Ζωή στη ΣΣΑΣ

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Υπαρχει πιθανοτητα να πιάνω ΣΣΑΣ οδοντιατρικο. Ξέρω πως τα οφέλη είναι πολλά και κυρίως άμεση επαγγελματικη αποκατασταση θέλω να ξέρω όμως τι γίνεται μετά τα 5 χρόνια σπουδών. Άε πούμε ένα μεταπτυχιακό. Μετά ; θα πρεπει να μείνω υποχρεωτικά 10 χρονια στο στράτευμα. Δηλαδή ; θα Μαι συνεχώς κλειστός στο στρατο; θα έχω προσωπική ζωη; θα πηγαίνω όπου μου λένε οπότε το λένε; θα μετακινουμαι κάθε 2 3 χρόνια σε άλλη μονάδα; Δεν ξέρω αν τα οικονομικά κίνητρα είναι αρκετά για να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Γνωρίζει κανένας τη διαδικασία ; ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
https://ssas.army.gr/

Διάβασε όλα αυτά. Προφανώς μετά τη σχολή δε μένεις μέσα, αλλά κάνεις το 8ωρο σου και φεύγεις. Μεταθέσεις γίνονται ανάλογα με τις ανάγκες του επιτελείου, συνήθως κάθε λίγα χρόνια. Η εκπαίδευση περιλαμβάνει στρατιωτικό και εκπαιδευτικό κομμάτι, οπότε φυσικά θα ζοριστείς περισσότερο από τη κανονική σχολή οδοντιατρικής. Αλλά κατά τη γνώμη μου πραγματικά αξίζει. Κάθε μήνα που είσαι στη σχολή παίρνεις 103-105 ευρώ και μετά την αποφοίτηση παίρνεις 1000 περίπου ευρώ. Σου δίνουν εξοπλισμό όπως σακίδια, ρούχα, προσωπικής υγιεινής κ.α.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Λοιπόν για να απαντήσω γρήγορα στις ερωτήσεις σου :
θα πρεπει να μείνω υποχρεωτικά 10 χρονια στο στράτευμα

είναι 12 χρόνια υποχρεωτικά στο στράτευμα μετά φεύγεις αν θες ή μένεις και παίρνεις τη σύνταξη του στρατού ότι προτιμάς εσύ.
θα Μαι συνεχώς κλειστός στο στρατο;

όχι μόνο ένα 8ωρο είναι η δουλειά σου ή σε μονάδα ή σε νοσοκομείο ανάλογα που θα σε μεταθέσουν.
θα έχω προσωπική ζωη;

ναι φυσικά και θα έχεις :P.
θα πηγαίνω όπου μου λένε οπότε το λένε;
ακριβώς (αυτό είναι το κύριο πρόβλημα των στρατιωτικών.)
θα μετακινουμαι κάθε 2 3 χρόνια σε άλλη μονάδα;

εξαρτάται κυριολεκτικά από τον κλάδο . Ο Στρατός ξηράς έχει τις περισσότερες μεταθέσεις σε κάθε ειδικότητα αλλά επειδή είσαι σώμα ίσως κάθε 4-5 χρόνια και όσο ανεβαίνεις ιεραρχία λιγότερες μεταθέσεις (10 νομίζω) οπότε δεν θα μετακινείσαι συνέχεια από ένα βαθμό και μετά. Στην Αεροπορία και το Ναυτικό οι μεταθέσεις είναι πιο λίγες (7-8 χρόνια) και όσο ανεβαίνεις αξίωμα μειώνονται (10 και εκεί νομίζω). Ύστερα από κάποια χρόνια θα μπορείς να αιτηθείς να πας σε μέρος που επιθυμείς εσύ καθώς θα έχουν βγει καινούριοι απόφοιτοι από τη ΣΣΑΣ (όπως φαντάζεσαι) και θα μπορούν να σε αντικαταστήσουν οι επιτελείς με τους καινούριους. (<- αυτό ισχύει και για Αεροπορία , Ναυτικό)
Δεν ξέρω αν τα οικονομικά κίνητρα είναι αρκετά για να μπω σε αυτή τη διαδικασία.

κοίτα αν δεν σου αρέσει ο στρατός θα ναι λίγο δύσκολα τα πράγματα (ίσως συνηθήσεις ύστερα από κάποια χρόνια και μετά τα 12 χρόνια υποχρεωτικής υπηρεσίας φεύγεις) , αν σου αρέσει όχι μόνο πρόβλημα δεν θα χεις , θα κάνεις πιο ευχάριστα τη δουλειά σου, το περιβάλλον εργασίας για τους Στρατιωτικούς Οδοντίατρους είναι αρκετά καλό (δεν έχεις άτομα να διατάζουν όλη την ώρα , φωνές και τέτοια γιατί και οι ανώτεροί σου είναι ουσιαστικά Οδοντίατροι κυρίως δηλαδή σε βλέπουν ως συνάδελφο όχι κατώτερο :P , ακόμα και αν είσαι σε μονάδα , θα είναι πιο ήσυχα τα πράγματα και απλά θα σου φέρνουν ασθενείς φαντάρους , για νοσοκομείο δεν το συζητώ είναι ότι καλύτερο για μετάθεση).

Αυτά είχα να σου πω , πάντως αν σου αρέσει ο στρατός σαν επάγγελμα είναι φοβερή επιλογή δεν θα το μετανιώσεις. Καλή σταδιοδρομία :D.
 

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top