Ιδιαίτερα ή Φροντιστήριο;

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Κοίταξε! Το φροντιστήριο έχει πολλά θετικά στοιχεία, όπως είναι τα προγραμματισμένα διαγωνίσματα, η εργασία στο πλαίσιο μια ομάδας από την οποία ακούς διαφορετικές απόψεις! Από την άλλη πλευρά αρνητικά στοιχεία είναι η ενδεχομένως παραγκωνισμένη μέριμνα για τον κάθε μαθητή ξεχωριστά και η διδασκαλία από ενδεχομένως κακούς καθηγητές που δεν επιλέγεις! Τα ιδιαίτερα είναι προσανατολισμάνα σε εσένα, αλλά συνήθως ακριβά!
Στη δική σου περίπτωση χωρίς να ξέρω το επίπεδο σου θα πρότεινα τα ιδιαίτερα εφόσον αναφέρεις πολύ χαμηλή τιμή και καλό επίπεδο της διδάσκουσας! Να ρωτήσεις πρώτα όμως λεπτομέρειες για τη διαδικασία του μαθήματος και τα διαγωνίσματα! ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΑΝΤΩΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Basketballplaye

Νεοφερμένος

Ο Basketballplaye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου!είμαι μαθητής του 19 και έχω στόχο τη Ψυχολογία!αυτή η φιλόλογος ου έχει πει πως κάθε δύο Κυριακές θα υπάρχουν διαγωνίσματα άλλα και επαρκές υλικό (φωτοτυπίες κτλ) χωρίς κάποιο άλλο κόστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Τότε εμμένω στην άποψη μου να κάνεις ιδιαίτερα! Σε ό,τι κι αν καταλήξεις εύχομαι επιτυχία και να πετύχεις στους στόχους σου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Basketballplaye

Νεοφερμένος

Ο Basketballplaye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Θα ήθελα να σου λέω και μια τελευταία ερώτηση !πόσες ώρες θα έλεγες να κάνω κάθε μαθημα?Εγώ λέω 2 ώρες έκθεση 2 ώρες λατινικά 2 ώρες ιστορία 4 ώρες Αρχαία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Συμφωνώ με τις ώρες! Αρχαία θα μπορούσες να κάνεις και μια ή δύο ώρες παραπάνω. Ας πούμε 2 ώρες γνωστό και 3 ώρες άγνωστο/γραμματική/συντακτικό. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από τη δική σου επιθυμία. Πάντως για μαθητή του 19 οι ώρες που αναφέρεις είναι ιδανικές!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Basketballplaye

