Είναι το διδακτορικό δύσκολο;

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Συγχαρητήρια!!!! Εσύ πως αποφάσισες να κάνεις διδακτορικό; Προσωπικά δεν το θεωρώ και τόσο δύσκολο πράγμα αρκεί να αγαπάς το διάβασμα και το μέρος του επιστητού που επέλεξες για την διατριβή σου... Σημειωτέον, και εγώ ακαδημαϊκή καριέρα θα ακολουθήσω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Και αυτό ισχύει για κάθε επάγγελμα.Πρέπει να σε ενδιαφέρει και να το ασκείς και για βιοπορισμό αλλά και ως ολοκλήρωση του εαυτού σου. Αν αυτό ισχύει τότε, συνήθως, θα το ασκείς με επιτυχία. Η επιτυχία στην οποία αναφέρομαι είναι η ευχαρίστηση που αντλείς από το να κάνεις κάτι που σου αρέσει αρκετά και να το κάνεις καλά.
Το κύρος είναι κάτι εξωστρεφές. Στο αποδίδουν οι άλλοι μέσω του σεβασμού ή του θαυμασμού που μπορεί να σου δείξουν επειδή έχεις επιτύχει με την παραπάνω έννοια.
Σε προσωπικό εσωτερικό επίπεδο αυτό που κερδίζεις είναι ακριβώς αυτή η πλησμονή, το συναίσθημα ότι είσαι γεμάτος σαν προσωπικότητα.
Άρα το κύρος δεν μπορεί να είναι αυτοσκοπός. Ούτε καν κινητήριος μοχλός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Όσο αυτό για την ανασφάλεια, διαφωνώ. Όταν δεν υπάρχει αποδοχή από τους άλλους για το έργο σου, παρά μόνο εσύ το αποδέχεσαι, κάτι πάει στραβά. Τώρα η αλήθεια είναι πως, σε προσωπικό επίπεδο, είμαι αρκετά ανασφαλής.... Αλλά ο ελεύθερος άνθρωπος είναι αναγκαστικά ανασφαλής. Ο σκεπτόµενος άνθρωπος είναι αναγκαστικά αβέβαιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Συγχαρητήρια!!!! Εσύ πως αποφάσισες να κάνεις διδακτορικό; Προσωπικά δεν το θεωρώ και τόσο δύσκολο πράγμα αρκεί να αγαπάς το διάβασμα και το μέρος τπυ επιστητού που επέλεξες για την διατριβή σου... Σημειοτέον, και εγώ ακαδημαϊκή καριέρα θα ακολουθήσω....

Σε ευχαριστώ. Εμένα με ενδιέφερε ένα θέμα το οποίο στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι πολύ επίκαιρο και γυρνώντας από το μεταπτυχιακό το συζήτησα με τους καθηγητές μου και μου πρότειναν να προχωρήσω ερευνητικά.

Μην το υποτιμάς. Είναι πολύ δύσκολο. Αν το κάνεις σωστά, δοκιμάζεις τα όρια σου (που ήδη τα έχεις δοκιμάσει στο μεταπτυχιακό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Σε αυτά που λες zucker συμφωνώ απόλυτα. Το κύρος είναι κάτι που δεν πρέπει να στοχεύεις σε αυτό αλλά θα έρθει ως αποτέλεσμα του κόπου που καταβάλεις τόσο σε επαγγελματικό (δλδ δημόσιο) όσο και προσωπικό (ηθικό) επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς,κύρος στην κοινωνία αποκτά αυτός που βγάζει πολλά γκαφρά.That is the world that we live in.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ρεβέκα δεν το υποτιμώ καθόλου (γι'αυτό άλλωστε θα ακολουθήσω την ατραπό που διάλεξες), αλλά μου αρέσει πολύ το διάβασμα και γι' αυτό δεν νομίζω να 'χω ιδιαίτερο πρόβλημα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ρεβέκα δεν το υποτιμώ καθόλου (γι'αυτό άλλωστε θα ακολουθήσω την ατραπό που διάλεξες), αλλά μου αρέσει πολύ το διάβασμα και γι' αυτό δεν νομίζω να 'χω ιδιαίτερο πρόβλημα.....

Δεν είναι μόνο το διάβασμα. Είναι όλη σου η ζωή που αλλάζει. Μεγάλη κουβέντα και off-topic. Επιμένω, πως είναι μεγάλο το τίμημα για να το κάνεις για το κύρος. Αν το κύρος έρθει μετά, ΟΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ο δικαστής να κρίνεται ως ο δικαστής τάδε και όχι γενικά ως δικαστής (είτε αυτό ισούται με τη θεοποίησή του είτε με την αντιμετώπισή του ως διεφθαρμένου).

