PTE. Οπότε αν γίνεται θα ήθελα να με βοηθήσετε σε αυτό. Τέλος, θα ήθελα να μου πείτε και την γνώμη σας για αυτά τα δύο. Ποιο σας αρέσει πιο πολύ? Ευχαριστώ πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Παρακάτω μπορείς να δεις κάποιες πληροφορίες που βρήκα:
Ποια είναι η δομή των εξετάσεων PTE Lower;

Οι εξετάσεις αποτελούνται από τα γραπτά (2 ώρες) και τα προφορικά (12-15 λεπτά). Τα γραπτά απαρτίζονται από 5 ασκήσεις που συνδέονται με ένα θέμα το οποίο οι υποψήφιοι μπορούν να αναπτύξουν.

PTEListening – Ακουστικό μέρος (γραπτώς) Tasks 1 και 2:

Οι ασκήσεις 1 και 2 περιλαμβάνουν 2 ακουστικά κείμενα πάνω στα οποία οι υποψήφιοι καλούνται να ολοκληρώσουν κάποιες από τις παρακάτω ασκήσεις:
να ακολουθήσουν οδηγίες και κατευθύνσεις
να συμπληρώσουν με σύντομες φράσεις κάποιες πληροφορίες που ακούγονται στην κασέτα
να γράψουν από μια μέχρι τέσσερις λέξεις, ως απαντήσεις σε ερωτήσεις και σχόλια σχετικά με το κείμενο
να συμπληρώσουν προτάσεις σχετικά με πληροφορίες του κειμένου
να συμπληρώσουν ένα πίνακα ή πλέγμα, διάγραμμα, χάρτη ή εικόνα
να χαρακτηρίσουν προτάσεις σχετικά με μια εικόνα ως σωστές ή λάθος
PTEReading and Integrated Reading & Writing – Ανάγνωση και Συνδυαστική Ανάγνωση και Γραφή (γραπτά) Task 3:

α) Η πρώτη άσκηση περιλαμβάνει την ανάγνωση και την επεξεργασία πληροφοριών ώστε να συμπληρώσουν μια άσκηση όπως η κατανόηση του γενικού νοήματος του κειμένου ή να καταγράψουν σύντομα σχόλια

β) Η δεύτερη άσκηση περιλαμβάνει ανάγνωση, εντοπισμό και σύνθεση των σχετικών πληροφοριών προκειμένου να δώσουν τις κατάλληλες απαντήσεις. Οι γραπτές απαντήσεις μπορεί να συμπεριλαμβάνουν απάντηση συμμετοχής σε ένα διαγωνισμό με τη μορφή έκθεσης, τη συμπλήρωση ενός ερωτηματολογίου με χώρο για επιπλέον σχόλια και απόψεις, τη σύνταξη μιας αναφοράς, παρεμφερούς περίληψης, δημόσιας ανακοίνωσης ή επιστολής.

PTEReading – Ανάγνωση (γραπτώς) Task 4:

Οι υποψήφιοι διαβάζουν μέχρι και 3 κείμενα περίπου 800 λέξεων και πρέπει να ολοκληρώσουν κάποια είδη ασκήσεων από τα παρακάτω:
να συγκρίνουν, να επιλέξουν και απομονώσουν πληροφορίες από τα κείμενα και να τις μεταφέρουν σε ένα διάγραμμα, χάρτη εικόνα, πίνακα ή πλέγμα
να βάλουν σε λογική σειρά εικόνες, σκίτσα ή προτάσεις σύμφωνα με τις πληροφορίες του κειμένου
να χαρακτηρίσουν προτάσεις σχετικές με μια εικόνα ή κείμενο ως σωστές ή λάθος
να αντιστοιχήσουν κείμενα με εικόνες
να αντιστοιχίσουν κείμενα με τίτλους ή επικεφαλίδες
να σημειώσουν ή να καταγράψουν σε λίστα πληροφορίες από το κείμενο
να σημειώσουν φράσεις ή σύντομες προτάσεις ως απάντηση σε ερωτήσεις/σχόλια
να αποδώσουν το νόημα των λέξεων μέσα στο κείμενο
PTEWriting – Έκθεση (γραπτά) Task 5:

Οι υποψήφιοι καλούνται να γράψουν ένα από τα παρακάτω:
μια ανεπίσημη επιστολή ή άλλη μορφή έκθεσης που μπορεί να είναι περιγραφική, αφηγηματική ή επεξηγηματική
μια έκθεση ιδεών ως απάντηση σε ένα συγκεκριμένο σχόλιο και/ή ερώτηση, π.χ. Οι τουρίστες καταστρέφουν τις περιοχές που επισκέπτονται. Αναπτύξτε.
Προφορική Εξέταση

Τα προφορικά διεξάγονται από ένα συνομιλητή και τον αξιολογητή. Οι υποψήφιοι θα αξιολογηθούν σε ζευγάρια των δύο και καλούνται να ρωτήσουν και να απαντήσουν σε μεταξύ τους συζήτηση, όπως και να ανταποκριθούν στις ερωτήσεις και του εξεταστή-συνομιλητή.