Νεοφερμένος

Ο Basketballplaye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Κάνεις άλλος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Εγώ φροντιστήριο θα σου έλεγα. Μπορεί μεν να ισχύει ότι σε ορισμένα φροντιστήρια υπάρχουν κακοί καθηγητές, όμως αν κάποιος δε σε ικανοποιεί, είτε γιατί δεν είναι μεταδοτικός, είτε για κάποιον άλλο λόγο, απλά ζητάς και στον αλλάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Για εμένα καλύτερα είναι τα ιδιαίτερα .. μου βγήκαν ένα 20 πιο ακριβά απι πέρσι αλλά τελικά αξιζε.....και παιδιά άμα δε βλέπετε ότι σας βοηθάνε στο σκοπό σάς να το σταματήσετε !! Μη λυπάστε το καθηγητή οσο καλά και να το ξέρετε ... Έχετε το καθε δικαιώμα να τον κρίνετε στην παραμικρη λεπτομέρεια αλλά να μη το κάνετε ένα μήνα πριν από τη αρχή φαίνονται αυτά για εμενα
Και αν βλεπετε ότι γινονται διακρίσεις και σας επηρεάζουν αρνητικά και δε σας βοηθουν οι καθηγητές να το πείτε άμεσα στους γονείς σας να αναλάβουν δραση η και μόνοι σας ! Μη το ανεχεστε . υπάρχουν λύσεις για όλα θεωρώ .... . παιδιά μιλαμε για μια απόφαση ζωής χωρις να θέλω να τρομοκρατήσω.αυτο που θα σπουδασετε θα σας υποδείξει τό επαγγελμα που θα κάνετε . είναι σωστό να αφήνετε έναν καθηγητή ο οποίος επειδή δε πιστεύει σε εσάς και πονταρει σε άλλους οι οποίοι θεωρητικά είναι πιο καλοι απο εσας ...και να καταληξετε σε μια σχολή που δε τη θέλετε αλλά επειδή δε υπάρχει αλλος δρομος να το ακολουθήσετε?? φυσικά καί δε είναι! Εγώ τη πρώτη χρονιά πήγαινα σε φροντιστήριο αλυσίδας και είχα ένα βιολογο ο οποίος θεωρούσε ότι δε γράφαμε καλα μιλάω για τμήμα επειδή δε μάθαμε παπαγαλια το βιβλίο όλο ξεκινησα να το παπαγαλιζω και πρόοδο δε είδα! Κανόνισα εξτρα ιδιαίτερα μαζί τού και έξτρα χρήματα φυσικά καί κατέληξα να κανω οτι έκανα στα ιδιαίτερα ακριβώς τα ίδια εκανε στο μαθημα ....και τελικα αφου το έβγαλα τι βιβλίο έγραψα ένα 11! Εεε εκεί σαλταρα και δε πατησα στο φροντιστήριο μονο ο χημικός με βοηθησε και έγραψα ένα 16,5 πραγματικά το λεω...και εκατσα πέρσι όλο τον Αύγουστο και έψαχνα για καθηγητές για ιδιαίτερο έκανα μαζι Με ένα συμμαθητή μου που επαθε ακριβώς τα ίδια και εκανα με καινούργιους καθηγητες με εξαίρεση τη χημεία που έκανα με το καθηγητή από τι φροντιστήριο με πολύ δουλειά καί υπομονή κατάφερα να γράψω περιπου 15,500 που είναι 2400 μόρια απο οτι έγραψα πέρσι.και ζοριστηκα οικονομικά παρά πολύ! Αλλά αξιζε γιατί θα μπω επιτέλους φέτος σε μια σχολή που μου αρέσει (μου αρέσουν 5 σχολές καί περνάω σε 2 σίγουρα)... Θέλει για εμένα τα ιδιαίτερα σωστη οργάνωση.. Κ βγαινβγ πάνω κατω το ίδιο με το φροντιστήριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Παιδιά ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Στη θεωρητικη(δεν ξέρω τι συμβαίνει στις υπόλοιπες κατευθύνσεις) μικρό ρόλο παίζει ο καθηγητής/το φροντιστήριο. Ο ρόλος τους είναι καθοδηγητικος, σου υποδεικνυουν απλώς τι πρέπει να διαβάσεις και φροντίζουν να έχεις βγάλει έγκαιρα την ύλη, ώστε να κανεις πολλες επαναλήψεις. Ωστόσο, η πραγματική δουλειά γίνεται στο σπιτι, πάνω από το βιβλίο στο γραφείο μας.

Εγώ έκανα φροντιστηριο(με άτομα που ψιλοαδιαφορουσαν για τις πανελληνιες και με καθηγητές που έβλεπαν το μάθημα σαν ώρα για κουτσομπολιό και ανούσιες συζητήσεις) και, ως εκ τούτου, η ποιότητα του μαθήματος ήταν υποβαθμισμένη(πχ από αγνωστο κάναμε σχεδόν αποκλειστικά Λυσία, ο,τι πιο εύκολο υπαρχει δηλαδή. Τον Δημοσθενη σπάνια τον πιάναμε. Η προετοιμασία με αλλά λόγια ήταν πλημμελής, ιδιαίτερα για κάποιον με σοβαρές αξιώσεις). Αυτό όμως δεν με εμπόδισε να εμβαθύνω από το σπιτι σε πιο εξεζητημένα θέματα, ώστε να μπορώ να αντιμετωπίσω οτιδήποτε κι αν έπεφτε. Τελικά όλα πήγαν κατ' ευχήν.

