Εσπερινά Λύκεια

NatasaBast

Νεοφερμένος

Η NatasaBast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Για φροντιστηριο δεν υπαρχει χρονος ετσι κ αλλιως
9 ωρες τη μερα δουλευω
Ομως το απολυτηριο ειναι το μονο εισιτηριο για κατι παραπερα απο σερβιτορα, κομμωτρια και βοηθο σεφ
Φυσικα και δεν μειωνω καμια δουλεια ουτε την υποτιμω
Ομως μεχρι ποτε θα μπορω να στεκομαι ορθια ολη μερα? Χωρις καμια προοπτικη για παραπανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MikeGR

Νεοφερμένος

Ο MikeGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Κάποιος που περνάει σε ΑΕΙ, για παράδειγμα της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης, μέσω εσπερινού λυκείου θα έχει το ίδιο επίπεδο σπουδών αλλά και το ίδιο επίπεδο πτυχίου με εκείνον που πέρασε από ημερήσιο λύκειο?
Μιλάω για ΓΕΛ όχι για ΕΠΑΛ, αν αυτό παίζει ρόλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Κάποιος που περνάει σε ΑΕΙ, για παράδειγμα της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης, μέσω εσπερινού λυκείου θα έχει το ίδιο επίπεδο σπουδών αλλά και το ίδιο επίπεδο πτυχίου με εκείνον που πέρασε από ημερήσιο λύκειο?
Μιλάω για ΓΕΛ όχι για ΕΠΑΛ, αν αυτό παίζει ρόλο.
που κολλάει αυτό; όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 719211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάποιος που περνάει σε ΑΕΙ, για παράδειγμα της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης, μέσω εσπερινού λυκείου θα έχει το ίδιο επίπεδο σπουδών αλλά και το ίδιο επίπεδο πτυχίου με εκείνον που πέρασε από ημερήσιο λύκειο?
Μιλάω για ΓΕΛ όχι για ΕΠΑΛ, αν αυτό παίζει ρόλο.

Όχι αλλά έχει χαμηλότερες βάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Screenshot_2017-09-04-17-39-15.png
    Screenshot_2017-09-04-17-39-15.png
    181.9 KB · Εμφανίσεις: 165

MikeGR

Νεοφερμένος

Ο MikeGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 237551

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόλις ανακάλυψα το συγκεκριμένο νήμα και αποφάσισα να θέσω και εδώ την ερώτησή μου, ώστε να είμαι στο σωστό σημείο και να μην προκαλώ αναστάτωση.

Γεια σας παιδιά,
Ενδιαφέρεται ο αδερφός μου να ξεκινήσει από τη νέα σχολική χρονιά να φοιτά σε εσπερινό ΓΕΛ.
Θα ήθελα να ρωτήσω εκ μέρους, και καθώς δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα (μη με μαλώσετε), τι ισχύει πλέον με το νέο σύστημα και τις κατευθύνσεις?
Πχ μπορεί να πάει θεωρητική και να πάρει πχ Μαθηματικά ή Βιολογία, ώστε να ανοίξει και άλλα πεδία όπως όταν δίναμε εμείς μια φορά και έναν καιρό με απώλεια κάποιων μορίων? Έχει αλλάξει κάτι?


Το ανέβασα και στο θέμα "Πανελλήνιες ξανά", ίσως αφελώς καθώς δεν είχα ανακαλύψει το παρόν νήμα, οπότε ζητώ συγγνώμη και πάλι.

Ο αδερφός μου ενδιαφέρεται για τα τμήματα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ή Πολιτικών Μηχανικών της Πάτρας. Ωστόσο, η απορία μας είναι, αν μπορεί να πάρει θεωρητική και να ανοίξει το πεδίο για τις σχολές με κάποιο μάθημα επιλογής. Ή γενικώς τι ισχύει σήμερα με το παρόν πλαίσιο.

Όποιος γνωρίζει και θα ήθελε ας τοποθετηθεί.

Σας ευχαριστώ πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ιωαννα 3004

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα 3004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδια θα παω β εσπερινου λυκειου. Ηθελα να ρωτησω ποια μαθηματα περιλαμβανονται στην κατευθυνση μου και αν θα ειναι δυσκολα , η χρονια γενικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Γεια σας ήθελα να ρωτήσω κάτι εκ μέρους μιας φίλης μου .
Τώρα φέτος τελειώνει την β τάξη σε ημερήσιο γελ
Άμα θα πάει σε εσπερινο γελ για την Γ λυκειου τον Σεπτέμβριο του 2020 θα πρέπει να κάνει μόνο την Γ η θα κάνει και την Δ ;

Γιατί είχα ακούσει ότι τα εσπερινα έγιναν τριετή.
 

