Ρωσικά

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Γεια σας!!!! Έχω βρει μία μέθοδο εκμάθησης Ρώσικων στο διαδύκτιο, δωρεάν. Τη λένε Дорога в россию 1 και έχω βρει και το 2. Είναι αρκετά καλές μεθόδους!! Προς το παρόν έχω μάθει να γράφω (ξέρετε... ενωμένα) και να διαβάζω. Όχι όμως και να καταλαβαίνω. Ξέρω μονάχα κάποιες μικρές λέξεις, και μιας και θα ήθελα να προχωρήσω στη γλώσσα, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάπου στο διαδίκτυο κάποιο καλό λεξικό.. спасибо!!!

Μπράβο σου. Η κατανόηση στα ρωσικά έρχεται με το μαθαίνεις περισσότερο λεξιλόγιο αλλά και από το listening.

Το https://masterrussian.com/ είναι πολύ καλό λεξικό ρημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chriiis

Νεοφερμένος

Ο chriiis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
πηγαινει κανεις ρωσικα?? Ποσο χρονο χρειαζεσαι για το Β1?? ξεκινησα απο τον οκτωβριο του 2014 και τωρα ξεκινησα το Α2 το προβλημα ειναι οτι ενω τα παω πολυ καλα 70% γραφω στα τεστ η γλωσσα αυτη δεν μαρεσει κθλ την ξεκινησα αναγκαστικα για λογους δουλειας που θα μου χρειαστει σε ξενοδοχειο απο οτι εχω μαθει. Απο την αλλη για να εχω επιπλεον μορια στον ΑΣΕΠ θα πρεπει να δωσω το Β1 και δεν ξερω πως θα την παλεψω??? Αλλα 2 χρνια για το β1??? πφφφφ να σημειωσω οτι ηδη ξερω (ελληνικα,αγγλικα,ισπανικα,γερμανικα) επιθυμια μ ηταν να παω σουηδικα αντι για ρωσικα αλλα τεσπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelosh

Νεοφερμένος

Ο aggelosh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
πηγαινει κανεις ρωσικα?? Ποσο χρονο χρειαζεσαι για το Β1?? ξεκινησα απο τον οκτωβριο του 2014 και τωρα ξεκινησα το Α2 το προβλημα ειναι οτι ενω τα παω πολυ καλα 70% γραφω στα τεστ η γλωσσα αυτη δεν μαρεσει κθλ την ξεκινησα αναγκαστικα για λογους δουλειας που θα μου χρειαστει σε ξενοδοχειο απο οτι εχω μαθει. Απο την αλλη για να εχω επιπλεον μορια στον ΑΣΕΠ θα πρεπει να δωσω το Β1 και δεν ξερω πως θα την παλεψω??? Αλλα 2 χρνια για το β1??? πφφφφ να σημειωσω οτι ηδη ξερω (ελληνικα,αγγλικα,ισπανικα,γερμανικα) επιθυμια μ ηταν να παω σουηδικα αντι για ρωσικα αλλα τεσπα...

Γεια σου chriiis,

Ξέρω ότι έχει περάσει κάμποσος καιρός από τότε που έγραψες το μήνυμα, αλλά ελπίζω να διαβάσεις την απάντηση μου και να σε βοηθήσω :)

Λοιπόν, πρώτα απ'όλα, ξεκίνησα τον Δεκέμβριο του 2015 (πρόσφατα δηλαδή) να μαθαίνω Ρωσικά σε φροντιστήριο, αλλά είμαι ο μόνος μαθητής οπότε υπάρχει η ευκολία ότι εγώ ρυθμίζω το πόσο θα προχωράμε σε κάθε μάθημα. Απ'ό,τι έχω ενημερωθεί, για το Β1 χρειάζονται 2 χρόνια προετοιμασίας, αν ξεκινήσεις από το μηδέν. Βέβαια, μπορείς να το καταφέρεις και γρηγορότερα, αλλά πιθανότατα να υπάρχουν κάποιες ελλείψεις αν δεν έχεις τρέλα με την γλώσσα και δεν μελετάς πολύ!

Μου φαίνεται ότι δεν θα χρειαστούν άλλα δύο χρόνια για Β1, απλώς ξεκίνησες τον Οκτώβριο του 2014 και τώρα μπαίνεις στο Α2; Πολύ αργός ρυθμός κατά την γνώμη μου. Πιστεύω δύο χρόνια είναι αρκετά για Β1 (το Β2, θέλει 3).

