Έχω μείνει πάρα πολύ πίσω στο φροντιστήριο...

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Θέλω να μου πεις ΕΣΥ ΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΆΔΑ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΈΧΡΙ ΚΥΡΙΑΚΉ. ΘΕΛΩ ΤΗ ΔΙΚΉ ΣΟΥ ΓΝΏΜΗ (επειδή φαίνεσαι οργανωτικό άτομο) ΔΗΛΑΔΉ ΤΟ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΊΟ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΧΡΗΣΙΜΕΥΣΕΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΙΔΈΑ. ΕΙΣΑΙ Η ΜΟΝΗ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΣΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΜΟΥ.

ΟΠΌΤΕ ΘΈΛΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΊΟ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΒΆΣΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΆΡΩ ΜΙΑ ΙΔΈΑ.

Επειδή έχεις βοηθήσει μέσα από αυτό το φόρουμ κι άλλους πιστεύω πως θα μου απαντήσεις σε αυτό που σου ζητάω. Ελπίζω να μην φαίνεται απειλητικό το μήνυμα μου γιατί δεν είναι αυτός ο σκοπός του. Θέλω να καταλαβεις τι ζητάω και να μου απαντήσεις συγκεκριμένα σε αυτό που σου ζητάω. Επίσης σου εύχομαι να πετύχεις να περάσεις στο 1ο σου στόχο όποιος κι αν είναι αυτός.

Αφενός πρέπει να διαβάσεις καλά όλη την ύλη, όχι μόνο τα σος, και να την αποστηθίσεις, αφετέρου πρέπει να γράφεις με μικρά γράμματα, όχι κεφαλαία, αλλιώς μηδενίζεσαι.
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Θέλω να μου πεις ΕΣΥ ΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΆΔΑ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΈΧΡΙ ΚΥΡΙΑΚΉ. ΘΕΛΩ ΤΗ ΔΙΚΉ ΣΟΥ ΓΝΏΜΗ (επειδή φαίνεσαι οργανωτικό άτομο) ΔΗΛΑΔΉ ΤΟ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΊΟ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΧΡΗΣΙΜΕΥΣΕΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΙΔΈΑ. ΕΙΣΑΙ Η ΜΟΝΗ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΣΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΜΟΥ.

ΟΠΌΤΕ ΘΈΛΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΊΟ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΒΆΣΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΆΡΩ ΜΙΑ ΙΔΈΑ.

Επειδή έχεις βοηθήσει μέσα από αυτό το φόρουμ κι άλλους πιστεύω πως θα μου απαντήσεις σε αυτό που σου ζητάω. Ελπίζω να μην φαίνεται απειλητικό το μήνυμα μου γιατί δεν είναι αυτός ο σκοπός του. Θέλω να καταλαβεις τι ζητάω και να μου απαντήσεις συγκεκριμένα σε αυτό που σου ζητάω. Επίσης σου εύχομαι να πετύχεις να περάσεις στο 1ο σου στόχο όποιος κι αν είναι αυτός.

Σε ό,τι αφορά την ύλη και γνωρίζω επί του θέματος, ευχαρίστως να σε βοηθήσω. Όμως, το πρόγραμμα διαβάσματος είναι διαφορετικό για τον καθένα, ακριβώς επειδή δε δουλεύουν όλα για όλους. Π.χ εμένα με βοηθάει σε μια μέρα να διαβάζω πρώτα τα πάντα που έχω προγραμματίσει για ένα μάθημα (π.χ ιστορία) και με το που τελειώνω να πηγαίνω στο επόμενο (π.χ κοινωνιολογία)κ.ο.κ, και όχι όπως κάνουν άλλοι, όπου διαβάζουν λίγο από το ένα μάθημα, κάνουν διάλειμμα από αυτό πιάνοντας το άλλο, και μετά ξανά διαβάζουν το πρώτο. Αλλά δε μπορώ να ξέρω τι βολεύει εσένα. Ρώτησε τους καθηγητές σου στο φροντιστήριο, ή αν ντρέπεσαι ή για τον οποιοδήποτε λόγο δε θες, πάρε ένα στυλό και ένα χαρτί και γράψε: Σήμερα θέλω να διαβάσω αυτό, αυτό και αυτό. Θα διαβάσω χ ώρες. Θα ξεκινήσω την τάδε ώρα, θα κάνω διάλειμμα και μετά θα συνεχίσω μέχρι την τάδε ώρα. Δεν μπορώ να ξέρω εγώ αν σε βολεύει πχ να διαβάζεις περισσότερο το πρωί ή το βράδυ, αν διαβάζεις 8 ή 18 ώρες... Ο καθένας ακολουθεί αυτό που ταιριάζει σε εκείνον καλύτερα.
 