Τώρα που έχει περάσει κάποιο διάστημα, μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι το φροντιστήριο ήταν αχρείαστο, για να μην πω αντιπαραγωγικό. Πήγαινα μονάχα για χαλάρωση, να μιλήσω με αλλά παιδιά, κλπ. Αν μπορούσα να γυρίσω πίσω το χρόνο, θα διάβαζα μόνος μου, και θα γλίτωνα και 3 χιλιάρικα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν έχει σημασία ο καθηγητής(στη θεωρητικη), αλλά τι θα κανεις εσυ σπιτι σου. Αν δουλέψεις σωστα δεν έχεις να φοβάσαι τιποτα. Όποτε θα σου πρότεινα να επιλέξεις το πιο οικονομικό. Αν τώρα θέλεις να νιώθεις πιο σίγουρος, επίλεξε ιδιαίτερα. Αλλά να ξερεις ότι και 20 καθηγητές να έχεις από πάνω σου να ασχολούνται αποκλειστικά μ' εσένα, αν δεν στρώθεις ο ίδιος να διαβάσεις, δεν περνάς ούτε με τάμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Είναι καλύτερο να κάνεις ιδιαίτερα διότι το μάθημα κινείται σύμφωνα με τους δικούς σου ρυθμούς. Όσο γρήγορα μπορείς και χρειάζεσαι εσύ. Βέβαια, στο φροντιστήριο μπορεί να σε βοηθήσει ο ανταγωνισμός που μπορεί να έχεις. Το αποτέλεσμα όμως εξαρτάται από εσένα και το διάβασμά σου.
Marjoriee26, δεν λένε κάτι διαφορετικό στο ιδιαίτερο από ότι στο φροντιστήριο. Προφανώς, το αποτέλεσμα βασίζεται στο δικό σου διάβασμα και στο γεγονός ότι , όπως είπες και εσύ, δεν έμαθες έτσι όπως ζητείται να μάθεις το μάθημα. Δεν υποστηρίζω ότι είναι σωστό να μαθαίνει κάποιος παπαγαλία, αλλά δυστυχώς αυτό ζητείται. (Μέχρι πρόσφατα πάντως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Εγώ τη πρώτη χρονιά πήγαινα σε φροντιστήριο αλυσίδας και είχα ένα βιολογο ο οποίος θεωρούσε ότι δε γράφαμε καλα μιλάω για τμήμα επειδή δε μάθαμε παπαγαλια το βιβλίο όλο ξεκινησα να το παπαγαλιζω και πρόοδο δε είδα!

πωπω, ταυτιζομαι. Και εμεις ειχαμε εναν βιολογο ο οποιος μας ελεγε ακριβως τα ιδια (βρε λες να ταν ο ιδιος? ξερω οτι διδασκε και σε αλλα φροντιστηρια :Ρ). Οτι αμα δεν μαθουμε απεξω την θεωρια θα γραψουμε 12. Και που την μαθαμε την θεωρια δεν κερδισαμε τιποτα. Φετος τουλαχιστον, η θεωρια ηταν ελαχιστη.

