Απορίες για κατατακτήριες

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Brigittehyska

Νεοφερμένος

Η Brigittehyska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Διάβασε τον Νόμο που διέπει τις κατατακτήριες (τον έχω επικολλήσει στην 1256 ανάρτησή μου) και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.
το διαβασα αλλα εκει που ελεγε για τις ισοβαθμιες γινεται κληρωση κλπ τι φαση; με μπερδεψε και το αφησα
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
το διαβασα αλλα εκει που ελεγε για τις ισοβαθμιες γινεται κληρωση κλπ τι φαση; με μπερδεψε και το αφησα


Αν κάποιος έγραψε λιγότερα από τη βάση σε ένα μάθημα, αλλά ΣΥΝΟΛΙΚΑ έχει πάνω από τη βάση (30 ή παραπάνω μονάδες δηλαδή) ΚΑΙ δεν καλύπτονται οι θέσεις από όσους έγραψαν τη βάση σε όλα, τον παίρνουν.
Εάν 2 ισοβαθμήσουν στην τελευταία θέση, τότε επιλέγεται αυτός με το πιο συναφές πρόγραμμα σπουδών της προηγούμενης σχολής. Εάν είναι το ίδιο, τότε αυτός με το μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου. Εάν έχουν και τον ίδιο βαθμό, κλήρωση.
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Αν ισοβαθμούν άτομα στην τελευταία θέση συνήθως τους παίρνουν όλους. Μπορεί ο νόμος ν λέει ότι έγραψες, αλλά στην εμπειρία μου η πράξη διαφέρει
 

Brigittehyska

Νεοφερμένος

Η Brigittehyska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αν κάποιος έγραψε λιγότερα από τη βάση σε ένα μάθημα, αλλά ΣΥΝΟΛΙΚΑ έχει πάνω από τη βάση (30 ή παραπάνω μονάδες δηλαδή) ΚΑΙ δεν καλύπτονται οι θέσεις από όσους έγραψαν τη βάση σε όλα, τον παίρνουν.
Εάν 2 ισοβαθμήσουν στην τελευταία θέση, τότε επιλέγεται αυτός με το πιο συναφές πρόγραμμα σπουδών της προηγούμενης σχολής. Εάν είναι το ίδιο, τότε αυτός με το μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου. Εάν έχουν και τον ίδιο βαθμό, κλήρωση.
Ωραιαα clear
thaaaanks
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Αν ισοβαθμούν άτομα στην τελευταία θέση συνήθως τους παίρνουν όλους. Μπορεί ο νόμος ν λέει ότι έγραψες, αλλά στην εμπειρία μου η πράξη διαφέρει


Ανάλογα τη σχολή απ'οτι έχω καταλάβει κι εγώ αδερφέ.
Ο νόμος αναφέρει ρητά ότι δεν επιτρέπεται υπέρβαση ή ανακατανομή ποσοστών.
Η Ιατρική ΑΠΘ συνήθως δεν παίρνει παραπάνω.
Η κτηνιατρική ΑΠΘ φέτος πήρε και τους 3 που ισοβάθμησαν.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανάλογα τη σχολή απ'οτι έχω καταλάβει κι εγώ αδερφέ.
Ο νόμος αναφέρει ρητά ότι δεν επιτρέπεται υπέρβαση ή ανακατανομή ποσοστών.
Η Ιατρική ΑΠΘ συνήθως δεν παίρνει παραπάνω.
Η κτηνιατρική ΑΠΘ φέτος πήρε και τους 3 που ισοβάθμησαν.

΄Αρθρο 74, παρ.5, εδάφιο α του Ν.4485/2017 https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...IuVYeTXOsORovdn0I_ZfRyMY0u5MuYIt1aaQCxpGiJYq8

"5α. Θέσεις εισακτέων που έμειναν κενές κατά τις κατατακτήριες εξετάσεις 2016-2017, καλύπτονται μέχρις
εξαντλήσεως του προβλεπόμενου ποσοστού εισακτέων, με την κατάταξη, ως επιτυχόντων, υποψηφίων κατά
φθίνουσα σειρά συνολικής βαθμολογίας εφόσον αυτή
είναι τουλάχιστον τριάντα (30) μονάδες και ανεξαρτήτως
της επίδοσής τους σε επιμέρους μαθήματα. Οι ανωτέρω κατατασσόμενοι ως επιτυχόντες εισακτέοι εγγράφονται, για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018, στο α΄ εξάμηνο
σπουδών του οικείου Τμήματος. Η διάταξη του πρώτου
εδαφίου ισχύει και για τις κατατακτήριες εξετάσεις των
επόμενων ακαδημαϊκών ετών έως την έκδοση του Εσωτερικού Κανονισμού του οικείου Α.Ε.Ι.."

