Ιατρικό ΣΣΑΣ ή Πυροσβεστών;

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι μαθητής της Β Λυκείου και αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα στις 2 αυτές σχολές. Τι θα μου προτείνατε και γιατί;
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Είμαι μαθητής της Β Λυκείου και αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα στις 2 αυτές σχολές. Τι θα μου προτείνατε και γιατί;


Τι αμφιταλάντευση είναι αυτή; Λογικά σε νοιάζει η επαγγελματική αποκατάσταση, όποτε προτείνω την δεύτερη. Στην ιατρική να περιμένεις διορισμό στα 45+ με τόσα πτυχία από βουλγαρορουμανιοσλοβακιαιταλια αγορασμένα με 9,5
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ελα κι εγω την ειχα περασει αυτη τη φαση οταν σκεφτομουν το βιολογικο και το στρατο. Οσοι με ξερουν εχουν καταλαβει οτι ο στρατος σε καμια περιπτωση δε θα μου ταιριαζε οποτε το παλεψα για το δευτερο. Οντως δεν εχουν σχεση μεταξυ τους, οντως θα στην πουνε πολλοι, η αποφαση ειναι ξεκαθαρα δικη σου. Αν ειναι ομως να καταληξεις εκει για τα σιγουρα χρηματα θεωρω οτι θα καταστρεψεις τον εαυτο σου.
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι μαθητής της Β Λυκείου και αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα στις 2 αυτές σχολές. Τι θα μου προτείνατε και γιατί;

Και τα δύο επαγγέλματα βασίζονται στην κοινωνική προσφορά.
Ιατρική: Προσφέρεις θεραπεια σε συνανθρώπους σου/αντιμετωπίζεις τις ανάλογες (με την ειδικότητά σου) δυσλειτουργίες τους.
Σπουδές / διάβασμα πολύ κατά τη διάρκεια και μετά της φοίτησης σου.
Είσοδος στην αγορά τουλάχιστον μετά τα 30(και λίγα λέω) εξαιριας του ανταγωνισμού.
Ανάλογα με τις περιστάσεις ...
καλές απολαβές

Πυροσβεστική:
Στάνταρ φοίτηση (+ κάποια σχολεία που κάνουν )
Καταξίωση λόγω του έργου τους
Σταθερή μισθοδοσία
Πολύ δουλειά και έκτακτα ωράρια
Εξαιρετικά επικίνδυνο επαγγελμα / δεν το κάνεις για τα λεφτά

*Σαν επαγγέλματα διαφέρουν εντελώς μεταξύ τους*
Προσωπικό μου σχολείο :Από τη στιγμή που σκέφτεσαι την Πυροσ/κή , πρέπει να το θες αρκετά, σε αντίθεση με την ιατρική που αποτελεί ένα "κλισέ" επάγγελμα.

Ωστόσο εσύ αποφασίζεις , εμείς ιδέες δίνουμε.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Παρότι πράγματι πρόκειται για 2 τελείως διαφορετικά επαγγέλματα θεωρώ ότι αμφότερα θα με έκαναν ευτυχισμένο, αφού μπορεί κανείς μέσω αυτών να νιώσει ότι προσφέρει πολλά στην κοινωνία. Βέβαια λόγω της οικονομικής κρίσης που βιώνουμε με ενδιαφέρει σε μεγάλο βαθμό και η επαγγελματική αποκατάσταση. Θα πρέπει μάλλον να ζυγίσω τα θετικά και τα αρνητικά για να πάρω την τελική απόφαση...Όπως και να χει σας ευχαριστώ και πάλι για τις πολύτιμες συμβουλές σας!
 

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Σχετικά με κάτι που ειπώθηκε παραπάνω :

Από τη στιγμή που θα δώσεις για αξιωματικός, σιγά τον κίνδυνο που θα έχεις... Πυροσβεστική είναι που έτσι κι αλλιώς σπάνια θα κινδυνέψεις μια στο τόσο ακόμα και ως '' μαχιμος''. Πόσο μάλλον όταν είσαι γαλονας...
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Σχετικά με κάτι που ειπώθηκε παραπάνω :

Από τη στιγμή που θα δώσεις για αξιωματικός, σιγά τον κίνδυνο που θα έχεις... Πυροσβεστική είναι που έτσι κι αλλιώς σπάνια θα κινδυνέψεις μια στο τόσο ακόμα και ως '' μαχιμος''. Πόσο μάλλον όταν είσαι γαλονας...

Πράγματι,...
Δεν πρόσεξα ότι λέει Ανθυποπυραγών
Excuse me
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top