Να συνεχίσω γερμανικά;

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Μεταπτυχιακο στη σχολη μου,δεν παιζει ισως ειδικοτητα κατα κει :P

Αυτο λιγο με τα ιδιαιτερα με προβληματιζει.Πως να βρεις καποιον καλο;Ειναι δυσκολο.Και καλο φροντιστηριο θεωρω επισης πως δεν ειναι ευκολο.Στους χαλεπους καιρους που ζουμε,αρκετοι επιτηδειοι κοιταζουν να σε γδαρουν :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Μπορείς να δοκιμάσεις και το Διδασκαλείο του Πανεπιστημίου Αθηνών που έχει χαμηλότερα δίδακτρα.

Τώρα η επιλογή καθηγητή γίνεται μετά από πολύ ψάξιμο και κυρίως μέσω γνωστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Life is Nice

Νεοφερμένος

Ο Life is Nice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Για μένα κακώς που δεν τα συνεχίζεις, βέβαια δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι θα σου χρησιμεύσουν κάπου, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Εγώ είχα πάρει πριν πολλά χρόνια το Β1, έλεγα έλα μωρέ σιγά που θα μου χρειαστεί να τα συνεχίσω. Στο τέλος μου χρειάστηκα και αναγκάστηκα μετά από πολλά χρόνια (πάνω από 9 χρόνια) να συνεχίσω για Β2. Ο χρόνος ήταν περιορισμένος γιατί το ήθελα άμεσα για εισαγωγή σε μαστερ στην Ελλάδα. Με τρελό διάβασμα (ε εντάξει όχι και τόσο τρελό, αλλά συστηματικό σίγουρα και καθημερινό ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ ΜΕΣΑ) πήρα πρόσφατα το Β2 σε μόλις 4 μήνες !!!!!!!!!
Εγώ θα σου πρότεινα να συνεχίσεις, η Ελλάδα δεν πάει καλά, γερμανική κατοχή έρχεται (καλά ήμαστε ήδη) ποτέ δεν ξέρεις, τα γερμανικά έχουν μέλλον. Εγώ επειδή σκεφτόμουν το ίδιο, αναγκάστηκα μετά από 9-10 χρόνια να καλύψω κενά 10ετιών μέσα σε 4 μήνες (είχε πάντως ένα ενδιαφέρον το όλο εγχείρημα).

Εδώ σκέφτομαι μα συνεχίσω και εγώ να πάω σε C1 (στη βράση κολλάει το σίδερο που λένε). To C1 έχει μεγάλες διαφορές από το Β2; Yποθέτω είναι σε ένα νορμάλ επίπεδο ή αρκετά δύσκολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως το Γ1 ειναι αρκετα πιο δυσκολο απο το Β2. Το Γ1 εχει πιο περιπλοκες ασκησεις και νομιζω τα προφορικα ειναι πιο δυσκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leni.student

Νεοφερμένος

Η leni.student αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Για μένα κακώς που δεν τα συνεχίζεις, βέβαια δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι θα σου χρησιμεύσουν κάπου, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Εγώ είχα πάρει πριν πολλά χρόνια το Β1, έλεγα έλα μωρέ σιγά που θα μου χρειαστεί να τα συνεχίσω. Στο τέλος μου χρειάστηκα και αναγκάστηκα μετά από πολλά χρόνια (πάνω από 9 χρόνια) να συνεχίσω για Β2. Ο χρόνος ήταν περιορισμένος γιατί το ήθελα άμεσα για εισαγωγή σε μαστερ στην Ελλάδα. Με τρελό διάβασμα (ε εντάξει όχι και τόσο τρελό, αλλά συστηματικό σίγουρα και καθημερινό ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ ΜΕΣΑ) πήρα πρόσφατα το Β2 σε μόλις 4 μήνες !!!!!!!!!
Εγώ θα σου πρότεινα να συνεχίσεις, η Ελλάδα δεν πάει καλά, γερμανική κατοχή έρχεται (καλά ήμαστε ήδη) ποτέ δεν ξέρεις, τα γερμανικά έχουν μέλλον. Εγώ επειδή σκεφτόμουν το ίδιο, αναγκάστηκα μετά από 9-10 χρόνια να καλύψω κενά 10ετιών μέσα σε 4 μήνες (είχε πάντως ένα ενδιαφέρον το όλο εγχείρημα).