Το οποίο σημαίνει ότι όσοι έδωσαν κατατακτήριες από το Νοέμβριο του 2016 και μετά, θεωρούνται επιτυχόντες αν έχουν συγκεντρώσει βαθμολογία τουλάχιστον 30 μονάδων συνολικά ακόμα κι αν δεν έχουν συγκεντρώσει τη βάση του 10 σε κάθε ένα από τα 3 μαθήματα που εξετάζονται, για την κάλυψη των προβλεπόμενων θέσεων που έμειναν κενές μετά την κατάταξη των επιτυχόντων σύμφωνα με τον Νόμο συνυποψηφίων τους. Αυτό ίσχυε μέχρι την έκδοση του Εσωτερικού Κανονισμού του κάθε Τμήματος. Από την έκδοση του Εσωτερικού Κανονισμού και μετά, ισχύει ο,τι ορίζεται σ΄αυτόν. Γι΄ αυτόν τον λόγο υπάρχουν διαφοροποιήσεις από Τμήμα σε Τμήμα.
 

lewnidas35

Νεοφερμένος

Ο lewnidas35 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
΄Αρθρο 74, παρ.5, εδάφιο α του Ν.4485/2017 https://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wEsrjP0JAlxBXdtvSoClrL8jiNRVGgNfKB5MXD0LzQTLWPU9yLzB8V68knBzLCmTXKaO6fpVZ6Lx3UnKl3nP8NxdnJ5r9cmWyJWelDvWS_18kAEhATUkJb0x1LIdQ163nV9K--td6SIuVYeTXOsORovdn0I_ZfRyMY0u5MuYIt1aaQCxpGiJYq8

"5α. Θέσεις εισακτέων που έμειναν κενές κατά τις κατατακτήριες εξετάσεις 2016-2017, καλύπτονται μέχρις
εξαντλήσεως του προβλεπόμενου ποσοστού εισακτέων, με την κατάταξη, ως επιτυχόντων, υποψηφίων κατά
φθίνουσα σειρά συνολικής βαθμολογίας εφόσον αυτή
είναι τουλάχιστον τριάντα (30) μονάδες και ανεξαρτήτως
της επίδοσής τους σε επιμέρους μαθήματα. Οι ανωτέρω κατατασσόμενοι ως επιτυχόντες εισακτέοι εγγράφονται, για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018, στο α΄ εξάμηνο
σπουδών του οικείου Τμήματος. Η διάταξη του πρώτου
εδαφίου ισχύει και για τις κατατακτήριες εξετάσεις των
επόμενων ακαδημαϊκών ετών έως την έκδοση του Εσωτερικού Κανονισμού του οικείου Α.Ε.Ι.."

Το οποίο σημαίνει ότι όσοι έδωσαν κατατακτήριες από το Νοέμβριο του 2016 και μετά, θεωρούνται επιτυχόντες αν έχουν συγκεντρώσει βαθμολογία τουλάχιστον 30 μονάδων συνολικά ακόμα κι αν δεν έχουν συγκεντρώσει τη βάση του 10 σε κάθε ένα από τα 3 μαθήματα που εξετάζονται, για την κάλυψη των προβλεπόμενων θέσεων που έμειναν κενές μετά την κατάταξη των επιτυχόντων σύμφωνα με τον Νόμο συνυποψηφίων τους. Αυτό ίσχυε μέχρι την έκδοση του Εσωτερικού Κανονισμού του κάθε Τμήματος. Από την έκδοση του Εσωτερικού Κανονισμού και μετά, ισχύει ο,τι ορίζεται σ΄αυτόν. Γι΄ αυτόν τον λόγο υπάρχουν διαφοροποιήσεις από Τμήμα σε Τμήμα.

δεν σε καταλαβα ακριβως.εννοεις οτι αμα καποιος ειχε πιασει 30 μοναδες το 2016 τον περνανε το 2017 χωρις να δωσει καν??
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
δεν σε καταλαβα ακριβως.εννοεις οτι αμα καποιος ειχε πιασει 30 μοναδες το 2016 τον περνανε το 2017 χωρις να δωσει καν??


