Μεταπτυχιακό στα Οικονομικά

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Μ'αρέσει που μας θυμάσαι που και που και μας διαφωτίζεις με τις γνώσεις σου. :eek:

Να φανταστώ πώς τα ποσοστά ετεροαπασχόλησης σε κλάδους όπως μηχανικοί και πληροφορικοί, είναι άγνωστα σε σένα. Δηλαδή εσύ θεωρείς των εαυτό σου ειδικευμένο? (Απόφοιτος Ι.Ε.Κ. δεν είσαι?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δε συμβαινει το ιδιο σε αλλους κλαδους πχ Νοσηλευτες , Μηχανικους ,αρχιτεκτονες κλπ

Καλά μην παίρνεις όρκο. Η Ελλάδα γενικώς δεν είχε ποτέ παράδοση στην Πανεπιστημιακή εκπαίδευση ως δυνατότητα για την κοινωνική πρόοδο και ευημερία. Νομίζω ότι η Πανεπιστημιακή εκπαίδευση στη χώρα μας ήταν και είναι ένα αναγκαίο κακό, αφού και άλλες χώρες έχουν. Η διαφορά είναι ότι οι άλλες χώρες την αξιοποιούν σε πραγματικά δεδομένα ενώ η χώρα μας ακόμη διδάσκει με παλιά sos θέματα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Μ'αρέσει που μας θυμάσαι που και που και μας διαφωτίζεις με τις γνώσεις σου. :eek:

Να φανταστώ πώς τα ποσοστά ετεροαπασχόλησης σε κλάδους όπως μηχανικοί και πληροφορικοί, είναι άγνωστα σε σένα. Δηλαδή εσύ θεωρείς των εαυτό σου ειδικευμένο? (Απόφοιτος Ι.Ε.Κ. δεν είσαι?)
Γιωργο νομιζω δεν διαβασες καλα τι εγραψα , εννοειται οτι υπαρχουν πολλοι αποφοιτοι διαφορων σχολων που ετεροαπασχολουνται πχ Κοινωνιολογοι , Φιλολογοι και χιλια δυο.
Οι μηχανικοι που γραφεις κονομησαν σε προηγουμενα χρονια και τρωνε πλεον το λιπος .
Η οικοδομη απλα πλεον κατερρευσε .

Εννοειται πως ο οικονομολογος ειναι επιστημονας , και δεν αμφισβητησα την αξια των πτυχιων.
Ομως δεν πρεπει να μην βλεπουμε την εκρηκτικη ετεροαπασχοληση πχ εχω φιλο οικονομολογο
που δουλευει σε κετεριγκ. Δουλεια δηλ που κανει και ενας μεταναστης απο το Πακισταν ανετα.
Αλλο η αξια της επιστημης και αλλο η ελληνικη αντικειμενικη πραγματικοτητα.
Τελος Γιωργο δεν εκρυψα οτι εχω τελειωσει καποια ΙΕΚ , δεν ειναι και τα καλυτερα πτυχια
αλλα με εχουν ως τωρα βοηθησει οχι να γινω πλουσιος αλλα να εργαζομαι καπου .
Νομιζω οτι βγαζεις αδικαιολογητη επιθετικοτητα καποιες φορες κατι που δε βοηθα το διαλογο
ενω στην πραγματικοτητα στα περισσοτερα συμφωνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Εννοειται πως ο οικονομολογος ειναι επιστημονας , και δεν αμφισβητησα την αξια των πτυχιων.
Ομως δεν πρεπει να μην βλεπουμε την εκρηκτικη ετεροαπασχοληση πχ εχω φιλο οικονομολογο
που δουλευει σε κετεριγκ.

Είμαι από αυτούς που υπό όρους θα μπορούσα να δεχτώ ότι ο Οικονομολόγος δεν είναι επιστήμονας. Η πιο σωστά να στο θέσω, δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση ότι φοιτητές του φραπέ και της παραλίας, μόνο και μόνο με την κτήση του πτυχίου τους στα 27 δικαιούνται να λέγονται επιστήμονες. Επομένως είμαι τις άποψης ότι από την ίδια Οικονομική σχολή βγαίνουν επιστήμονες και επίσης ρεμάλια.