Οι υποψήφιοι καλούνται να επιδείξουν πως μπορούν:
να μιλήσουν για διαφορετικές πτυχές της προσωπικής, κοινωνικής, εκπαιδευτικής και επαγγελματικής τους ζωής
να συμμετέχουν σε συζήτηση και να εκφράζουν καθώς και να αναπτύσσουν σχόλια για γεγονότα, περιγραφές και επεξηγήσεις
να πάρουν μέρος σε συζήτηση και να εκφράζουν καθώς και να συζητούν ιδέες, απόψεις με επεξηγήσεις και
να αναπτύσσουν επιχειρήματα, να εκφράζουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και να δίνουν συμβουλές
Πηγή: https://www.english-exams.org/pte-general/pte-lower.html

Προσωπικά προτιμώ το ECCE. Αν και πρέπει να παραδεχτώ ότι δεν έχω δοκιμάσει ποτέ PTE. Έχω ακούσει πολλά για αυτό όπως οτι αφήνουν τα παιδιά να αντιγράφουν κλπ. Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύουν.
Στο φροντιστήριο μου ήταν ένα κορίτσι (κάναμε μαζί για ECCE) το οποίο θα έδινε και για PTE. Πολλές φορές η μορφή του ήταν δύσκολη και ο χρόνος δεν της έφτανε. Καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον που έχει την εμπειρία από το Edexcel γιατί μπορεί εγώ να λέω πράγματα που δεν ισχύουν.
Τώρα, για το Michigan, έχοντας δώσει πρόσφατα μου φάνηκε πολύ καλό. Προσιτό προς τους μαθητές και με κάποιες μικρές παγίδες. Κατά την γνώμη μου αν είσαι σχετικά καλός μαθητής είναι καλύτερα να δώσεις για Michigan.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ ...Αλεξάνδρα... !!!!! Θα μου φανούν πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου! Εμένα η καθηγήτρια των Αγγλικών μου, που την έχω ρωτήσει σχετικά με το Edexcel, μου έχει πει πως είναι πολύ ''παρεξηγημένο'' το Edexcel. Δηλαδή όλα αυτά που ακούγονται δεν είναι αλήθεια. Κάποιοι άνθρωποι το θεωρούν εξαιρετικά δύσκολο και μερικοί άλλοι, πολύ εύκολο. Έχει δύσκολο ακουστικό και λεξιλόγιο, αλλά εύκολη γραμματική και κείμενα. Δεν την έχω ρωτήσει βέβαια για την δομή των εξετάσεων. Πάντως, σε σχέση με το Michiigan και το Cambridge είναι λίγο ευκολότερο, μου είπε η κυρία μου. Επίσης ακούγετε πολύ συχνά να λένε πως οι ασκήσεις του Edexcel μοιάζουν πολύ με αυτές του Cambridge. Και αυτό είναι ψέμα! Πάντως, ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ ...Αλεξάνδρα... !!!!! Θα μου φανούν πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου! Εμένα η καθηγήτρια των Αγγλικών μου, που την έχω ρωτήσει σχετικά με το Edexcel, μου έχει πει πως είναι πολύ ''παρεξηγημένο'' το Edexcel. Δηλαδή όλα αυτά που ακούγονται δεν είναι αλήθεια. Κάποιοι άνθρωποι το θεωρούν εξαιρετικά δύσκολο και μερικοί άλλοι, πολύ εύκολο. Έχει δύσκολο ακουστικό και λεξιλόγιο, αλλά εύκολη γραμματική και κείμενα. Δεν την έχω ρωτήσει βέβαια για την δομή των εξετάσεων. Πάντως, σε σχέση με το Michiigan και το Cambridge είναι λίγο ευκολότερο, μου είπε η κυρία μου. Επίσης ακούγετε πολύ συχνά να λένε πως οι ασκήσεις του Edexcel μοιάζουν πολύ με αυτές του Cambridge. Και αυτό είναι ψέμα! Πάντως, ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες! :D

