Δημόσια αιδώς και όρια

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Δαύτους. Μάλιστα. Το μόνο σημείο που συμφωνώ στο ποστ σου είναι οι παρελάσεις. Και εγώ κατά είμαι. Αα και για το ότι πρέπει να σέβεσαι τα πιστεύω του άλλου.
Κοίτα το τι θα δεχθείς εσύ ούτε που τους νοιάζει. Όπως και εσένα δεν σε νοιάζει τι θα δεχθεί ο ένας ή ο άλλος και κάνεις ότι θέλεις. Αυτό είναι το λογικό. Και γι'αυτό όπως εσύ έχεις δικαίωμα να κυκλοφορείς με την κοπέλα σου έχουν και οι ίδιοι δικαίωμα να κυκλοφορούν με τους συντρόφους τους.
Προσωπικά μου έχει τύχει να είμαι με το αγόρι μου σε έναν δρόμο εδώ στην γειτονιά και μας είδε ένας παππούς να φιλιόμαστε(τελείως αθώα, μιλάμε για ένα φιλί) και άρχισε να φωνάζει σπίτια δεν έχετε κλπ κλπ κλπ. Με νοιάζει?? Πραγματικά ούτε καν. Τον καθένα μπορεί να τον ενοχλεί το οτιδήποτε, από την στιγμή όμως που εγώ πιστεύω ότι δεν υπερβαίνω τα λογικά πλαίσια τους γράφω όλους.
και την κοπέλα μου την ενοχλεί να φιλιόμαστε μπροστά σε παιδιά.
Μια φορά στην παιδική χαρά φιλιόμασταν και είπε ένα παιδί στον πατέρα του: -Μπαμπά, γιατί αυτά τα παιδιά φιλιούνται? :D
Μια άλλη φορά μας είδε ένα παιδί που ήμασταν σε ένα παγκάκι και γέλαγε... :D
Πάντως ότι βλέπουν τα παιδιά έχουν την τάση να το δοκιμάζουν. Δεν θα ήθελε κάποιος γονιός να δει το παιδί του να φιλιέται με έναν φίλο του, ειδικά αν πρόκειται για ΜΊΜΗΣΗ... Άρα ναι, τα παιδιά επηρεάζονται εύκολα πολύ εύκολα... Δεν πρέπει να βλέπουν σεξουαλικές δραστηριότητες γιατί πολύ απλά είναι παιδί, είναι σεξουαλικά ανενεργό, δεν γνωρίζει σχετικά με το σεξ, όπως δεν θα πρέπει να βλέπουν διαφημίσεις.... Τώρα για εμάς τους μεγαλύτερους που έχουμε διαμορφώσει αντίληψη και χαρακτήρα και δεν έχουμε τάση μίμησης δεν υπάρχει πρόβλημα


3) Φυσικότατα. Αφού ζούμε σε μια δημοκρατική κοινωνία, πως μπορεί να επιβληθεί κάτι σε κοινωνικό πλαίσιο? :hmm:
Ο Mr.Crowely εννοεί κάποια πράγματα επιβλήθηκαν π.χ. από την θρησκεία, που της έχει και ιδιαίτερη συμπάθεια.
Στην σημερινή κοινωνία δεν επηρεάζει και τόσο ο χριστιανισμός, όσο η μόδα και οι "κανόνες" αισθητικής που μας έχει περάσει... Τουλάχιστον οι "αξίες" του Χριστιανισμού είχαν κάτι το βαθύ και είχαν κάποια βάση, ενώ οι "αξίες" της μόδας είναι τελείως ψευδή, αυθαίρετα και εικονικά και επιφανειακά.
Χαίρομαι που έχω τα παιδιά εδώ μέσα να συζητάμε για θέματα με νόημα, σκεφτόμαστε άσχετα αν έχουμε δίκιο ή όχι, που μαθαίνουμε, γιατί στο facebook όλοι συζητάνε για Μ@Λ@ΚΙΕΣ... Θα ανοίξω θέμα για αυτό και θέλω να σας δω εκεί :clapup:

Όχι, δεν θα το χαρακτήριζα φασιστικό. Διότι δεν σου επιβάλω να με δεις, μπορείς κάλλιστα να γυρίσεις το κεφάλι από την άλλη ή να απομακρυνθείς και να μην με βλέπεις.
Εγώ διαφωνώ σε αυτό που λες με βάση πάντα την κοινωνία μας όπως έχει διαμορφωθεί... Αλλά από την άλλη έχω το θάρρος να σου προτείνω να πάμε μαζί στο σύνταγμα, σε ένα παγκάκι, και να το κάνουμε. Τολμάς?? Που ξέρεις μπορεί να μας υποστηρίξουν και να αλλάξουμε την κοινωνία :clapup::clapup: {ελπίζω μόνο να μην μας συλλάβουν:P}

Με αηδιάζουν τα γέρικα ζευγάρια.Πολλοί το βρίσκουν ρομαντικό,αιώνια αγάπη και τέτοια,εμένα με αηδιάζουν,τι να κάνουμε.Σκέφτομαι τα ροζιασμένα,ζαρωμένα κορμιά τους να ενώνονται και μου έρχεται να ξεράσω.Επίσης,μου τη σπάνε οι τόφαλοι.Ειδικά οι γελάδες που το παίζουν γκόμενες και βγάζουν την κυτταρίτιδα έξω.Αν μάλιστα δω τοφαλοζευγάρι να φασώνεται,με το ζόρι κρατάω τον εμετό.Still,δεν απαγόρευσα σε κανέναν να φασώνεται επειδή είναι χοντρός,ούτε και το προτείνω.
Οι άσχημες φάτσες,φάτσες με σπυριά,ελιές κλπ.Μου 'ρχεται να τις πάρω και να τις κοπανήσω κάτω.
Αυτοί που δεν ξέρουν να συνδυάζουν χρώματα.Δεν ταιριάζει ρε φίλε,μαύρο παπούτσι-μωβ παντελόνι-πράσινη μπλούζα!
Τελικά έχεις τις "κλειστομυαλίες" σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Knight

