Βοήθεια/Απορίες στα Αγγλικά

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Γειά σας σε λίγες μέρες θα ξεκινήσω προετοιμασία από μόνη μου για το ecpe Michigan. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε βιβλία για να εξασκηθω ...και αν είναι εύκολο από ποιο κατάστημα συμφέρει να πάρω τα βιβλία των αγγλικών;


Γεια σου! :happy:

Η προετοιμασία που θα κάνεις, εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τις γνώσεις που ήδη έχεις. Για παράδειγμα, μέχρι πιο επίπεδο έχεις κάνει αγγλικά και πριν πόσο καιρό;

Για αρχή, θα σου πρότεινα να κάνεις κάποια sample tests, που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο εδώ, για να δεις περίπου σε τι επίπεδο είσαι. Μην κάνεις μόνο ένα, αλλά κάνε τα και τα τρία, για να έχεις μία πιο γενικευμένη εικόνα και να εντοπίσεις με μεγαλύτερη ακρίβεια πού υστερείς.

Αναφορικά με τα βιβλία, ξέρω ότι τα φροντιστήρια δουλεύουν πολύ το Mastermind Use of English για τη γραμματική. Ακόμη, αυτό για γραμματική και λεξιλόγιο, ενώ για βιβλίο με τεστ, προτίμησε αυτή τη σειρά από τις εκδόσεις τις ελληνοαμερικανικής ένωσης.
 

ChrisFromGreece

Νεοφερμένος

Ο ChrisFromGreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.. Ελπίζω όσοι δίνατε πανελλήνιες να τα εχετε πάει τέλεια.Δίνω την αλλη εβδομαδα αγγλικα με στοχο να γραψω περιπου 12-13.Έχω να κανω αγγλικα εδω και 3 χρονια απο τοτε που πήρα το lower αλλα πιστευω βρισκομαι σε ενα αρκετα καλό επιπεδο. Υπαρχει καποιο βοηθημα που θα με βοηθήσει ή καποια στάνταρ ειδη ασκησεων που θα πρεπει να διαβασω για να πετύχω τον στόχο μου? Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή επιτυχία σε ολους :pleasantry:
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.. Ελπίζω όσοι δίνατε πανελλήνιες να τα εχετε πάει τέλεια.Δίνω την αλλη εβδομαδα αγγλικα με στοχο να γραψω περιπου 12-13.Έχω να κανω αγγλικα εδω και 3 χρονια απο τοτε που πήρα το lower αλλα πιστευω βρισκομαι σε ενα αρκετα καλό επιπεδο. Υπαρχει καποιο βοηθημα που θα με βοηθήσει ή καποια στάνταρ ειδη ασκησεων που θα πρεπει να διαβασω για να πετύχω τον στόχο μου? Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή επιτυχία σε ολους :pleasantry:


Καλησπέρα! ^^

Για βοήθημα δεν γνωρίζω να σου πω και για να είμαι ειλικρινής, όταν τα έδωσα εγώ σαν ειδικό μάθημα, δεν έκανα καμία προετοιμασία!

Θα μπορούσες να δεις παλιά θέματα, σαν εξάσκηση, για να εξοικειωθείς και με το είδος των ασκήσεων.
Δοκίμασε εδώ

Καλή σου επιτυχία! :clapup:
 

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.. Ελπίζω όσοι δίνατε πανελλήνιες να τα εχετε πάει τέλεια.Δίνω την αλλη εβδομαδα αγγλικα με στοχο να γραψω περιπου 12-13.Έχω να κανω αγγλικα εδω και 3 χρονια απο τοτε που πήρα το lower αλλα πιστευω βρισκομαι σε ενα αρκετα καλό επιπεδο. Υπαρχει καποιο βοηθημα που θα με βοηθήσει ή καποια στάνταρ ειδη ασκησεων που θα πρεπει να διαβασω για να πετύχω τον στόχο μου? Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή επιτυχία σε ολους :pleasantry:


μαλιστα , γενικα τα θεματα ειναι σχετικα ευκολα , δηλαδη και χωρις καθολου προετοιμασια να πας δυσκολα γραφεις κατω απο τη βαση , τωρα για το ειδος των ασκησεων δες εδω τα θεματα μετα το 2010 των κανονικων Πανελλαδικων , Επαναληπτικων και Ομογενων που αλλαξε και το υφος του τεστ.
κατσε και στο γραφειο 3 ωρες και λυσε μονος σου τα θεματα καποιας χρονιας σε στυλ προσομοιωσης για την αλλη βδομαδα , να εισαι ανετος