ManiLaw

Νεοφερμένος

Η ManiLaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σε ό,τι αφορά την ύλη και γνωρίζω επί του θέματος, ευχαρίστως να σε βοηθήσω. Όμως, το πρόγραμμα διαβάσματος είναι διαφορετικό για τον καθένα, ακριβώς επειδή δε δουλεύουν όλα για όλους. Π.χ εμένα με βοηθάει σε μια μέρα να διαβάζω πρώτα τα πάντα που έχω προγραμματίσει για ένα μάθημα (π.χ ιστορία) και με το που τελειώνω να πηγαίνω στο επόμενο (π.χ κοινωνιολογία)κ.ο.κ, και όχι όπως κάνουν άλλοι, όπου διαβάζουν λίγο από το ένα μάθημα, κάνουν διάλειμμα από αυτό πιάνοντας το άλλο, και μετά ξανά διαβάζουν το πρώτο. Αλλά δε μπορώ να ξέρω τι βολεύει εσένα. Ρώτησε τους καθηγητές σου στο φροντιστήριο, ή αν ντρέπεσαι ή για τον οποιοδήποτε λόγο δε θες, πάρε ένα στυλό και ένα χαρτί και γράψε: Σήμερα θέλω να διαβάσω αυτό, αυτό και αυτό. Θα διαβάσω χ ώρες. Θα ξεκινήσω την τάδε ώρα, θα κάνω διάλειμμα και μετά θα συνεχίσω μέχρι την τάδε ώρα. Δεν μπορώ να ξέρω εγώ αν σε βολεύει πχ να διαβάζεις περισσότερο το πρωί ή το βράδυ, αν διαβάζεις 8 ή 18 ώρες... Ο καθένας ακολουθεί αυτό που ταιριάζει σε εκείνον καλύτερα.


Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, το έχω κάνει αυτό που λες με το χαρτί αλλά δεν μπορώ να τηρήσω τις ώρες όσον αφορά το μάθημα των αρχαίων στο γνωστό. Για παράδειγμα εγώ λέω θα κάτσω να διαβάσω από τις 08:00- 12:00 αλλά θα χρειαστώ και το απόγευμα για να το τελειώσω. Δηλαδή θέλω αρκετό χρόνο στο κομμάτι των ερμηνευτικών οπότε θέλω τη γνώμη σου ποιες μέρες να διαβάζω το γνωστό(ερμηνευτικά) λαμβάνοντας υπόψη σου τις μέρες που έχω αναφέρει ότι έχω φροντιστήριο (Δευτέρα απόγευμα έκθεση, Τετάρτη πρωί αρχαία και Παρασκευή πρωί ιστορία και λατινικά)

Δηλαδή αυτό που θέλω είναι να μου πεις ποιες μέρες να διαβάζω το γνωστό (ερμηνευτικά) γιατί χρειάζομαι μία ολόκληρη μέρα. Ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια στον αγώνα σου.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, το έχω κάνει αυτό που λες με το χαρτί αλλά δεν μπορώ να τηρήσω τις ώρες όσον αφορά το μάθημα των αρχαίων στο γνωστό. Για παράδειγμα εγώ λέω θα κάτσω να διαβάσω από τις 08:00- 12:00 αλλά θα χρειαστώ και το απόγευμα για να το τελειώσω. Δηλαδή θέλω αρκετό χρόνο στο κομμάτι των ερμηνευτικών οπότε θέλω τη γνώμη σου ποιες μέρες να διαβάζω το γνωστό(ερμηνευτικά) λαμβάνοντας υπόψη σου τις μέρες που έχω αναφέρει ότι έχω φροντιστήριο (Δευτέρα απόγευμα έκθεση, Τετάρτη πρωί αρχαία και Παρασκευή πρωί ιστορία και λατινικά)

Δηλαδή αυτό που θέλω είναι να μου πεις ποιες μέρες να διαβάζω το γνωστό (ερμηνευτικά) γιατί χρειάζομαι μία ολόκληρη μέρα. Ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια στον αγώνα σου.


