Αθήνα vs Θεσσαλονίκη

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω σε όλα όσα λες εκτός από την έλλειψη πρασίνου, καθώς υπάρχουν πολλές περιοχές στην Αθήνα που είναι γεμάτες πράσινο.

«Η μέση κάλυψη σε πράσινο των ελληνικών μεγαλοπούλεων σήμερα είναι για την Αθήνα περίπου το 7% της επιφάνειάς της και για τη Θεσσαλονίκη το 4-5% της επιφάνειάς της, όταν για πολλές ευρωπαϊκές πόλεις κυμαίνονται περίπου στο 25%».

Πηγή: https://www.protothema.gr/environment/article/523250/i-elleipsi-astikou-prasinou-kai-i-ihorupansi-pnigoun-tis-ellinikes-poleis/
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,987 μηνύματα.
Η μέση κάλυψη σε πράσινο των ελληνικών μεγαλοπούλεων σήμερα είναι για την Αθήνα περίπου το 7% της επιφάνειάς της και για τη Θεσσαλονίκη το 4-5% της επιφάνειάς της, όταν για πολλές ευρωπαϊκές πόλεις κυμαίνονται περίπου στο 25%.

Πηγή: https://www.protothema.gr/environment/article/523250/i-elleipsi-astikou-prasinou-kai-i-ihorupansi-pnigoun-tis-ellinikes-poleis/


Ωραία έρευνα!Ευχαιριστω πολύ.Βασικα μιλούσα για την Αθήνα σε σχέση με άλλες Ελληνικές πόλεις.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
(...) Η Aνατολική Στερεωτική Ελλάδα φιλοξενεί τις 4 εκ των 6 μεγαλύτερων πόλεων της χώρας (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Βόλος, Λάρισα) και σωρεία άλλων μεσαίων, αθροίζοντας έναν πληθυσμό σχεδόν 6.000.000 εκατομμυρίων, ενώ η Δυτική Ελλάδα μετά βίας 2 μεγάλες πόλεις (Πάτρα, Ιωάννινα) και ελάχιστες μικρότερες (Αγρίνιο, Καλαμάτα κλπ) που μετά βίας ξεπερνούν τις 500.000 πληθυσμό όλες μαζί. (...)

Πηγή: https://marketnews.gr/article/1595910/dytikh-vs-anatoliki-ellada-notia-kai-boreia-italia
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εντάξει θέμα συνήθειας είναι όλα. Και όσο μεγαλώνεις θα το δεις, ότι επειδή θα ψάχνεις την εξελιξή σου, οι απαιτήσεις και οι ρυθμοί του εαυτού σου θα αυξάνονται. η Αθήνα γέρνει πιο πολυ προς χώρα του Εξωτερικού . Είναι μεγάλη μητρόπολη. Βέβαια δεν θυμίζει σε κάτι Εξωτερικό όσον αφορά κάποια πράγματα εσωτερικά ( νοοτροπία, κουλτούρα, κλπ). Αν θέλει κάποιος μια ζωή στάνταρ αλλά ποιοτική και φυσικά με καλύτερες οικονομικές συνθήκες ( κοστος ζωης) θα έλεγα και εγώ Θεσσαλονίκη. Η Αθήνα είναι ρίσκο, από την άποψη όπως είπα και σε άλλα σχόλια ότι ναι μεν έχει περισσότερε επαγγελμ ευκαιρίες , αλλά θέλει τεράστια πίστωση χρόνου για να τα κάνεις όλα αυτά. Μη ξεχνάς ότι ζούμε σε μια εποχή , που όλα πιέζουν.