Επιπλέον έχεις ένα πολύ μεγάλο κακό. Συνέχεια το γράφεις αυτό για φίλο σου Οικονομολόγο που δουλεύει σε κέτερινγκ. Έ και? Το δικό σου προσωπικό δείγμα(που είναι μετρημένο, όπως και του καθένα μας) το χρησιμοποιείς για εξαγωγή συμπερασμάτων. Δηλαδή οι υπόλοιποι συνομήλικοι Οικονομολόγοι του φίλου σου, που σήμερα δουλεύουν είτε στον ιδιωτικό τομέα(θα μου πεις είχαν γνωριμίες) ή στο Δημόσιο, μέσω τόσων διαγωνισμών, τί είναι? Αυτοί πώς τα κατάφεραν, μήπως ο φίλος σου/φίλοι σου, ήταν περιπτώσεις μέσου αποφοίτου σχολής, που απλά σπούδασε για να σπουδάσει, όπως και με χιλιάδες άλλα παραδείγματα άλλων αποφοίτων διαφορετικών σχολών.

Έχεις γράψει 200 μηνύματα εδώ μέσα και κάθε φορά επαναλαμβάνεσαι, σαν να διαβάσω το ίδιο και το ίδιο μήνυμα. Το πιο περίεργο δε, είναι ότι κάθομαι και σου κάνω ανάλυση εγώ για πράγματα που τις περισσότερες φορές αδυνατείς να καταλάβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γιατί έχεις επιθετικό τόνο γραφής; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Γιατί η συζήτηση με τον συγκεκριμένο μπορεί να πάρει αιώνες ολόκληρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Είμαι από αυτούς που υπό όρους θα μπορούσα να δεχτώ ότι ο Οικονομολόγος δεν είναι επιστήμονας. Η πιο σωστά να στο θέσω, δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση ότι φοιτητές του φραπέ και της παραλίας, μόνο και μόνο με την κτήση του πτυχίου τους στα 27 δικαιούνται να λέγονται επιστήμονες. Επομένως είμαι τις άποψης ότι από την ίδια Οικονομική σχολή βγαίνουν επιστήμονες και επίσης ρεμάλια.

Επιπλέον έχεις ένα πολύ μεγάλο κακό. Συνέχεια το γράφεις αυτό για φίλο σου Οικονομολόγο που δουλεύει σε κέτερινγκ. Έ και? Το δικό σου προσωπικό δείγμα(που είναι μετρημένο, όπως και του καθένα μας) το χρησιμοποιείς για εξαγωγή συμπερασμάτων. Δηλαδή οι υπόλοιποι συνομήλικοι Οικονομολόγοι του φίλου σου, που σήμερα δουλεύουν είτε στον ιδιωτικό τομέα(θα μου πεις είχαν γνωριμίες) ή στο Δημόσιο, μέσω τόσων διαγωνισμών, τί είναι? Αυτοί πώς τα κατάφεραν, μήπως ο φίλος σου/φίλοι σου, ήταν περιπτώσεις μέσου αποφοίτου σχολής, που απλά σπούδασε για να σπουδάσει, όπως και με χιλιάδες άλλα παραδείγματα άλλων αποφοίτων διαφορετικών σχολών.

Έχεις γράψει 200 μηνύματα εδώ μέσα και κάθε φορά επαναλαμβάνεσαι, σαν να διαβάσω το ίδιο και το ίδιο μήνυμα. Το πιο περίεργο δε, είναι ότι κάθομαι και σου κάνω ανάλυση εγώ για πράγματα που τις περισσότερες φορές αδυνατείς να καταλάβεις.
Γιωργο η αντικειμενικη πραγματικοτητα λεει πως οτι εισαι και εσυ ειναι και αυτοι που αποφοιτησαν στα 28
δηλ οικονομολογοι . Το αν φταιει το κρατος που επιτρεπει σε καποιον να δινει και να ξαναδινει εξετασεις
μεχρι να παρει το πτυχιο (μετα απο 10 χρονια) ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.
Σε αλλες χωρες απλα σε διωχνουν και αλλαζεις αντικειμενο σπουδων.

Αυτοι που περασαν στο δημοσιο (πολλοι ειναι και απο ΙΕΚ ) σημερα δεν ξερουν αν θα βρισκονται αυριο
σε διαθεσημοτητα . Το κρατος δεν μπορει πλεον να συντηρει ολες αυτες τις υπηρεσιες πχ κλεινουν μαζικα
ΔΟΥ . Αλλαξαν οι εποχες . Οποτε το δημοσιο αστο για τα επομενα 20 χρονια.