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Καλημέρα!
Έχω την εξής απορία για τα εσπερινά γελ: Όποιος περάσει σε ΑΕΙ από εσπερινό θα έχει το ίδιο επίπεδο σπουδών και το ίδιο επίπεδο πτυχίου με κάποιον που έχει περάσει από ημερήσιο ; Επίσης μπορείς να κάνεις μεταγραφή στην Γ λυκείου και να δώσεις με τις αντίστοιχες χαμηλές βάσεις;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,385 μηνύματα.
Καλημέρα!
Έχω την εξής απορία για τα εσπερινά γελ: Όποιος περάσει σε ΑΕΙ από εσπερινό θα έχει το ίδιο επίπεδο σπουδών και το ίδιο επίπεδο πτυχίου με κάποιον που έχει περάσει από ημερήσιο ; Επίσης μπορείς να κάνεις μεταγραφή στην Γ λυκείου και να δώσεις με τις αντίστοιχες χαμηλές βάσεις;
Τα εσπερινα ΓΕΛ εχουν το ιδιο προγραμμα σπουδων με τα ημερησια οποτε οι φοιτητες αντιμετωπιζονται στα ΑΕΙ ως ισοτιμοι, και ικανοι να παρακολουθυσουν το ενα και μονο πρόγραμμα σπουδων της σχολης. Η χαμηλη βαση εισαγωγης δεν τους αφορα.
Στις σχολες που περνουν ΕΠΑΛ τα οποια δεν ειχαν τις ιδιες ευκαιριες με τα ΓΕΛ, εκει κάποιοι καθηγητες χαμηλωνουν ταχυτητες διδασκαλιας και αυξανουν αναλυτικοτητα μεταδοσης για να διευκολύνουν τα παιδια αυτα.
Υπαρχουν και μερικα πιο προχωρημενα τμηματα τα οποια κανουν φροντιστηριο προσαρμογης σε καποια μαθηματα (μαθηματικα ,φυσικη) οποτε επωφελούνται και οι των εσπερινων γελ οπως και των ημερησιων επισης.
Για να γραφεις σε εσπερινο Γελ απο ημερησιο, με δικαιωμα πανελληνιων, πρεπει να το κανεις απο την αρχη της Β΄Λυκειου. Υπαρχουν και ορισμενες εξαιρεσεις τις οποιες τις ξερει ο λυκειαρχης του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Τα εσπερινα ΓΕΛ εχουν το ιδιο προγραμμα σπουδων με τα ημερησια οποτε οι φοιτητες αντιμετωπιζονται στα ΑΕΙ ως ισοτιμοι, και ικανοι να παρακολουθυσουν το ενα και μονο πρόγραμμα σπουδων της σχολης. Η χαμηλη βαση εισαγωγης δεν τους αφορα.
Στις σχολες που περνουν ΕΠΑΛ τα οποια δεν ειχαν τις ιδιες ευκαιριες με τα ΓΕΛ, εκει κάποιοι καθηγητες χαμηλωνουν ταχυτητες διδασκαλιας και αυξανουν αναλυτικοτητα μεταδοσης για να διευκολύνουν τα παιδια αυτα.
Υπαρχουν και μερικα πιο προχωρημενα τμηματα τα οποια κανουν φροντιστηριο προσαρμογης σε καποια μαθηματα (μαθηματικα ,φυσικη) οποτε επωφελούνται και οι των εσπερινων γελ οπως και των ημερησιων επισης.
Για να γραφεις σε εσπερινο Γελ απο ημερησιο, με δικαιωμα πανελληνιων, πρεπει να το κανεις απο την αρχη της Β΄Λυκειου. Υπαρχουν και ορισμενες εξαιρεσεις τις οποιες τις ξερει ο λυκειαρχης του.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Γεια σας και Χρόνια Πολλά!
Θα ήθελα να ρωτήσω εκ μέρους μιας φίλης μου αν στα εσπερινά γελ γίνεται κανονικά μάθημα (εννοώντας αν όντως γίνεται δουλίτσα ή αν πηγαίνει κάποιος απλά για να πάει ;) )
Σας ευχαριστώ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,385 μηνύματα.
Γεια σας και Χρόνια Πολλά!
Θα ήθελα να ρωτήσω εκ μέρους μιας φίλης μου αν στα εσπερινά γελ γίνεται κανονικά μάθημα (εννοώντας αν όντως γίνεται δουλίτσα ή αν πηγαίνει κάποιος απλά για να πάει ;) )
Σας ευχαριστώ
Το λυκειο που πηγαινα εχει κα εσπερινο.
Το επιπεδο ειναι πολιτισμένο λογω και των μεγαλυτερων ηλικιων και του στοχων του καθενος, αλλα η διδασκαλια παροτι η υλη ειναι περιπου ιδια ειναι πιο lite λογω της μη ομοιομορφίας του.
 