Εξαρτάται ο καθένας τι ψάχνει. Εγώ όταν έμενα Αθήνα, ήταν στιγμές που λαχταρούσα τη Θεσσαλονίκη. Μη ξεχνάς ότι μεγαλώνοντας αλλάζουν πολλά μέσα στον άνθρωπο.
Έχω ζήσει και σε επαρχία 1,5 χρόνο (πρόσφατα επέστρεψα Θεσσαλονίκη), και κατά βάση την νοσταλγούσα. Σε κάποια φάση συνειδητοποίησα ότι δεν νοσταλγώ την μεγάλη πόλη με ό,τι αυτό συνεπάγεται συγκριτικά με μια μικρή επαρχιακή (που είναι και απόλυτα λογικό γιατί στην επαρχία "θάβεσαι"), αλλά την Θεσσαλονίκη σαν πόλη. Τώρα δεν ξέρω, προφανώς και όταν έχεις ζήσει σε μια μεγάλη πόλη το 1/4 του αιώνα την θεωρείς κάτι παραπάνω από δική σου. Η Θεσσαλονίκη πιστεύω έχει το ιδανικό μέγεθος πόλης. Στην Αθήνα χάνεσαι (το οποίο φυσικά έχει και τα θετικά σου, η Θεσσαλονίκη δεν έχει αποβάλλει τελείως τον αέρα του χωριού).
Για επαγγελματική επιλογή δεν νομίζω να διάλεγα Αθήνα. Ούτως ή άλλως ο κλάδος μου δεν σηκώνει τεράστια μεγαλούπολη.
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ας πω κ εγώ τη γνώμη μ π έχω περάσει καιρό και στις δυο πόλεις. Καταρχας μην παθιάζεται τόσο οι υποστηρικτές των δυο μεριων (ειδικά της Θεσσαλονίκης τι εμμονή είναι αυτή τσιλ ????). Θεσσαλονίκη έχει το καλό των κοντινών μεταφορών είναι γενικά πιο φθηνή κ έχει κ αρκετές επιλογές για διασκέδαση. Αθήνα έχει περισσότερες επιλογές στα πάντα πιο ακριβή αλλά αν ψάξεις έχει και τα φθηνά της κ οι αποστάσεις σαφώς μεγαλύτερες αλλά είναι πολύ καλά τα μμμ της. Τώρα είναι ανάλογα το τι ψάχνει ο καθένας. Δεν υπάρχει νικήτρια ν πόλη. Αν θες να μένεις κάπου ας πούμε σχετικά οικονομικά με μικρές αποστάσεις που υπάρχουν επιλογές για διασκέδαση αλλά καπως περιορισμένες ν και θα συναντάς συχνά γνωστούς πας Σαλονικα. Αν θες να πάσα καπούτ με απεριόριστες Επιλογές Β που αν γνωρισεις πολύς κόσμο και δεν θες να πέφτεις συνέχεια σ ε γνωστούς κ δεν σε νοιαζουν οι αποστάσεις ΠΑς αθηνα. Εγώ προτιμω τη δευτερη λόγω επιλογών και επειδή Για μένα είναι πολύ πιο ωραια
 

desna

Νεοφερμένος

Η desna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μπέρδεψα τα μπούτια μου τώρα, είπα να τσεκάρω όλες τις απαντήσεις σε αυτό το θέμα μπας και κατασταλάξω κάπου αλλά..:dizzy2:
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπέρδεψα τα μπούτια μου τώρα, είπα να τσεκάρω όλες τις απαντήσεις σε αυτό το θέμα μπας και κατασταλάξω κάπου αλλά..:dizzy2:

Καλή μου να σε βοηθήσω εγώ. Η Θεσσαλονίκη έχει χάσει την αίγλη της. Δεν ήταν όπως παλιά. Έχει το κορυφαίο Πανεπιστήμιο στη χώρα όμως που λέγεται ΑΠΘ, με πολύ καλούς ανθρώπους και καθηγητές. Οργανωμένο. Κάτω στην Αθήνα θα δεις την ΑΝΟΡΓΑΝΩΣΙΑ στα Πανεπιστήμια. Σπούδαζε ο αδερφός μου ΕΚΠΑ και ξέρω τι ανοργανωσια εχει. για το ΠΑΠΕΙ έχω ακούσει καλά λόγια, για την ασοεε έτσι και έτσι. Ωστόσο, καλό είναι να πας Αθήνα, να κάνεις γνωριμίες που θα σου χρειαστούν μετά τα 22. Θεσσαλονίκη δεν έχει κάτι. Μόνο ζωή
 