Τωρα ας πω και εγω την αποψη μου :3 Στα ιδιαιτερα εισαι μονος του ο μαθητης με τον καθηγητη, οποτε αυτος βλεπει που υστερει ο μαθητης, με αποτελεσμα να δουλευονται περισσοτερο τα κομματια στα οποια ειναι αδυναμος. Αυτη ειναι η ουσιαστικη διαφορα με το φροντιστηριο, στο οποιο υπαρχουν περισσοτερα παιδια και δεν υπαρχει χρονος να λυθουν οι αποριες ολονων. Βεβαια, μπορεις να ζητησεις και ιδιαιτερα με καποιον καθηγητη σου και να σου λυσει τις αποριες σου,ειναι και αυτο μεσα στο προγραμμα (στο δικο μου φροντ δεν ειχαμε επιπλεον χρεωση στα ιδιαιτερα παντως). Στο φροντιστηριο επισης ερχεσαι σε επαφη με κοσμο,γνωριζεις νεα ατομα και αυτο βοηθαει λιγο στην ψυχολογια σου,γιατι εισαι με ατομα με τα οποια εχεις εναν κοινο στοχο.Εχεις μια ομαδα ρε παιδι μου. Οποτε αποκτας και λιγη αυτογνωσια,πεισμα και ψιλοαναγκαζεις τον εαυτο σου να διαβασει, ειδικα αν στο τμημα σου τα παιδια διαβαζουν. Εγω, για παραδειγμα, που ημουν σε μετριο τμημα, δεν πολυδιαβαζα γιατι ελεγα οτι νταξει,αφου δεν σκοτωνεται κανεις στο τμημα γιατι να σκοτωθω εγω?

Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει στανταρ απαντηση για το αν ειναι καλυτερα τα ιδιαιτερα η το φροντιστηριο. Εξαρταται και απο την προσωπικοτητα του καθε παιδιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Όπως μαρτυρά και ο τίτλος του θέματος βρίσκομαι σε διλημμα για το αν θα επιλέξω φροντιστήριο ή ιδιαίτερα για τη φετινή σχολική χρονιά. Φέτος λοιπόν θα φοίτησω στην β λυκειου και θα ακολουθήσω την κατεύθυνση των ανθρωπιστικών σπουδών, έχοντας ως απώτερο στόχο μου να περάσω του χρόνου στη Νομική. Αγαπώ τα αρχαία, ιδιαίτερα το συντακτικό και στην α λυκείου έκανα ιδιαίτερα στην έκθεση (2 ώρες την εβδομάδα) και έκανα επίσης γύρω στις 10 ώρες συνολικά αρχαία 1 μήνα περίπου πριν από έναν διαγωνισμό αρχαιων στον οποί ο συμμετείχα επιτυχώς, κατακτώντας την 1η θέση. Για να μην τα πολυλογώ θα σας πω αναλυτικά για το φροντιστήριο και τα ιδιαίτερα , ώστε να με βοηθήσετε στην επιλογή, εκφράζοντας την άποψη σας επί του θέματος:)