καλησπέρα Λεωνίδα , όχι εννοεί ότι αν έχεις γράψει κάτω απ τη βάση σε ένα μάθημα (κάτω από 10) και στα άλλα έχεις γράψει πάνω απ τη βάση και είσαι πάνω από 30/60 μονάδες ή ακριβώς 30/60 σε περνάνε με τη διαφορά ότι θα σε βάλουν στο Α' εξάμηνο σε όποια σχολή κι αν ήσουν πριν (πχ αν ήσουν πληροφορική στην ΗΜΜΥ κατατάσσεσαι στο 3ο εξάμηνο αλλά αν περάσεις έτσι θα σε βάλουν στο 1ο) έτσι κατάλαβα από το κείμενο :P .
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν σε καταλαβα ακριβως.εννοεις οτι αμα καποιος ειχε πιασει 30 μοναδες το 2016 τον περνανε το 2017 χωρις να δωσει καν??


΄Οχι ασφαλώς! Απλά ο Ν.4485 δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ στις 4 Αυγούστου 2017 γιαυτό πήραν το επόμενο ακαδημαϊκό έτος όσους είχαν δώσει κατατακτήριες το προηγούμενο, στις θέσεις που είχαν μείνει κενές. Για όσους δίνουν κατατακτήριες από το ακαδημαϊκό έτος 2017-18 ισχύει κανονικά η παραπάνω διάταξη για το ίδιο έτος. Πχ ας υποθέσουμε ότι μια σχολή με βάση το ποσοστό του 12% διαθέτει 15 θέσεις . Αν οι πρώτες 8 θέσεις καλυφθούν από τους υποψήφιους που συγκέντρωσαν
συνολική βαθμολογία τουλάχιστον τριάντα (30) μονάδες και με την προϋπόθεση όμως ότι έχουν συγκεντρώσει δέκα (10) μονάδες τουλάχιστον σε καθένα από τα τρία μαθήματα, τότε οι υπόλοιπες 7 θέσεις θα καλυφθούν από τους υποψήφιους που συγκέντρωσαν συνολική βαθμολογία τουλάχιστον τριάντα (30) μονάδες ανεξαρτήτως όμως της επίδοσής τους στα επιμέρους τρία μαθήματα.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και συγχαρητηρια και για την δική επιτυχία. Πάντως αν σε ενδιαφέρει ,από βιολογικό μπορείς να δουλέψεις και σε διαγνωστικά κέντρα από ό,τι διάβασα και σίγουρα με κάποιο μεταπτυχιακό να κάνεις κάτι που έχει μεγάλη σχέση με την ιατρική. Η αλήθεια είναι ότι εγώ διάλεξα την χημεία καθώς έλεγα ότι είναι καλύτερη αυτή αν αποφασίσω να ασχοληθώ με την εκπαίδευση(σκέφτηκα ότι χημεία μπορεί κάποιος να ξεκινήσει μαθήματα ιδιαίτερα ,φροντιστήριο από την Α' Λυκείου).Ωστόσο αν αποφάσιζα να κάνω κάτι πέρα από αυτήν θα προτιμούσα και εγώ βιολογία καθώς οι διέξοδοι της βιολογίας πέρα από την εκπαίδευση με ελκύουν περισσότερο.Επειτα το γεγονός ότι όλοι είναι αρνητικοί στο γεγονός να ασχοληθώ με την εκπαίδευση με κάνει να πιστεύω ότι έκανα την λάθος επιλογή.

Σε ευχαριστώ πολύ. Ναι έχεις δίκιο από το βιολογικό υπάρχουν πολλά κοινά με την ιατρική... Αυτό για την εκπαίδευση για τη χημεία έχεις ένα δίκιο και για αυτό που σου λένε οι γονείς σου δεν είναι απόλυτο... Μπορεί σε σχολείο ή σε φροντιστήριο να είναι δύσκολο να βρεις δουλειά και με λίγα χρήματα αλλά αν κάνεις ιδιαίτερα θα βγάζεις τα λεφτά και μαύρα κιολας(προσωπικά η δικιά μου μάνα από το βιολογικό που είμαι προσπαθεί να με πείσει να ασχοληθώ με την εκπαίδευση και τα ιδιαίτερα μαθήματα αλλά εμένα δε μου αρέσει καθόλου αυτο...). Τέλος αν θέλεις να ασχοληθείς και με τη χημεία και με τη βιολογία μπορείς να τελειώσεις το χημικό και να κάνεις κατατακτήριες για το βιολογικό (θα είναι 2 χρόνια παραπάνω αλλά θα έχεις 2 πτυχία σε κάτι που σε ενδιαφέρει.)
 

maria72

Νεοφερμένος

Η maria72 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Κρήτης. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ναι το είχα σκεφτεί αυτό με το 2ο πτυχίο ,είναι δηλαδή μόνο 2 επιπλέον χρόνια;Νόμιζα ότι ήταν περισσότερα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τέλος αν θέλεις να ασχοληθείς και με τη χημεία και με τη βιολογία μπορείς να τελειώσεις το χημικό και να κάνεις κατατακτήριες για το βιολογικό (θα είναι 2 χρόνια παραπάνω αλλά θα έχεις 2 πτυχία σε κάτι που σε ενδιαφέρει.)