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Το λυκειο που πηγαινα εχει κα εσπερινο.
Το επιπεδο ειναι πολιτισμένο λογω και των μεγαλυτερων ηλικιων και του στοχων του καθενος, αλλα η διδασκαλια παροτι η υλη ειναι περιπου ιδια ειναι πιο lite λογω της μη ομοιομορφίας του.
Σε ευχαριστώ! Υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε ένας μαθητής να γνωρίζει πριν πάρει μετεγγραφή σε εσπερινό λύκειο;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,385 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ! Υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε ένας μαθητής να γνωρίζει πριν πάρει μετεγγραφή σε εσπερινό λύκειο;
Το βασικο ειναι οτι δεν μπορει να δωσει πανελληνιες εσπερινου! μονο με πολυ ειδικες προυποθεσεις.
Νομιζω τωρα εκαναν να πρεπει να φοιτας απο την Α λυκειου εκει για να εχεις δικαιωμα.
 

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Το βασικο ειναι οτι δεν μπορει να δωσει πανελληνιες εσπερινου! μονο με πολυ ειδικες προυποθεσεις.
Νομιζω τωρα εκαναν να πρεπει να φοιτας απο την Α λυκειου εκει για να εχεις δικαιωμα.
όντως; πότε αποφασίστηκε αυτό;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,385 μηνύματα.
όντως; πότε αποφασίστηκε αυτό;
Οπως σου ειπα το σχολειο μου εχει και εσπερινο. Μαλιστα οταν ημουν στην Α νομιζω ειχε κανει και μια καμπανια ( μαλλον δεν ειχε πολλα παιδια) ελατε εδω για ευκολες πανελληνιες. Το ειδε ο πατερας μου μιλησε με τον λυκειαρχη και μου το ειπε σαν επιλογη γιατι εγω ηθελα και υψηλοβαθμη και αθηνα. Τοτε χρειαζοταν να φοιτησεις μονο στην Γ εσπερινου. Εγω δεν ειθελα γιατι το θεωρουσα παρακατιανο και δεν ειθελα να χασω τις παρεες μου.
Οταν τελειωνα την Β ημερησιου ο συριζα εκανε οτι πρεπει να φοιτας Β και Γ στο εσπερινο για να εχεις δικαιωμα πανελληνιων. Οποτε την γλυτωσα. Φετος καπου ειδα οτι η κεραμεως το εκανε φοιτηση Α,Β,Γ εσπερινου για δικαιωμα πανελληνιων. Μη με βαλεις να ψαχνω νομους , ενα τηλεφωνο στον λυκειαρχη ειναι πιο σιγουρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Οπως σου ειπα το σχολειο μου εχει και εσπερινο. Μαλιστα οταν ημουν στην Α νομιζω ειχε κανει και μια καμπανια ( μαλλον δεν ειχε πολλα παιδια) ελατε εδω για ευκολες παναλληνιες. Το ειδε ο πατερας μου μιλησε με τον λυκειαρχη και μου το ειπε σαν επιλογη γιατι εγω ηθελα και υψηλοβαθμη και αθηνα. Τοτε χρειαζοταν να φοιτησεις μονο στην Γ εσπερινου. Εγω δεν ειθελα γιατι το θεωρουσα παρακατιανο και δεν ειθελα να χασω τις παρεες μου.
Οταν τελειωνα την Β ημερησιου ο συριζα εκανε οτι πρεπει να φοιτας Β και Γ στο εσπερινο για να εχεις δικαιωμα πανελληνιων. Οποτε την γλυτωσα. Φετος καπου ειδα οτι η κεραμεως το εκανε φοιτηση Α,Β,Γ εσπερινου για δικαιωμα πανελληνιων. Μη με βαλεις να ψαχνω νομους , ενα τηλεφωνο στον λυκειαρχη ειναι πιο σιγουρο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,385 μηνύματα.
Ναι ετσι , Η δικη μου αναγνωση λεει οτι θελεις 3 χρονια στο εσπερινο για δικαιωμα πανελληνιων εσπερινου διαφορετικα πας με πανελληνιες ημερησιου. Νομιζω υπαρχει διαφοροποιηση αμα εισαι μεγαλος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top