Επιλογή σχολής για κατατακτήριες εξετάσεις

troupdim

Νεοφερμένος

Ο troupdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Πληροφορικής και επιθυμώ να συμμετάσχω στις κατατακτήριες εξετάσεις του τρέχον ακαδημαϊκού έτους 2016-2017. Λόγω του ενδιαφέροντος μου για σχολές που έχουν να κάνουν με Μάρκετινγκ/διαφήμιση, Δημοσιογραφία/ Νέα Μέσα και Επικοινωνία είχα επιλέξει τις παρακάτω σχολές:


Μάρκετινγκ & Επικοινωνία (Ασσοε)
Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης (Καποδιστριακό)
Επικοινωνίας, Μέσων & Πολιτισμού (Πάντειο)


Mετά από έρευνα των προγραμμάτων σπουδών, απέκλεισα την πρώτη μου επιλογή (Ασσοε) για τον λόγο ότι η σχολή περιέχει αρκετά μαθήματα οικονομικής φύσεως κ με τα οποία δεν θέλω να ασχοληθώ. Όποτε οι σχολές που απομένουν, είναι το Πάντειο κ το Καποδιστριακό. Για την ώρα συγκλίνω σε αυτό του Καποδιστριακού, για τον λόγο ότι το θεωρώ καλύτερο γενικά σαν Πανεπιστήμιο. Ήθελα, την γνώμη κάποιου για το συγκεκριμένο τμήμα και γενικά αν γνωρίζει κάτι για το επίπεδο δυσκολίας των κατατακτηρίων του.

Τέλος, θα ήθελα να μου αναφέρεται αν γνωρίζεται κάποια άλλη Πανεπιστημιακή σχολή στην Αθήνα συναφούς αντικειμένου με αυτές, που μου διαφύγει από τις επιλογές μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Για το τμήμα επικοινωνίας και μέσων μαζικής ενημέρωσης δεν έχω ακούσει και πολύ καλά λόγια όσο αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση των αποφοίτων. Το τμήμα μάρκετινγκ της ασοεε, είναι το μοναδικό στην Ελλάδα που ασχολείται καθαρά με το μάρκετινγκ και μην ξεχνάς ότι η ασοεε είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο στον χώρο τον οικονομικών(το μάρκετινγκ είναι μια εξειδίκευση των οικονομικών). Τα οικονομικά μαθήματα που θα κάνεις στο μάρκετινγκ της ασοεε δεν είναι και πολλά, αλλά ούτε και δύσκολα. Τέλος για το τμήμα της Παντείου δεν έχω γνώμη, η Πάντειος γενικά είναι κορυφή στις κοινωνικές επιστήμες. Στην θέση σου θα διάλεγα το τμήμα της ασαοεε, αλλά εφ όσο δεν θες να ασχοληθείς καθόλου με οικονομικά τότε πάντειος. Προσωπική γνώμη όλο αυτά, δεν θέλω να σου επιβάλλω τι θα κάνεις,απλά σου λέω τι θα έκανα στη θέση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

troupdim

Νεοφερμένος

Ο troupdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Το γνωρίζω πως το τμήμα μάρκετινγκ της ασοεε είναι πολύ καλό, απλά σκέφτομαι οτι θα μπλέξω με Οικονομικά και στατιστικές. Ενώ τα άλλα δύο, καλύπτουν περισσότερα πεδία, εμπεριέχοντας κατά κάποιο τρόπο μέσα και το μάρκετινγκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Δεν είναι δύσκολα τα οικονομικά μαθήματα του μάρκετινγκ της ασοεε, ούτε και η στατιστική. Βασικά σου είπα στο πέδιο του μάρκετινγκ η ασοεε είναι σαφώς καλύτερη από εκπα και πάντειο. Δική σου η απόφαση, απλά βάλτα όλα κάτω και δες που θα καταλήξεις. Γιατί παίζει ρόλο και από ποιο πανεπιστήμιο έχεις το πτυχίο, όχι μόνο τι πτυχίο έχεις και η ασοεε σε αυτό τον τομέα είναι ανώτερη. Εαν θες καθαρά μάρκετινγκ για να κλείσω,ασοεε με κλέιστά μάτια, αν θες μόνο μμε/επικοινωνία τοτέ ένα από τα άλλα 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

