Γερμανικά Β2: να συνεχίσω;

LiveLoveLaugh:D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LiveLoveLaugh:D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας,καθώς βρίσκομαι σε δίλλημα.Λοιπόν,πέρυσι τον σεπτέμβριο πέρασα το β1 των γερμανικών,και φέτος το χειμώνα έκανα προετοιμασία για το Β2 για να έδινα τον σεμπτέμβριο.Όμως δυστυχώς η καθηγητριά μου δεν έκανε εγκαίρως την δήλωση και έτσι χάσαμε την προθεσμία..όποτε τώρα πλέον πάει για την εξεταστική του γενάρη.Να σημειωθεί ότι τον χειμώνα έκανα 5 ώρες την εβδομάδα,χάθηκε 1,5περίπου μήνας μαθημάτων και γενικά ο ρυθμός ήταν κανονικός.Το θέμα μου είναι ότι εγώ υπολόγιζα ότι την καινούργια σχολική χρονιά δεν θα έχω τίποτα άλλο εκτός του σχολείου,και θα μπορούσα να αφιερώσω όλο το χρόνο για τα μαθήματα της κατεύθυνσής μου.Αν συνεχίσω προβληματίζομαι για το πόση ώρα θα μου παίρνουν,καθώς γνωρίζω ότι ο βαθμός δυσκολίας είναι μεγαλύτερος από το β1 και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τα συνδυάσω χωρίς να χάσω κάτι από κάποια από τα 2..Το χειμώνα θα γίνουν σίγουρα 6ώρες,και αναμφισβήτητα πιο γρήγορος ρυθμός και πίεση όσο πλησιάζει ο καιρός. θα βοηθούσε λοιπόν να μου πείτε για αυτό το πτυχίο αναφορικά με τον χρόνο που χρειάζεται να αφιερωθεί έτσι ώστε να το περάσει κανείς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
εγώ θα σου έλεγα να συνεχίσεις γιατί στην β λυκείου δεν είναι τόσο δύσκολη η κατεύθυνση σε σχέση με τη γ, μπορείς να τα κάνεις και τα δύο.καλύτερα να το εκμεταλλευτείς αυτό. πολύ υπεύθυνη η καθηγήτρια σου πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiveLoveLaugh:D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LiveLoveLaugh:D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
εγώ θα σου έλεγα να συνεχίσεις γιατί στην β λυκείου δεν είναι τόσο δύσκολη η κατεύθυνση σε σχέση με τη γ, μπορείς να τα κάνεις και τα δύο.καλύτερα να το εκμεταλλευτείς αυτό. πολύ υπεύθυνη η καθηγήτρια σου πάντως...
Ευχαριστώ για την απαντησή σου!:)
είμαι γενικά αγχώδης άτομο γι΄ αυτό πιο πολύ προβληματίζομαι..
Δεν ήταν σωστή η συμπεριφορά της αλλά δεν μπορώ να την κατηγορήσω κιόλας διότι το πιο πιθανό αυτό συνέβη(το ότι έχασα την προθεσμία) λόγω ενός σοβαρού προβλήματος υγείας που αντιμετώπισε που την έκανε να απουσιάζει για κάποιο καιρό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
πάντως δε χρειάζεται να αγχώνεσαι.. τα μαθήματα της κατεύθυνσης θέλουν μεν διάβασμα αλλά δε χρειάζεται να βγάζεις και τα μάτια σου πάνω στο βιβλίο, γιατί στο κάτω κάτω η γ λυκείου μετράει πολύ και πρέπει τότε να ρίξεις όλο το βάρος.. τώρα χαλαρά και αφοσιώσου περισσότερο στα γερμανικά μια που είχες κάνει και προετοιμασία.. μια χαρά θα είναι, και άμα διαβάζεις συστηματικά όλα θα τα προλαβαίνεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiveLoveLaugh:D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LiveLoveLaugh:D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
πάντως δε χρειάζεται να αγχώνεσαι.. τα μαθήματα της κατεύθυνσης θέλουν μεν διάβασμα αλλά δε χρειάζεται να βγάζεις και τα μάτια σου πάνω στο βιβλίο, γιατί στο κάτω κάτω η γ λυκείου μετράει πολύ και πρέπει τότε να ρίξεις όλο το βάρος.. τώρα χαλαρά και αφοσιώσου περισσότερο στα γερμανικά μια που είχες κάνει και προετοιμασία.. μια χαρά θα είναι, και άμα διαβάζεις συστηματικά όλα θα τα προλαβαίνεις:)
Δεν έχεις και άδικο,απλά δεν γνώριζα πως θα είναι η κατεύθυνση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Δεν έχεις και άδικο,απλά δεν γνώριζα πως θα είναι η κατεύθυνση..

μην αγχώνεσαι..μέχρι και τη β λυκείου κοίτα να κάνεις αυτά που θέλεις, γιατί στη γ αρχίζουν τα ζόρια..άντε, good luck:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiveLoveLaugh:D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LiveLoveLaugh:D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
μην αγχώνεσαι..μέχρι και τη β λυκείου κοίτα να κάνεις αυτά που θέλεις, γιατί στη γ αρχίζουν τα ζόρια..άντε, good luck:D
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑΡΙΑ Ε.

Νεοφερμένος

Η ΜΑΡΙΑ Ε. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλύτερα να συνεχίσεις ,ότι μαθαίνει κανείς καλό είναι .Όταν θα πας τρίτη λυκείου τότε να σταματήσεις για λίγο και μετά μπορείς να συνεχίσεις .Εγώ σου προτέινω να τελείωσεις, ύστερα στην επαγγελματική σου πορεί θα σε βοηθήσει αισθητά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulaki!

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
νομιζω οτι αφου εχεις ξεκινησει ηδη την προετοιμασια για το Β2 καλα θα ηταν να συνεχισεις...!!! θα δωσεις το goethe ή το κρατικο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα να συνεχίσεις αφού έχεις κάνει προετοιμασία.Το χειμώνα να κάνεις απλά επαναλήψεις.Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται.Το έχω δώσει και εγώ για αυτό στο λέω!Έχει βγει και ένα καινούριο εκτός από το κρατικό και το goethe.Το αυστριακό.Είναι αρκετά πιο εύκολο και έχεις την ευκαιρία αν κοπείς ή στα προφορικά ή στα γραπτά να ξαναδώσεις μόνο αυτό στο οποίο κόπηκες.Πες στην καθηγήτριά σου να το ψάξει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top