Φροντιστήριο: Αρχικά να σας πω ότι στο παρελθόν δεν πήγα ποτέ φροντιστήριο (μόνο στα αγγλικά για 2 χρόνια στο δημοτικό αλλά μετά έκανα ιδιαίτερα)
Φέτος μετά τις εξετασεις της α λυκείου έδωσα εξετασεις που διεξήγαγε ένα φροντιστήριο φημισμενο στον κλάδο του και κέρδισα έκπτωση στα δίδακτρα. Κλείσαμε ραντεβού με την μητέρα μου για να ενημερωθούμε για το πρόγραμμα σπουδών, το οποίο περιλαμβάνει εβδομαδιαίως από τις 27 Αυγούστου: 4 ώρες αρχαία ( 2 ώρες άγνωστο, 1 ώρα γραμματική και 1 ώρα συντακτικό), 2 ώρες Λατινικά γ λυκείου και 2 ώρες Έκθεση. Επίσης από τον Ιανουάριο προτείνεται να συμμετέχω σε μαθήματα Ιστορίας (1 ώρα την εβδομάδα) και Γνωστό γ λυκείου ( επίσης 1 ώρα)
Το εν λόγω φροντιστήριο παρέχει δωρεάν στους μαθητές του τα βοηθήματα του εκδοτικού του οίκου ( τα οποία συνολικά θεωρώ ότι αξίζουν γύρω στα 250 ευρώ) , ενώ στην τιμή περιλαμβάνονται και διαγωνίσματα του οεφε, αλλά και κανονικά διαγωνίσματα κάθε 2 Κυριακές περίπου. Μάλιστα υπάρχει δυνατότητα ηλεκτρονικών τεστ (επιπλέον από τα διαγωνίσματα) αλλά και τεστ στα πλαίσια του μαθήματος. Στο φυλλάδιο το διαφημιστικό διάβασα ότι παρέχονται και δωρεάν ώρες ενισχυτικής διδασκαλίας στα μαθήματα αυτά αλλά και δωρεάν διαγωνίσματα σε όλα τα μαθήματα της εκάστοτε τάξης ανεξάρτητα από το εάν τα κάνει στο φροντ ( πχ άλγεβρα β λυκειου ).Αυτα όσον αφορά τις παροχές τους. Τα ζητήματα που με απασχολούν ωστόσο είναι: 1) η απόσταση, καθώς το φροντ βρίσκεται μακριά ( μιση ώρα με το αμάξι και 3 τέταρτα με το αστικό) .Οι ώρες κατανέμονται σε 2 τετραωρα την εβδομάδα. 2) Η μη ευελιξία να αλλάζω ώρα και μερα στο μάθημα όπως γίνεται στα ιδιαίτερα. Ειδικά λόγω διαγωνισματων στο σχολείο κτλ 3) Η καθηγήτρια μου στα ιδιαίτερα μου έλεγε και τιπς, μου έδινε έξτρα φωτοτυπίες και μου έβαζε ΠΟΛΛΆ για το σπίτι.Εννοω ότι για την επόμενη φορά στα αρχαία για τον διαγωνισμό μου έβαζε 15 σελίδες μπρος πίσω ασκήσεις και κάναμε και κάτι σαν άγνωστο (Μου έδινε κείμενα και έκανα μετάφραση, χωρίς όμως να επιμένουμε στη φόρμα και τους κανόνες που έχω ακούσει ότι έχει το άγνωστο , τη μεθοδολογία βασικά) Θα σας πω στη συνέχεια για τα ιδιαίτερα ;) Επιστρέφοντας στο θέμα του φροντ, μας είπε ο υπεύθυνος ότι τα τμήματα είναι ανάλογα με τις επιδόσεις, γεγονός που μου άρεσε δεδομένου ότι λειτουργώ καλύτερα ( νομίζω) όταν υπάρχει ανταγωνισμός.Στον αντίποδα φοβάμαι ότι δεν θα δίνεται τόση σημασία στον κάθε μαθητή, όπως στο ιδιαίτερο. Η συνολική τιμή ( μαζί με την προετοιμασία γ λυκείου μετά τον Ιανουάριο) είναι 1300 ευρώ το χρόνο (μαζί με την έκπτωση που κέρδισα). Σαν τιμή ( δεν γνωρίζω κι ολας ) νομίζω ότι είναι καλή (βασικά πείτε μου αν γνωρίζετε)

