Κινεζικά ή Tούρκικα;

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Ποιά είναι η γνώμη σας για αυτές τις δύο γλώσσες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Τα κινέζικα είναι πιο χρήσιμα πιστεύω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
αρχικά να πω ότι και οι δύο γλώσσες είναι πολύ δύσκολες, κοινώς παλούκια:D με αποκορύφωμα τα κινέζικα που οι γραμμές και τα σχεδιάκια πάνε σύννεφο.. εγώ άμα έπρεπε να επιλέξω μία από τις δύο, θα διάλεγα τα κινέζικα γιατί ομιλούνται από το μισό πλανήτη σχεδόν, και επιπλέον γιατί η Κίνα είναι από τις μεγαλύτερες βιομηχανικές χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
βασικά όντως τα κινέζικα είναι πιο χρήσιμα αλλά είμαι σε σχολή επικοινωνίας και δημοσιογραφίας οπότε δεν ξέρω στη δική μου περίπτωση τι θα μου φανεί πιο χρήσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά περί Κινέζικων, Ιαπωνικών ως γλώσσες που καθιστούν τον υποψήφιο ανταγωνιστικό.Στην πράξη όμως, είδατε καμία αγγελία που να ζητάει τους ομιλούντες των δύο γλωσσών?Ή και Τούρκικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
όχι σε αυτό έχετε δίκιο αλλά ας πούμε εγώ που ξέρω ισπανικά,γαλλικά και αγγλικά δεν ξέρω τι από τα δύο να μάθω,θα ήθελα μια πιο σπάνια γλώσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Αν το επάγγελμά σου στο μέλλον έχει να κάνει με τα μέσα ενημέρωσης τότε προτείνω τα τουρκικά.Είναι γείτονος χώρα και εκτός απο τις εμπορικές συναλλαγές, τα ΜΜΕ συχνά ασχολούνται με ειδήσεις και γεγονότα που αφορούν την Τουρκία στέλνοντας ανταποκριτές εκεί ή μεταφέροντας ρεπορτάζ των τουρκικών μέσων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Αν το επάγγελμά σου στο μέλλον έχει να κάνει με τα μέσα ενημέρωσης τότε προτείνω τα τουρκικά.Είναι γείτονος χώρα και εκτός απο τις εμπορικές συναλλαγές, τα ΜΜΕ συχνά ασχολούνται με ειδήσεις και γεγονότα που αφορούν την Τουρκία στέλνοντας ανταποκριτές εκεί ή μεταφέροντας ρεπορτάζ των τουρκικών μέσων.

και εγώ αυτό νομίζω,και μου αρέσουν και πολύ οι ευρωπαϊκή επικοινωνία οπότε τα τουρκικά μου φαίνονται πιο χρήσιμα αλλά δεν ξέρω γιατί μου λένε όλοι κινέζικα και κινέζικα επειδή η Κίνα διαρκώς αναπτύσσεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Τα κινέζικα είναι κορυφή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
είμαι σε σχολή επικοινωνίας και δημοσιογραφίας οπότε δεν ξέρω στη δική μου περίπτωση τι θα μου φανεί πιο χρήσιμο.
Ρωσσικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με την άποψη για τα ρώσσικα αλλά απο τη στιγμή που οι επιλογές σου είναι γλώσσες με ανεβασμένο βαθμό δυσκολίας, είναι προτιμότερο να αφιερώσεις χρόνο και κόπο σε κάτι που τουλαχιστον θα σου αρέσει.Τα κινέζικα τωρα, είναι μεν κορυφή αλλά περιορίζονται στον τομέα του εμπορίου και αφορούν -κατα τη γνώμη μου πάντα- άτομα που ο επαγγελματικός προσανατολισμός τους είναι οι επιχειρήσεις.Ο τομέας της δημοσιογραφίας απο την άλλη καλύπτει ένα μεγάλο φάσμα αντικειμένων και πολύ σωστά έμαθες τις γλώσσες που γνωρίζεις ήδη.Επειδή λοιπόν απο πλευράς ΜΜΕ υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για την Τουρκία, εμπορικό, διπλωματικό, πολιτικό και κοινωνικό, ίσως τα τουρκικά σε βοηθήσουν περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
και εγώ έτσι το σκέφτομαι.Για να λέμε την αλήθεια πιο χρήσιμα είναι τα αραβικά αν το πάρουμε καθαρά για επαγγελματικό σκοπό αλλά δεν υπάρχουν κοντα στο σπίτι μου και τρέχω που τρέχω για σχολή και πρακτική δεν μπορώ να τρέχω και για τις ξένες γλώσσες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top