δες Πανελληνιες Αγγλικα (με προλαβε η Εileen)

δες και τη κατανομη μοναδων εδω
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
μαλιστα , γενικα τα θεματα ειναι σχετικα ευκολα , δηλαδη και χωρις καθολου προετοιμασια να πας δυσκολα γραφεις κατω απο τη βαση

Ισχύει ότι είναι σχετικά εύκολα, ωστόσο το ''δύσκολα'' κάτω απο τη βάση είναι σχετικό. Ένας φίλος πήγαινε για ΜΜΕ και εν τέλει έγραψε γύρω στο 9 και δυστυχώς δεν πέρασε για τα Αγγλικά και μόνο, επειδή έγραψε κάτω απο τη βάση (τα μόρια από τα 4 μαθήματα, τα είχε και με 10 που λέει ο λόγος στα Αγγλικά, πέρναγε στη σχολή). Και με πτυχίο lower ή proficiency (δε θυμάμαι ακριβώς τι είχε) που το είχε πάρει πριν 2-3 χρόνια. Που θέλω να καταλήξω; Μη πηγαίνετε τελείως απροετοίμαστοι, ας έχετε διαβάσει κάτι όταν πάτε να δώσετε, έστω και 1-2 μέρες πριν. Λίγα idioms, λίγες εκφράσεις για την έκθεση, κάτι...
 

Guest 731132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια κοπέλα στο τμήμα μου δίνει πανελλήνιες απο θετική(Μαθηματικά) και πήρε και ειδικό μάθημα Αγγλικά! Και στο καρτελάκι της γράφει κανονικά οτι εξετάζεται στα αγγλικά.Μπορεί να πάει να δώσει και αγγλικά;; Και που θα την βοηθήσει αυτό; Υπάρχει καμία σχολή της θετικής που να θέλει ειδικό μάθημα αγγλικα;; :Ο
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.. Ελπίζω όσοι δίνατε πανελλήνιες να τα εχετε πάει τέλεια.Δίνω την αλλη εβδομαδα αγγλικα με στοχο να γραψω περιπου 12-13.Έχω να κανω αγγλικα εδω και 3 χρονια απο τοτε που πήρα το lower αλλα πιστευω βρισκομαι σε ενα αρκετα καλό επιπεδο. Υπαρχει καποιο βοηθημα που θα με βοηθήσει ή καποια στάνταρ ειδη ασκησεων που θα πρεπει να διαβασω για να πετύχω τον στόχο μου? Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή επιτυχία σε ολους :pleasantry:


Πριν από 5 χρόνια που έδινα εγώ υπήρχαν βιβλία με practice tests (αυτό εδώ συγκεκριμένα μαζί με αυτό για περαιτέρω εξάσκηση). Αν έχει αλλάξει η δομή του διαγωνίσματος στα αγγλικά τώρα πια ή αν υπάρχουν άλλα καινούργια βιβλία δεν το ξέρω. Πάντως αυτά που σου παρέθεσα θα σε βοηθήσουν πολύ να μπεις στο πνεύμα της εξέτασης. Καλή επιτυχία!
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Πριν από 5 χρόνια που έδινα εγώ υπήρχαν βιβλία με practice tests (αυτό εδώ συγκεκριμένα μαζί με αυτό για περαιτέρω εξάσκηση). Αν έχει αλλάξει η δομή του διαγωνίσματος στα αγγλικά τώρα πια ή αν υπάρχουν άλλα καινούργια βιβλία δεν το ξέρω. Πάντως αυτά που σου παρέθεσα θα σε βοηθήσουν πολύ να μπεις στο πνεύμα της εξέτασης. Καλή επιτυχία!

Αυτά θα έγραφα κι εγώ.
Να προσθέσω ότι, αν σε βοηθήσει, κάνε τα πάντα στα αγγλικά αυτές τις μέρες, βάλε English ως γλώσσα σε browsers, social media, laptop, smartphone, διάβασε κάνα άρθρο από το Guardian ή απ' όποια ιστοσελίδα σε ενδιαφέρει, δες καμιά ταινία. Μπορεί να ακούγονται τελείως μη-βοηθητικά, αλλά θα σε βοηθήσουν να σκέφτεσαι λίγο παραπάνω στα αγγλικά για την ημέρα της εξέτασης.
Καλή επιτυχία!:D
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Αυτά τα A1 A2 B1 B2 C1 C2 και τους χαρακτηρισμούς πολλοί δεν τους ξέρουν.