Σφάλλεις. Επίσης μη ξεχνάμε ότι δεν αφήνουν τους δικαστές να κάνουν τη δουλειά τους.

Αυτά τα ψυχολογικά δεν μου λένε μία. Εγώ ξέρω τι ζω αυτή τη στιγμή, που το περνάνε όλοι οι πανεπιστημιακοί. ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ αν κάποιου δεν του αρέσει να τα βγάλει πέρα. Δεν παίζει να το κάνει για να κερδίσει εκτίμηση. Είναι πολύ βαρύ το τίμημα και η δυσκολία για έναν τόσο μηδαμινό λόγο που είναι το κύρος.

Σε ευχαριστώ. Εμένα με ενδιέφερε ένα θέμα το οποίο στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι πολύ επίκαιρο και γυρνώντας από το μεταπτυχιακό το συζήτησα με τους καθηγητές μου και μου πρότειναν να προχωρήσω ερευνητικά.

Μην το υποτιμάς. Είναι πολύ δύσκολο. Αν το κάνεις σωστά, δοκιμάζεις τα όρια σου (που ήδη τα έχεις δοκιμάσει στο μεταπτυχιακό).

Λίγοι εμπίπτουν στην κατηγορία που αναφέρεις. Οι πλείστοι το κάνουν για άλλους λόγους. Εννοείται πάντα εξαρτάται από το γνωστικό αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Λίγοι εμπίπτουν στην κατηγορία που αναφέρεις. Οι πλείστοι το κάνουν για άλλους λόγους. Εννοείται πάντα εξαρτάται από το γνωστικό αντικείμενο.

Εγώ οφείλω να πω το "σωστό" και κυρίως αυτό που ζω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Δεν είναι και τόσο τραγικό ρε ρεβέκα το διδακτορικό... άλλοι έχουν 2 ή 3... απλά, όπως αναφέρεται κάπου αλλού, ο δρόμος για το διδακτορικό είναι μοναχικός και αποτελεί ταξίδι αυτοανακάλυψης με καρπό ένα δικό σου πρωτότυπο έργο.... Το είπα, ασχετως οτι είναι off topic...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εγώ οφείλω να πω το "σωστό" και κυρίως αυτό που ζω. :D

Θα ήταν ενδιαφέρουσα συζήτηση να εστιάσουμε στο "λάθος". Όμως μετά δεν θα μας ξέπλενε ούτε ο Ιορδάνης. :P

Δεν είναι και τόσο τραγικό ρε ρεβέκα το διδακτορικό... άλλοι έχουν 2 ή 3... απλά, όπως αναφέρεται κάπου αλλού, ο δρόμος για το διδακτορικό είναι μοναχικός και αποτελεί ταξίδι αυτοανακάλυψης με καρπό ένα δικό σου προτότυπο έργο....

2- 3 μεταπτυχιακά ίσως. Διδακτορικό μόνο ένα. Το πλέον σίγουρο είναι ότι είναι πρόκειται για kinder έκπληξη. Για άλλους στρωμένος με ρόδα, για άλλους με αγκάθια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν είναι και τόσο τραγικό ρε ρεβέκα το διδακτορικό... άλλοι έχουν 2 ή 3... απλά, όπως αναφέρεται κάπου αλλού, ο δρόμος για το διδακτορικό είναι μοναχικός και αποτελεί ταξίδι αυτοανακάλυψης με καρπό ένα δικό σου προτότυπο έργο.... Το είπα, ασχετως οτι είναι off topic...

Επίτρεψε μου να ξέρω κάτι παραπάνω.

Ο καθηγητής μου έχει 2 για παράδειγμα. Αλλά με διαφορά 12 περίπου χρόνων. Ξέρεις γιατί; Γιατί έπρεπε να ανανεώσει τις γνώσεις του, δεν το έκανε για την κ***α του. Το έκανε γιατί κάπως έπρεπε να συνεχίσει να είναι μέσα στα πράγματα. Επίσης, για να κάνεις σωστό διδακτορικό στα 3 χρόνια, με δημοσιεύσεις, διδασκαλίες κλπ δεν γίνεται να δουλέψεις, δεν βγαίνει. Άρα πρέπει να υπολογίσεις και την οικονομική πλευρά. Μη μου πείτε για υποτροφίες, είναι ανύπαρκτες πια.


Θα ήταν ενδιαφέρουσα συζήτηση να εστιάσουμε στο "λάθος". Όμως μετά δεν θα μας ξέπλενε ούτε ο Ιορδάνης. :P

Θα είχε πολύ πλάκα όντως...

2- 3 μεταπτυχιακά ίσως. Διδακτορικό μόνο ένα. Το πλέον σίγουρο είναι ότι είναι πρόκειται για kinder έκπληξη. Για άλλους στρωμένο με ρόδα, για άλλους με αγκάθια.