Μάλλον κάτι έχεις καταλάβει λάθος!΄Οσοι κατατάσσονται (εννοείται μετά από κατατακτήριες) σε εξάμηνο ανώτερο του Α΄, αυτό δεν σημαίνει ότι ολοκληρώνουν τις σπουδές τους νωρίτερα. Θα πρέπει να παρακολουθήσουν και να εξεταστούν στο σύνολο των μαθημάτων του προγράμματος προπτυχιακών σπουδών (αν δηλ κάποιος καταταχθεί στο Γ΄ εξάμηνο δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να περάσει τα μαθήματα του Α΄και του Β΄εξαμήνων). Απαλλάσσονται μόνον:
α) από τα 3 μαθήματα που έχουν δώσει στο πλαίσιο των κατατακτηρίων εξετάσεων και
β) από μαθήματα που είναι συναφή με τυχόν μαθήματα που έχουν ήδη διδαχθεί στις προηγούμενες σπουδές τους. Σ΄αυτήν την περίπτωση, θα πρέπει να ζητήσουν την αναγνώρισή τους με αίτηση προς τη Γενική Συνέλευση του Τμήματος, η οποία και αποφασίζει για τη συνάφεια των γνωστικών αντικειμένων ανά περίπτωση.
Δηλαδή αν του αναγνωριστούν αρκετά μαθήματα, αυτό σημαίνει ότι ο συνολικός φόρτος των μαθημάτων θα είναι μικρότερος (αφού θα πρέπει να εξεταστεί σε λιγότερα μαθήματα), σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορεί να πάρει πτυχίο πριν ολοκληρωθούν τα προβλεπόμενα χρόνια σπουδών του τμήματος (στη συγκεκριμένη περίπτωση για το Βιολογικό τα 4 χρόνια).
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Μάλλον κάτι έχεις καταλάβει λάθος!΄Οσοι κατατάσσονται (εννοείται μετά από κατατακτήριες) σε εξάμηνο ανώτερο του Α΄, αυτό δεν σημαίνει ότι ολοκληρώνουν τις σπουδές τους νωρίτερα. Θα πρέπει να παρακολουθήσουν και να εξεταστούν στο σύνολο των μαθημάτων του προγράμματος προπτυχιακών σπουδών (αν δηλ κάποιος καταταχθεί στο Γ΄ εξάμηνο δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να περάσει τα μαθήματα του Α΄και του Β΄εξαμήνων). Απαλλάσσονται μόνον:
α) από τα 3 μαθήματα που έχουν δώσει στο πλαίσιο των κατατακτηρίων εξετάσεων και
β) από μαθήματα που είναι συναφή με τυχόν μαθήματα που έχουν ήδη διδαχθεί στις προηγούμενες σπουδές τους. Σ΄αυτήν την περίπτωση, θα πρέπει να ζητήσουν την αναγνώρισή τους με αίτηση προς τη Γενική Συνέλευση του Τμήματος, η οποία και αποφασίζει για τη συνάφεια των γνωστικών αντικειμένων ανά περίπτωση.
Δηλαδή αν του αναγνωριστούν αρκετά μαθήματα, αυτό σημαίνει ότι ο συνολικός φόρτος των μαθημάτων θα είναι μικρότερος (αφού θα πρέπει να εξεταστεί σε λιγότερα μαθήματα), σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορεί να πάρει πτυχίο πριν ολοκληρωθούν τα προβλεπόμενα χρόνια σπουδών του τμήματος (στη συγκεκριμένη περίπτωση για το Βιολογικό τα 4 χρόνια).


Εμένα η ξαδέρφη μου από το χημικό έκανε κατατακτήρια για το βιολογικό μπήκε 3ο έτος έσωσε τα μαθήματα του 3ου και 4ου έτους που παρακολουθήσε και κάποια που όπως είπες είναι από τα πρώτα 2 έτη και δεν έχουν αναγνωριστεί από την προηγούμενη σχολή και πήρε πτυχίο έχοντας φοιτήσει μόνο 2 έτη στο βιολογικό...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα η ξαδέρφη μου από το χημικό έκανε κατατακτήρια για το βιολογικό μπήκε 3ο έτος έσωσε τα μαθήματα του 3ου και 4ου έτους που παρακολουθήσε και κάποια που όπως είπες είναι από τα πρώτα 2 έτη και δεν έχουν αναγνωριστεί από την προηγούμενη σχολή και πήρε πτυχίο έχοντας φοιτήσει μόνο 2 έτη στο βιολογικό...