Αυτοι που δουλευουν στον ιδ τομεα εξαιρωντας οσους δουλευουν στα γκισε των τραπεζων η εχουν φοροτεχνικα γραφεια , οι υπολυποι μηπως ετεροαπασχολουνται;
H να στο πως πιο απλα η δουλεια του αποθηκαριου η του διανομεα ειναι δουλεια του οικονομολογου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Γιωργο η αντικειμενικη πραγματικοτητα λεει πως οτι εισαι και εσυ ειναι και αυτοι που αποφοιτησαν στα 28 δηλ οικονομολογοι .
Πιστεύεις δηλαδή ότι σε μια μελλοντική θέση εργασίας, αυτός που τέλειωσε στα 28 ανταγωνίζεται αυτόν που τέλειωσε στα 22-23(με ίδιο βαθμό)? Οι χαμένες θέσεις εργασίας που έχασε αυτός από τα 23 εώς τα 28, εξαιτίας τις καθυστέρησης του πτυχίου του, δεν λαμβάνονται υπόψιν? Εκνευρίζομαι που βλέπεις τόσο στενόμυαλα τα πράγματα και τα παρουσιάζεις μάλιστα σαν αυθεντία. Ο άλλος μέχρι τα 28 του θα έχει κάνει και μεταπτυχιακό και μια σειρά πιθανόν από σχετικά σεμινάρια/πιστοποιήσεις και έρχεσαι εσύ να μας μιλήσεις για την αντικειμενικότητα του πράγματος, ότι και οι 2 είναι ισότιμοι. Κι όμως δεν απορώ φίλε μου για τα όσα γράφεις, έχω μια πολύ καλή εξήγηση για σένα... ;)

Αυτοι που περασαν στο δημοσιο (πολλοι ειναι και απο ΙΕΚ ) σημερα δεν ξερουν αν θα βρισκονται αυριο σε διαθεσημοτητα .
Δηλαδή με το σκεπτικό σου, επειδή πλέον το Δημόσιο υιοθετεί τακτικές Ιδιωτικού δικαίου(ανασφάλεια, αξιολόγηση, κίνδυνο εξόδου λόγω μειωμένης απόδοσης), καλύτερα κάποιος να μην επεδίωκε να μπει σε διαγωνισμούς εφορίας πριν 5-10 χρόνια. Ε με την ίδια λογική μην μπαίνεις ποτέ στον Ιδιωτικό τομέα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι σε περιμένει αύριο. Μείνε ετών 32 στην ανεργία, η οποία ίσως είναι και το μόνο "επάγγελμα", που σου προσφέρει σίγουρη σταθερότητα μέχρι τα γεράματά σου. Ίσως είναι και μια σκέψη και αυτή, ποτέ δεν ξέρεις... Επίσης πρώτοι στην λίστα για αποχώρηση σήμερα έιναι άτομα της κατηγορίας ( Δ.Ε.) δηλαδή οι περισσότεροι απόφοιτοι Ι.Ε.Κ. ή απόφοιτοι Λυκείου, γιατί συνήθως αυτές οι θέσεις καλύπτονταν εκτός διαγωνισμών του ΑΣΕΠ. :hmm:

Αυτοι που δουλευουν στον ιδ τομεα εξαιρωντας οσους δουλευουν στα γκισε των τραπεζων η εχουν φοροτεχνικα γραφεια , οι υπολυποι μηπως ετεροαπασχολουνται;
Φυσικά και ετεροαπασχολούνται, γιατί πολύ απλά δεν κάνουν όλοι για τις σπουδές που επέλεξαν στα 18 τους. Γιατί πολλοί απογοητεύονται από αυτό που βλέπουν στην εργασία τους, σε σχέση με αυτό που φαντάζονταν ότι θα κάνουν και γιατί οι περισσότροι σπούδασαν απλά για να λένε ότι σπούδασαν και έμειναν με ένα απλό πτυχίο, χωρίς περαιτέρω ενασχόληση/ψάξιμο/μετεκπαίδευση/κατάρτιση. Τόσες έρευνες μαρτυρούν ότι στα Ελληνικά Πανεπιστήμια και Τ.Ε.Ι. αποφοιτούν μόνο οι 3 στους 10. Και συνεχίζω εγώ και λέω ότι από αυτούς τους 3 μάλιστα, μόνο ο 1,5 κάνει για το επάγγελμα που σπούδασε.

