Linguaphone και ξένες γλώσσες

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Σκέφτομαι να αγοράσω αυτή τη μέθοδο της Linguaphone.
Υπάρχει κανείς που να κάνει μαθήματα από αυτά τα πακέτα να μου πει την γνώμη του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Έχω μία μέθοδο αυτοδιδασκαλίας της linguaphone για ολλανδικά που φτάνει σε επίπεδο α1-α2....επειδή έχω κάνει μόνο το 1 μάθημα...δε μπορώ να σου πω κ πολλά, αλλά η αλήθεια είναι ότι θέλει όντως πολύ πειθαρχία και να μη τα παρατήσεις με την πρώτη δυσκολία....να ξέρεις ότι όλες οι οδηγίες, το λεξιλόγιο και οι γραμματικές επεξηγήσεις είναι στα αγγλικά(αλλά κ lower πχ να έχεις δε θα δυσκολευτείς).. Γενικότερα πάντως η νοοτροπία είναι λίγο διαφορετική....δε μαθαίνεις από την αρχή με γραμματική και αλφάβητο όπως γίνεται στα φροντιστήρια, αλλά κυρίως βασίζεται στο ακουστικό κομμάτι και στο να μαθαίνεις κάτι με τη συνεχή ακουστική επανάληψη....!!θεωρώ ότι για ακουστικό τύπο ταιριάζει αυτή η μέθοδος.....!πάντως οι υπεύθυνοι στη linguaphone είναι εξυπηρετικοί και αν έχεις κάποιες απορίες σχετικά με το πως να οργανώσεις το διάβασμα σου, θα σε βοηθήσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Έχω μία μέθοδο αυτοδιδασκαλίας της linguaphone για ολλανδικά που φτάνει σε επίπεδο α1-α2....επειδή έχω κάνει μόνο το 1 μάθημα...δε μπορώ να σου πω κ πολλά, αλλά η αλήθεια είναι ότι θέλει όντως πολύ πειθαρχία και να μη τα παρατήσεις με την πρώτη δυσκολία....να ξέρεις ότι όλες οι οδηγίες, το λεξιλόγιο και οι γραμματικές επεξηγήσεις είναι στα αγγλικά(αλλά κ lower πχ να έχεις δε θα δυσκολευτείς).. Γενικότερα πάντως η νοοτροπία είναι λίγο διαφορετική....δε μαθαίνεις από την αρχή με γραμματική και αλφάβητο όπως γίνεται στα φροντιστήρια, αλλά κυρίως βασίζεται στο ακουστικό κομμάτι και στο να μαθαίνεις κάτι με τη συνεχή ακουστική επανάληψη....!!θεωρώ ότι για ακουστικό τύπο ταιριάζει αυτή η μέθοδος.....!πάντως οι υπεύθυνοι στη linguaphone είναι εξυπηρετικοί και αν έχεις κάποιες απορίες σχετικά με το πως να οργανώσεις το διάβασμα σου, θα σε βοηθήσουν...

Εγώ ενδιαφέρομαι για τα αγγλικά οπότε η γραμματική, το λεξιλόγιο και οι οδηγίες θα είναι στα ελληνικά άρα κανένα θέμα με αυτό.
Δεν έχω θέμα με την πειθαρχία. Ένα χρόνο τώρα διάβαζα για τις πανελλήνιες δίχως φροντιστήρια/ιδιαίτερα, κάτι ανάλογο μπορώ να κάνω και με τα αγγλικά αφού θέλω άλλωστε να μάθω την γλώσσα. Εντάξει, δεν είναι και τελείως αρχάριος στα αγγλικά οπότε πιστεύω ότι θα μπορώ να ανταπεξέλθω με αυτά που αρχίζει το μάθημα ;

Θα μπορούσες μήπως να μου βγάλεις μερικές φώτο των βιβλίων σου(σε π.μ) ; Θα μου στείλουν υλικό αλλά δεν ξέρω τι θα περιέχει αυτό και θα ήθελα σίγουρα παραπάνω. Φυσικά έχεις για ολλανδικά αλλά η δομή τους πρέπει να είναι ίδια..
Θα ήθελα επίσης να μου πεις πόσες σελίδες έχουν τα βιβλία και το μέγεθος των διαλόγων καθώς και αν υπάρχει μετάφραση, στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον στα αγγλικά. Σίγουρα όλα παίζουν τον ρόλο τους ώστε να κρίνω αν τελικά αξίζει να το ρισκάρω...

Σ'ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Έχω μία μέθοδο αυτοδιδασκαλίας της linguaphone για ολλανδικά που φτάνει σε επίπεδο α1-α2....επειδή έχω κάνει μόνο το 1 μάθημα...δε μπορώ να σου πω κ πολλά, αλλά η αλήθεια είναι ότι θέλει όντως πολύ πειθαρχία και να μη τα παρατήσεις με την πρώτη δυσκολία....να ξέρεις ότι όλες οι οδηγίες, το λεξιλόγιο και οι γραμματικές επεξηγήσεις είναι στα αγγλικά(αλλά κ lower πχ να έχεις δε θα δυσκολευτείς).. Γενικότερα πάντως η νοοτροπία είναι λίγο διαφορετική....δε μαθαίνεις από την αρχή με γραμματική και αλφάβητο όπως γίνεται στα φροντιστήρια, αλλά κυρίως βασίζεται στο ακουστικό κομμάτι και στο να μαθαίνεις κάτι με τη συνεχή ακουστική επανάληψη....!!θεωρώ ότι για ακουστικό τύπο ταιριάζει αυτή η μέθοδος.....!πάντως οι υπεύθυνοι στη linguaphone είναι εξυπηρετικοί και αν έχεις κάποιες απορίες σχετικά με το πως να οργανώσεις το διάβασμα σου, θα σε βοηθήσουν...

Για πιο σπάνιες γλώσσες (όπως ολλανδικά,λόγου χάρη),αυτά είναι στα αγγλικά!!!Τώρα για αγγλικά,λογικά θα είναι στα ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top