Γι'αυτό, θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να δείξεις λίγο ενδιαφέρον στην γλώσσα, και θα δεις ότι θα καταφέρεις σε λίγο καιρό να αποκτήσεις το Β1. Αν, πάλι, δεν σου αρέσει καθόλου η γλώσσα και νιώθεις σαν να αναγκάζεσαι να την μαθαίνεις, πήγαινε Σουηδικά που σου αρέσουν! Και εσύ θα περάσεις πιο ωραία, και ίσως να σου φανούν κι εκείνα χρήσιμα. (Καμία γλώσσα δεν πάει χαμένη στην εποχή μας ;)).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paul33.gr

Νεοφερμένος

Ο Paul33.gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας!!!! Έχω βρει μία μέθοδο εκμάθησης Ρώσικων στο διαδύκτιο, δωρεάν. Τη λένε Дорога в россию 1 και έχω βρει και το 2. Είναι αρκετά καλές μεθόδους!! Προς το παρόν έχω μάθει να γράφω (ξέρετε... ενωμένα) και να διαβάζω. Όχι όμως και να καταλαβαίνω. Ξέρω μονάχα κάποιες μικρές λέξεις, και μιας και θα ήθελα να προχωρήσω στη γλώσσα, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάπου στο διαδίκτυο κάποιο καλό λεξικό.. спасибо!!!

Γεια!!! Να σε ρωτησω κατι μπορεις να δωσεις το λινκ αν μπορεις σε παρακαλω και αν μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για το πως θα χρησιμοποιησω την ιστοσελιδα π.χ. εχει βιβλια (pdf) και cd's; Ειναι δωρεαν;

Ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelina95

Νεοφερμένος

Η angelina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
πολλοι δασκαλοι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cristi Ld2

Νεοφερμένος

Η Cristi Ld2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ ξεκίνησα το Γενάρη να μαθαίνω ρώσικα και κάνω 3 ώρες την εβδομάδα και δε μπορώ να πώ ότι με δυσκολεύουν πολύ.Στην αρχή θέλει πολύ διάβασμα το κυριλλικό αλφάβητο αλλά με τον καιρό το συνηθίζεις.Μου αρέσουν πολύ και σαν γλώσσα και το Φλεβάρη μάλλον θα δώσω Α1.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ήθελα μία συμβουλή από τ@ πιο προχωρημέν@ στα ρώσικα!:)
Έκανα πέρυσι μαθήματα για ένα μήνα, ξέρω να διαβάζω, να γράφω και να καταλαβαίνω τα βασικά (και σε προφορικό αλλά κυρίως σε γραπτό λόγο). Θα ήθελα να κάνω μία μικρή επανάληψη, έχω αγοράσει μία γραμματική για αρχάρι@ς που περιλαμβάνει τα πάντα μέσα και θα διαβάζω γραμματικοσυντακτικά φαινόμενα κάποιες ώρες τη βδομάδα. Επειδή, όμως, δεν έχω χρόνο για να συνεχίσω τα μαθήματα, θα ήθελα να μου προτείνετε αν γνωρίζετε και κάποιο διαδραστικό site (το duolingo δε με βόλεψε στο παρελθόν) ή κάποια απλή, απλούστατη σειρά με υποτίτλους σε ρώσικα-αγγλικά για να με βοηθήσουν να μπω περισσότερο στο πνεύμα. Πολλά ζητάω, το ξέρω, αλλά αν έχετε κάτι υπ'όψιν σας, θα σας είμαι ευγνώμων.:D
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ήθελα μία συμβουλή από τ@ πιο προχωρημέν@ στα ρώσικα!:)
Έκανα πέρυσι μαθήματα για ένα μήνα, ξέρω να διαβάζω, να γράφω και να καταλαβαίνω τα βασικά (και σε προφορικό αλλά κυρίως σε γραπτό λόγο). Θα ήθελα να κάνω μία μικρή επανάληψη, έχω αγοράσει μία γραμματική για αρχάρι@ς που περιλαμβάνει τα πάντα μέσα και θα διαβάζω γραμματικοσυντακτικά φαινόμενα κάποιες ώρες τη βδομάδα. Επειδή, όμως, δεν έχω χρόνο για να συνεχίσω τα μαθήματα, θα ήθελα να μου προτείνετε αν γνωρίζετε και κάποιο διαδραστικό site (το duolingo δε με βόλεψε στο παρελθόν) ή κάποια απλή, απλούστατη σειρά με υποτίτλους σε ρώσικα-αγγλικά για να με βοηθήσουν να μπω περισσότερο στο πνεύμα. Πολλά ζητάω, το ξέρω, αλλά αν έχετε κάτι υπ'όψιν σας, θα σας είμαι ευγνώμων.:D


