Αίτηση πανελληνίων και απορίες

Γιάννης/98

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης/98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Λοιπόν μου έχει δημιουργηθεί η εκης απορία
Όποιος μπορεί ας βοηθήσει όσο μπορεί. Σκοπεύω να δωσω πανελλήνιες φέτος ( απόφοιτος) και έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι για την αίτηση για τίς πανελλήνιες. Δηλαδή εννοώ, πως δεν ξετω τι δικαιολογητικά χρειάζονται λόγω του ότι εομαι απόφοιτος και δεν γνωρίσω εάν χρειάζεται κάτι επιπλέον και συγκεκριμένα στην περίπτωσή μου. Επειδή έχω ξένη καταγωγή μήπως χρειάζεται τίποτα άλλο από αυτά που θυμάμαι από τότε που ήταν να δώσω λόγω του ότι είμαι απόφοιτος και έχω ξένη καταγωγή ή δίνω κανονικά απλώς με το φωτοαντιγραφο του απολυτηρίου, το διαβατήριο και μια φωτογραφία επειδή αυτά ξέρω πως πρέπει να προσκομίσει καππιος απόφοιτος ή χρειάζεται τίποτα επιπλέον;
Και τελευταίο από ότι θυμάμαι έπρεπε να στείλω και πιστοποιητικό γέννησης όταν έδινα ή αυτό ήταν για το απολυτήριο μονο και όχι για τις πανελλήνιες; Επειδή αν χρειάζεται ξανα είναι διαδικασία ολόκληρη επειδή πρέπει το πάρω από την χώρα καταγωγής μου να το κάνω και μετάφραση.
Όποιος γνωρίζει οτιδήποτε ας μου πει τι πρέπει να κάνω. Επειδή δεν θέλω να πάω για την αίτηση και να μου ζητήσουν και άλλα δικαιολογητικά από όσα ήδη ξέρω ότι χρειάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1) Φωτοαντίγραφο του τίτλου απόλυσης,
2) Επίδειξη ταυτότητας ή διαβατηρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Ποτε ακριβως πρεπει να παμε εμεις οι αποφοιτοι για την αιτηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποτε ακριβως πρεπει να παμε εμεις οι αποφοιτοι για την αιτηση?

Κάθε χρόνο ανακοινώνονται οι ακριβείς ημερομηνίες οι οποίες είναι μέσα στον μήνα Μάρτιο (συνήθως μέσα με τέλη Μαρτίου). Οι ημερομηνίες αυτές είναι κοινές για τους μαθητές της Γ΄Λυκείου και για τους αποφοίτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης/98

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης/98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
1) Φωτοαντίγραφο του τίτλου απόλυσης,
2) Επίδειξη ταυτότητας ή διαβατηρίου.


Δηλαδή δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο μόνο αυτά?
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και φωτογραφια νομιζω,αλλα μπορεις να την πας και μια δυο βδομαδες πριν της πανελληνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
εγω που τελικα πηγα χτες μου ειπαν ταυτοτητα και το περσινο καρτελακι πανελληνιων :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης/98

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης/98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
εγω που τελικα πηγα χτες μου ειπαν ταυτοτητα και το περσινο καρτελακι πανελληνιων :P

Χρειάζεται το καρτελακι?
Εγώ ηταν να δώσω το 2017 από θεωρητική τελικά δεν πήγα να δώσω. Επειδή μετάνιωσα που πήγα θεωρητική κ θα δώσω φέτος για οικονομικά, χρειάζεται και στην περίπτωση μου καρτελακι; Δεν νομίζω ????

Και φωτογραφια νομιζω,αλλα μπορεις να την πας και μια δυο βδομαδες πριν της πανελληνιες

Η φωτογραφία είναι βέβαιο πως χρειάζεται θα χρειαστεί για το καρτελακι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα!
Θα η θελα να ρωτησω κατι σχετικα με τις πανελληνιες, αν και δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο topic για να εκφρασω την απορια μου.
Περασα το 2014 σε μια σχολη, την οποια πρακτικα τελειωνω (λογικα) τον Σεπτεμβρη, καθως χρωσταω δυο μαθηματα.
Παραλληλα φετος προετοιμαζομαι για πανελληνιες στην θεωρητικη κατευθυνση, μιας και το ονειρο μου απο μικρη ηταν η Νομικη, και θελω να την κυνηγησω.
Θελω να ρωτησω, αν υπαρξει καποιο θεμα και δνε καταφερω να περασω τα μαθηματα που χρωσταω φετος, μπορω να δωσω κανονικα 10% του χρονου, χωρις να γραφτω σε καποια καινουρια σχολη, μιας και απαγορευεται η παραλληλη φοιτηση σε δυο σχολες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Χρειάζεται το καρτελακι?
Εγώ ηταν να δώσω το 2017 από θεωρητική τελικά δεν πήγα να δώσω. Επειδή μετάνιωσα που πήγα θεωρητική κ θα δώσω φέτος για οικονομικά, χρειάζεται και στην περίπτωση μου καρτελακι; Δεν νομίζω ????

