Το ν+2 θα ισχύει και για παλιούς φοιτητές;

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Ερώτηση: το ν+2 που συζητάνε τώρα, θα ισχύει και για τους παλιούς φοιτητές ή μόνο για τους από εδώ και πέρα;
7 ετής τωρινός δηλαδή κινδυνεύει;

Ρωτάει ένας φίλος. :)
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ερώτηση: το ν+2 που συζητάνε τώρα, θα ισχύει και για τους παλιούς φοιτητές ή μόνο για τους από εδώ και πέρα;
7 ετής τωρινός δηλαδή κινδυνεύει;

Ρωτάει ένας φίλος. :)

Που να ξέρουμε, δεν έχει ανακοινωθει τίποτα επίσημο ούτε και οι λεπτομέρειες του νομοσχεδίου.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Ερώτηση: το ν+2 που συζητάνε τώρα, θα ισχύει και για τους παλιούς φοιτητές ή μόνο για τους από εδώ και πέρα;
7 ετής τωρινός δηλαδή κινδυνεύει;

Ρωτάει ένας φίλος. :)


Λογικά μόνο για τους νέους.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ερώτηση: το ν+2 που συζητάνε τώρα, θα ισχύει και για τους παλιούς φοιτητές ή μόνο για τους από εδώ και πέρα;
7 ετής τωρινός δηλαδή κινδυνεύει;

Ρωτάει ένας φίλος. :)


Αν δεν υπάρξει σχέδιο νόμου, δε μπορούμε να γνωρίζουμε.
Θεωρώ, ότι θα δοθεί ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, μέσα στο οποίο θα κληθούν οι "αιώνιοι", να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους.
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
δηλαδη εμεις που μπαινουμε τωρα 5οετος θα μας δωθει και αλλο ενας χρονος και μετα αντε γεια η θα δωθει παραταση;Καλο θα ηταν να εφαρμοστει στους νεοεισαχθεντες αν ειναι αν και δεν συμφωνω καθολου με το ν+2 αλλα τεσπα να εφαρμοστει για αυτους που θα μπουν 1οετος.Σωστα δεν τα λεω;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Για μένα πρόβλεψη πρέπει να υπάρχει, γιατί υπάρχουν και παιδιά που κάνουν πρακτική ή παιδιά με πρόβλημα υγείας και τα λοιπά.
Αλλά το σίγουρο είναι ένα, τη σχολή σου είτε υπάρχει όριο είτε όχι πρέπει να ασχοληθείς για να την βγάλεις
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ πολύ σωστό το ν+2 δεν είναι δυνατόν ο καθένας να σπουδάζει αντί για 4 χρόνια 7+. Τραγικό. Μόνη εξαίρεση λόγοι συγκεκριμένοι όπως τα προβληματάκι υγείας
 

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Ερώτηση: το ν+2 που συζητάνε τώρα, θα ισχύει και για τους παλιούς φοιτητές ή μόνο για τους από εδώ και πέρα;
7 ετής τωρινός δηλαδή κινδυνεύει;

Ρωτάει ένας φίλος. :)


Προφανώς και θα ισχύσει και για τους παλιούς, με μεταβατικές διατάξεις που ακόμη δεν μπορούμε να γνωρίζουμε.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
δηλαδη εμεις που μπαινουμε τωρα 5οετος θα μας δωθει και αλλο ενας χρονος και μετα αντε γεια η θα δωθει παραταση;Καλο θα ηταν να εφαρμοστει στους νεοεισαχθεντες αν ειναι αν και δεν συμφωνω καθολου με το ν+2 αλλα τεσπα να εφαρμοστει για αυτους που θα μπουν 1οετος.Σωστα δεν τα λεω;
Συμφωνώ απόλυτα, λογικά θα εφαρμοστεί για τους νεοεισαχθέντες
 

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.