H να στο πως πιο απλα η δουλεια του αποθηκαριου η του διανομεα ειναι δουλεια του οικονομολογου;
Η "Αποθήκη" σαν έννοια φίλε μου, μπορεί να αναφέρεται σε μια σειρά από πολλές θέσεις. Μπορεί να είσαι
  • Υπεύθυνος Τμήματος Αποθήκης
  • Διευθυντής Αποθήκης
  • Εργάτης Αποθήκης

Στα 2 πρώτα το πρώτο πτυχίο οικονομικού Πανεπιστημίου, το μάστερ στα Logistics ή την Λογιστική ή το MBA, η γνώση χειρισμού οπωσδήποτε κάποιου ERP συστήματος και CRM, είναι μερικά από τα προσόντα σου, τα οποία θεωρούνται προαπαιτούμενα.

Για το τρίτο, είναι σαφές πώς ο εργοδότης θα απαιτήσει προϋπηρεσία σε θέσεις Picker, δηλαδή του ατόμου που ασχολείται με την φόρτωση εμπορευμάτων πάνω στα φορτηγά, οδηγού κλάρκ, χειριστή συστήματος διανομής κ.τ.λ.

Οπότε μπορείς τώρα μόνος σου να μας πεις αν ο αποθηκάριος και με ποιά ιδιότητα είναι Οικονομολογική εργασία και ποιά όχι. Τώρα αν ο φίλος σου είναι εργάτης διανομής(γιατί μάλλον αυτό λές), τότε εγώ προσωπικά έχω να πώ, ένα μπράβο στον ίδιο, που αυτές τις δύσκολες εποχές της κρίσης και της ανεργίας, εργάζεται αξιοπρεπώς για να ζήσει τον ίδιο και την "πιθανή" οικογένειά του και δεν κάθεται στο σπίτι του να κοιτάει το "facebook" και τα "chats", μοιρολατρώντας τις άστοχες επιλογές του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Γιωργο νομιζω δεν διαβασες καλα τι εγραψα , εννοειται οτι υπαρχουν πολλοι αποφοιτοι διαφορων σχολων που ετεροαπασχολουνται πχ Κοινωνιολογοι , Φιλολογοι και χιλια δυο.
Οι μηχανικοι που γραφεις κονομησαν σε προηγουμενα χρονια και τρωνε πλεον το λιπος .
Η οικοδομη απλα πλεον κατερρευσε .

Εννοειται πως ο οικονομολογος ειναι επιστημονας , και δεν αμφισβητησα την αξια των πτυχιων.
Ομως δεν πρεπει να μην βλεπουμε την εκρηκτικη ετεροαπασχοληση πχ εχω φιλο οικονομολογο
που δουλευει σε κετεριγκ. Δουλεια δηλ που κανει και ενας μεταναστης απο το Πακισταν ανετα.
Αλλο η αξια της επιστημης και αλλο η ελληνικη αντικειμενικη πραγματικοτητα.
Τελος Γιωργο δεν εκρυψα οτι εχω τελειωσει καποια ΙΕΚ , δεν ειναι και τα καλυτερα πτυχια
αλλα με εχουν ως τωρα βοηθησει οχι να γινω πλουσιος αλλα να εργαζομαι καπου .
Νομιζω οτι βγαζεις αδικαιολογητη επιθετικοτητα καποιες φορες κατι που δε βοηθα το διαλογο
ενω στην πραγματικοτητα στα περισσοτερα συμφωνουμε.

Πιστεύεις δηλαδή ότι σε μια μελλοντική θέση εργασίας, αυτός που τέλειωσε στα 28 ανταγωνίζεται αυτόν που τέλειωσε στα 22-23(με ίδιο βαθμό)? Οι χαμένες θέσεις εργασίας που έχασε αυτός από τα 23 εώς τα 28, εξαιτίας τις καθυστέρησης του πτυχίου του, δεν λαμβάνονται υπόψιν? Εκνευρίζομαι που βλέπεις τόσο στενόμυαλα τα πράγματα και τα παρουσιάζεις μάλιστα σαν αυθεντία. Ο άλλος μέχρι τα 28 του θα έχει κάνει και μεταπτυχιακό και μια σειρά πιθανόν από σχετικά σεμινάρια/πιστοποιήσεις και έρχεσαι εσύ να μας μιλήσεις για την αντικειμενικότητα του πράγματος, ότι και οι 2 είναι ισότιμοι. Κι όμως δεν απορώ φίλε μου για τα όσα γράφεις, έχω μια πολύ καλή εξήγηση για σένα... ;)

