Γερμανικά vs Ισπανικά (Β2)

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα σας. Έχω Β1 γερμανικά που πλέον δεν πιάνει τίποτα στην αγορά εργασίας αλλά και γενικότερα και βρίσκομαι σε δίλημμα για το αν πρέπει να ξεκινήσω ισπανικά για να πάρω το Β2 σε ένα χρόνο ή να πάρω επίσης σε ένα χρόνο το Β2 των γερμανικών. Τα δίδακτρα για τα γερμανικά είναι περισσότερα, αλλά πιο πολύ προβληματίζομαι ως προς το τι αποτελεί καλό εφόδιο. Γιατί τα γερμανικά τα έχω σε ένα επίπεδο αλλά δεν θεωρείται σημαντικό και το σκέφτομαι και μελλοντικά το θέμα, για μετανάστευση ή σαν προσόν για μια δουλειά (για παράδειγμα, μιλάει ισπανικά ένας πολύ μεγάλος πληθυσμός της γης). Ποιά είναι η άποψή σας λοιπόν: ισπανικά Β2 ή γερμανικά Β2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Τελείωσε πρώτα μια γλώσσα, και μετά πιασε κάποια άλλη. Με άλλα λόγια, γερμανικά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Αφού ήδη έχεις ξεκινήσει Γερμανικά συμφωνώ και εγώ να τα τελειοποιήσεις!Τα ισπανικά είναι τελείως διαφορετική γλώσσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top