Προετοιμασία για Proficiency

Γιωτα

Νεοφερμένος

Η Γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τιποτα! Εαν θέλεις βοήθεια με κάτι μην διστάσεις να ρωτησεις! Μπορει Μπ κουραστεις αλλα οταν θα το πάρεις θα νιωσεις χαρα και περήφανια! Επίσης συγχαρητήρια για την σχολή που πέρασες,θαυμαζω τους ανθρώπους που είναι καλοι σε θετικες επιστημες.Εγω θα δηλωσω του χρονου λογικα κοινωνικη διοικηση(κοινωνικη λειτουργος).


Καλη επιτυχία με τα αγγλικα και να μαθαίνουμε νεα σου
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Τιποτα! Εαν θέλεις βοήθεια με κάτι μην διστάσεις να ρωτησεις! Μπορει Μπ κουραστεις αλλα οταν θα το πάρεις θα νιωσεις χαρα και περήφανια! Επίσης συγχαρητήρια για την σχολή που πέρασες,θαυμαζω τους ανθρώπους που είναι καλοι σε θετικες επιστημες.Εγω θα δηλωσω του χρονου λογικα κοινωνικη διοικηση(κοινωνικη λειτουργος).


Καλη επιτυχία με τα αγγλικα και να μαθαίνουμε νεα σου

Σε ευχαριστώ πολύ! Εύχομαι και σε σένα καλή επιτυχία και να περάσεις στη σχολή που θέλεις και να κάνεις το όνειρο σου πραγματικότητα!!
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Όποιο και να δώσεις (πάνω από 10 φορείς πιστοποίησης υπάρχουν), είναι το ίδιο αναγνωρισμένα. Είτε δώσεις Cambridge είτε MSU είτε LRN, για την Ελλάδα είναι το ίδιο. Για το εξωτερικό κανένα από όλα αυτά δε θα σου χρειαστεί (Εκτός από Cambridge για Αγγλία και Michigan για Αμερική, και αυτά με ένα ερωτηματικό, γιατί κυρίως θέλουν IELTS και TOELF). Επομένως κοίταξε να δώσεις το πιο εύκολο μιας και είναι ισάξια. Κανένας δε θα σε ρωτήσει ποιο C2 έχεις, οι περισσότεροι στα βιογραφικά απλά αναφέρουν:
Certificate of Proficiency in English.
Εγώ είχα πάρει το lower στο γυμνάσιο, ωστόσο κράτησα καλη επαφή με τα αγγλικά, μέσα από βιβλία, ταινίες και σειρές. Με χαλαρό διάβασμα 1μιση μήνα (κυρίως έκθεση για να δω τη δομη που θέλουν, και καμία συνδετικη λέξη-φράση) πήρα το C2 του LRN. Στα προφορικά σου δίνουν τις θεματικές ενότητες 2 βδομάδες πριν τις εξετάσεις, οπότε έχεις μια ιδέα τι πάνω κάτω θα μπορούσαν να ρωτήσουν.
Το Listening, αν παρακολουθείς ταινίες και σειρές και ακούς άνετα αγγλικά, θα σου είναι το πιο εύκολο, High Pass πήρα γιατί καταλαβαίνω πολύ καλά όταν κάποιος μιλάει αγγλικά.
Παλιά έδιναν όλοι Cambridge και Michigan γιατί έδιναν επάρκεια διδασκαλίας και για το γόητρο των φροντιστηριων στις επιτυχίες. Πλέον που δε δίνει κανένα επάρκεια και είναι όλα ισάξια, πήγανε δώσε το πιο εύκολο για να το πάρεις :)
 

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Λοιπόν ήμουν στην ίδια φάση με εσένα. Ενώ κι εγώ ήμουν δευτεροετής ξεκίνησα τις σπουδές μου το ακαδημαϊκό έτος που μας πέρασε με την διαφορά ότι παρακολουθούσα κατά κύριο λόγο μαθήματα του 1ου έτους και όπου είχα κενό έβαλα και 2-3 μαθήματα του 2ου έτους. Μην πιέζεις τον εαυτό σου να βγάλεις την σχολή σε 3 χρόνια γιατί τα μαθήματα είναι πολλά και θα πελαγώσεις. Εγώ έκανα προετοιμασία 9 μήνες και τον Μάιο έδωσα το ECPE και το πέρασα. Εγώ το έδωσα κυρίως για Erasmus (Β2 έχουν όλοι οπότε υπάρχει ανταγωνισμός), για πρακτική άσκηση και για τυχόν ερευνητικά projects που μπορεί να προκύψουν. Είχα βάσεις διότι το είχα ξαναδώσει πριν 4 χρόνια. Αν διαβάζεις κάποιες ώρες κάθε βδομάδα πιστεύω πως μπορείς να τα καταφέρεις. Καλή τύχη όπως και να χει.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Σαν χαρτί δεν ξέρω αν έχει μεγάλη βαρύτητα αντιθέτως θεωρώ πλέον ότι δεν προσδίδει κάτι ουσιαστικό στο βιογραφικό του κατόχου.Επισης δεν πιστοποιεί πρακτικά ότι γνωρίζεις τη γλώσσα αν δεν ασχοληθείς προσωπικά με αυτή.Εγω για παράδειγμα πήρα το prof του michigan στην πρώτη λυκείου και με καλό βαθμό.Σημερα δεν θυμάμαι ούτε τα βασικά.Αν θες κάποιο χαρτί για τα μεταπτυχιακά τότε καλύτερα δώσε για τα άλλα πτυχία που αναφέρθηκαν παραπάνω.Παντως μην σε εφυσηχαζει το χαρτί πρέπει διαρκώς να κρατάς επαφή.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Λοιπόν ήμουν στην ίδια φάση με εσένα. Ενώ κι εγώ ήμουν δευτεροετής ξεκίνησα τις σπουδές μου το ακαδημαϊκό έτος που μας πέρασε με την διαφορά ότι παρακολουθούσα κατά κύριο λόγο μαθήματα του 1ου έτους και όπου είχα κενό έβαλα και 2-3 μαθήματα του 2ου έτους. Μην πιέζεις τον εαυτό σου να βγάλεις την σχολή σε 3 χρόνια γιατί τα μαθήματα είναι πολλά και θα πελαγώσεις. Εγώ έκανα προετοιμασία 9 μήνες και τον Μάιο έδωσα το ECPE και το πέρασα. Εγώ το έδωσα κυρίως για Erasmus (Β2 έχουν όλοι οπότε υπάρχει ανταγωνισμός), για πρακτική άσκηση και για τυχόν ερευνητικά projects που μπορεί να προκύψουν. Είχα βάσεις διότι το είχα ξαναδώσει πριν 4 χρόνια. Αν διαβάζεις κάποιες ώρες κάθε βδομάδα πιστεύω πως μπορείς να τα καταφέρεις. Καλή τύχη όπως και να χει.

Σε ευχαριστώ πολύ. Με τη σχολή κι εγώ αυτό θα κάνω θα παρακολουθώ του 1ου έτος και θα πάρω 2 του 2ου έτους...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top