Κτηνιατρική ΑΠΘ ή Καρδίτσας- Κατατακτήριες

Bulini

Νεοφερμένος

Η Bulini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα.
Του χρόνου με το καλό παίρνω το 1ο μου πτυχίο :dance3: και σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για Κτηνιατρική.
Το πρόβλημά μου είναι ότι έχω αλλεργία σε γάτες (όχι ιδιαίτερα σοβαρή) και σε κουνέλια (πολυ σοβαρή).
Όταν τελειώσω τη σχολή η σκέψη είναι να ασχοληθώ κυρίως με σκύλους- ή να γίνει κάτι συνεργατικό όπου οι υπόλοιποι θα αναλαμβάνουν γατάκια και κουνελάκια.
Θα ήθελα να ρωτήσω φοιτητές της εν λόγω σχολής αλλα και όποιον άλλο γνωρίζει, αν είναι εφικτό αφενός να τελειώσω τη σχολή με αυτές μου τις αλλεργίες και αφετέρου αν είναι κατά τη γνώμη σας, εφικτό, το σενάριο μου για την επαγγελματική μου αποκατάσταση.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, κάθε απάντηση είναι για εμένα πολύτιμη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elmarsia

Νεοφερμένος

Η Elmarsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Αν και εγώ προσωπικά δεν έχω εμπειρία στην συγκεκριμένη σχολή, έχω γάτα οπότε μπορώ να σου πω ορισμένα πράγματα για το επάγγελμα του κτηνιάτρου. Η αλήθεια είναι ότι όποτε πηγαίνω στον κτηνίατρο έχει πάντα κόσμο και μάλιστα τόσο σκύλους όσο και γάτες. Θεωρώ ότι είναι δύσκολο έως απίθανο να ασχοληθείς αποκλειστικά με σκύλους. Άλλωστε, είναι πιθανό πολλές φιλοζωικές να σε προσεγγίσουν για να συνεργαστείτε. Όμως, όπως είναι γνωστό, οι φιλοζωικές δεν ασχολούνται μόνο με σκύλους... Επιπλέον, πολλοί "ιδιοκτήτες" (δεν μου αρέσει πολύ αυτός ο όρος) ζώων έχουν και σκύλο και γάτα. Προφανώς, δεν θα επιλέξουν έναν κτηνίατρο που ασχολείται μόνο με το 1 από τα 2 ζώα, αλλά κάποιον που μπορεί να αναλάβει και τα 2.
Αν καταφέρεις βέβαια να βρεις άτομα που θέλουν να αναλάβουν αποκλειστικά γάτες και να συνεργαστείτε αλλάζει η κατάσταση. Αλλά πόσο σίγουρη είσαι ότι θα τα βρεις;
Τώρα, για μέσα στη σχολή δεν γνωρίζω αλλά φαντάζομαι θα ασχολούνται και με γάτες. Ιδιαίτερα μετά το 3ο έτος από ό,τι ξέρω από γνωστή μου πηγαίνουν σε κλινικές και έρχονται σε επαφή με πραγματικά περιστατικά. Για τα κουνέλια δεν ξέρω.

Αυτά από εμένα. Ελπίζω να βοήθησα :)

Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Να μου λύσει κάποιος το εξής ερώτημα ... Κτηνιατρικο στη Αθήνα γιατί δε έχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:) γιατί τα παλιά τα χρόνια η κτηνιατρική ήταν όπως η Γεωπονία σχολές της επαρχίας. Έτσι η Κτηνιατρική ταίριαξε σε περιοχές της επαρχίας Θεσσαλονίκη (η οποιά τότε ήταν γεωργική κοινότητα) και η Καρδίτσα. To Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών άνοιξε γιατί η οικονομία της Ελλάδος στηριζόταν αποκλειστικά στην γη και δε μπορούσε η πρωτεύσυσα να μην είχε τέτοιο Πανεπιστημιο. Θα μπορούσε άνετα να έχει μια κτηνιατρική σχολή αυτο το Πανεπσιτήμιο αλλά δυστυχώς δεν τους αφήσαν για αυτό τον λόγο φτιάξανε το συναφές τμήμα ζωικής παραγωγής (που πολλοί απόφοιτοι ουσιαστικά από αυτό το τμημα αν και Γεωπόνοι στο επάγγελμα δίνουν κατατακτηριες για κτηνιατρική).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top