Τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ vs Στατιστική και Ασφαλιστική Επιστήμη ΠΑΠΕΙ

zexion9

Νεοφερμένος

Ο zexion9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.
Σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες φέτος(τέλειωσα πολιτικούς ΕΜΠ) για να μπω σε τμήμα στατιστικής,απλά έχω δίλημμα σε ποιο συγκεκριμένα από τα 2 τμήματα (ΟΠΑ ή ΠΑΠΕΙ) να δώσω.

Ξέρω ότι του όπα είναι το πιο καθαρό στατιστικό τμήμα,απλά είδα ότι πλέον στο νέο πρόγραμμα σπουδών του ΠΑΠΕΙ έχεις πολύ μεγαλύτερη ελευθερία στο να επιλέξεις περισσότερα στατιστικά μαθήματα και πολύ λιγότερα ασφαλιστικά.

Έχω ακούσει ότι στο στατιστικής του όπα γενικά η δυσκολία είναι μεγαλύτερη(αν και δεν ξέρω συγκριτικά με το πολυτεχνείο πως εννοείται αυτό,πχ δύσκολο όπως το μαθηματικό ή απλά πιο δύσκολη η στατιστική από τα υπόλοιπα οικονομικά τμήματα?)και δεν ξέρω τελικώς κατά πόσο αξίζει να ταλαιπωρηθώ εφόσον έχω ήδη ένα πτυχίο και πηγαίνω καθαρά για να μάθω μια επιστήμη που μου αρέσει.

Άλλο που παρατήρησα (μιας και μου αρέσουν τα χρηματοοικονομικά) είναι ότι στο τμήμα στατιστικής του ΠΑΠΕΙ έχει 7-8 χρηματοοικονομικά μαθήματα ενώ στο οπα 2-3 επιλογές

Ακόμη επειδή και τα 2 τμήματα έχουνε στο eclass τους κλειδωμένα τα περισσότερα μαθήματα τους δεν ξέρω αν το υλικό που ανεβαίνει εκεί είναι καλό για να διαβάζεις χωρίς να παρακολουθείς απαραίτητα όλα τα μαθήματα.

Υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος να διαλέξω το τμήμα του ΟΠΑ?

Αν κάποιος εδώ έχει μια ιδέα για τα 2 τμήματα εκ των έσω θα εκτιμούσα πολύ την βοήθεια του.
 

sdddddddd

Νεοφερμένος

Ο sdddddddd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πρώτα απ' όλα, να σου ξεκαθαρίσω κάτι: Καμία σχέση δεν έχουν τα τμήματα Στατιστικής και των 2 Πανεπιστημίων με τα Οικονομικά Τμήματα σε σχέση με τη δυσκολία. Δηλαδή μην περάσει απ' το μυαλό σου "α, παίρνεις και χαρτί οικονομολόγου άρα σιγά το δύσκολο". Μιλάμε για άλλο τελείως επίπεδο δυσκολίας απ' τα υπόλοιπα Τμήματα, είναι άλλη επιστήμη πώς να στο πω! Και αυτό ισχύει και για τα 2 τμήματα. Τελείωσα το στατιστικό του ΠΑΠΕΙ και αυτό που λες όσον αφορά τη δυσκολία δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Το πλήρες όνομα του τμήματος είναι Στατιστική και Ασφαλιστική. Η παγίδα είναι στο "Ασφαλιστική". Εκτός από τα μαθήματα Στατιστικής που έχεις, τα 3 από τα 5 πιο δύσκολα μαθήματα είναι πιο πολύ συνδεδεμένα με την Ασφαλιστική, όπως Αναλογιστικά Μαθηματικά, Ασφαλίσεις 1 και κατανομές απώλειας κυρίως λόγω καθηγητή, ο οποίος περνάει κάθε φορά το 3-5% και θεωρείται από τους περιβόητους συνολικά στο Πανεπιστήμιο. Επίσης, υπάρχουν και άλλοι καθηγητές όπως Ηλιόπουλος (ο συγκεκριμένος στη τελευταία του εξέταση πέρασε 3 άτομα από 200) και ο Κωφίδης που διδάσκουν Άλγεβρα και Προγραμματισμό που δύσκολα ξεπερνάνε το 8%). Ναι το τμήμα του ΟΠΑ ίσως είναι πιο καθαρό στατιστικό, αλλά το τμήμα του ΠΑΠΕΙ ανήκει στη σχολή Στατιστικής και Χρηματοοικονομικής του Πανεπιστημίου Πειραιώς και έτσι υπάρχουν αρκετά Χρηματοοικονομικά μέσα, τα οποία σου δίνουν και τη δυνατότητα να κάνεις και μεταπτυχιακό σε τμήματα Λογικής, καθώς με αυτά τα μαθήματα καλύπτονται απόλυτα τα πεδία που συνήθως σου ζητάνε (όλα αυτά μόνο σε περίπτωση που θα σε ενδιέφερε ένα μεταπτυχιακό). Καλό θα ήταν να σε ενημερώσω κιόλας ότι ο μέσος όρος αποφοίτησης στο τμήμα είναι 6.5 χρόνια και αυτός ο αριθμός ήταν πριν την κατάργηση των εμβόλιμων εξεταστικών. Το τμήμα απαιτεί πλήρη αφοσίωση αν δεν θες να φας τη ζωή σου εκεί μέσα. Σε συζητήσεις που έχω κάνει με άτομα από το στατιστικό του ΟΠΑ, μου έχουν πει ότι είναι αρκετά πιο εύκολο αφού έχεις μόνο την Στατιστική να συγκεντρωθείς και δεν μπλέκεις με άλλα, αλλά φαντάζομαι και αυτό θα χει δυσκολίες. (Μεταξύ μας για δεύτερο πτυχίο στο Στατιστικό του ΠΑΠΕΙ δεν αξίζει λόγω του χρόνου, δηλαδή μόνο άτομα από το Μαθηματικό με πολύ διάβασμα και παρακολούθηση, το βγάζουν σε 5 χρόνια. Τώρα, αν έχεις ταλέντο και έρωτα με τα ολοκληρώματα, παρ' το πάνω σου).