Νομίζω ότι το πρώτο που πρέπει να βάλεις σε τάξη είναι το σε τι επίπεδο είσαι. Όπως είπες, κάνεις μία εκτίμηση για το χρόνο που θα χρειαστείς και βλέπεις ότι δε σου βγαίνει. Αυτό μπορεί να σημαίνει, για παράδειγμα, ότι δεν είσαι συγκεντρωμένη όταν διαβάζεις ή ότι απλώς έκανες μία λανθασμένη εκτίμηση των δυνατοτήτων σου ή χίλια δύο άλλα πράγματα. Αυτά, προφανώς, είναι πιο εύκολο να τα δεις πρώτα μόνη σου και όχι πρώτα να σου βγάλει κάποιος τρίτος προς εσένα ένα πρόγραμμα. Τις ανάγκες σου, τα κενά σου, τα δυνατά σου σημεία και, γενικότερα, εσένα την ίδια, εσύ σε ξέρεις περισσότερο από εμάς.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Όχι καθόλου. Ιππολύτη επειδή έχεις περάσει νομική και μάλιστα στην πόλη μου, στη Θεσσαλονίκη, θέλω να μου πεις το δικό σου πρόγραμμα διαβάσματος που είχες αν μπορείς να μου πεις ένα για μένα ακόμη καλύτερα (έχω φροντ Δευτέρα απόγευμα έκθεση Τετάρτη πρωί αρχαία και Παρασκευή πρωί ιστορία και λατινικά) αν όχι πες μου ακριβώς το δικό σου πρόγραμμα διαβάσματος θα με βοηθούσε παρά παρά πολύ γιατί κι εγώ νομική θέλω να περάσω. Η βοήθεια σου θα είναι πολύτιμη για μένα, καθώς βρίσκομαι σε αδιέξοδο με την οργάνωση του διαβάσματος.
Είμαι 3ο έτος πλέον, δε θυμάμαι το πρόγραμμα που είχα στην Γ λυκείου, απλώς έκανα ο, τι μου έβαζαν στο φροντιστήριο, όπου είχα 2 συνήθως μαθήματα την ημέρα. Διάβαζα ένα 6ωρο καθημερινά σύνολο νομίζω. Απλώς πρέπει να το προσαρμόσεις ανάλογα με τους ρυθμούς σου αν πιστεύεις ότι στο φροντιστήριο δε σε ζορίζουν αρκετά και είναι ανεπαρκές το πρόγραμμα. Με ιδιαίτερη έμφαση στα αρχαία που έχουν τη μεγαλύτερη βαρύτητα. Γραμματική/ συντακτικό - άγνωστο/ μετάφραση και σχόλια στο γνωστό. Η ποσότητα σε κάθε μάθημα εξαρτάται ξεκάθαρα απ το πότε θες να τελειώσεις την επανάληψη, γι αυτό και κανείς εδώ εκτός απ τον εαυτό σου δεν μπορεί να σου βάλει πρόγραμμα.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Ξεκίνησα φροντιστήριο τέλη Οκτώβρη.
Δεν διάβαζα και ιδού τα αποτελέσματα.
Στο φροντιστήριο τελειώνουμε ύλη και κάνουμε επαναλήψεις, και εγώ ουσιαστικά δεν έχω κάν αρχίσει.

Για να προλάβω τυχόν αρνητικά σχόλια, ξέρω ότι έκανα μαλ*κία αλλά δεν αλλάζει. 2η Ευκαιρία δεν έχω.Είναι δεδομένο αυτό. Και γιαυτό μετά το μήνυμα μου αυτό,αφού πάρω μερικές δευτερες γνώμες θα αποσυνδεθώ τελείως απόλα και θα κάτσω να ξεσκιστώ.Δεν περιμένω δηλαδή, αποτελέσματα χωρίς σκληρή-έξυπνη δουλειά.

Τώρα,το θέμα είναι ότι δεν ξέρω απο που να αρχίσω. (Είμαι πίσω και στα 4 μαθήματα της κατεύθυνσης μου.)
Πάω πχ να διαβάσω Βιολογία,αγχωνομαι,την παρατάω πιάνω φυσική, σκέφτομαι αυτά που μας έβαλε στην έκθεση, τα διαγωνίσματα που δεν έχω πάει ακόμη να γράψω, τα καθήκοντα, τα κενά μου, το πόσο τεράστια ύλη είναι και τον απειροελάχιστο χρόνο που έχω μεχρι τις πανελλήνιες και με πιάνει πανικός και τρόμος.