Οι πιο πολλοί ξέρουν μόνο τους χαρακτηρισμούς Lower και Proficiency.

Με ρωτάει ο άλλος πήρες το Lower, άρα έχεις καλή ή πολύ καλή γνώση ;

'Αλλος λέει το Lower δεν είναι δύο επίπεδα , Β1 και Β2 ;

Το C1 Lower δεν είναι ;

Γίνεται ένα μπέρδεμα.
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έκανα αυτήν την άσκηση και δυσκολεύομαι σε κάποιες ερωτήσεις. Μπορείτε να μου πείτε αν οι απαντήσεις μου είναι σωστές και να με βοηθήσετε στα υπόλοιπα;

Write sentences using the Passive Voice in the correct tenses.

1. this island visit by hundreds of tourists- every year
This island is visited by hundreds of tourists every year.

2. my luggage - check at the moment
My luggage is being checked at the moment.

3. Gabriel-bite-by a dog - last night
Gabriel was bitten by a dog last night.

4. a lot of houses- build in this area - recently

5. their final plan - announce - by tomorrow

6. all the tables at the restaurant - book - by yesterday
All the tables at the restaurant have been booked by yesterday.
 

mickey mouse

Νεοφερμένος

Η Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
4. το recently παραπέμπει σε κάποιον συγκεκριμένο present χρόνο, σκέψου το λίγο
5. το by tomorrow παραπέμπει σε πράξη που θα έχει ολοκληρωθεί πριν κάποια άλλη αύριο
6 to 6 είναι λάθος, το by yesterday δηλώνει ότι η πράξη είχε ολοκληρωθεί μέχρι χθες
Ελπίζω να βοήθησα. Προτιμώ να μην σου δώσω τις απαντήσεις έτοιμες γιατί είμαι σίγουρη ότι με τις επισημάνσεις μου θα τις βρεις
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει αν η άσκηση είναι σωστή; Δεν είμαι σίγουρη, για αυτό ρωτάω. Θέλει να χρησιμοποιήσουμε Past Perfect Simple and Continuous ή Past Simple. (active ή passive)

I suddenly ....had had.... (have) a really strange feeling.
But I .... had never visited ..... (never visit) that part of the city.
It was such a strong feeling that I told Luke about it as soon as I ....... had gotten ........ (get) to his house.
What was strange was the fact that Luke ..... had been listening ..... (listen) to a podcast about healthy before I ..... had arrived ..... (arrive) at his house!
He .... had been told ..... to listen to it by one of his teachers at school.
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει αν η άσκηση είναι σωστή; Δεν είμαι σίγουρη, για αυτό ρωτάω. Θέλει να χρησιμοποιήσουμε Past Perfect Simple and Continuous ή Past Simple. (active ή passive)

I suddenly ....had.... (have) a really strange feeling.
But I .... had never visited ..... (never visit) that part of the city.
It was such a strong feeling that I told Luke about it as soon as I .......got........ (get) to his house.
What was strange was the fact that Luke ..... had been listening ..... (listen) to a podcast about healthy before I .....arrived ..... (arrive) at his house!
He .... had been told ..... to listen to it by one of his teachers at school.
Νομίζω έτσι είναι. Τώρα αν κάποιος βλέπει κάτι λάθος ας με διορθώσει. Στο πόδι το έλυσα.
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
ευχαριστώ!
D155B56E-353B-49CA-A0B8-A6A986C513EE.png
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει αν η άσκηση είναι σωστή; Δεν είμαι σίγουρη, για αυτό ρωτάω. Θέλει να χρησιμοποιήσουμε Past Perfect Simple and Continuous ή Past Simple. (active ή passive)

I suddenly ....had had.... (have) a really strange feeling.
But I .... had never visited ..... (never visit) that part of the city.
It was such a strong feeling that I told Luke about it as soon as I ....... had gotten ........ (get) to his house.
What was strange was the fact that Luke ..... had been listening ..... (listen) to a podcast about healthy before I ..... had arrived ..... (arrive) at his house!
He .... had been told ..... to listen to it by one of his teachers at school.
Όχι, δεν είναι. Θέλεις να σου πούμε τα λάθη ή θα ξαναπροσπαθήσεις;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top