Νεοφερμένος

Η Rainbow Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω δει ποτέ δημόσια τσόντα. Έχω δει φιλιά και καβαληκέματα τσόντες δεν έχω δει. Τι στο διάολο σε άλλο κόσμο ζω;
Αλλά και πάλι γιατί τόση ενοχή για το σεξ; Ή για την εκδήλωση του ερωτισμού; Ξαφνικά όλοι νοιάζεστε πώς θα εξηγήσετε στα παιδία την ομοφυλοφιλία; Ε θα τους πείτε πως όπως η μαμά και ο μπαμπάς αγαπήθηκαν κάποιοι άνθρωποι αγαπάνε άτομα του ίδιου φύλου και το παιδάκι τους θα έχει δυο μπαμπάδες ή δυο μαμάδες. Γιατί είναι τόοοοσο δύσκολο πια; Σιγά τα λάχανα! Ο κόσμος που ζούμε έχει γίνει τόσο σκατά επειδή δεχόμαστε άκριτα ότι μασ παραδώθηκε δεν ψάξαμε ποτέ να αναιρέσουμε την άποψη αυτή και απλά επειδή είναι κοινώς αποδεκτή την αποδεχόμαστε. Όπως τα γίδια ένα πράγμα που τρέχουν στον τσοπάνη!
Όσο αφορά την κατάσταση στο κέντρο με τους μετανάστες (δεν μ αρέσει ο όρος λαθρομετανάστες γιατί καμία ψυχή δεν είναι παράνομη) έχετε αναλογιστεό ποιος φταίει; Και αν το έχετε αναλογιστεί τι έχετε να προτείνετε; Κάποιοι που το σκέφτηκαν το πώς και το γιατί βρήκαν την ιδέα να ζητάνε οι μετανάστες άσυλο από την χώρα που θέλουν πραγματικά να πάνε και εως ότου γίνει αποδεκτή η αίτησή τους μένουν στη χώρα μας λόγω του Δουβλίνου ΙΙ (κωλοσύμβαση!!) έχετε σκεφτει για να προτείνετε κάτι άλλο από το "να πάνε από κει που ρθανε" ή το "να παιθάνουν όλοι"; Βρείτε λύσεις, προτάσεις που δεν θα είναι όσο λιγότερο επιζήμιες για μας και για τους ανθρώπους αυτούς. Είμαστε όλοι μας υπεύθυνοι για την κατάσταση αυτοί όχι μόνο οι πολιτικοί χειρισμοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Εγώ διαφωνώ σε αυτό που λες με βάση πάντα την κοινωνία μας όπως έχει διαμορφωθεί... Αλλά από την άλλη έχω το θάρρος να σου προτείνω να πάμε μαζί στο σύνταγμα, σε ένα παγκάκι, και να το κάνουμε. Τολμάς?? Που ξέρεις μπορεί να μας υποστηρίξουν και να αλλάξουμε την κοινωνία :clapup::clapup: {ελπίζω μόνο να μην μας συλλάβουν:P}
Εγώ από την άλλη, έχω το θάρρος να σου πω ότι δεν θα το έκανα μαζί σου.
Χαίρομαι που έχω τα παιδιά εδώ μέσα να συζητάμε για θέματα με νόημα, σκεφτόμαστε άσχετα αν έχουμε δίκιο ή όχι, που μαθαίνουμε, γιατί στο facebook όλοι συζητάνε για Μ@Λ@ΚΙΕΣ... Θα ανοίξω θέμα για αυτό και θέλω να σας δω εκεί :clapup:
Εδώ θα συμφωνήσω, όχι πάντα βέβαια, αλλά από το facebook είναι απείρως καλύτερα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Πάντως ότι βλέπουν τα παιδιά έχουν την τάση να το δοκιμάζουν. Δεν θα ήθελε κάποιος γονιός να δει το παιδί του να φιλιέται με έναν φίλο του, ειδικά αν πρόκειται για ΜΊΜΗΣΗ... Άρα ναι, τα παιδιά επηρεάζονται εύκολα πολύ εύκολα... Δεν πρέπει να βλέπουν σεξουαλικές δραστηριότητες γιατί πολύ απλά είναι παιδί, είναι σεξουαλικά ανενεργό, δεν γνωρίζει σχετικά με το σεξ, όπως δεν θα πρέπει να βλέπουν διαφημίσεις.... Τώρα για εμάς τους μεγαλύτερους που έχουμε διαμορφώσει αντίληψη και χαρακτήρα και δεν έχουμε τάση μίμησης δεν υπάρχει πρόβλημα

Αν ίσχυε αυτό που λες ο παιδικός πληθυσμός θα είχε ξεκληριστεί προσπαθώντας να μοιάσει στα Πόκεμον...και όχι,κάτι βαρεμένα που είχαν πηδήξει απ'το μπαλκόνι στην Κίνα ή στην Τουρκία (δε θυμάμαι) επειδή νόμιζαν ότι είναι πόκεμον δεν αντιπροσωπεύουν τον παιδικό πληθυσμό. :hmm:



Ο Mr.Crowely εννοεί κάποια πράγματα επιβλήθηκαν π.χ. από την θρησκεία, που της έχει και ιδιαίτερη συμπάθεια.
Στην σημερινή κοινωνία δεν επηρεάζει και τόσο ο χριστιανισμός, όσο η μόδα και οι "κανόνες" αισθητικής που μας έχει περάσει... Τουλάχιστον οι "αξίες" του Χριστιανισμού είχαν κάτι το βαθύ και είχαν κάποια βάση, ενώ οι "αξίες" της μόδας είναι τελείως ψευδή, αυθαίρετα και εικονικά και επιφανειακά.
Χαίρομαι που έχω τα παιδιά εδώ μέσα να συζητάμε για θέματα με νόημα, σκεφτόμαστε άσχετα αν έχουμε δίκιο ή όχι, που μαθαίνουμε, γιατί στο facebook όλοι συζητάνε για Μ@Λ@ΚΙΕΣ... Θα ανοίξω θέμα για αυτό και θέλω να σας δω εκεί :clapup:

Όχι μόνο τη θρησκεία.Εξήγησα σε ποια πράγματα αναφέρομαι.

