Σχολή σε άλλη πόλη

naninamanolo

Νεοφερμένος

Ο naninamanolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Άμα περάσω σε μια σχολή εκτός της πόλης μου,είναι δυνατό να πηγαίνω μόνο για εξεταστική;Κι αν ναι,θα πρέπει να παρακολουθώ μαθήματα στην αντίστοιχη σχολή της πόλης μου;Γίνεται αυτό;
 

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ετσι οπως το περιγραφεις γινεται. Εξαιρεση αποτελουν μαθηματα με εργαστηρια ή υποχρεωτικη παρακολουθηση διαλεξεων.
 

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Άμα περάσω σε μια σχολή εκτός της πόλης μου,είναι δυνατό να πηγαίνω μόνο για εξεταστική;Κι αν ναι,θα πρέπει να παρακολουθώ μαθήματα στην αντίστοιχη σχολή της πόλης μου;Γίνεται αυτό;


Αν περάσεις σε σχολή εκτός της πόλης σου και αυτή η σχολή περιλαμβάνει εργαστηριακά μαθήματα, σε αυτά τα μαθήματα είναι υποχρεωτική η παρουσία σου, καθώς αν δεν παραστείς 1-2 φορές κόβεσαι, στην πλειοψηφία τέτοιων σχολών. :)

Ωστόσο, η παρουσία στις λεγόμενες "θεωρίες" δεν είναι υποχρεωτική. Παρ'όλα αυτά, η παρουσία σου θα σε διευκολύνει ιδιαίτερα στις εξεταστικές, όπου ο όγκος της ύλης που θα έχεις να μελετήσεις από το σύγγραμα θα είναι μεγάλος, ενώ από τις σημειώσεις σου θα διευκολυνθείς σε μεγάλο βαθμό.:) Εξαρτάται, βέβαια, και τις απαιτήσεις του εκάστοτε καθηγητή. Γενικά, όμως, η επαφή σου με τη σχολή θα σου δίνει κίνητρο να μελετάς συστηματικότερα και να συμμετέχεις σε διάφορες ωφέλιμες εργασίες ή ομάδες.

Στο δεύτερο σκέλος της ερώτησής σου τώρα, αν για παράδειγμα έχεις περάσει στη Φιλολογία Θεσσαλονίκης και εσύ μένεις στην Αθήνα, θέλοντας να παρακολουθείς μαθήματα στη Φιλολογία Αθηνών, φυσικά και θα μπορείς -ίσως πλην ελαχίστων μαθημάτων και φυσικά εργαστηρίων, που ωστόσο δεν διαθέτει η συγκεκριμένη σχολή του παραδείγματός μας-. Όμως, πιθανότατα εκτός από τους διαφορετικούς διδάσκοντες, να απαιτείται οι φοιτητές να μελετούν και διαφορετικά συγγράματα από αυτά της Θεσσαλονίκης, γεγονός που θα σε δυσκολέψει σε κάποιον βαθμό που εξαρτάται από πολλούς παράγοντες να ανταπεξέρχεσαι -πόσο μάλλον με έναν ικανοποιητικό έως άριστο βαθμό- στις εξεταστικές της Φιλολογίας Θεσσαλονίκης.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην χαϊδεύουμε αυτιά, είναι πολύ δύσκολο.

Το μάθημα αφορά τον καθηγητή, όχι την επιστήμη αυτή καθαυτή. Το ίδιο μάθημα με δύο διαφορετικούς καθηγητές, ακόμα και στο ίδιο τμήμα, είναι τελείως διαφορετικό, πόσο μάλλον σε άλλα τμήματα. Επίσης υπάρχουν μαθήματα που απλά δεν θα υπάρχουν στο αντίστοιχο τμήμα στην άλλη πόλη.

Μην μιλήσουμε καν για το ότι δε θα "νιώθεις" μεγάλο κίνητρο να παρακολουθείς... Και για τα εργαστήρια που ήδη ειπώθηκαν.

TLDR: Πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top