Λοιπον επειδη ειναι η μητρικη μου αυτα που θα σου προτεινω δεν ξερω κατα ποσο "απλουστατα" θα σου φανουν, αλλα εστω και για να τα δεις πιο μετα, σου προτεινω: το Нюхач (the sniffer) το οποιο υπαρχει σε καλη αναλυση στο γιουτιουμπ και με αγγλικους υποτιτλους μαλιστα, οι οποιοι μου φανηκαν αρκετα καλοι, το метод (the method) το οποιο ισως να το βρεις και με αγγλικους με λιγο ψαξιμο. To πρωτο εχει 3 σεζον (ωστοσο δεν ξερω αν υπαρχουν και οι 3 στο γιουτιουμπ, αλλα η 1η υπαρχει σιγουρα) και το δευτερο εχει 16 -υπερτελεια κατ'εμε- επεισοδια.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Λοιπον επειδη ειναι η μητρικη μου αυτα που θα σου προτεινω δεν ξερω κατα ποσο "απλουστατα" θα σου φανουν, αλλα εστω και για να τα δεις πιο μετα, σου προτεινω: το Нюхач (the sniffer) το οποιο υπαρχει σε καλη αναλυση στο γιουτιουμπ και με αγγλικους υποτιτλους μαλιστα, οι οποιοι μου φανηκαν αρκετα καλοι, το метод (the method) το οποιο ισως να το βρεις και με αγγλικους με λιγο ψαξιμο. To πρωτο εχει 3 σεζον (ωστοσο δεν ξερω αν υπαρχουν και οι 3 στο γιουτιουμπ, αλλα η 1η υπαρχει σιγουρα) και το δευτερο εχει 16 -υπερτελεια κατ'εμε- επεισοδια.

Ευχαριστώ άπειρα!!:clapup:
Τα σημειώνω!
Πόσο τυχερή που έχεις μητρική γλώσσα τα ρώσικα!!:)
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Ευχαριστώ άπειρα!!:clapup:
Τα σημειώνω!
Πόσο τυχερή που έχεις μητρική γλώσσα τα ρώσικα!!:)


Οπως το παρει κανεις... ναι μεν εχω τα ρωσικα μητρικη αλλα δεν εχω ουτε λοουερ στα αγγλικα, οποτε δεν εχω καποιο επισημο χαρτι που να λεει οτι ξερω αγγλικα (παρ'οτι τα ξερω σε επιπεδο λοουερ :laugh:)
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Wrong, ρίξε μια ματιά και σε ρωσικές ταινίες.

Ευχαριστώ πολύ!! Αποθηκεύω το λινκ! Κάποεις τις έχω δει αλλά πολύ πριν μάθω ρώσικα. Του Eisenstein είδα 2-3 το φθινόπωρο πέρυσι, είχε ένα μίνι-αφιέρωμα ένα σινεμά και μπορούσα να καταλάβω τι έγραφε η οθόνη και χάρηκα τόσο πολύ!:D

Οπως το παρει κανεις... ναι μεν εχω τα ρωσικα μητρικη αλλα δεν εχω ουτε λοουερ στα αγγλικα, οποτε δεν εχω καποιο επισημο χαρτι που να λεει οτι ξερω αγγλικα (παρ'οτι τα ξερω σε επιπεδο λοουερ )

Τα αγγλικά, όμως, είναι παντού, τα ακούς παντού, τα διαβάζεις παντού, όμως, εκτίθεσαι διαφορετικά σε αυτά. Ενώ τα ρώσικα... είσαι πολύ πολύ τυχερή!:)
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ πολύ!! Αποθηκεύω το λινκ! Κάποεις τις έχω δει αλλά πολύ πριν μάθω ρώσικα. Του Eisenstein είδα 2-3 το φθινόπωρο πέρυσι, είχε ένα μίνι-αφιέρωμα ένα σινεμά και μπορούσα να καταλάβω τι έγραφε η οθόνη και χάρηκα τόσο πολύ!:D

Να 'σαι καλά. :happy:

Η αλήθεια είναι πως δεν παρακολουθώ συχνά ρωσικές ταινίες για να σου προτείνω συγκεκριμένα τίτλους. Θυμάμαι, όμως, πως χρόοονια πριν (είπε η γερόντισσα Λυσίππη :lol: ) είχα δει το Brat/Brother (1997). Δεν θυμάμαι τί-πο-τα αλλά το είχα δει μέχρι τέλους, οπότε αυτό πρέπει να 'ναι καλό σημάδι, δεν πρέπει να βαρέθηκα. :P Υπάρχει και το Brat 2 (2000), να ξέρεις. Επίσης, είχα δει το Lilya 4-Ever (2002), η οποία πρέπει να έχει και λίγα ρωσικά μέσα. Σου την προτείνω, έτσι κι αλλιώς. Φοβερή ταινία, και θα σε κυνηγάει για καιρό.