Δηλαδή με το σκεπτικό σου, επειδή πλέον το Δημόσιο υιοθετεί τακτικές Ιδιωτικού δικαίου(ανασφάλεια, αξιολόγηση, κίνδυνο εξόδου λόγω μειωμένης απόδοσης), καλύτερα κάποιος να μην επεδίωκε να μπει σε διαγωνισμούς εφορίας πριν 5-10 χρόνια. Ε με την ίδια λογική μην μπαίνεις ποτέ στον Ιδιωτικό τομέα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι σε περιμένει αύριο. Μείνε ετών 32 στην ανεργία, η οποία ίσως είναι και το μόνο "επάγγελμα", που σου προσφέρει σίγουρη σταθερότητα μέχρι τα γεράματά σου. Ίσως είναι και μια σκέψη και αυτή, ποτέ δεν ξέρεις... Επίσης πρώτοι στην λίστα για αποχώρηση σήμερα έιναι άτομα της κατηγορίας ( Δ.Ε.) δηλαδή οι περισσότεροι απόφοιτοι Ι.Ε.Κ. ή απόφοιτοι Λυκείου, γιατί συνήθως αυτές οι θέσεις καλύπτονταν εκτός διαγωνισμών του ΑΣΕΠ. :hmm:


Φυσικά και ετεροαπασχολούνται, γιατί πολύ απλά δεν κάνουν όλοι για τις σπουδές που επέλεξαν στα 18 τους. Γιατί πολλοί απογοητεύονται από αυτό που βλέπουν στην εργασία τους, σε σχέση με αυτό που φαντάζονταν ότι θα κάνουν και γιατί οι περισσότροι σπούδασαν απλά για να λένε ότι σπούδασαν και έμειναν με ένα απλό πτυχίο, χωρίς περαιτέρω ενασχόληση/ψάξιμο/μετεκπαίδευση/κατάρτιση. Τόσες έρευνες μαρτυρούν ότι στα Ελληνικά Πανεπιστήμια και Τ.Ε.Ι. αποφοιτούν μόνο οι 3 στους 10. Και συνεχίζω εγώ και λέω ότι από αυτούς τους 3 μάλιστα, μόνο ο 1,5 κάνει για το επάγγελμα που σπούδασε.


Η "Αποθήκη" σαν έννοια φίλε μου, μπορεί να αναφέρεται σε μια σειρά από πολλές θέσεις. Μπορεί να είσαι
  • Υπεύθυνος Τμήματος Αποθήκης
  • Διευθυντής Αποθήκης
  • Εργάτης Αποθήκης

Στα 2 πρώτα το πρώτο πτυχίο οικονομικού Πανεπιστημίου, το μάστερ στα Logistics ή την Λογιστική ή το MBA, η γνώση χειρισμού οπωσδήποτε κάποιου ERP συστήματος και CRM, είναι μερικά από τα προσόντα σου, τα οποία θεωρούνται προαπαιτούμενα.

Για το τρίτο, είναι σαφές πώς ο εργοδότης θα απαιτήσει προϋπηρεσία σε θέσεις Picker, δηλαδή του ατόμου που ασχολείται με την φόρτωση εμπορευμάτων πάνω στα φορτηγά, οδηγού κλάρκ, χειριστή συστήματος διανομής κ.τ.λ.

Οπότε μπορείς τώρα μόνος σου να μας πεις αν ο αποθηκάριος και με ποιά ιδιότητα είναι Οικονομολογική εργασία και ποιά όχι. Τώρα αν ο φίλος σου είναι εργάτης διανομής(γιατί μάλλον αυτό λές), τότε εγώ προσωπικά έχω να πώ, ένα μπράβο στον ίδιο, που αυτές τις δύσκολες εποχές της κρίσης και της ανεργίας, εργάζεται αξιοπρεπώς για να ζήσει τον ίδιο και την "πιθανή" οικογένειά του και δεν κάθεται στο σπίτι του να κοιτάει το "facebook" και τα "chats", μοιρολατρώντας τις άστοχες επιλογές του.
Θα σου απαντησω Γιωργο οσο πιο συντομα μπορω.