For the record,αν μου βάζεις το dilemma μόδα vs. θρησκεία,θα πάρω μόδα:η μόδα δεν σε βάζει να θυσιάσεις τα παιδιά σου στο όνομα κανενός θεού,ούτε σου λέει ότι αν δεν την ακολουθήσεις θα καείς αιώνια στην κόλαση. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Αν ίσχυε αυτό που λες ο παιδικός πληθυσμός θα είχε ξεκληριστεί προσπαθώντας να μοιάσει στα Πόκεμον...και όχι,κάτι βαρεμένα που είχαν πηδήξει απ'το μπαλκόνι στην Κίνα ή στην Τουρκία (δε θυμάμαι) επειδή νόμιζαν ότι είναι πόκεμον δεν αντιπροσωπεύουν τον παιδικό πληθυσμό. :hmm:
και όμως η τάση μίμησης υπάρχει... πόσα παιδιά μιμούνται την σχέση πατέρας και μητέρας στην οικογένεια? Πόσα προσποιούνται τους μάγους σε σκουπόξυλα? Σου λέω απλά παραδείγματα μόνο

For the record,αν μου βάζεις το dilemma μόδα vs. θρησκεία,θα πάρω μόδα:η μόδα δεν σε βάζει να θυσιάσεις τα παιδιά σου στο όνομα κανενός θεού,ούτε σου λέει ότι αν δεν την ακολουθήσεις θα καείς αιώνια στην κόλαση. :whistle:
εγώ απλά δεν θα διάλεγα. Αν έπρεπε να διαλέξω, θα διάλεγα τα θετικά χαρακτηριστικά της θρησκείας χωρίς αυτά που περιγράφεις. Η μόδα δεν έχει κανένα βάθος... Αν όμως πάλι έπρεπε να διαλέξω ένα από τα δύο σύνολα, θα διάλεγα και εγώ την μόδα... Be stupid for a successful living :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Εγώ από την άλλη, έχω το θάρρος να σου πω ότι δεν θα το έκανα μαζί σου.
τι θράσος :mad: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Εγωω παλι δεν θα διαλεγα τιποτα απο τα δυο.Την θρησκεια για ευνοητους λογους και την μοδα γιατι ειναι τοσο αθλια που πρεπει να την αλλαζουμε καθε 6 μηνες.

Δεν εχω προβλημα με τους ομορφιλοφιλους.Εχω δει και φιλια τους δημοσια και τα ποδια τους να τριβουν κατω απο το τραπεζι και αλλα...Οχι δεν εχω προβλημα.Μπορει απλα να γεννηθηκαν ετσι ,μπορει να το ανακαλυψαν στην πορεια.Πρεπει να καταλαβουμε πως δεν ειναι αρρωστια.Αυτο ομως που μου την δινει αφανταστα ειναι οταν λ.χ πας να μιλησεις μαζι τους και σου την λενε για τα ρουχα σου,τα μαλλια σου,το αγορι σου(Καλε αυτον τον μαντραχαλο βρηκες Ελενακι μου?)...Που σου το παιζουν αυθεντιες μοδας και καλαιθησιας .........


Ενταξει Hilfiger δωσαμε ...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Καλά σε αυτό το φόρουμ όλο για πούστηδες μιλάτε?!

-dannare δηλαδή αν φιληθώ με αγόρι μπροστά σε μικρά αγοράκια θα αρχίζουν να φιλιούνται μεταξύ τους?! wow! I'am gonna fag up the planet!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Καλά σε αυτό το φόρουμ όλο για πούστηδες μιλάτε?!
ήταν offtopic και το φέραν εδώ...:)

-dannare δηλαδή αν φιληθώ με αγόρι μπροστά σε μικρά αγοράκια θα αρχίζουν να φιλιούνται μεταξύ τους?! wow! I'am gonna fag up the planet!
Πρέπει να μάθεις ότι η γενίκευση και η απολυτοποίηση είναι ηλιθιότητα... :/:
Για να καταλάβεις, αφού μου κάνεις τον χαζό [γιατί ξέρω ότι μπορείς να καταλάβεις κάτι τόσο απλό και αυτονόητο], δεν λέω ότι τα παιδιά μιμούνται το 100% των γύρω τους. Ξεκόλλα... Σκέψου τι εννοώ και άσε τις εξυπνάδες...

τα παιδιά μιμούνται αυτό είναι τόσο απλό. Το να φτάνεις στο άλλο άκρο με αυτό που λες δεν ακυρώνεις αυτόν τον απλό κανόνα...

