Γερμανικά από το "μηδέν" λόγω ειδικότητας

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Το ξέρω ότι κάποιοι θα πουν ότι είναι νωρίς για εμενα(1ο έτος) να θίγω τέτοιο ζήτημα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω όσους ξέρουν...
1. Πόσο καιρό θα μου πάρει να πάρω πτυχίο επιπεδου Β2?
2. Σε ποιο έτος της ιατρικής να ξεκινήσω τα γερμανικά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostis1

Νεοφερμένος

Ο kostis1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Όσον αφορά τη διάρκεια... εξαρτάται συνήθως από τον ίδιο το μαθητή...
και τη μέθοδο που θα επιλέξει όσον αφορά το ταχύρυθμο. Ο καθηγητής
σου θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις γρήγορα κάποια πράγματα και να
τα ενσωματώσεις στον προφορικό σου λόγο.
Πλέον μπορείς να οργανώσεις το μάθημα σου έτσι, ώστε με μία μέθοδο
Α1-Β1 σε ένα έτος (ανάλογα με τη συχνότητα) και Β2 για άλλο ένα χρόνο,
νομίζω θα έχεις θέσει καλές βάσεις.
Από την άλλη υπάρχουν πολλά κέντρα, φροντιστήρια κλπ. που προσφέρουν
εξάμηνα τμήματα που σημαίνει σε 1 έτος Β2 (τουλάχιστον για την Αθήνα),
αλλά για μένα προσωπικά δε θα αποδώσει, ιδιαίτερα για το επίπεδο της
σχολής που θέλεις, διότι γίνονται περιφερειακά και επικεντρώνονται μόνο
στο ζητούμενο εξετάσεις, όχι ότι δεν είναι καλά (για να μην παρεξηγηθώ).
Τα υπόλοιπα είναι στο χέρι σου, διότι κόστος και χρόνος είναι καθαρά δικό
σου θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel!n@

Νεοφερμένος

Η μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
ασχετη εγω με ιατρικη αλλα εδωσα γ το β1 σε περιπου 4 χρονια (ταυτοχρονα με σχολειο, εκανα ιδιαιτερα) και μετα απο 2 χρονια εδωσα για c1 (ταυτοχρονα με σχολειο και ιδιαιτερα παλι) γενικα πηγαινα πολυ χαλαρα δεν βιαζομασταν καθολου... φανταζομαι σε 2-4 χρονια εντατικα να το παρεις το β2 παντως. και εγω νομιζω σε ενα χρονο το β2 θα ειναι προχειροδουλεια.. αν θες να τα μαθεις καλα αφιερωσε χρονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Και μια φίλη μου είπε για 2 χρόνια το B2 τώρα θα δούμε... το σκέφτομαι για το 2ο εξαμηνο του 1ου έτους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostis1

Νεοφερμένος

Ο kostis1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Viel Glück!!!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foteini@@@

Νεοφερμένος

Η Foteini@@@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μπραβο, γιατι ως φοιτητρια Ιατρικης το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να ξεκινησεις γερμανικα κι εχοντας την οικονομικη δυνατοτητατα , μολις τελειωσεις τη σχολη να πας Γερμανια .
Ενημερωτικα, εχει πολυ καλα νοσοκομεια και πολυ πιο συγχρονα απο τα ελληνικα.
Καλο ειναι να μην αρχισεις στο 1ο ετος. Περιμενε να δεις τη πολη και να προσαρμοστεις με τη σχολη , που ειναι απαιτητικη.
Δεν νομιζω παντως οτι μεσα σε 2 χρονια θα καταφερεις να φτασεις το επιπεδο Β2.Βεβαια αυτο εξαρταται απο εσενα και το χρονο που θα αφιερωσεισ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Μπραβο, γιατι ως φοιτητρια ιατρικης το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να ξεκινησεις γερμανικα κι εχοντας την οικονομικη δυνατοτητατα , μολις τελειωσεις τη σχολη να πας γερμανια .
Ενημερωτικα, εχει πολυ καλα νοσοκομεια και πολυ πιο συγχρονα απο τα ελληνικα.
Καλο ειναι να μην αρχισεις στο 1ο ετος. Περιμενε να δεις τη πολη και να προσαρμοστεις με τη σχολη , που ειναι απαιτητικη.
Δεν νομιζω παντως οτι μεσα σε 2 χρονια θα καταφερεις να φτασεις το επιπεδο β2.Βεβαια αυτο εξαρταται απο εσενα και το χρονο που θα αφιερωσεισ!