Πιθανότατα η ξαδέλφη σου κατάφερε να περάσει τα μαθήματα του 3ου και 4ου έτους και συγχρόνως πέρασε και τα μαθήματα που δεν της είχαν αναγνωριστεί από τα προηγούμενα έτη. ΄Αλλο να περάσει όλα τα μαθήματα που απαιτούνταν σε 2 χρόνια και άλλο να πάρει πτυχίο και να ορκιστεί. Για ξαναρώτησέ την!
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Πιθανότατα η ξαδέλφη σου κατάφερε να περάσει τα μαθήματα του 3ου και 4ου έτους και συγχρόνως πέρασε και τα μαθήματα που δεν της είχαν αναγνωριστεί από τα προηγούμενα έτη. ΄Αλλο να περάσει όλα τα μαθήματα που απαιτούνταν σε 2 χρόνια και άλλο να πάρει πτυχίο και να ορκιστεί. Για ξαναρώτησέ την!

Οκ θα τη ρωτήσω και θ σου πω αν ειναι
 

Hipoo

Νεοφερμένος

Ο Hipoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις κατατακτήριες στα τμήματα νομικής. Είμαι απόφοιτος του τμήματος Φ.Π.Ψ. Ιωαννίνων. Γνωρίζει κάποιος αν καταφέρω και περάσω στο τμήμα αυτό, σε ποιό έτος σπουδών θα εισαχθώ;Ειδικά το τμήμα νομικής στο Αριστοτέλειο έχει υψηλό βαθμό δυσκολίας; Είναι πολλοί οι εισακτέοι στα τμήματα αυτά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ωραία! Πες μας τι σου είπε για να ξέρουν και τα παιδιά που ενδιαφέρονται για το ίδιο θέμα!


Τη ρώτησα και μου είπε ότι μπήκε 3ο έτος και πήρε πτυχίο σε 2 χρόνια... Βέβαια επειδή ήταν αρκετά πιο παλιά αυτό ρώτησα και την κολλητή μου που έκανε πριν 5 χρόνια ο ξάδερφος της... Ο ξάδερφος της ήταν χημικό έκανε κατατακτήριες και μπήκε στο 3ο έτος φαρμακευτικής και σε 3 χρόνια πήρε πτυχίο... Τώρα αν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία 2 χρόνια τι να σου πω αυτό δνε το ξέρω και ελπίζω πως όχι γιατί κι εγώ ενδιαφέρομαι για κατατακτήριες (από βιολογικό που πέρασα φέτος στην ιατρική οατν το τελειώσω...)
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις κατατακτήριες στα τμήματα νομικής. Είμαι απόφοιτος του τμήματος Φ.Π.Ψ. Ιωαννίνων. Γνωρίζει κάποιος αν καταφέρω και περάσω στο τμήμα αυτό, σε ποιό έτος σπουδών θα εισαχθώ;Ειδικά το τμήμα νομικής στο Αριστοτέλειο έχει υψηλό βαθμό δυσκολίας; Είναι πολλοί οι εισακτέοι στα τμήματα αυτά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Στις νομικές οι εισακτεοι είναι το 12% των πρωτοετών. Περίπου 45 εισακτεοι σε κάθε μία. Ο ανταγωνισμός πάει κλιμακωτά ΕΚΠΑ, ΑΠΘ, ΔΠΘ. Τυπικά περνάς στο α εξάμηνο, ουσιαστικά στο εαρινό στο β. Στου ΕΚΠΑ ένα έτος αργότερα. Χρωστάς όλα τα μαθήματα των προηγούμενων ετών. Εξετάζεται σε 3 μαθήματα τα οποία εξετάζονται σε 2-3 μέρες. Του ΑΠΘ είναι αρκετά διαφορετική η ύλη γιατί έχει και δημόσιο διεθνές, ενώ ΔΠΘ και ΕΚΠΑ έχουν ίδια περίπου, το ΔΠΘ έχει τα μισά του ΕΚΠΑ συν κάποια έξτρα στοιχεία άλλων μαθημάτων.

Ότι μπαίνεις χωρίς φροντιστήριο μπαίνεις αλλά είναι αρκετά πιο δύσκολο, γιατί οι θέσεις είναι λίγες. Η καλύτερη συμβουλή μου είναι δώσε στο ΔΠΘ, παίρνουν όλους όσους γράψουν 30 σύνολο, δηλαδή μπορεί να γράψεις 7 στο ένα, 13 στο άλλο και 10 στο τρίτο και να περάσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top