Μιμούνται ΚΥΡΙΩΣ του γονείς τους χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μιμούνται και τίποτα άλλο εκτός από τους γονείς τους ("Οι γονείς δεν πρέπει να ξεχνούν ότι αποτελούν το κυριότερο μοντέλο και παράδειγμα προς μίμηση που έχουν τα παιδιά.")
Μιμούνται την βία κυρίως από την τηλεόραση
Μιμούνται το κάπνισμα από γονείς, συγγενείς, φίλους ή αγνώστους
Μιμούνται πρωταγωνιστές που θεωρούν πρότυπα τους.
Μιμούνται γενικότερα πράξεις τριγύρω τους.
Πιο γενικά μιμούνται κοινωνικές πράξεις, τις μαθαίνουν και προσπαθούν να βάλουν τον εαυτό τους στον ρόλο του πρωταγωνιστή της πράξης...

Γιατί δεν έχουν μάθει να κρίνουν και δοκιμάζουν, είναι περίεργα και είναι στην φάση που μαθαίνουν από τις πράξεις γύρω τους...
Αυτό δεν σημαίνει ότι άμα κάνεις κάτι θα το μιμηθεί στα σίγουρα.
Είχα διαβάσει και μια ιστορία με δύο γκέι που μιμήθηκαν τους πρωταγωνιστές μιας γκεοτσόντας επειδή τους άρεσε. Δυστυχώς η ιστορία δεν υπάρχει πια αλλά δεν πειράζει.

Σχετικά με την μίμηση βρήκαν και οι δύο μου βοηθοί :) :) (πάτα πάνω μας, πάτα πάνω μας, πάτα πάνω μας ... )