desna

Νεοφερμένος

Η desna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλή μου να σε βοηθήσω εγώ. Η Θεσσαλονίκη έχει χάσει την αίγλη της. Δεν ήταν όπως παλιά. Έχει το κορυφαίο Πανεπιστήμιο στη χώρα όμως που λέγεται ΑΠΘ, με πολύ καλούς ανθρώπους και καθηγητές. Οργανωμένο. Κάτω στην Αθήνα θα δεις την ΑΝΟΡΓΑΝΩΣΙΑ στα Πανεπιστήμια. Σπούδαζε ο αδερφός μου ΕΚΠΑ και ξέρω τι ανοργανωσια εχει. για το ΠΑΠΕΙ έχω ακούσει καλά λόγια, για την ασοεε έτσι και έτσι. Ωστόσο, καλό είναι να πας Αθήνα, να κάνεις γνωριμίες που θα σου χρειαστούν μετά τα 22. Θεσσαλονίκη δεν έχει κάτι. Μόνο ζωή
Δεν έχει κάτι, μόνο ζωή; Λίγο είναι αυτό; Από Αθήνα είμαι αλλά το ΑΠΘ μου κινεί το ενδιαφέρον...
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Συμφωνώ με τρελομαικ γενικά, αλλα διαφωνώ στο ότι το ΑΠΘ είναι οργανωμένο πανεπιστήμιο.
Πιο πολύ ένα οργανωμένο μπάχαλο θα το χαρακτήριζα.

Τώρα για ζωή, εξαρτάται από τον άνθρωπο. Προσωπικά, την βρίσκω πιο ποιοτική από κάθε άποψη στην Αθήνα. Αν και ελάχιστες εικόνες έχω από τότε, η Θεσσαλονίκη του σήμερα μου θυμίζει μία Αθήνα του '90 μαζί με όλα τα προβλήματα που δημιούργησε η πολυετής κρίση.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχει κάτι, μόνο ζωή; Λίγο είναι αυτό; Από Αθήνα είμαι αλλά το ΑΠΘ μου κινεί το ενδιαφέρον...

Eπειδή το ΑΠΘ το έχω ζήσει, πήγαινε ΑΠΘ . Είναι οργανωμένο άσε τι λένε. Τι να σου πω. Τώρα αν αλλάζει αυτό από τμήμα σε τμήμα είναι άλλο θέμα. Το ΑΠΘ είναι ΑΠΘ και έχει ένα σοβαρό όνομα στο Εξωτερικό όπως και πολλά πανεπιστημιά μας αλλά από το ΑΠΘ διαπρέπουν. Δες τους γιατρούς της ΑΘήνας, από που έχουν τελειώσει οι περισσότεροι. ΑΠΘ. Τώρα βεβαια εξαρτάται τι σχολή σε ενδιαφέρει. Εδώ καλό ειναι να μας πεις.

Για μένα αν είσαι από Αθήνα μη το κουνήσεις ρούπι που λέμε. Πλέον και οι δύο πόλεις έχουν το ίδιο κόστος ζωής και τα ίδια έξοδα. Απλά στη Θεσσαλονικη είναι φτηνά η διασκέδαση και το φαγητό. Πιο φτηνά από ΑΘήνα.
 

desna

Νεοφερμένος

Η desna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Eπειδή το ΑΠΘ το έχω ζήσει, πήγαινε ΑΠΘ . Είναι οργανωμένο άσε τι λένε. Τι να σου πω. Τώρα αν αλλάζει αυτό από τμήμα σε τμήμα είναι άλλο θέμα. Το ΑΠΘ είναι ΑΠΘ και έχει ένα σοβαρό όνομα στο Εξωτερικό όπως και πολλά πανεπιστημιά μας αλλά από το ΑΠΘ διαπρέπουν. Δες τους γιατρούς της ΑΘήνας, από που έχουν τελειώσει οι περισσότεροι. ΑΠΘ. Τώρα βεβαια εξαρτάται τι σχολή σε ενδιαφέρει. Εδώ καλό ειναι να μας πεις.

Για μένα αν είσαι από Αθήνα μη το κουνήσεις ρούπι που λέμε. Πλέον και οι δύο πόλεις έχουν το ίδιο κόστος ζωής και τα ίδια έξοδα. Απλά στη Θεσσαλονικη είναι φτηνά η διασκέδαση και το φαγητό. Πιο φτηνά από ΑΘήνα.