Ιδιαίτερα: Όπως σας είπα στην αρχή, ξεκίνησα τον Οκτώβρη της ά λυκείου έκθεση με μια καθηγήτρια που μου συνέστησε μια συμμαθήτρια μου.Στην έκθεση κάναμε από ένα βοήθημα της Ελληνεκδοτικης και είχα κάθε εβδομαδα το κριτήριο τπτ βιβλίου για την επόμενη φορά. Μου διόρθωνε τα κριτήρια και συζητούσαμε κι ολας τα λάθη μου ,μου έδινε συμβουλές και επιπλέον μου έδινε φωτοτυπίες από τον Πειστικο λόγο κάποιες φορές, όχι πάντα, ενώ πριν από κάθε συνέδριο στο οποίο συμμετείχα και για το οποί ο πρπετοιμαζομουν μου έδινε πάλι φωτοτυπίες από βοηθήματα και από το ίντερνετ και με βοηθούσε( πχ και για τη Βουλή των Εφήβων μου έδωσε υλικό για την έκθεση, την έλεγξε και γενικότερα μου παρείχε έξτρα υλικό Σε κάθε περίσταση)Αυτό φοβάμαι ότι δεν θα το βρω στο φροντιστήριο και αμφιβάλλω για το εάν θα έχω έκθεση πάντα για την επόμενη φορά. Το ίδιο ισχύει και για τον διαγωνισμό των αρχαιων , ο οποίος είχε συγκεκριμένου τύπου θέματα, οπότε με εξοικείωσε με αυτά, με αποτέλεσμα να είμαι πλήρως έτοιμη. Στα ιδιαίτερα όπως είναι φυσικό θα κάνω λιγότερες ώρες Δηλαδή: 2 ώρες Αρχαία άγνωστο ( στη συνέχεια 3 αλλά θα ξεκινήσω με 2), 2 ώρες Έκθεση και 1 ώρα λατινικά. Εχω ενδοιασμους για τα παρακατω : 1) δεν θα γραφω διαγωνισματα στο μαθημα , παραμονο για το σπίτι τεστ και πολλές ασκήσεις, αλλά όχι σε συνθήκες εξετάσεων ( ταξη, χρόνος κτλ) 2) Στην α λυκείου κάποιες φορές επαναπαυομουν και λόγω των αυξημένων σχολικών υποχρεώσεων άφηνα λίγες ασκήσεις,αφού θα αντιμετωπιζομουν με επιείκεια 3) Δεν θα ξέρω τι κάνουν οι άλλοι στο φροντ και δεν ξέρω ακριβώς το "πρόγραμμα " όσον αφορά την κατανομή της ύλης από την καθηγήτρια, κάτι που γνωρίζω για το φροντ
Πάντως αν κάνω ιδιαίτερα , αφού κάνω μια πολύ καλή επανάληψη γραμματική και συντακτικό τις επόμενες 2 εβδομάδες, θα της τηλεφωνήσωκατα τις 10 Αυγούστου για να ξεκινήσουμε με το άγνωστο που έχω ακούσει ότι είναι απαιτητικό .Ακόμη, επειδή ξέρω πως δουλεύει η καθηγήτρια, είναι σίγουρο ότι θα με βάλει από νωρίς στα βαθειά ( ανάλυση μετοχών σε δευτερουσες ) γιατί και πέρυσι κανανε κάποια φαινόμενα που δεν ήταν στην ύλη της Α. Φοβάμαι ότι στο φροντιστήριο θα αργήσω να τα κάνω αυτά και δεν θα είμαι τόσο μπροστά στην ύλη. Η καθηγήτρια αυτή παίρνει 10 ευρώ την ώρα και δεν επικοινώνησα μαζί της ακόμη για τα μαθήματα και γενικά ποιο θα είναι το πρόγραμμα σπουδών της, γιατί είναι 21 Ιουλίου και δεν ήθελα να την ενοχλήσω:ρ

Αυτααα πάνω κάτω ( ξέρω σας έπρηξα και τελικά αυτό το κείμενο βγήκε μακρύναρι) Αν έχετε κάποια απορία πείτε μου και οποιαδήποτε γνώμη πάνω στο θέμα θα ήταν πολύ διαφωτιστική:)))Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας :))


Παιδια είμαι εγώ που έγραψα το παραπάνω μήνυμα.
Update:
Με πήραν τηλ από το φροντιστήριο και μου είπαν ότι θα είμαι σε τμήμα με άριστους.
Επίσης μίλησα με την καθηγήτρια μου και μου είπε ότι στα λατινικά θα ξεκινήσουμε με γραμματική και συντακτικό και μετά τον Ιανουάριο θα προχωρήσουμε στα κείμενα της γ λυκείου (θα κάνω 1ωρα λατινικά την εβδομάδα)
Στα αρχαία θα κάνουμε από θεματογραφία και θα ανατρέχουμε σε συντακτικά φαινόμενα και στην έκθεση θα δούμε αρχικά κάποια στοιχεία θεωρίας ( είδηση, σχόλιο κτλ) και μετά θεματικούς κύκλους και περίληψη. Της είπα για τα διαγωνίσματα και μου είπε ότι θα μου φέρνει θέματα από οεφε, πανελλαδικές της β λυκειου από παλιά κτλ.

