Ανώτερα Μαθηματικά

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Α επίσης για τη δεύτερη άσκηση που με λέει να βρω μια προσεγγιστική τιμή της συνάρτησης για το 2,02 3,99 τι κάνω?

Μολις υπολογισεις τον τυπο για το ολικο διαφορικο στο σημειο 0 τοτε ναι απλα βαζεις στον τυπο οπου x = 2.02 & οπου y = 3.99 και βρισκεις μια προσεγγιση.

Επισης στο προβλημα για την στατιστικη,νομιζω η απαντηση που ψαχνεις ειναι :
(4/Π)35% οπου Π ο αριθμος των συνολικων ανθρωπων μεσα στο νοσοκομειο .

Η στατιστικη δεν ειναι ουτε και εμενα το φορτε μου και δεν εχω παρακολουθησει δυστυχως ακομα και το αντιστοιχο μαθημα αλλα ειπα να κανω μια προσπαθεια :angel: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ορεστης

Νεοφερμένος

Ο Ορεστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευχαριστώ φίλε δε θα βρω καθαρό αριθμό έτσι? Γιατί έχω και το dx κ dy από το τύπο ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ευχαριστώ φίλε δε θα βρω καθαρό αριθμό έτσι? Γιατί έχω και το dx κ dy από το τύπο ετσι

Πρεπει να βρεις καθαρο αριθμο φυσικα.Τα dx & dy πρεπει να τα υπολογισεις. Το διαφορικο οριζεται ως :

df = (df/dx)dx + (df/dy)dy .

Oπου df /dx & df/dy οι μερικες παραγωγοι της f ως προς x & y αντιστοιχα. dx = 2.02 -0 = 2.02 & dy = 3.99 -0 = 3.99 διοτι το αρχικο σημειο ηταν το Ο(0,0).

Αρα η τιμη που ψαχνεις θα ειναι
f(2.02,3.99) = f(0,0)+df = f(0,0)+ 2.02*(df/dx) |x = 2.02 + 3.99*(df/dy)| y= 3.99
Ο συμβολισμος df/dx|x=2.02 υπονοει υπολογισε την μερικη παραγωγο ως προς x και βαλε σε αυτο τον τυπο την τιμη x = 2.02.Αντιστοιχα ισχυουν και για την μερικη παραγωγο ως προς y.

Εχεις συνηθησει το dx η dy να συμβολιζει την απειροστη ποσοτητα οποτε πραγματι ο σωστος συμβολισμος θα ηταν
df =~ (df/dx)Δx + (df/dy)Δy στον τυπο του διαφορικου. Ωστοσο η ολη ιδεα ειναι οτι οσο μικρες ειναι οι ποσοτητες Δx και Δy τοσο πιο πολυ "δυναμωνει",δηλαδη ισχυει η ισοτητα και τοσο πιο απειροστες γινονται οποτε τελικα το περιπου ισα γινεται ισα και το Δx οπως και το Δy, dx & dy αντιστοιχα,στον κοσμο του λογισμου. Οποτε εχεις
df = (df/dx)dx + (df/dy)dy . Οποτε ο προηγουμενος τυπος ισχυει ικανοποιητικα μονο οταν εισαι κοντα στο αρχικο σημειο που υπολογισες τις μερικες παραγωγους.Οσο απομακρυνεσαι σαφως υπαρχει λαθος,λαθος το οποιο μπορει να προβλεψει η δευτερη παραγωγος της συναρτησης.

Ελπιζω να βοηθησα :D .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ορεστης

Νεοφερμένος

Ο Ορεστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πως θα το κάνω αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Πως θα το κάνω αυτό?

Κοιτα ξανα τι εχω γραψει.Ουσιαστικα σου εχω πει την απαντηση,εσυ απλα πρεπει να κανεις τις παραγωγισεις και τον υπολογισμο των τιμων επειτα απο τις αντικαταστασεις των σωστων αριθμων στους τυπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ορεστης

Νεοφερμένος

Ο Ορεστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
A οκ σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου ειμαι ευγνωμων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top