Αν και η κατάσταση ειναι τραγική,δεν θέλω να τα παρατήσω.
Ποιός είναι ο ορθότερος τρόπος να οργανώσω το διάβασμα μου για να τους φτάσω,ώστε τελικά να γράψω έναν αξιοπρεπή βαθμό στις πανελλήνιες;
Έχετε κάποια ιδέα;


Επειδη δυστυχως ολη αυτη τη διαδικασια τη βιωνει ο καθενας μας διαφορετικα, και αλλο προγραμμα κανει για μενα και αλλο για σενα, θα σου ελεγα να δεις να βαλεις στοχο να διαβαζεις συγκεκριμενα κομματια υλης τη μερα.Βαλε την υλη κατω, τουλαχιστον το 80%, και διαιρεσε την σε μερες. Απο τη στιγμη που εχασες το τρενο με το φροντιστηριο, μην ακολουθεις το ρυθμο του φροντιστηριου. Απλως φροντισε να ακολουθησεις το προγραμμα που θα θεσεις. Η αρχη ειναι το ημισυ του παντος. Αν βαλεις κατω την υλη και την διαιρεσεις τουλαχιστον θα εισαι ενταξει με τον εαυτο σου. Το να πιανεις ενα βιβλιο και να πανικοβαλλεσαι δεν εχει νοημα. Συγκεκριμενες σελιδες, συγκεκριμενα κομματια καθε μερα. Συγκεκριμενες ασκησεις καθε μα καθε μερα. Stick to the plan ομως μην παρεκκλινεις. Εγω οταν συνειδητοποιησα οτι ειχε φτασει το τελος νοεμβρη και δεν ειχα κανει τιποτα, ταρακουνησα τον εαυτο μου και εβαλα προγραμμα συγκεκριμενες σελιδες τη μερα. Δε γινεται αλλιως. Οσο για το αγχος, σε συμβουλευω να πας σε ψυχολογο, οσο μπορεις οικονομικα να το στηριξεις, παντως ακομη και μια φορα στις 3 βδομαδες θα σε βοηθησει. Ολα καλα να πανε!

Επειδη δυστυχως ολη αυτη τη διαδικασια τη βιωνει ο καθενας μας διαφορετικα, και αλλο προγραμμα κανει για μενα και αλλο για σενα, θα σου ελεγα να δεις να βαλεις στοχο να διαβαζεις συγκεκριμενα κομματια υλης τη μερα.Βαλε την υλη κατω, τουλαχιστον το 80%, και διαιρεσε την σε μερες. Απο τη στιγμη που εχασες το τρενο με το φροντιστηριο, μην ακολουθεις το ρυθμο του φροντιστηριου. Απλως φροντισε να ακολουθησεις το προγραμμα που θα θεσεις. Η αρχη ειναι το ημισυ του παντος. Αν βαλεις κατω την υλη και την διαιρεσεις τουλαχιστον θα εισαι ενταξει με τον εαυτο σου. Το να πιανεις ενα βιβλιο και να πανικοβαλλεσαι δεν εχει νοημα. Συγκεκριμενες σελιδες, συγκεκριμενα κομματια καθε μερα. Συγκεκριμενες ασκησεις καθε μα καθε μερα. Stick to the plan ομως μην παρεκκλινεις. Εγω οταν συνειδητοποιησα οτι ειχε φτασει το τελος νοεμβρη και δεν ειχα κανει τιποτα, ταρακουνησα τον εαυτο μου και εβαλα προγραμμα συγκεκριμενες σελιδες τη μερα. Δε γινεται αλλιως. Οσο για το αγχος, σε συμβουλευω να πας σε ψυχολογο, οσο μπορεις οικονομικα να το στηριξεις, παντως ακομη και μια φορα στις 3 βδομαδες θα σε βοηθησει. Ολα καλα να πανε!


Υ.Γ. Εξυπακουεται οτι αν αν στοχευεις σε μετριο βαθμο, δωσε πολλη εμφαση σε αυτα που ξερεις ηδη καπως και μην πιανεις τεραστια αχανη κομματια που δεν ξερεις αν θα κατανοησεις. Ζητα βοηθεια απο το φροντιστηριο ή καθηγητη που εμπιστευεσαι να κανετε τον προγραμματισμο μαζι. Να ξερεις καποιοι ξεκιναμε παντα αργοτερα το διαβασμα γιατι θελουμε να βρουμε τους ρυθμους μας. Δεν πανε ολοι με τον τρελο ρυθμο των φροντιστηριων, δεν ταιριαζει σε ολους αυτο. Και φυσικα και δε θα τα παρατησεις! Τα θεματα ειναι αβεβαια εξαλλου ποτε δεν ξερεις τι ξερεις απο αυτα που πεφτουν.
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, το έχω κάνει αυτό που λες με το χαρτί αλλά δεν μπορώ να τηρήσω τις ώρες όσον αφορά το μάθημα των αρχαίων στο γνωστό. Για παράδειγμα εγώ λέω θα κάτσω να διαβάσω από τις 08:00- 12:00 αλλά θα χρειαστώ και το απόγευμα για να το τελειώσω. Δηλαδή θέλω αρκετό χρόνο στο κομμάτι των ερμηνευτικών οπότε θέλω τη γνώμη σου ποιες μέρες να διαβάζω το γνωστό(ερμηνευτικά) λαμβάνοντας υπόψη σου τις μέρες που έχω αναφέρει ότι έχω φροντιστήριο (Δευτέρα απόγευμα έκθεση, Τετάρτη πρωί αρχαία και Παρασκευή πρωί ιστορία και λατινικά)