Μένω στην πόλη μου οπότε δεν θα έχω πρόβλημα προσαρμογής... αλλά νομίζεις πως 2 χρόνια δεν είναι αρκετα...? ποσο περίπου υπολογίζεις εσυ? γιατί έκανα 2η γλώσσα γαλλικά στο γυμνάσιο!!! shit!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Foteini@@@

Νεοφερμένος

Η Foteini@@@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Η σχολη σου εχει πολλα μαθηματα κι εχει πολλα εργαστηρια... Πρεπει δηλαδη να βρεις μια ισορροπια... Πιστευω οτι θα χρειαστεις 3 χρονια σιγουρα...:redface: Θα ρωτησω, ομως, φιλους μου που εχουν ξεκινησει για τους ιδιους λογους με εσενα και θα σου πω συγκεκριμενα, για να μην σου λεω λογια του αερα και σε αγχωνω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Η σχολη σου εχει πολλα μαθηματα κι εχει πολλα εργαστηρια... Πρεπει δηλαδη να βρεις μια ισορροπια... Πιστευω οτι θα χρειαστεις 3 χρονια σιγουρα...:redface: Θα ρωτησω, ομως, φιλους μου που εχουν ξεκινησει για τους ιδιους λογους με εσενα και θα σου πω συγκεκριμενα, για να μην σου λεω λογια του αερα και σε αγχωνω! :)

ναι, λογικό μου φαίνεται... ευχαριστω για τον κόπο σου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Θα έλεγα να ξεκινήσεις από το 1ο έτος. Τα πρώτα 2,5 χρόνια (βέβαια αυτό μπορεί να ποικίλλει από σχολή σε σχολή) είναι πολύ πιο χαλαρά από άποψη υποχρεωτικών παρακολουθήσεων, μετά αγριεύουν πολύ τα πράγματα. Οπότε καλό είναι να αρχίσεις τώρα ώστε να έχεις τελειώσει μέχρι τότε με το Β2. Θα πρότεινα να μη σταματήσεις στο Β2, δεν νομίζω ότι αρκεί για να μπορείς να ανταπεξέλθεις στις ανάγκες της ειδικότητας στη Γερμανία. Άλλωστε, Β2 έχει και η κουτσή Μαρία και πλέον ο ανταγωνισμός για την Γερμανία, τουλάχιστον μεταξύ Ελλήνων φοιτητών, θα είναι μεγάλος. Οπότε, να συνεχίσεις και για C1.

Επίσης, θα πρότεινα να πας erasmus στην Γερμανία, αφού βέβαια μάθεις γερμανικά (να έχεις πάρει δηλαδή το Β2). Έτσι θα κάνεις εξάσκηση στην γλώσσα, θα γνωρίσεις Γερμανούς, θα δεις από κοντά το γερμανικό σύστημα Υγείας και θα αποκτήσεις και ένα μεγάλο πλεονέκτημα για αργότερα, όταν θα κάνεις ψάχνεις για ειδικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Κάνε ότι σου είπε η Kaleidoscope. Να συμπληρώσω ότι με εντατικά μαθήματα μπορείς να μάθεις τα βασικά Γερμανικά σε ένα έτος και μετά να μπεις σε ρυθμούς πτυχίων και περαιτέρω καλιέργειας της γλώσσας, ώστε να έχεις ευχέρεια στη χρήση της όπως η μητρική σου. Έχε υπ' όψιν είναι εύκολη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
3 χρόνια έκανα για το Β2 παράλληλα με το σχολείο. Αρκούν νομίζω με προσωπική οργανωμένη δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Likoutsog

Νεοφερμένος

Η Likoutsog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γενικά θα ακούσεις διάφορες απόψεις για το χρόνο που χρειάζεται κανείς για να πάρει Β2. Η διάρκεια που θα χρειαστείς εξαρτάται από το εάν θα επιλέξεις να κάνεις μάθημα σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα. Στο φροντιστήριο υπάρχουν απλά τμήματα που οδηγούν στο Β1 μετά από 2 χρόνια με 3-4 ώρες εβδομαδιαίως, αλλά και ταχύρυθμα, στα οποία με 6-7 ώρες την εβδομάδα παίρνεις Β1 σε ένα χρόνο. Από Β1 σε Β2 είναι άλλος ένας χρόνος με 3-4 ώρες την εβδομάδα.
Τώρα άμα επιλέξεις να κάνεις ιδιαίτερο δεν θα μπορέσεις να μειώσεις πολύ το διάστημα που χρειάζεσαι αλλά θα μπορέσεις να μειώσεις τις εβδομαδιαίες ώρες μιας και θα κάνεις ατομικό μάθημα και όχι σε γκρουπ. Σε γενικές γραμμές, όποιον τρόπο και να διαλέξεις, πρέπει να αφιερώσεις αρκετό προσωπικό χρόνο στη γλώσσα, γιατί όσες ώρες και να κάνεις με τον καθηγητή δεν θα σε βοηθήσουν αν δεν κάτσεις να εμπεδώσεις αυτά που σου είπε στο μάθημα.
Ελπίζω να μπόρεσα να σε βοηθήσω λιγάκι και καλή αρχή με τις σπουδές σου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Και μια φίλη μου είπε για 2 χρόνια το B2 τώρα θα δούμε... το σκέφτομαι για το 2ο εξαμηνο του 1ου έτους...

