Ασκήσεις μαθηματικών για ΑΕΙ

A.K92

Νεοφερμένος

Ο A.K92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Χαίρεται αν μπορει κάποιος να με βοηθήσε ιστο παρακάτω
Εχω την συνάρτηση f(x,y) = 1 οταν -y<x<y , 0<y<1 και 0 αλλού ζητάει να βρώ το ολοκλήρωμα

Ποιά θα ειναι τα άκρα ολοκλήρωσης ? Πώς βγαίνουν ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Επειδή δεν βρηκα κάποια αλλη συζητηση σχετικη , προσθετω τις αποριες μου εδω.
Ψαχνω σημειωσεις(σε ηλεκτρονικη μορφη) για τις διαφορικες εξισωσεις. Βρηκα καποιες στα open courses οι οποιες δεν με καλυψαν πληρως. Αν εχει καποιος την καλοσυνη ας γραψει καποιο σαιτ ή καποιον συνδεσμο. Επισης υπαρχει καποια εφαρμογη που να λυνει διαφορικες εξισωσεις(αναλυτικα) χωρις πληρωμη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Επειδή δεν βρηκα κάποια αλλη συζητηση σχετικη , προσθετω τις αποριες μου εδω.
Ψαχνω σημειωσεις(σε ηλεκτρονικη μορφη) για τις διαφορικες εξισωσεις. Βρηκα καποιες στα open courses οι οποιες δεν με καλυψαν πληρως. Αν εχει καποιος την καλοσυνη ας γραψει καποιο σαιτ ή καποιον συνδεσμο. Επισης υπαρχει καποια εφαρμογη που να λυνει διαφορικες εξισωσεις(αναλυτικα) χωρις πληρωμη ;

1) Η παρακατω σελιδα δινει αναλυτικες λυσεις(εαν υπαρχουν) σε διαφορικες εξισωσεις. https://www.wolframalpha.com
Αρκει να τοποθετησεις μια εξισωση της μορφης:


2) Οι σημειωσεις που βρηκες μπορει να μην ταιριαζαν στο υφος του δικου σου μαθηματος. Αμα εισαι πολυτεχνειο και πας σε σημειωσεις ΔΕ ου μαθηματικου προφανως δεν θα σου κανουν. Αρκετα ξενα πανεπιστημια εχουν ανοιχτες τις σημειωσεις τους(αναλογα και τον καθηγητη) και σιγουρα κατι θα βρεις. Νομιζω παντως πως το βιβλιο των Boyce, Di Prima ειναι αρκετο για οποιοδηποτε τμημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
1) Η παρακατω σελιδα δινει αναλυτικες λυσεις(εαν υπαρχουν) σε διαφορικες εξισωσεις. https://www.wolframalpha.com
Αρκει να τοποθετησεις μια εξισωση της μορφης:


2) Οι σημειωσεις που βρηκες μπορει να μην ταιριαζαν στο υφος του δικου σου μαθηματος. Αμα εισαι πολυτεχνειο και πας σε σημειωσεις ΔΕ ου μαθηματικου προφανως δεν θα σου κανουν. Αρκετα ξενα πανεπιστημια εχουν ανοιχτες τις σημειωσεις τους(αναλογα και τον καθηγητη) και σιγουρα κατι θα βρεις. Νομιζω παντως πως το βιβλιο των Boyce, Di Prima ειναι αρκετο για οποιοδηποτε τμημα.
Καταρχην ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου. Για wolfram οταν θες λυση step by step σου ζηταει συνδρομη. Τεσπα.
Ναι φοιτητης πολυτεχνειου , εψαξα και στα ελληνικα ακαδημιακα συγγραματα ομως δεν βρηκα κατι αξιολογο. Ποια ξενα πανεπιστημια εχουν ανοιχτες σημειωσεις ; Που να ψαξω ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό το site είναι μια τεράστια συλλογή σημειώσεων. Παρότι δεν το έχω δουλέψει για να έχω εικόνα, έχω ακούσει καλά λόγια. Εδώ είναι οι σημειώσεις για διαφορικές εξισώσεις, με παραδείγματα: https://tutorial.math.lamar.edu/Classes/DE/DE.aspx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Καταρχην ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου. Για wolfram οταν θες λυση step by step σου ζηταει συνδρομη. Τεσπα.
Ναι φοιτητης πολυτεχνειου , εψαξα και στα ελληνικα ακαδημιακα συγγραματα ομως δεν βρηκα κατι αξιολογο. Ποια ξενα πανεπιστημια εχουν ανοιχτες σημειωσεις ; Που να ψαξω ;

Με το αναλυτικη λυση νομισα πως εννοεις λυση που δεν ειναι σε μορφη δυναμοσειρας. Λαθος μου.
Εχω πετυχει σιγουρα σε Cambridge, MIT, Caltech αλλα μπες στις προσωπικες ιστοσελιδες των καθηγητων που κανουν τα μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Με το αναλυτικη λυση νομισα πως εννοεις λυση που δεν ειναι σε μορφη δυναμοσειρας. Λαθος μου.
Εχω πετυχει σιγουρα σε Cambridge, MIT, Caltech αλλα μπες στις προσωπικες ιστοσελιδες των καθηγητων που κανουν τα μαθηματα.
Ευχαριστω πολυ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

barba ben

Νεοφερμένος

Ο barba ben αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Έστω ο πίνακας Α={{7,7,3},{10,10,6},{19,17,9}}
Να εξετάσετε αν ο υπόχωρος που παράγεται από τις γραμμές του πίνακα Α είναι ο R^3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top