Οι υποτιθεμενες θεσεις που εχασε αυτος που αποφοιτησε στα 28 αντι στα 24 ειναι οτι γραφεις , υποτιθεμενες
Αληθεια ο σταζιερ που δουλευε επι τρια και πεντε χρονια σε ΔΟΥ και τωρα τον ζει η μανα του τι εκανε;
Bλεπεις οτι στη ζωη πολλα ειναι υποθετικα , θα δουλευα εκει αν πηγαινα εκει , και πολλες φορες τελικα
οι επιλογες γινονται μπουμεραγκ.
Τις υποτιθεμενες χαμενες δουλειες Γιωργο τις ξερει μονο ο Θεος. Σεμιναρια καταταλα κανει καποιος παραλληλα
και με τις σπουδες ενω το μεταπτυχιακο πολλες φορες θελει χρημα που μπορει να μην υπαρχει.

Στο δημοσιο που γραφεις συντομα θα βρεθουν ανθρωποι χωρις δουλεια (ηδη πολλοι βρεθηκαν) οποτε η επιλογη
τους να μπουν εκει ισως να ηταν τελικα λαθος αφου και ανεργοι μενουν και χρεωμενοι με δανεια και παιδια
που δεν εχουν να ταισουν. Και ξερεις καλα οτι κλεινουν μαζικα ΔΟΥ οποτε ο χωρος πλεον δεν εχει μελλον
για τους οικονομολογους. Να μιλαμε εντος πραγματικων γεγονοτων Γιωργο. Η χωρα ειναι καταχρεωμενη
και εχει διπλασιο δημοσιο απ οτι σηκωνε. Μηπως τελικα ολοι αυτοι επρεπε να δουλευαν στον ιδ τομεα;

Εγραψες πως φταινε οσοι ετεροαπασχολουνται γιατι εκαναν λαθος επιλογη. Πολλοι οντως εκαναν λαθος επιλογη.
Ομως σε προσφατη ερευνα του ΟΠΑ καποια τμηματα οικονομικων παρουσιαζουν 40% ανεργια των αποφοιτων
ποσοστο απαραδεκτο . Τωρα οι υπολοιποι που δουλευουν κανεις δεν ξερει σε τι ποσοστο ετεροαπασχολειται.
Οποτε η ανεργια του χωρου δεν οφειλεται μονο στους κακους αποφοιτους που ειναι αχρηστοι αλλα εχει ο ιδιος
ο χωρος μαλλον κακη απορροφηση εδω και πολυ καιρο.


Εγραψες '' Η "Αποθήκη" σαν έννοια φίλε μου, μπορεί να αναφέρεται σε μια σειρά από πολλές θέσεις. Μπορεί να είσαι
  • Υπεύθυνος Τμήματος Αποθήκης
  • Διευθυντής Αποθήκης
  • Εργάτης Αποθήκης
Γιωργο αυτα αυτες οι θεσεις συνηθως ειναι ανυπαρκτες εκτος απο την τελευταια δηλ εργατης αποθηκης ο οποιος
κανει και τον υπευθυνο παραλληλα και οχι μονο, κανει συχνα και τον διανομεα τον οδηγο κλπ.
Ενας ανθρωπος δηλαδη κανει τα παντα.

''Οπότε μπορείς τώρα μόνος σου να μας πεις αν ο αποθηκάριος και με ποιά ιδιότητα είναι Οικονομολογική εργασία και ποιά όχι. Τώρα αν ο φίλος σου είναι εργάτης διανομής(γιατί μάλλον αυτό λές), τότε εγώ προσωπικά έχω να πώ, ένα μπράβο στον ίδιο, που αυτές τις δύσκολες εποχές της κρίσης και της ανεργίας, εργάζεται αξιοπρεπώς για να ζήσει τον ίδιο και την "πιθανή" οικογένειά του και δεν κάθεται στο σπίτι του να κοιτάει το "facebook" και τα "chats", μοιρολατρώντας τις άστοχες επιλογές του.''
.
Γιωργο το ζητουμενο δεν ειναι να σπουδαζει καποιος σε ΑΕΙ Οικονομικο για να κανει δουλειες του ποδαριου που κανει και ενας αποφοιτος λυκειου η στην καλυτερη ΙΕΚ. Νομιζω αυτο ειναι μια στρεβλωση της οικονομιας.
Και φυσικα μπραβο του που καταφερε να δουλευει αλλα δουλεια κανει και ο πιτσαδορος.

Γιωργο εχουμε μια διαφορα ενω συμφωνουμε σε πολλα . Μιλας με φανατισμο νομιζοντας μαλλον οτι θιγω την επιστημη
σου ενω απλα περιγραφω οσο καλυτερα μπορω την πραγματικοτητα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Θα σου απαντησω Γιωργο..........την πραγματικοτητα .