Δες και σε ρωσικά τραγούδια. Θα κάνεις εξάσκηση διασκεδάζοντας.

 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Να 'σαι καλά. :happy:

Η αλήθεια είναι πως δεν παρακολουθώ συχνά ρωσικές ταινίες για να σου προτείνω συγκεκριμένα τίτλους. Θυμάμαι, όμως, πως χρόοονια πριν (είπε η γερόντισσα Λυσίππη :lol: ) είχα δει το Brat/Brother (1997). Δεν θυμάμαι τί-πο-τα αλλά το είχα δει μέχρι τέλους, οπότε αυτό πρέπει να 'ναι καλό σημάδι, δεν πρέπει να βαρέθηκα. :P Υπάρχει και το Brat 2 (2000), να ξέρεις. Επίσης, είχα δει το Lilya 4-Ever (2002), η οποία πρέπει να έχει και λίγα ρωσικά μέσα. Σου την προτείνω, έτσι κι αλλιώς. Φοβερή ταινία, και θα σε κυνηγάει για καιρό.

Δες και σε ρωσικά τραγούδια. Θα κάνεις εξάσκηση διασκεδάζοντας.



Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ! Θα τα δω! :D
Τώρα που είμαι Ελλάδα για καλοκαίρι, βλέπω και την σειρά "Γιεκατερίνα" στο κανάλι της Βουλής. Καταλαβαίνω τα πλέον βασικά, τα "χαρασό" που λένε και τις πιο απλές προτάσεις/λέξεις. Αλλά νομίζω με βοηθάει λίγο να προσπαθήσω να σκεφτώ τη λογική της γλώσσας συντακτικά. Η καθηγήτρια με την οποία έκανα μαθήματα μου είχε πει λίγα πράγματα για τις κλίσεις των ουσιαστικών και, όταν βλέπω την Γιακατερίνα, προσπαθώ να ακούω τις καταλήξεις σε αιτιατική πχ. Ίσως ακούγεται χαζό, δεν το έχω κάνει σε καμία άλλη γλώσσα απ' τις οποίες έμαθα, αλλά νιώθω σα να "ξεκλειδώνω" τη λογική της γλώσσας, προσπαθώντας να καταλάβω. Είναι εκπληκτική γλώσσα.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Γεια σας! :)
Χρειάζομαι τη βοήθειά σας! Θα ήθελα να παραγγείλω ένα ρώσικο μυθιστόρημα, ρώσικη έκδοση. Έχετε ιδέα αν μπορώ να το κάνω ηλεκτρονικά μέσω κάποιου ξενόγλωσσου βιβλιοπωλείου στην Αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη ή πρέπει οπωσδήποτε να στραφώ στο Amazon;
Ευχαριστώ!
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γεια σας! :)
Χρειάζομαι τη βοήθειά σας! Θα ήθελα να παραγγείλω ένα ρώσικο μυθιστόρημα, ρώσικη έκδοση. Έχετε ιδέα αν μπορώ να το κάνω ηλεκτρονικά μέσω κάποιου ξενόγλωσσου βιβλιοπωλείου στην Αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη ή πρέπει οπωσδήποτε να στραφώ στο Amazon;
Ευχαριστώ!
Μήπως μπορείς να το παραγγείλεις μέσω του Ινστιτούτου Πούσκιν.
Αλλά νομίζω ότι θα είναι φθηνότερο το Άμαζον τελικά.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μπορείς να δώσεις πληροφορίες για το μυθιστόρημα, ώστε να ψάξουμε μιας και υπάρχουν αρκετές ιστοσελίδες αγοραπωλησιών βιβλίων, οικονομικότερες από Amazon. Επίσης, μπορείς να το βρεις μεταχειρισμένο σε αξιοπρεπή κατάσταση ακόμα φθηνότερο.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ!:):):)
 
Top