Και ένα βίντεο άσχετο με την συζήτηση μας αλλά σχετικό με την μίμηση


P.s. άμα θες ζωντανή απάντηση για την ερώτηση σου, μπορούμε να πάρουμε κάποια ζευγάρια αγοριών [φίλοι μεταξύ τους], που δεν θα τους έχουν προϊδεάσει οι γονείς τους ότι "το να φιλάς ένα άλλο αγόρι είναι κακό/λάθος", να δούμε πως θα αντιδρούσαν ;). Γιατί εγώ δεν είμαι σε θέση να σου απαντήσω για το πόσο πιθανόν είναι να γίνει αυτό. το μόνο που ξέρω είναι ότι η μίμηση είναι κάτι φυσικό, είναι μία μέθοδος του παιδιού για μάθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ο καθένας έχει δικά του όρια του τι πρέπει να κάνει δημόσια. Έχω δει από μικρός πολλά απίστευτα στο δρόμο και ανθρώπους σε έξαλλη κατάσταση που καλύτερα να τα πω εδώ:D. Δεν με ενοχλεί κανένα από αυτα γιατί δεν με αφορά, αρκεί βέβαια να μην έχει να κάνει με κάνεναν από τον συγγενικό και στενό φιλικό μου κύκλο. Ειλικρινά δεν ξέρω τι θα 'κανε κάποιος άλλος, πάντως εγώ αν έβλεπα την 16χρονη αδερφή μου να φιλιέται και να χαιδευεται με κάποιον δημοσίως πιστέψτε με θα την είχα σαπίσει κυριολεκτικά στο ξύλο ενώ τον άλλονα στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ τουλάχιστον περίπτωση θα τον είχα στείλει στο νοσοκομείο. Την χειρότερη περίπτωση δεν θέλω να την σκέφτομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petrosod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
ναι αλλα αμα αυτα τα παιδακια αρχισουν να βλεπουν παντου σκηνες με ομοφυλοφιλους θα αυξηθουν οι πιθανοτητες να γινουν και τα ιδια...απο εκει και περα ολοι εσεις που λετε γιατι να μην μπορω να βγω εξω και να γαμηθω για πειτε μου γιατι κλεινετε τις πορτες στα σπιτια σας να μην μπαινει κανενας παρα μονο εσεις και οποιος θελετε γιατι δεν αφηνετε τον οποιοδηποτε να μπει και να αρχισει να γαμιεται παντου στο σπιτι σας?? γιατι να μην χρησιμοποιησει ο αγνωστος την τουαλετα σας την πετσετα σας??? γιατι κλειδωνετε τις πορτες και τα παραθυρα??? απο την στιγμη που αναγνωριζεται την σημασια του ιδιωτικου σας χωρου και θεσπιζετε κανονες εκει και στον δημοσιο χωρο πρεπει να τον σεβεστε και να ακολουθειτε τους κανονες που το δημοσιο αισθημα εχει θεσπισει...δηλαδη τι να κανουμε θα αναρωτιομαστε ολη την ωρα γιατι και γιατι με φιλοσοφια και κβαντομηχανικη??? τι να κανουμε που υπαρχει η δημοσια αιδως τωρα???πρεπει να την σεβαστουμε οπως και ολοι οι υπολοιποι και αν δεν θελουμε και δεν αντεχουμε πια γιατι εχει πανσεληνο και πρεπει να γαμηθω εξω σε δημοσιο χωρο τουλαχιστον ας μην το κανω και υπεροπτικα ας ειμαι και λιγο πιο διακριτικος...τι να γυρισει ο αλλος δηλαδη το κεφαλι του???του καταπατας το δικαιωμα του να κοιταζει οπου θελει σε ενα δημοσιο χωρο γιατι να τον αναγκασεις δηλαδη ενω δεν θελει να γινει μπανιστιρης??? ο ομοφυλοφιλος και ο ετεροφυλοφιλος ας κανουν οτι θελουν ακομα και σε δημοσιο χωρο οταν αυτο ομως δεν καταπαταει την δημοσια αιδω...δυστυχως η ευτυχως(κατα την γνωμη μου ευτυχως) υπαρχει, αμα σε καμια 20ρια χρονια σταματησει να υπαρχει θα ειναι επειδη η κοινωνια το ηθελε...αρα ας αφησουμε τα φιλοσοφικα θεματα και ας ελθουμε στην πραγματικοτητα το γιατι σαφως εχει και σημασια να απαντηθει ομως θα σε ρωτησω και εγω κατι εσενα που ρωτας συνεχεια τα γιατι...γιατι δηλαδη παση θυσια να πρεπει να φυγει η δημοσια αιδως??? γιατι παση θυσια να πρεπει οτι υπαρχει εσυ που εισαι αναρχικος(και την θεωρια δεν την εχω διαβασει αλλα και ο καπιταλισμος μια χαρα φαινεται στην θεωρια τα ειδαμε ομως στην πραξη) να πρεπει να τα καταπατησεις ολα και να εναντιωνεσαι σε ολα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Chill out dude :ropalo:

@ thimiosrg :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Man,προσπάθησε να γράφεις με περισσότερη συνοχή και συνεκτικότητα.You know,τελείες (όχι ατελείωτα αποσιωποιητικά),παραγραφοποίηση,τονικό σύστημα,οι νέες προτάσεις ξεκινάνε με κεφαλαίο,one question mark is enough,κλπ.

ναι αλλα αμα αυτα τα παιδακια αρχισουν να βλεπουν παντου σκηνες με ομοφυλοφιλους θα αυξηθουν οι πιθανοτητες να γινουν και τα ιδια...

Μπα.

απο εκει και περα ολοι εσεις που λετε γιατι να μην μπορω να βγω εξω και να γαμηθω για πειτε μου γιατι κλεινετε τις πορτες στα σπιτια σας να μην μπαινει κανενας παρα μονο εσεις και οποιος θελετε γιατι δεν αφηνετε τον οποιοδηποτε να μπει και να αρχισει να γαμιεται παντου στο σπιτι σας?? γιατι να μην χρησιμοποιησει ο αγνωστος την τουαλετα σας την πετσετα σας??? γιατι κλειδωνετε τις πορτες και τα παραθυρα??? απο την στιγμη που αναγνωριζεται την σημασια του ιδιωτικου σας χωρου και θεσπιζετε κανονες εκει και στον δημοσιο χωρο πρεπει να τον σεβεστε και να ακολουθειτε τους κανονες που το δημοσιο αισθημα εχει θεσπισει...