Ανούσιο εντελώς να συζητά κανείς μαζί σου στα σοβαρά. Η κάθε σου πρόταση μπορεί να γίνει αιτία για ολόκληρα κατεβατά επεξήγησης. Μην ανησυχείς δεν θα το κάνω φίλε μου, εσύ μπορεί να έχεις την διάθεση και τον χρόνο, εγώ όχι. Τουλάχιστον όχι για σένα, γιατί τα έχουμε ξαναπεί. Νύχτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στάρβλαξ

Νεοφερμένος

Ο Στάρβλαξ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας. Πηγαινω Α' Λυκειου και απο μικρος ηθελα να ασχοληθω με δημοσιογραφια η με οικονομικα/διοικηση επιχειρησεων. Το θεμα ειναι οτι δεν θα μπορουσα με τιποτα να παω Θεωρητικη και να ασχολουμαι με Αρχαια κλπ, και απερριψα τη δημοσιογραφια. Γι αυτο και επελεξα θετικη για Β' λυκειου, και στην Γ' θα παω οικονομιας-πληροφορικης, με στοχο η οικονομικων επιστημων η οργανωση και διοικηση επιχειρησεων.
Μετα απο οικονομικων επιστημων λοιπον, θα μπορουσα να κανω ενα μεταπτυχιακο πανω στα media η σε κατι τετοιο που να σχετιζεται με τη δημοσιογραφια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

250

Νεοφερμένος

Η 250 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούρια στο site και θα ήθελα την βοήθεια σας διότι βρίσκομαι σε ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΛΛΗΜΑ!
Με έχουν κάνει δεκτή στα παρακάτω 2 μεταπτυχιακά του Ο.Π.Α:
1) Κατεύθυνση Εφαρμοσμένης Οικονομικής και Χρηματοοικονομικής του Οικονομικής Επιστήμης
2) Κατεύθυνση Χρηματοοικονομικά ή Διαχείριση Κινδίνων του Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής
Είμαι πολύ μπερδεμένη ποιο να διαλέξω.Το πρώτο μου πτυχίο είνια Μαθηματικό και θέλω να ασχοληθώ τώρα με ένα σοβαρό μεταπτυχιακό με εφαρμογές στα Οικονομικά.Έχω διορία μέχρι 10 Ιουλίου και έτσι πρέπει να αποφασίσω άμεσα...
Οποιαδήποτε γνώμη θα είναι πολυ χρήσιμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mike Ts Bs

Νεοφερμένος

Ο Mike Ts Bs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούρια στο site και θα ήθελα την βοήθεια σας διότι βρίσκομαι σε ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΛΛΗΜΑ!
Με έχουν κάνει δεκτή στα παρακάτω 2 μεταπτυχιακά του Ο.Π.Α:
1) Κατεύθυνση Εφαρμοσμένης Οικονομικής και Χρηματοοικονομικής του Οικονομικής Επιστήμης
2) Κατεύθυνση Χρηματοοικονομικά ή Διαχείριση Κινδίνων του Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής
Είμαι πολύ μπερδεμένη ποιο να διαλέξω.Το πρώτο μου πτυχίο είνια Μαθηματικό και θέλω να ασχοληθώ τώρα με ένα σοβαρό μεταπτυχιακό με εφαρμογές στα Οικονομικά.Έχω διορία μέχρι 10 Ιουλίου και έτσι πρέπει να αποφασίσω άμεσα...
Οποιαδήποτε γνώμη θα είναι πολυ χρήσιμη

Τελικά ποιο απο αυτά τα μεταπτυχιακά επέλεξες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σχετικά με τη χρήση μαθηματικών στα οικονομικά το έχει θέσει τέλεια ο Alfred Marshall.

[I had] a growing feeling in the later years of my work at the subject that a good mathematical theorem dealing with economic hypotheses was very unlikely to be good economics: and I went more and more on the rules - (1) Use mathematics as a shorthand language,rather than an engine of inquiry. (2) Keep to them till you have done. (3) Translate into English. (4) Then illustrate by examples that are important in real life. (5) Burn the mathematics. (6) If you can't succeed in (4), burn (3). This last I did often.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα στα Οικονομικά ή Εφαρμοσμένα Οικονομικά είναι "γενικόλογη" εξειδίκευση; Καθώς είμαι σε φάση αναζήτησης για εξωτερικό, βλέπω ότι εκεί δίνουν επιλογές εξειδικεύσεων π.χ. Οικονομετρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα στα Οικονομικά ή Εφαρμοσμένα Οικονομικά είναι "γενικόλογη" εξειδίκευση; Καθώς είμαι σε φάση αναζήτησης για εξωτερικό, βλέπω ότι εκεί δίνουν επιλογές εξειδικεύσεων π.χ. Οικονομετρία.