δεν εχω ιδεα, καλυτερα να ρωτησεις το σχολειο σου. Ισως χρειαζεται το καρτελακι για τον κωδικο υποψηφιου, ο οποιος νομιζω δεν αλλαζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χρειάζεται το καρτελακι?

Σύμφωνα με την εγκύκλιο υποβολής αίτησης συμμετοχής στις πανελλαδικές που εκδίδεται κάθε χρόνο, αναφέρονται μόνο αυτά τα δύο που σου είπα. Δες εδώ στο τέλος της 3ης σελίδας https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/180316_exet_eg.pdf



Καλησπερα!
Θα η θελα να ρωτησω κατι σχετικα με τις πανελληνιες, αν και δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο topic για να εκφρασω την απορια μου.
Περασα το 2014 σε μια σχολη, την οποια πρακτικα τελειωνω (λογικα) τον Σεπτεμβρη, καθως χρωσταω δυο μαθηματα.
Παραλληλα φετος προετοιμαζομαι για πανελληνιες στην θεωρητικη κατευθυνση, μιας και το ονειρο μου απο μικρη ηταν η Νομικη, και θελω να την κυνηγησω.
Θελω να ρωτησω, αν υπαρξει καποιο θεμα και δνε καταφερω να περασω τα μαθηματα που χρωσταω φετος, μπορω να δωσω κανονικα 10% του χρονου, χωρις να γραφτω σε καποια καινουρια σχολη, μιας και απαγορευεται η παραλληλη φοιτηση σε δυο σχολες?

Αυτό που απαγορεύεται "δια ροπάλου" είναι να υπάρχουν έστω και μικρά αλληλοκαλυπτόμενα διαστήματα που να είσαι γραμμένη σε δυο σχολές συγχρόνως. Αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα φέτος, ασφαλώς και μπορείς του χρόνου να κάνεις μηχανογραφικό για το 10%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης/98

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης/98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
δεν εχω ιδεα, καλυτερα να ρωτησεις το σχολειο σου. Ισως χρειαζεται το καρτελακι για τον κωδικο υποψηφιου, ο οποιος νομιζω δεν αλλαζει...


Εγω θα το πάρω και αν το το θέλουν θα το δώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν χρειάζεται το καρτελάκι, θα σου βγάλουν άλλο προφανώς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σύμφωνα με την εγκύκλιο υποβολής αίτησης συμμετοχής στις πανελλαδικές που εκδίδεται κάθε χρόνο, αναφέρονται μόνο αυτά τα δύο που σου είπα. Δες εδώ στο τέλος της 3ης σελίδας https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/180316_exet_eg.pdf





Αυτό που απαγορεύεται "δια ροπάλου" είναι να υπάρχουν έστω και μικρά αλληλοκαλυπτόμενα διαστήματα που να είσαι γραμμένη σε δυο σχολές συγχρόνως. Αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα φέτος, ασφαλώς και μπορείς του χρόνου να κάνεις μηχανογραφικό για το 10%.

Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες! Αυτό που με προβληματίζει είναι αν μπορώ να κάνω 10% χωρίς να γραφτώ σε κάποια σχολή. Έστω δηλαδή ότι περνάω, δεν γραφομαι φέτος και γραφομαι με 10% του χρόνου, γίνεται κανονικά έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες! Αυτό που με προβληματίζει είναι αν μπορώ να κάνω 10% χωρίς να γραφτώ σε κάποια σχολή. Έστω δηλαδή ότι περνάω, δεν γραφομαι φέτος και γραφομαι με 10% του χρόνου, γίνεται κανονικά έτσι;


Η σχετική εγκύκλιος αναφέρει κατά λέξη: "Όσοι απόφοιτοι είναι υποψήφιοι για το 10%, συμμετέχουν στη διαδικασία επιλογής με τα μόρια που είχαν επιτύχει στην τελευταία τους εξέταση". Δεν αναφέρει πουθενά ότι θα πρέπει να είχες εγγραφεί σε κάποια σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Το 10% για πόσα χρόνια ισχύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Το 10% για πόσα χρόνια ισχύει?


Νομίζω 2 έτη. Και η κατανομή των θέσεων γίνεται 60% σε αυτούς που έδωσαν πριν ένα χρόνο και 40% σε αυτούς που εξετάσθηκαν πριν 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top