Τα πάντα εξαρτώνται από τον καθηγητή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Όχι μεταπτυχιακά αλλά διδακτορικά....(π.χ. Νικόλαος Χατζηνικολάου δρ.θεολογίας ΑΠΘ κ' dr φυσιολογίας Harvard, Δημήτριος Τσέρτος Δρ.Φιλοσοφίας κ' Ψυχολογίας, Χριστίνα Αντωνοπούλου δρ.κοινωνιολογίας κ ψυχολογίας κ.ά)

Αλήθεια σου έκανε ο Βασίλης Καραποστόλης; Πρέπει να είναι πολύ καλός, όπως έχω ακούσει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Όχι μεταπτυχιακά αλλά διδακτορικά....(π.χ. Νικόλαος Χατζηνικολάου δρ.θεολογίας ΑΠΘ κ' dr φυσιολογίας Harvard, Δημήτριος Τσέρτος Δρ.Φιλοσοφίας κ' Ψυχολογίας, Χριστίνα Αντωνοπούλου δρ.κοινωνιολογίας κ ψυχολογίας κ.ά)

Το νούμερο 1 που αναφέρεις είναι όντως τέρας μορφώσεως, αλλά είχα την εντύπωση ότι είχε σπουδάσει φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι μου έκανε, σαν καθηγητής είναι αδιάφορος, σαν συγγραφέας είναι πολύ καλύτερος.

Αυτήν την Αντωνοπούλου λες...;
https://www.antonopoulou.gr/html/gr_html/greek_cv.html

Κάτι γίνεται με το βιογραφικό της το οποίο δεν είναι και πολύ νορμάλ...Δεν παίζει σε τόσο μικρό διάστημα να έκανε 2. Εκτός αν ήταν από αυτά τα εξ'αποστάσεως που κάνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Εξαρτάται και σε ποιον τομέα κάνεις το διδακτορικό σου... Ας πούμε στις ανθρωπιστικές επιστήμες(φιλοσοφία,ψυχολογία,φιλολογία) δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτό που λες...Εγώ γνωρίζω άτομα που έβγαλαν 2 διδακτορικά μέχρι τα 33(...!!!) τους χρόνια...

Όχι...υπήρξε καθηγητής ιατρικής στο πανεπιστήμιό μας( Κρήτη).... Έχει σπουδάσει Φυσική στο ΑΠΘ σε προπτυχιακό επίπεδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ειλικρινά, τα διδακτορικά δεν είναι για να κάνεις συλλογή. Δεν ξέρω πώς να σε πείσω, αλλά στην τελική δεν χρειάζεται κιόλας. Υπάρχουν άνρθωποι που το έχουν κάνει, αλλά είναι το 5%.

Συμβουλή: Πάτα στη γη, γιατί τα πράγματα είναι δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Χαχα.... είμαι λίγο ιδεαλιστής....κακό είναι; έχω τις καζαντζακικές ανησυχίες και ευελπιστώ μετά το πέρας των βασικών μου σπουδών,να κάνω τα μεταπτυχιακά μου και στο τέλος να εκπονήσω 3 διδακτορικά(ψυχολογία στην ψυχανάλυση ή στην ανθρωπιστική, φιλοσοφία στη νεα ελληνική φιλοσοφία (θεοδωρακόπουλος-καστοριαδης κ.ά.), φιλολογία στην ποίηση) γιατί θεωρώ πως με αυτά υπάρχω και αυτά μου δίνουν ζωή....
Υ.Γ. Κανένα πτυχίο δεν είναι για συλλογή, προσωπικά θεωρώ πως τα πτυχία αποτελούν εχέγγυα ζωής και πνευματικής συγκρότησης...
Προσωπικά πάντως ενδιαφέρομαι για την διεπιστημονικότητα και τον πλουραλισμό καθώς με κουράζει η μεροληπτική αντίληψη των ειδικών με επιστημονικές παρωπίδες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Χαχα.... είμαι λίγο ιδεαλιστής....κακό είναι; έχω τις καζαντζακικές ανησυχίες και ευελπιστώ μετά το πέρας των βασικών μου σπουδών,να κάνω τα μεταπτυχιακά μου και στο τέλος να εκπονήσω 3 διδακτορικά(ψυχολογία στην ψυχανάλυση ή στην ανθρωπιστική, φιλοσοφία στη νεα ελληνική φιλοσοφία (θεοδωρακόπουλος-καστοριαδης κ.ά.), φιλολογία στην ποίηση) γιατί θεωρώ πως με αυτά υπάρχω και αυτά μου δίνουν ζωή....

Συμβουλή: Τα σύννεφα δεν είναι πρόσφορος τόπος για να ζεις, ειδικά στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top