Χημικό vs Φαρμακευτική

georgia.kou

Νεοφερμένος

Η georgia.kou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημερα! Φετος ήμουν υποψήφια των πανελληνίων 2019 και βρίσκομαι σε ένα δίλημμα σχετικά με το μελλοντικό μου επάγγελμα. Από την αρχη της χρονιάς δεν είχα καταλήξει στο επάγγελμα που θέλω να ακολουθήσω μέχρι που τελείωσαν οι εξετάσεις και καταλαβα ότι με ενδιαφέρει η έρευνα στη Φαρμακευτική. Δυστυχώς τα αποτελέσματα δεν ήταν θετικά ώστε να είμαι 1000 μόρια κάτω από τη βάση της συγκεκριμενης σχολής. Έπειτα από πολλές σκέψεις δήλωσα στο μηχανογραφικό μου τη σχολη του χημικού ως πρώτη επιλογή. Βρήκα πολλα μεταπτυχιακά που συσχετίζουν την επιστήμη της φαρμακολογιας με αυτή της χημείας, αλλά συνεχίζω να ειμαι αβέβαιη για την απόφαση μου. Θα ήθελα κάποιος από εσάς να με συμβουλεψει άν μπορω να βρω κοινα στοιχεία μεταξύ των δυο αυτων σχολων ή αν θα πρέπει να ξαναδωσω. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καλημέρα,
το πρώτο και κύριο που πρέπει να κάνεις είναι να σκεφτείς σοβαρά τι είναι αυτό που πραγματικά θέλεις. Το χημικό είναι μια υπέροχη σχολή, με πολλές ευκαιρίες για εργασία και έρευνα. Η φαρμακευτική χημεία και η συνθετική χημεία των φαρμάκων επί της ουσίας είναι χημεία. Από τη φαρμακευτική μπορείς επιπλέον να ανοίξεις φαρμακείο και από τη χημεία να εργαστείς στη βιομηχανίας πάσης φύσεως. Από κει και πέρα οι σχολές είναι ίδιες: έρευνα, εργασία σε φαρμακευτική εταιρία κα. Αυτό που σου προτείνω είναι αυτό το καλοκαίρι να το αφιερώσεις σε μια ενδοσκόπηση: τι θέλεις να κάνεις στη μελλοντική σου καθημερινότητα; σε τι θεωρείς τον εαυτό σου ικανό άτομο; Το να ξαναδώσεις πανελλήνιες προϋποθέτει να έχεις ένα συγκεκριμένο στόχο.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Καλημερα! Φετος ήμουν υποψήφια των πανελληνίων 2019 και βρίσκομαι σε ένα δίλημμα σχετικά με το μελλοντικό μου επάγγελμα. Από την αρχη της χρονιάς δεν είχα καταλήξει στο επάγγελμα που θέλω να ακολουθήσω μέχρι που τελείωσαν οι εξετάσεις και καταλαβα ότι με ενδιαφέρει η έρευνα στη Φαρμακευτική. Δυστυχώς τα αποτελέσματα δεν ήταν θετικά ώστε να είμαι 1000 μόρια κάτω από τη βάση της συγκεκριμενης σχολής. Έπειτα από πολλές σκέψεις δήλωσα στο μηχανογραφικό μου τη σχολη του χημικού ως πρώτη επιλογή. Βρήκα πολλα μεταπτυχιακά που συσχετίζουν την επιστήμη της φαρμακολογιας με αυτή της χημείας, αλλά συνεχίζω να ειμαι αβέβαιη για την απόφαση μου. Θα ήθελα κάποιος από εσάς να με συμβουλεψει άν μπορω να βρω κοινα στοιχεία μεταξύ των δυο αυτων σχολων ή αν θα πρέπει να ξαναδωσω. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!


Και πολύ καλά έκανες που δήλωσες Χημικό. Αν δεν σε ενδιαφέρει να εργαστείς σε φαρμακείο τότε δεν χρειάζεται να ξαναδώσεις καθώς από Χημικό μπορείς να ασχοληθείς σε ερευνητικό επίπεδο και με τα φάρμακα.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Θεωρώ έπραξες σωστά που δήλωσες χημικό.Μπορείς να ασχοληθείς σίγουρα με τα φάρμακα και από εκεί :) Από εκεί και πέρα αν επιθυμείς να ανοίξεις φαρμακείο,τότε μπορείς να ξαναδώσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top