Georgiam21

Νεοφερμένος

Η Georgiam21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα σας
Έχω μια απορία σχετικά με το ν+2
Δεν έχω δώσει μαθήματα 1ου έτους στην σχολή που εισήχθη το 2020 και φέτος 2021 θα ξεκινήσω από την αρχή

Εγώ ουσιαστικά έχω 5 έτη περιθώριο θα τελειώσω την σχολή(4ετους φοιτησης)
Η το ν+2 ισχύει από φέτος και διαθέτω κανονικά περιθώριο 6 χρόνων;
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20211001_233919_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20211001_233919_com.android.chrome.jpg
    527.6 KB · Εμφανίσεις: 100

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπέρα σας
Έχω μια απορία σχετικά με το ν+2
Δεν έχω δώσει μαθήματα 1ου έτους στην σχολή που εισήχθη το 2020 και φέτος 2021 θα ξεκινήσω από την αρχή

Εγώ ουσιαστικά έχω 5 έτη περιθώριο θα τελειώσω την σχολή(4ετους φοιτησης)
Η το ν+2 ισχύει από φέτος και διαθέτω κανονικά περιθώριο 6 χρόνων;
Προσωπικά δεν ξέρω εαν ισχύει αναδρομικά και για τους παλιούς ή εφαρμόζεται στους φοιτητές απο φέτος, αλλά σε κάθε περίπτωση,εαν εφαρμόζεται αναδρομικά, τότε έχεις χάσει ένα έτος άρα θα έχεις 5 χρόνια περιθώριο, όχι 6.
 

Georgiam21

Νεοφερμένος

Η Georgiam21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Προσωπικά δεν ξέρω εαν ισχύει αναδρομικά και για τους παλιούς ή εφαρμόζεται στους φοιτητές απο φέτος, αλλά σε κάθε περίπτωση,εαν εφαρμόζεται αναδρομικά, τότε έχεις χάσει ένα έτος άρα θα έχεις 5 χρόνια περιθώριο, όχι 6.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου αυτό πιστεύω και εγώ έτσι και αλλιώς και το πάσο ισχύει μέχρι το 2026,απλα σύμφωνα με το υπόδειγμα του υπουργείου, υπάρχει μεταβατικη ρύθμιση για προηγούμενους φοιτητές...
Αποιτι κατάλαβα το ν+2 για εμάς αρχίζει να μετράει από φέτος
 

Georgiam21

Νεοφερμένος

Η Georgiam21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα σύμφωνα με το εξής (νόμος περί ν+2)
Ισχύει για τους εισαχθέντες φοιτητές κατά το ακαδημαϊκό έτος 2021/22

Επόμενος όσοι εισαχθηκαμε 2020 και πριν, από όσο έχω καταλάβει το ν+2 μετράει από φέτος
Λ.χ εγώ εισήχθη 2020 άρα εχω ακόμη περιθώριο 6 έτη να ολοκληρώσω τις σπουδές;

Μπορεί κάποιος που γνωρίζει συγκεκριμένα να απαντήσει σε αυτό
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου αυτό πιστεύω και εγώ έτσι και αλλιώς και το πάσο ισχύει μέχρι το 2026,απλα σύμφωνα με το υπόδειγμα του υπουργείου, υπάρχει μεταβατικη ρύθμιση για προηγούμενους φοιτητές...
Αποιτι κατάλαβα το ν+2 για εμάς αρχίζει να μετράει από φέτος

Δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Πολύς κόσμος έχει χάσει μια χρονιά για διάφορους λόγους. Εφόσον δεν χρωστάς, ή δεν χρωστάς πολλά τουλάχιστον, το ν+2 πρέπει να σου είναι υπεραρκετό για να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου. Εαν κατάλαβα καλά μπορείς να φοιτήσεις όσα χρόνια έχεις ήδη φοιτήσει + (ν+2) χρόνια, που ξεκινάνε να μετράνε απο φέτος. Εαν είσαι σίγουρη οτι έτσι είναι,τότε έχεις φουλ περιθώριο.
 

Georgiam21

Νεοφερμένος

Η Georgiam21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ουσιαστικά δεν πήγα το πρώτο έτος επειδή ξανά έδωσα πανελλήνιες, τελικά δνε είχα το επιθυμητό αποτέλεσμα και θα πάω στην σχολή που εισήχθη το 2020
Δεν με αγχωνει από άποψη συνέπειας και διαβάσματος, ίσως πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους, δεν θέλω να νιώθω ότι υπάρχει πιθανότητα να μην τελειώσω
 
Top