Οκ θα κανεις Α1--Α2 σε 1 χρονο.Αν πας ταχυριθμα τουλαχιστον+ 2 χρονια για β1 και αλλο ενα γ β2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Γενικα, επειδη και εγω τωρα πρωτοετης ξεκινησα γερμανικα, εχετε να δωσετε καποιες συμβουλες ως προς τον τροπο διαβασματος και το τι θα πρεπει να προσεξω κτλ? Δεδομενου οτι θελω σε λιγα χρονια να εχω φτασει ψηλα γιι μεταπτυχιακα κτλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Βασική συμβουλή: Να είσαι αποφασισμένος.
Όπως σε κάθε γλώσσα, πρέπει να θες να τη μάθεις, να είσαι πάντα προετοιμασμένος και να μην αφήνεις κενά.
Τα τμήματα, του Διδασκαλείου που γνωρίζω (αν εκεί παρακολουθείς) είναι αρκετά καλά και ο ρυθμός τους θα σε βολέψει.
Να κάνεις διαρκώς ερωτήσεις, αν το χρειάζεσαι, και να παίρνεις επιπλέον δουλειά για το σπίτι, αν το μπορείς.
Φοβερά κόλπα δεν υπάρχουν. Κάθε γλώσσα απαιτεί το χρόνο της και μεράκι από τον άνθρωπο που τη μαθαίνει. Για ειδικότερες συμβουλές, όταν προχωρήσεις την ύλη στείλε pm ή στο αντίστοιχο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
ελεγα να ξεκινησω γερμανικα(τα μονα γερμανικα που εχω κανει μεχρι τωρα ηταν στο γυμνασιο)και ειμαι στο 1 ετος.μηπως γνωριζει καποιος αν το διδασκαλειο του εκπα εχει καλα τμηματα;και ποσα ατομα ειναι σε καθε τμημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Life is Nice

Νεοφερμένος

Ο Life is Nice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Kοιτάξτε παιδιά εντάξει είναι δύσκολα τα γερμανικά, αλλά δεν ξέρω μου φαίνονται υπερβολικά 3 χρόνια για έναν ενήλικα να πάρει Β2. Υποθέτω ως ενήλικας, ακολουθείς έναν πιο ώριμο τρόπο διαβάσματος, ξεχωρίζεις τα ουσιώδη από τα μη ουσιώδη και όλα αυτά άμα βάλεις ένα πρόγραμμα εγώ πιστεύω ακόμα και σε 1-1,5 χρόνο γίνεται να πάρει κάποιος Β2, εννοείται με καθημερινό διάβασμα, ούτε πολύ τρελό ούτε του στυλ ανοίγω βιβλίο μετά από ένα μήνα.

Πάντως ως φοιτητές, μιας και υπάρχει χρόνος, 4-5 χρόνια είναι κάθε σχολή το ελάχιστο, ιατρικές 6, μπορείτε άνετα να πάρετε δύο γλώσσες σε επίπεδο Γ2 και με κανονικό χρόνο. Εκμεταλευτείτε το χρόνο σας, εγώ μετανιώνω τη στιγμή που ως φοιτητής πήρα μόνο ένα proficiency στα αγγλικά και αναγκάστικα μετά να τρέχω σαν τρελός για να πάρω το Β2 στα γερμανικά.

Αχ... ωραία η φοιτητική ζωή..(υπέροχες αναμνήσεις έχω....την αναπολώ πολλές φορές)....αμα κάποιος την εκμεταλλευτεί σωστά μπορεί να κάνει τα πάντα για να αυξήσει τα προσόντα του παράλληλα με τα ξέφρενα φοιτητικά πάρτι μέχρι το πρωί, τους έρωτες, τα άγχη, στενοχώριες και όλα τα υπόλοιπα..:D:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top