Δηλαδή αυτό που θέλω είναι να μου πεις ποιες μέρες να διαβάζω το γνωστό (ερμηνευτικά) γιατί χρειάζομαι μία ολόκληρη μέρα. Ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια στον αγώνα σου.


Όπως προαναφέρθηκε, πρέπει πρώτα να βάλεις γενικά ένα πρόγραμμα το οποίο θα καταφέρεις να τηρήσεις. Εσύ ξέρεις πολύ καλύτερα τον εαυτό σου. Αφιέρωσε μια μέρα για τα αρχαία που έχεις κενή, δηλαδή όταν δεν έχεις φροντιστήριο, για να μαθαίνεις καλά τα ερμηνευτικά κλπ.
 

ManiLaw

Νεοφερμένος

Η ManiLaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Όπως προαναφέρθηκε, πρέπει πρώτα να βάλεις γενικά ένα πρόγραμμα το οποίο θα καταφέρεις να τηρήσεις. Εσύ ξέρεις πολύ καλύτερα τον εαυτό σου. Αφιέρωσε μια μέρα για τα αρχαία που έχεις κενή, δηλαδή όταν δεν έχεις φροντιστήριο, για να μαθαίνεις καλά τα ερμηνευτικά κλπ.


Δηλαδή εσύ ποια μέρα μου προτείνεις να διαβάζω τα ερμηνευτικά; Έχοντας αναφέρει ποιες μέρες έχω φροντιστήριο.
Συγνώμη που γίνομαι πιεστική.
 

ManiLaw

Νεοφερμένος

Η ManiLaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Όπως προαναφέρθηκε, πρέπει πρώτα να βάλεις γενικά ένα πρόγραμμα το οποίο θα καταφέρεις να τηρήσεις. Εσύ ξέρεις πολύ καλύτερα τον εαυτό σου. Αφιέρωσε μια μέρα για τα αρχαία που έχεις κενή, δηλαδή όταν δεν έχεις φροντιστήριο, για να μαθαίνεις καλά τα ερμηνευτικά κλπ.


Δηλαδή εσύ ποια μέρα μου προτείνεις να διαβάζω τα ερμηνευτικά σχόλια. Γνωρίζοντας ποιες μέρες έχω φροντιστήριο. Συγνώμη που γίνομαι πιεστική. Μετράει για μενα να μου πει κάποιος ώστε να δω αν θα λειτουργήσει αυτό που θα μου πεις. Μπορεί κι όχι αλλά δεν έχω τίποτα να χασω, οπότε ποιες μέρες ή μέρα μου προτείνεις να διαβάζω τα ερμηνευτικά σχόλια;
 

ManiLaw

Νεοφερμένος

Η ManiLaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αφενός πρέπει να διαβάσεις καλά όλη την ύλη, όχι μόνο τα σος, και να την αποστηθίσεις, αφετέρου πρέπει να γράφεις με μικρά γράμματα, όχι κεφαλαία, αλλιώς μηδενίζεσαι.


Θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με την έκθεση με την οργάνωση του διαβάσματος μου. Έχω μάθημα έκθεσης Δευτέρα απόγευμα, οι άλλες μέρες που έχω φροντιστήριο είναι Τετάρτη πρωί αρχαία και Παρασκευή ιστορία και λατινικά απόγευμα αυτές στις παραθέτω έτσι για να γνωρίζεις ποιες μέρες έχω φροντιστήριο. Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι πότε να διαβάζω την έκθεση, αν βέβαια μου έλεγες και για τα άλλα μαθήματα θα ήταν επίσης βοηθητικό. Απάντησε μου τι θα έκανες εσύ ακριβώς στην θέση μου. Η βοήθεια σου για μένα είναι σημαντική. Δηλαδή πως θα ταξινομούσες τις ώρες διαβάσματος σε κάθε μάθημα ανάλογα με τις μέρες που θα ειχες φροντιστήριο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top