You answer for yourself,ο πρώτος είναι ιδιωτικός χώρος,ενώ ο δεύτερος δημόσιος.Απ'τη στιγμή που μιλάμε για το σπίτι μου,δεν σ'αφήνω να γαμήσεις στο σπίτι μου,γιατί έτσι.Ο δημόσιος χώρος είναι τελείως διαφορετικό.Αναφέρεσαι σε "δημόσιο αίσθημα".Τι είναι αυτή η έννοια?Είναι well defined?Πως καθορίζεται?Το "δημόσιο αίσθημα" είναι μια έννοια συγκεχυμένη,δεν είναι το ίδιο σε όλους και τυχόν πλειοψηφούσες νοοτροπίες περί "δημοσίου αισθήματος" έχουν προκύψει από επιβεβλημένα κοινωνικά ταμπού,όχι ελεύθερα,απ'την συνείδηση του ανθρώπου.

τι να κανουμε που υπαρχει η δημοσια αιδως τωρα???πρεπει να την σεβαστουμε οπως και ολοι οι υπολοιποι και αν δεν θελουμε και δεν αντεχουμε πια γιατι εχει πανσεληνο και πρεπει να γαμηθω εξω σε δημοσιο χωρο τουλαχιστον ας μην το κανω και υπεροπτικα ας ειμαι και λιγο πιο διακριτικος...

Το ότι κάτι υπάρχει,δεν αποτελεί προϋπόθεση για να έχει και τον σεβασμό μας.Και η ανισότητα και η εκμετάλλευση υπάρχουν,αυτό δεν σημαίνει ότι θα τις σεβαστώ.

τι να γυρισει ο αλλος δηλαδη το κεφαλι του???του καταπατας το δικαιωμα του να κοιταζει οπου θελει σε ενα δημοσιο χωρο γιατι να τον αναγκασεις δηλαδη ενω δεν θελει να γινει μπανιστιρης???

Όσο του καταπατάς το δικαίωμα να χαζεύει όπου θέλει,άλλο τόσο με την απαγόρευση του δημοσίου σεξ μου καταπατάς το δικαίωμα να γαμάω όπου θέλω.Βασικά όχι,το δεύτερο είναι πολύ χειρότερο,διότι συνιστά απαγόρευση.Το πρώτο,δεν συνιστά απαγόρευση.Δεν σου απαγορεύω να με χαζεύεις να γαμάω.Επιλογή σου είναι να μην με χαζεύεις.Εσύ με το δεύτερο δεν μου δίνεις καν το δικαίωμα επιλογής.

γιατι δηλαδη παση θυσια να πρεπει να φυγει η δημοσια αιδως??? γιατι παση θυσια να πρεπει οτι υπαρχει εσυ που εισαι αναρχικος(και την θεωρια δεν την εχω διαβασει αλλα και ο καπιταλισμος μια χαρα φαινεται στην θεωρια τα ειδαμε ομως στην πραξη) να πρεπει να τα καταπατησεις ολα και να εναντιωνεσαι σε ολα???

Γιατί δεν στηρίζεται σε ορθολογικές βάσεις.Στον ανορθολογισμό εναντιώνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 790226

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ξερετε κατι?
ειστε ΑΝΗΘΙΚΟΙ εσεις που λετε οτι μπορειτε να πηδιεστε οπου θελετε.Για ολα τα αλλα δεν μπορουμε να καταληξουμε ευκολα.Αλλα για αυτα τα βασικα αλλοιμονο αν συζηταμε.Αναιδεστατοι...που νομιζετε οτι μπορειτε να κανετε ο,τι θελετε στο ονομα της υποτιθεμενης ελευθεριας.ντροπη στη σημερινη νεολαια που καταπατα καθε ιερο και οσιο.Διαβαστε λιγο για την αριστοτελικη ΑΙΔΩ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
H δημόσια αιδώ περιλαμβάνει και το γυμνισμό;
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Κοίταξα τα παλαιά μηνύματα απο περιέργεια και μέσα σε 5 δευτερόλεπτα έβγαλα άφθες, φεύγω από' δω :P

on topic: όταν λες γυμνισμό, υπό ποιες συνθήκες;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Yπό τις συνθήκες που γίνεται στο Δυτικό κόσμο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top