Από την άλλη πλευρά όμως είμαι πολύ ανταγωνιστική και φοβάμαι πως θα κάνω λάθος αν δεν πάω φροντιστήριο. Αλλά μετά λέω ότι στο φροντιστήριο θα διδαχθω από την αρχή στοιχεία της γραμματικής που τα έχω δεδομένα γιατί τα έχω κάνει επανάληψη χίλιες δύο φορές και ξέρω απέξω κι ανακατωτά τους κανόνες και τις εξαιρέσεις. Κι έπειτα είναι το θέμα των προσομοιωσεων εξετάσεων. Στο φροντιστήριο θα είναι πιο ρεαλιστική η προσομοιωση και νομίζω ότι θα μπορέσω να διαχειριστώ καλύτερα το χρόνο, με τον οποίο ομολογουμένως έχω ένα μικρό θεματακι. Απεναντίας, στα ιδιαίτερα τα διαγωνίσματα του οεφε θα τα κανω στο σπίτι και θα βάζω εγώ χρονόμετρο στ Ο κινητό, με αποτέλεσμα να δίνω και κανένα δεκαλεπτο επιπλέον στον εαυτό μου.
Ξερω ότι επαναλαμβάνομαι κι ότι ενδεχομένως σας έχω πρήξει. Αυτά. Εσείς τι μου (ξανα)προτεινετε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Τελικά επέλεξα ιδιαίτερα.



Το μαθημα "Βασικές αρχές κοινωνικών Επιστημών " στη β λυκειου ανθρωπιστικών σπουδών ειναι απαιτητικό; Θεωρείτε ότι χρειάζεται βοήθημα ή όχι; (Παω τώρα να δω το σχολικό βιβλίο στην ηλεκτρονική βιβλιοθήκη )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Το B.A.K.E είναι ένα γελοίο μάθημα που ασφαλώς δεν χρειάζεται βοήθημα! Αντικατέστησε τα Λατινικά της Β' Λυκείου..... ασχολίαστο!
Η επιλογή του ιδιαιτέρου φαίνεται να σου ταιριάζει! Καθ' ότι άριστη μαθήτρια, δεν σε αφορά το θέμα του ανταγωνισμού!
Καλή αρχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Το B.A.K.E είναι ένα γελοίο μάθημα που ασφαλώς δεν χρειάζεται βοήθημα! Αντικατέστησε τα Λατινικά της Β' Λυκείου..... ασχολίαστο!
Η επιλογή του ιδιαιτέρου φαίνεται να σου ταιριάζει! Καθ' ότι άριστη μαθήτρια, δεν σε αφορά το θέμα του ανταγωνισμού!
Καλή αρχή!

Αα κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Ανέφερες πριν την πρωτιά σου σε έναν διαγωνισμό αρχαίων! Συγχαρητήρια! Σε ποιον διαγωνισμό, αν επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Ανέφερες πριν την πρωτιά σου σε έναν διαγωνισμό αρχαίων! Συγχαρητήρια! Σε ποιον διαγωνισμό, αν επιτρέπεται;

Ναι! Στον 2ο μαθητικό διαγωνισμό αρχαίας ελληνικής γλώσσας που διοργάνωσε το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Θεσσαλονίκης! Απευθύνεται σε μαθητές α , β και γ λυκείου (με διαφορετικά θέματα για τους μαθητές των παραπάνω τάξεων αντίστοιχα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Μπράβο και εις ανώτερα (αν υπάρχει δηλαδή για εσένα :smartass:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Όποιος δεν λογαριάζει τα λεφτά τα ιδιαίτερα είναι η καλύτερη επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top