Τίποτα! :)
Ο,τι άλλο θες εδώ είμαστε...
Καλή επιτυχία σε ό,τι και αν δώσεις!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Τα προφορικά πως είναι??????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Α οκ! Τα βρήκα τα προφορικά πιο πάνω, αλλά θα ήθελα να μάθω ολόκληρη τη δομή. Π.χ. στο Michigan υπάρχουν 4 στάδια και αναφέρει αναλυτικά για το κάθε ένα. Στο Edexcel??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Παιδιά, έδωσα εχτές το PTE level 3. Πριν μπω στην αίθουσα έτρεμα από το άγχος, αλλά όταν έκατσα ήμουν τόσο ήρεμος!
Ήταν πολύ εύκολα.. σε σημείο τρομακτικό..!! Θυμάμαι έπεσαν:
1. Στην Ορθογραφία του ακουστικού, για να ένα πολύ επικίνδυνο επάγγελμα αν και δεν θυμάμαι πιο. Ήταν πολύ μικρή ορθογραφία και κατανοητή. Γενικά, εύκολο ακουστικό.
2. Στα κείμενα, φοβήθηκα για μια στιγμή τον χρόνο (παρ'ότι τελείωσα πρώτος.. :P). Δεν θυμάμαι κανένα κείμενο (:P) μόνο το τελευταίο θυμάμαι που ήταν άρθρο (όπως πάντα) και μιλούσε για την εργασία στο εξωτερικό. Πολύ εύκολο.. όπως και όλα τα κείμενα!
3α. Οι εκθέσεις ήταν λίγο δύσκολες. Η πρώτη, έλεγε πως ''το προηγούμενο άρθρο για την εργασία στο εξωτερικό, σας το είχε στείλει ένας φίλος σας και εσείς αυτή τη στιγμή, εργαζόσαστε στο εξωτερικό. Πρέπει να του γράψετε ένα email σχετικά με τις εμπειρίες σας στη νέα σας δουλειά. Τι επάγγελμα κάνετε, διαφορές & ομοιότητες της χώρας σας με της χώρας που εργαζόσαστε και αν το άρθρο που σας είχε στείλει σας βοήθησε καθόλου''.

3β. Οι άλλες δύο εκθέσεις (επιλογής), ήταν:

1) ''Essay, εσύ και οι γείτονές σου πρέπει να είστε οι καλύτεροι φίλοι'' να το σχολιάσω με επιχειρήματα και παραδείγματα.
ή

2) ''Article, στη σημερινή εποχή, οι έφηβοι <<κολλάνε>> με το internet και δεν μπορούνε να καταλάβουν τη διαφορά μεταξύ πραγματικότητας και εικονικής-ψεύτικης πραγματικότητας''. Γράψτε ένα άρθρο με αυτόν το τίτλο σχετικά με τη νεολαία και το internet. (Αυτή επέλεξα)

Πώς σας φάνηκαν;; :):/::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Καμία απάντηση;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Καλησπέρα. Προσωπικά εύκολα μου φανηκαν. Μπορεί να φταίει η δουλειά μου. Χιχι, πλάκα κάνω :P
Μιλώντας για τους μαθητές μου τώρα, άλλοι διάλεξανε το πρώτο και άλλοι το δεύτερο. Το πρώτο εγώ το βρίσκω πιο εύκολο. Αυτό που ήθελα να προσέξουν στο δεύτερο θέμα είναι πως δεν αναφέρεται γενικά στα όποια προβλήματα δημιουργούνται με την χρήση του υπολογιστή, αλλά αναφέρεται στην πραγματικότητα και την εικονική πραγματικότητα. Αν λοιπόν αναφέρθηκε κανείς γενικά στο κόλλημα των παιδιών, τι χάνουν κλπ κλπ δεν κάλυψανε πλήρως το θέμα. Ήταν συγκεκριμένο το ερώτημα.
Γενικά ευχαριστημένα ήταν τα παιδιά, δεν άκουσα παράπονα. Πρακτικά, θα μάθουμε τον Αυγουστο. Καλά αποτελέσματα, ολόψυχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εύκολα τα θέματα της έκθεσης. Προφορικά δεν έδωσες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Εύκολα τα θέματα της έκθεσης. Προφορικά δεν έδωσες;
Έδωσα και προφορικά. Πανεύκολα...!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Χαχαχα εύχομαι τον Ιούλιο να δεις την ένδειξη "επιτυχών". :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Χαχαχα εύχομαι τον Ιούλιο να δεις την ένδειξη "επιτυχών". :D
Χαχαχααα σε ευχαριστώ πολύ..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Με βάση την δομή καθώς δυσκολεύομαι στο Listening μου φαίνεται αρκετά δύσκολο το συγκεκριμένο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top