O κλαδος προσφερει απειρες επιλογες. Απο Accounting μεχρι Εconometrics, Financial Mathematics κλπ. Εξαρταται και απο το αν στοχευεις σε συγκεκριμενη χωρα φυσικα. Συνηθως με το κλασικο MSc in Finance εισαι μεσα σχεδον σε ολα απο θεμα προοπτικης εργασιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα..Για εσενα που εισαι μαθηματικος (αν θυμαμαι καλα) πιστευω θα σου ταιριαζει καλυτερα το κομματι finance..Το msc economics δεν νομιζω οτι θα σου προσφερει πολλα..Για ποια χωρα σκεφτεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
O κλαδος προσφερει απειρες επιλογες. Απο Accounting μεχρι Εconometrics, Financial Mathematics κλπ. Εξαρταται και απο το αν στοχευεις σε συγκεκριμενη χωρα φυσικα. Συνηθως με το κλασικο MSc in Finance εισαι μεσα σχεδον σε ολα απο θεμα προοπτικης εργασιας.

Θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα..Για εσενα που εισαι μαθηματικος (αν θυμαμαι καλα) πιστευω θα σου ταιριαζει καλυτερα το κομματι finance..Το msc economics δεν νομιζω οτι θα σου προσφερει πολλα..Για ποια χωρα σκεφτεσαι?

Με καθηγητές που μίλησα στο εξωτερικό (Κ.Ευρώπη) ακόμη και με αντικείμενο μεταπτυχιακών σε Εφαρμοσμένων / Ποσοτικών / Γενικών Οικονομικών (=κλασικό μεταπτυχιακό Οικονομικών) μου είπαν ότι λόγω υποβάθρου μπορώ εύκολα να το στρέψω σε Οικονομική Στατιστική Ανάλυση, Θεωρία Λήψη Οικονομικών Αποφάσεων και Οικονομετρία (φυσικά, αρκετά θεωρητικός τομέας). Αναφέρθηκαν επίσης σε "συνδυασμούς" με Εμπειρικά Οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billtimex

Νεοφερμένος

Ο billtimex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σε όλους.
Είμαι στο οικονομικής επιστήμης στο ΟΠΑ.
Θέλω να ρωτήσω μέχρι περίπου τι βαθμός είναι απαραίτητος για ένα αρκετά καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Γενικά σκοπός μου είναι να τελείωσω την σχολή με πάνω από 8. Νομίζετε ότι είναι αρκετός ένας τέτοιος Μ.Ο. (εφόσον καταφέρω να τον βγάλω)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Γεια σε όλους.
Είμαι στο οικονομικής επιστήμης στο ΟΠΑ.
Θέλω να ρωτήσω μέχρι περίπου τι βαθμός είναι απαραίτητος για ένα αρκετά καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Γενικά σκοπός μου είναι να τελείωσω την σχολή με πάνω από 8. Νομίζετε ότι είναι αρκετός ένας τέτοιος Μ.Ο. (εφόσον καταφέρω να τον βγάλω)?

Αυτο εξαρτάται απο το πανεπιστημιο και απο το προγραμμα. Εχει παρει το ματι μου μεταπτυχιακα σε περιφερειακα πανεπιστημια που θελαν βαθμο πτυχιου πανω απο 7.5 αλλα αν θελεις να μπεις σε ενα δυνατό προγραμμα το 8 είναι απαραίτητο. Αν δεν με γελαει η μνημη εχω δει και προγραμμα που ζηταγε βαθμο πτυχιου πανω απο 8.5. Αλλα γενικά με βαθμό 8 και πανω εισαι απολυτα καλυμμένος και μάλιστα αν τα καταφέρεις μπορείς να κανεις αιτηση για υποτροφία καθώς τα περισσότερα ιδρύματα που προσφερουν ακαδημαικες υποτροφιες ζητούν βαθμό πτυχιου 8 ως ελαχιστο ορο συμμετοχης στη διαδικασια επιλογης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top