Εδώ σκέφτομαι μα συνεχίσω και εγώ να πάω σε C1 (στη βράση κολλάει το σίδερο που λένε). To C1 έχει μεγάλες διαφορές από το Β2; Yποθέτω είναι σε ένα νορμάλ επίπεδο ή αρκετά δύσκολο;

Σε νορμαλ επιπεδο!Αυτη την περιοδο προετοιμαζομαι για C1 και συγκρητικα με το Β2 ειναι ενα κλικ δυσκολοτερο.Βεβαια η αληθεια ειναι οτι οι Γερμανοι στο Goethe εχουν μια ταση να βαζουν υπερβολικα δυσκολα θεματα αλλα αν ειναι κανεις σωστα προετοιμασμενος σωζεται η κατασταση!Παντως το πιο δυσκολα σημειο στην εξεταση ειναι τα ακουστικα,μπορει να μην καταλαβεις τιποτα!Τα υπολοιπα ειναι βατα και οσο για τα προφορικα δεν εχουν μεγαλη διαφορα απο αυτα του Β2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sandy21

Νεοφερμένος

Η sandy21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια και γω θελω να ξαναξεκινησω γερμανικα! εχω το Β1 και στοχευα στο C2 για μεταπτυχιακο νομικης στη γερμανια αλλα επειδη το ηθελα σε 2 χρονια με αποτρεψανε ολοι..τωρα παντως θελω το C1. εχω να κανω γερμανικα πεντε χρονια. κ θελω να ξεκινησω ιδιαιτερα, ωστοσο εχω μια επιφυλαξη για το οικονομικο γιατι η δικια μου ζηταει 40 ευρω την ωρα...ποσες ωρες λετε να χρειαζεται γενικα για μεταβαση απο Β1 σε C1 ? εννοειται αφου πρωτα καλυψεις τα κενα...το ειχα παρει με Α κ γενικα ημουν πολυ καλη οποτε πιστευω θα τα θυμηθω αμα τα περασω γρηγορα. μου ειπε να το σκεφτω οποτε αν την ξαναπαρω να ρωτησω για τις ωρες θα πρεπει να της πω κ την απαντηση μου! σκεφτομαι κ φροντιστηριο οχι με πολυ μεγαλο ενθουσιασμο βεβαια αλλα δεν ξερω κ κανεναν αλλο για ιδιαιτερα! τελος παντων, εσεις ποσες ωρες λετε να χρειαζεται? κ το σημαντικοτερο, επειδη σε 2 χρονια ακριβως θα φυγω για μεταπτυχιακο εξω ( οχι στη Γερμανια αφου ζητανε C2) θεωρειτε εφικτο με πολυ διαβασμα να το παρει κανεις σε 2 χρονια? δεν εχω ιδεα για πανω απο το Β1 γ αυτο ρωταω! ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fifika!

Νεοφερμένος

Η fifika! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Μπορείς να πάρεις το Γ1 σε 2 χρόνια. Θα σου πρότεινα να πας σε φροντιστήριο γιατι θα χρηαστείς σίγουρα 4 ωρες τη βρομάδα και 40 ευρώ την ώρα δεν είναι και πολύ οικονομικό... Εγώ έχω πάρει Β2 και η αδελφή μου αφού πήρε το Β2 μετά από λίγους μήνες (4 περίπου) πήρε και το Γ1...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Γινεται δηλαδη ανετα να παω απο Β2 σε Γ1 σε λιγους μηνες? Απ οσο μου πε η αδελφη μου δεν εχουν και μεγαλη διαφορα ως προς τη δυσκολια.Μαλιστα η ιδια κοπηκε στο Β2, εδωσε C1 και το περασε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
σχετικα ειναι ολα αυτα... εχω ακουσει απο παιδια οτι το Γ1 τους φαινεται πολυ πιο δυσκολο απο το Β2... ειναι και σε τι βαθμο το κατεχεχεις... εγω θα σου προτενα να ξεκινησεις μαθηματα και να δεις σε τι επιπεδο βρισκεσαι... γιατι αυτο που μετραει ουσιαστικα δεν ειναι να περνουμε πτυχια αλλα να γνωριζουμε τη γλωσσα... απο τη στιγμη λοιπον που θα νιωθεις ανετος και εξοικειωμενος με τη γλωσσα δωσε για Γ1 και υστερα δωσε ακομη και για Γ2 αμα λαχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazmaniac

Νεοφερμένος

Ο tazmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!!! Απο οτι φαινεται φετος θα μπω ιατρικη και σκεφτομαι να συνεχισω τα γερμανικα...Πριν 2 χρονια πηρα το c1 με gut και λεω να συνεχισω και να παω για το c2.....Επειδη θα ειμαι αθηνα μπορει να παω στο goethe.... Βεβαια το κοστος ειναι αρκετο..Τι πιστευετε, αξιζει τον κοπο?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Εγώ σου συνιστώ ιδιαίτερα και μπορείς να βρεις άνετα Γερμανίδα καθηγήτρια και θα δώσεις συνολικά σίγουρα λιγότερα απ'ότι στο Goethe.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

S¡mos

Νεοφερμένος

Ο S¡mos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Πελοποννήσου (Τρίπολη). Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!!! Απο οτι φαινεται φετος θα μπω ιατρικη και σκεφτομαι να συνεχισω τα γερμανικα...Πριν 2 χρονια πηρα το c1 με gut και λεω να συνεχισω και να παω για το c2.....Επειδη θα ειμαι αθηνα μπορει να παω στο goethe.... Βεβαια το κοστος ειναι αρκετο..Τι πιστευετε, αξιζει τον κοπο?????

