Αγγλικά χωρίς δάσκαλο

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Τι να κανω για να φρεσκαρω τα αγγλικα τωρα που θα ειμαι στο πανεπιστημιο?Να αγορασω καποιο βιβλιο?Δεν σκοπευω να παω φροντιστηριο.Εχω Β2 αλλα τα εχω ψιλοξεχασει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Επειδή είδα από τις αποδείξεις που είχα λάβει πως όταν είχα πάει φροντιστήριο Αγγλικά πριν 8 χρόνια η τιμή ήταν τσουχτερή (600€ με έκπτωση) σκέφτομαι την πιθανότητα να αγοράσω βιβλίο προετοιμασίας για NOCN B2 και να διαβάσω μόνος μου.Το επίπεδο μου είναι Β1.

Πιστεύετε είναι εφικτό ή θα έχω πρόβλημα στα προφορικά;

Ένα Φροντιστήριο στην προφορά βοηθάει πιο πολύ. Λεξιλόγιο, Γραμματική και Tests (Listening και Reading) τα κάνω και μόνος μου.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Επειδή είδα από τις αποδείξεις που είχα λάβει πως όταν είχα πάει φροντιστήριο Αγγλικά πριν 8 χρόνια η τιμή ήταν τσουχτερή (600€ με έκπτωση) σκέφτομαι την πιθανότητα να αγοράσω βιβλίο προετοιμασίας για NOCN B2 και να διαβάσω μόνος μου.Το επίπεδο μου είναι Β1.

Πιστεύετε είναι εφικτό ή θα έχω πρόβλημα στα προφορικά;

Ένα Φροντιστήριο στην προφορά βοηθάει πιο πολύ. Λεξιλόγιο, Γραμματική και Tests (Listening και Reading) τα κάνω και μόνος μου.
Μήπως να κοιτάξεις και τιμές σε ιδιαίτερα; Κάπου 10 με 12 ευρώ την ώρα παίρνουν. Αν κάνεις 3 ώρες την εβδομάδα δηλαδή 2 μαθήματα της 1.5 ώρας ή 3 της 1 ώρας σου βγαίνει κάπου 140 ευρώ το μήνα. :)
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Μπορεί να βρει αρκετά πιο κάτω από 10-12 ειδικά αν ψάξει για online μαθήματα. Τώρα το πόσες ώρες την εβδομάδα θέλει δεν το ξέρω, αλλά και σε αγγλικά και σε άλλες γλώσσες δεν έκανα πάνω από 2ώρες την εβδομάδα για Β2 (φαντάζομαι βέβαια πως αυτό έχει να κάνει και με το επίπεδο κάποιοι σε συνάρτηση με το σε πόσο χρόνο θέλει να δώσει).
Εγώ γενικά είμαι υπερ του δασκάλου ειδικά όταν κάποιος προετοιμάζετα για πτυχίο. Συμφωνώ πως κάνεις πολλά μόνος σου, αλλά θεωρω πως προφορικά και έκθεση θέλουν κάποια μαθήματα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Μήπως να κοιτάξεις και τιμές σε ιδιαίτερα; Κάπου 10 με 12 ευρώ την ώρα παίρνουν. Αν κάνεις 3 ώρες την εβδομάδα δηλαδή 2 μαθήματα της 1.5 ώρας ή 3 της 1 ώρας σου βγαίνει κάπου 140 ευρώ το μήνα. :)

Εγώ τότε έκανα 1 φορά την εβδομάδα και είχα πληρώσει 600 € τον χρόνο δηλαδή 60€ ανά μήνα. Κανονικά η τιμή ήταν 1200€ αλλά μου έκανε έκπτωση.

Εγώ μάλλον θα κάνω online μαθήματα λόγω Covid 19 αλλά και λόγω διδάκτρων.600 € το χρόνο είναι πολλά ειδικά στην περίπτωση που αποτύχω.

Το παρακάτω φροντιστήριο είναι ενδιαφέρον https://www.grapsa.edu.gr/online-ag...MIhZe1wZra6wIVGOJ3Ch14AAzUEAAYAiAAEgJIk_D_BwE

Εαν έχει κάποιος να προτείνει κάποιο καλό online με "χαμηλά" δίδακτρα ας το γράψει.Ευχαριστώ.

Εγώ τότε έκανα 1 ώρα την εβδομάδα για 10 μήνες δηλαδή 40 ώρες περίπου και είχα πληρώσει 600€.

Δεν μου προσέφερε και τίποτα το ιδιαίτερο απλά με βοήθησε στην προφορά λέξεων.

Επειδή εγώ δεν θέλω αυτή την στιγμή να δίνω αβέρτα χρήματα κανόνισα ταχύρρυθμο για 15 ώρες ιδιαίτερα (κάτω από 300€), και αν δω μετά πως χρειάζομαι και άλλη μελέτη θα διαβάσω μόνος μου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top