troupdim

Νεοφερμένος

Ο troupdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ κ πάλι για τις απαντήσεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Να είσαι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ ότι κάποιος που ενδιαφέρεται για τους κλάδους των οικονομικών, είναι καλύτερα να επιλέξει το ΟΠΑ ή το ΠΑΠΕΙ. Αν όμως ενδιαφέρεται για τους κλάδους των Κοινωνικών Επιστημών, το Πάντειο από την ίδρυσή του (1930) μέχρι σήμερα θεωρείται κορυφαίο. Υπάρχει μια καχυποψία για τη σωστή οργάνωση των "γραφειοκρατικών" διαδικασιών, αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση ούτε με την ποιότητα των καθηγητών, ούτε με το πρόγραμμα των σχολών ούτε με την κατάρτιση των φοιτητών. Απλά και μόνο για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Γιατί αναγκαστικά της Πρωτεύουσας?! Τα Οικονομικών Επιστημών της υπόλοιπης επικράτειας δεν κάνουν δουλειά?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί αναγκαστικά της Πρωτεύουσας?! Τα Οικονομικών Επιστημών της υπόλοιπης επικράτειας δεν κάνουν δουλειά?!

Ο θεματοθέτης ενδιαφέρεται για σχολές της Αθήνας. Λογικό είναι λοιπόν να επικεντρωνόμαστε σε αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Οδοντιατρική είναι πολύ καλή σχολή για κατατακτήριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οδοντιατρική είναι πολύ καλή σχολή για κατατακτήριες.

Βρε παιδιά δείτε λίγο παραπάνω τι ζητάει ο άνθρωπος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Βρε παιδιά δείτε λίγο παραπάνω τι ζητάει ο άνθρωπος!

:P

ουπς

Τότε ανάμεσα στις τρεις επιλογές προτείνω την σχολή της ΑΣΟΕΕ.. τώρα είδα πως ο θεματοθέτης απέκλεισε την πρώτη συνεπώς. του Καποδιστριακού προτείνω και εγώ.

Τώρα για συναφή τμήματα δεν γνωρίζω αλλά θεωρω΄καλή ιδεά να αρχίσεις και ένα μεταπτυχιακό παράλληλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:P

ουπς

Τότε ανάμεσα στις τρεις επιλογές προτείνω την σχολή της ΑΣΟΕΕ.. τώρα είδα πως ο θεματοθέτης απέκλεισε την πρώτη συνεπώς. του Καποδιστριακού προτείνω και εγώ.

Τώρα για συναφή τμήματα δεν γνωρίζω αλλά θεωρω΄καλή ιδεά να αρχίσεις και ένα μεταπτυχιακό παράλληλα.

Προσωπικά θεωρώ και τα δύο τμήματα ισάξια και ο μόνος τρόπος για να επιλέξει κάποιος το ένα ή το άλλο είναι η σύγκριση του οδηγού σπουδών τους. Δηλαδή να διαλέξει το τμήμα του οποίου τα προσφερόμενα μαθήματα τον εξιτάρουν περισσότερο.΄Οσο για το παράλληλο μεταπτυχιακό είμαι κάθετα αντίθετη. Ο άνθρωπος έχει τελειώσει ΤΕΙ Πληροφορικής το οποίο σημαίνει ότι ακόμα δεν κατέχει τις βασικές γνώσεις του καινούριου αντικειμένου με το οποίο θα ασχοληθεί.΄Οταν λοιπόν με το καλό ολοκληρώσει τις προπτυχιακές του σπουδές τότε μπορεί, αν επιθυμεί, να συνεχίσει σε μεταπτυχιακό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top