Φυσικά και αξίζει! Άλλωστε μην ξεχνάς ότι το C2 σου αναγνωρίζει την άριστη γνώση της γερμανικής γλώσσας... και η μέχρι τώρα εμπειρία σου σίγουρα θα βοηθήσει..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!!! Απο οτι φαινεται φετος θα μπω ιατρικη και σκεφτομαι να συνεχισω τα γερμανικα...Πριν 2 χρονια πηρα το c1 με gut και λεω να συνεχισω και να παω για το c2.....Επειδη θα ειμαι αθηνα μπορει να παω στο goethe.... Βεβαια το κοστος ειναι αρκετο..Τι πιστευετε, αξιζει τον κοπο?????

Φυσικά και να συνεχίσεις! Να κοιτάξεις όπως είπε και η κοπέλα πιο πάνω ιδιαίτερο! Μπορείς να πηγαίνεις με τον δικό σου ρυθμό και ίσως χρειαστείς λιγότερο χρόνο για να δώσεις!
Αφού εχεις το C1 με gut δεν νομίζω να δυσκολευτείς ιδιαίτερα!
Και σίγουρα αξίζει:D ειδικά με το αντικείμενο που έχεις θα μπορείς άνετα να βρεις πολύ καλή δουλειά στην Γερμανία αν χρειαστεί ( και να μην χρειαστεί είναι πλεονέκτημα από μόνο του)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazmaniac

Νεοφερμένος

Ο tazmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Φυσικά και να συνεχίσεις! Να κοιτάξεις όπως είπε και η κοπέλα πιο πάνω ιδιαίτερο! Μπορείς να πηγαίνεις με τον δικό σου ρυθμό και ίσως χρειαστείς λιγότερο χρόνο για να δώσεις!
Αφού εχεις το C1 με gut δεν νομίζω να δυσκολευτείς ιδιαίτερα!
Και σίγουρα αξίζει:D ειδικά με το αντικείμενο που έχεις θα μπορείς άνετα να βρεις πολύ καλή δουλειά στην Γερμανία αν χρειαστεί ( και να μην χρειαστεί είναι πλεονέκτημα από μόνο του)
Ναι μου αρεσουν αρκετα τα γερμανικα..... :)
Ξερετε αν το c2 μπορω να το δωσω σε δυο μερη??? Στο τελος θα μου δωσουν ενα ενιαιο πτυχιο???? Επισης διαβασα οτι για ειδικοτητα απαιτειται β2 αρα το c1 ειναι υπεραρκετο λογικα....Δεν ξερω εχω αρχισει να σκεφτομαι και για ολλανδικα που μοιαζουν αρκετα με τα γερμανικα και την επιλεγουν για ειδικοτητα πολλοι....τι λετε????:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι μου αρεσουν αρκετα τα γερμανικα..... :)
Ξερετε αν το c2 μπορω να το δωσω σε δυο μερη??? Στο τελος θα μου δωσουν ενα ενιαιο πτυχιο???? Επισης διαβασα οτι για ειδικοτητα απαιτειται β2 αρα το c1 ειναι υπεραρκετο λογικα....Δεν ξερω εχω αρχισει να σκεφτομαι και για ολλανδικα που μοιαζουν αρκετα με τα γερμανικα και την επιλεγουν για ειδικοτητα πολλοι....τι λετε????:hmm:

Παλιότερα ήταν έτσι με το Kleines deutsches Sprachdiplom και το Grosses deutsches Sprachdiplom. Τώρα αν δεν κάνω λάθος ( αν κάνω ας με διορθώσει κάποιος) είναι ενιαίο το C2.
Ναι τα ολλανδικά είναι γερμανικά και αγγλικά μαζί! Έχω και εκεί κάποιες γνώσεις... Αν ξέρεις καλά γερμανικά και αγγλικά θα προχωράς αρκετά γρήγορα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazmaniac

Νεοφερμένος

Ο tazmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παλιότερα ήταν έτσι με το Kleines deutsches Sprachdiplom και το Grosses deutsches Sprachdiplom. Τώρα αν δεν κάνω λάθος ( αν κάνω ας με διορθώσει κάποιος) είναι ενιαίο το C2.
Ναι τα ολλανδικά είναι γερμανικά και αγγλικά μαζί! Έχω και εκεί κάποιες γνώσεις... Αν ξέρεις καλά γερμανικά και αγγλικά θα προχωράς αρκετά γρήγορα;)
Ναι αγγλικα εχω το proficiency και τα ξερω καλα...οχι λεω για το c2 αν μπορω να δωσω χωριστα τις ενοτητες.....κατι τετοιο εχω διαβασει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι αγγλικα εχω το proficiency και τα ξερω καλα...οχι λεω για το c2 αν μπορω να δωσω χωριστα τις ενοτητες.....κατι τετοιο εχω διαβασει

Άφησέ με να το ψάξω και θα σου στείλω pm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top