Λέω για Ψυχολογία ή Δημοτική Εκπαίδευση. Πφ δε ξέρω το ΑΠΘ και γενικά η Θεσσαλονίκη με ιντριγκάρουν, το σκέφτομαι πάρα πολύ καθώς Αθήνα ξέρω πως θα έχω σίγουρη δουλειά ωστόσο αν καταλήξω Θεσσαλονίκη θα το παλέψω να βρω καθώς δεν έχω γνωστούς εκεί.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Κατ' εμέ δεν μπορεί να γίνει σύγκριση ανάμεσα σε 2 πόλεις, ειδικά σε αυτές τις δύο. Ολες είναι τέλειες, όλες έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους. Άλλοι προτιμούν την Αθήνα, άλλοι την Θεσσαλονίκη

Και για να ηρεμήσω τα κλίματα, παραθέτω το παρακάτω 😍😂:

 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λέω για Ψυχολογία ή Δημοτική Εκπαίδευση. Πφ δε ξέρω το ΑΠΘ και γενικά η Θεσσαλονίκη με ιντριγκάρουν, το σκέφτομαι πάρα πολύ καθώς Αθήνα ξέρω πως θα έχω σίγουρη δουλειά ωστόσο αν καταλήξω Θεσσαλονίκη θα το παλέψω να βρω καθώς δεν έχω γνωστούς εκεί.

Μην σε ενθουσιάζει η Θεσσαλονίκη, θα απογοητευτείς στο λέω. Πολλοί την πατήσαμε. Ευτυχώς του χρόνου γυρνάω ΑΘήνα μόνιμα και θα ηρεμήσω. Η θΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ δεν είναι έτσι όπως την παρουσιάζουν μερικοί
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
@airtrelomike13

Τα άσε τι λένε δεν συνιστά επιχείρημα.
Το μόνο οργανωμένο που βρήκα στο ΑΠΘ είναι ότι οι περισσότερες σχολές είναι όλες μαζί.
Ναι, ψιλο-οργανωμένη είναι η ιατρική, αλλά από μία σχολή δεν μπορεί να κρίνει κανείς ολόκληρο καμπους.

Π.χ. πολυτεχνείο (6-7 σχολές) είναι ένα γιγαντιαίο κωλοχανείο.
Δεν μιλάω για εγκαταστάσεις κλπ, αλλά για συμπεριφορές, αυθεραισίες, βρώμικες νοοτροπίες, αδιαφορία, κακή οργάνωση διδακτικού υλικού και άλλα πολλά.
Επίσης έχει αρκετά προβλήματα λόγω χρηματοδότησης και συνταξιοδότησης πολλών μελών ΔΕΠ. Σε σχέση με μία δεκαετία πριν, σε αρκετές σχολές τα παραπάνω έπεσαν στο μισό.

Αθήνα δεν έχω σπουδάσει, μπορεί να ναι και χειρότερα μπορεί και καλύτερα.