Καλησπέρα παιδιά.
Σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες φέτος(τέλειωσα πολιτικούς ΕΜΠ) για να μπω σε τμήμα στατιστικής,απλά έχω δίλημμα σε ποιο συγκεκριμένα από τα 2 τμήματα (ΟΠΑ ή ΠΑΠΕΙ) να δώσω.

Ξέρω ότι του όπα είναι το πιο καθαρό στατιστικό τμήμα,απλά είδα ότι πλέον στο νέο πρόγραμμα σπουδών του ΠΑΠΕΙ έχεις πολύ μεγαλύτερη ελευθερία στο να επιλέξεις περισσότερα στατιστικά μαθήματα και πολύ λιγότερα ασφαλιστικά.

Έχω ακούσει ότι στο στατιστικής του όπα γενικά η δυσκολία είναι μεγαλύτερη(αν και δεν ξέρω συγκριτικά με το πολυτεχνείο πως εννοείται αυτό,πχ δύσκολο όπως το μαθηματικό ή απλά πιο δύσκολη η στατιστική από τα υπόλοιπα οικονομικά τμήματα?)και δεν ξέρω τελικώς κατά πόσο αξίζει να ταλαιπωρηθώ εφόσον έχω ήδη ένα πτυχίο και πηγαίνω καθαρά για να μάθω μια επιστήμη που μου αρέσει.

Άλλο που παρατήρησα (μιας και μου αρέσουν τα χρηματοοικονομικά) είναι ότι στο τμήμα στατιστικής του ΠΑΠΕΙ έχει 7-8 χρηματοοικονομικά μαθήματα ενώ στο οπα 2-3 επιλογές

Ακόμη επειδή και τα 2 τμήματα έχουνε στο eclass τους κλειδωμένα τα περισσότερα μαθήματα τους δεν ξέρω αν το υλικό που ανεβαίνει εκεί είναι καλό για να διαβάζεις χωρίς να παρακολουθείς απαραίτητα όλα τα μαθήματα.

Υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος να διαλέξω το τμήμα του ΟΠΑ?

Αν κάποιος εδώ έχει μια ιδέα για τα 2 τμήματα εκ των έσω θα εκτιμούσα πολύ την βοήθεια του.
Επίσης, για το eclass τουλάχιστον για το ΠΑΠΕΙ είναι αρκετά αξιόλογο, δηλαδή ανεβάζουν υλικό, αλλά στα 6-7 πιο δύσκολα μαθήματα δεν αρκεί σε καμία περίπτωση, ούτε η παρακολούθηση δεν αρκεί καμιά φορά. Η συντριπτική πλειονότητα με φροντιστήρια τη βγάζει.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
To τμήμα του ΠΑΠΕΙ είναι βαριά προσανατολισμένο σε actuarial (ασφαλιστικά). Αν δεν είσαι αρκετά σίγουρος πως θέλεις να κατευθυνθείς εκεί, θα πρότεινα το τμήμα του ΟΠΑ για δύο λόγους:

1) Καλύπτει σε ικανοποιητικότερο βαθμό την τεράστια γκάμα που έχει το επιστημονικό πεδίο της Στατιστικής (οικονομικά, βιοστατιστική, αθλητικά στατιστικά, δημογραφία κτλ). Είναι πολύ πιθανόν να δεις πως δεν γουστάρεις finance και θέλεις άλλο πεδίο, το τμήμα του ΟΠΑ σου κάνει πολύ καλή εισαγωγή σε όλα τα παραπάνω.

2) Έχει περισσότερο προγραμματισμό από το τμήμα του ΠΑΠΕΙ. Πλέον ΟΤΙ και να κάνεις στην στατιστική πρέπει να έχεις γνώσεις προγραμματισμού. Το ΟΠΑ έχει περισσότερα τέτοια μαθήματα στον κορμό σπουδών του, καθώς και σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις σχετικά μαθήματα και από το τμήμα Πληροφορικής που βρίσκεται στο ίδιο κτίριο. Ξαναλέω, η στατιστική είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με προγραμματισμό και οι γνώσεις σου σε αυτό το κομμάτι πρέπει να είναι τουλάχιστον intermediate, για να μην πω advanced.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top