Παρόλ'αυτά, για τη ζωή στη Θεσσαλονίκη όπως είπα συμφωνώ απόλυτα.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Πάντως,επειδή έχω μια φίλη που είχε μείνει κανά μήνα στην οδοντιατρική ΑΠΘ πριν πάρει μετεγγραφή για Αθήνα και μια που πήρε μετεγγραφή για χημικό ΑΠΘ μετά από ένα χρόνο φοίτησης στα Ιωάννινα,έχω ακούσει άσχημα λόγια.Ντάξει δεν έκατσε πολύ καιρό η πρώτη κοπέλα,αλλά επειδή έχει κρατήσει επαφές με άτομα από τη σχολή,μαθαίνει ολοένα και συνέχεια πόσο ανοργάνωτο είναι και πόσο γτπ είναι οι καθηγητές.Η κοπέλα που πέρασε χημικο ΑΠΘ δε,μου λέει πόσο στα @@ τους είναι οι καθηγητές και πόσο δεν εξηγούν το μάθημα.Αυτό βέβαια μπορεί να ισχύει μόνο για το χημικό και την οδοντιατρική.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως,επειδή έχω μια φίλη που είχε μείνει κανά μήνα στην οδοντιατρική ΑΠΘ πριν πάρει μετεγγραφή για Αθήνα και μια που πήρε μετεγγραφή για χημικό ΑΠΘ μετά από ένα χρόνο φοίτησης στα Ιωάννινα,έχω ακούσει άσχημα λόγια.Ντάξει δεν έκατσε πολύ καιρό η πρώτη κοπέλα,αλλά επειδή έχει κρατήσει επαφές με άτομα από τη σχολή,μαθαίνει ολοένα και συνέχεια πόσο ανοργάνωτο είναι και πόσο γτπ είναι οι καθηγητές.Η κοπέλα που πέρασε χημικο ΑΠΘ δε,μου λέει πόσο στα @@ τους είναι οι καθηγητές και πόσο δεν εξηγούν το μάθημα.Αυτό βέβαια μπορεί να ισχύει μόνο για το χημικό και την οδοντιατρική.

Nα ρωτήσω κάτι άλλο. Εσύ που σπουδάζεις ΑΘήνα από ότι κατάλαβα. πες μας τις εντυπώσεις σου από το πανεπιστήμιο? Είναι οργανωμένο? Θετικά- Αρνητικά
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Να σου πω τι εχω καταλάβει με τη Θεσσαλονίκη.

Έχει παρα παρα πολλα καλα και την θεωρω ιδανική για φοιτητές.

Την αγάπησα παρα πολύ και έχω τις καλύτερες αναμνήσεις .

Παρολαυτα δε προσφέρει ουσιαστικά ευκαιρίες απασχόλησης.
Δηλαδή δεν ξέρω αν θα αλλάξει κατι με το μέτρο και αναπτυχθεί παραπάνω αλλα κατα βάθος ειναι ενα μεγάλοο πολυ ομορφο χωριό.

Εγω εκει θα πήγαινα να σπουδάσω στη θέση σου.
Βασικά εκει πηγα😅

Απλα μη το βλέπεις για μόνιμα.

Το βλέπω σε παρα πολλα άτομα που απλα κολλάνε στη Θεσσαλονίκη, δε ξερω τι φαση.

ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΎΓΟΥΝ.

Καλά ο καθένας στη ζωη του κάνει ο.τι θελει, δε μπορώ να κρίνω.
Απλα επειδή σπούδασα και εγω κι η αδερφή μου εκεί παρατηρήσαμε οτι πολλα ατομα θέλουν να μένουν εκει μετα τις σπουδές με καθε κόστος , απλα επειδή ειναι Θεσσαλονίκη.

Εγω στη θέση σου Απθ θα πήγαινα με σκοπό να ζήσω όμως 4 ,5 πολυ ωραία χρόνια κι τίποτα παραπάνω .

Βεβαια αυτο έχει και την ομορφιά του που λεω γιατι ετσι δεν την Απομυθοποιεις ποτέ.

Είναι πολύ δύσκολο να αφήνεις την φοιτητική σου πόλη ειδικά οταν αυτή ειναι η Θεσσαλονίκη αλλα υπάρχουν τοσα αλλα πραγματα να δεις εκτός απο αυτην.

Αμα νιώθεις οτι θες να σπουδάσεις Θεσσαλονίκη να το κάνεις, καλύτερη φοιτητουπολη δε θα βρεις.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αμα νιώθεις οτι θες να σπουδάσεις Θεσσαλονίκη να το κάνεις, καλύτερη φοιτητουπολη δε θα βρεις.

Η @desna είναι Ελληνίδα του εξωτερικού και έχει πει παραπάνω ότι στην Αθήνα θα έχει σίγουρη δουλειά και γνωστούς.
Αντίθετα στη Θεσ/νίκη δεν θα έχει τίποτα από τα παραπάνω και θα το παλέψει άγνωστη μεταξύ αγνώστων, για να βρει δουλειά.
Εγώ δεν θα το σκεφτόμουν καν!
Ασφαλώς και θα πρέπει να προτιμήσει την Αθήνα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top