Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ vs Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ vs Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ

xxxtolis

Νεοφερμένος

Ο xxxtolis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι 17 χρόνων, φέτος δίνω πανελλήνιες.
Χωρίς να μακρηγορώ, είμαι σε δίλλημα ως προς πια σχολή να διαλέξω.
Είμαι στο 4ο επιστημονικό πεδίο - οικονομιας και πληροφορικής.
Γενικά, από μικρός ψαχνόμουν πολύ σε θέματα επιχειρηματικότητας, οικονομιας. Πολύ όμως.
Αποτέλεσμα αυτου είναι να εμβαθύνω, (όχι σε επιστημονικό επίπεδο προφανώς) σε πολλούς επιμέρους τομείς όπως: τα δημόσια οικονομικά, επιχειρηματικότητα, τραπεζική, επενδυτική τραπεζική, κεφαλαιαγορές, επιχειρηματική στρατηγική, κλπ
Αποτέλεσμα όλου αυτού το υπέρ-ψάξιματος, είναι να μου αρέσουν πολλά εξίσου.
Τα τελευταία δυο χρόνια λοιπόν αλλάζω συνεχώς την προτιμητεα σχολή (ανάλογα με το τι ασχολούμαι εκείνο τον καιρό) , δίχως να καταλήξω κάπου οριστικά. Όντως όμως πλέον στη τελική ευθεία, τα περιθώρια στενεύουν.
Άρχισα με το ΔΕΤ, πολλοί μου είπαν όμως ότι έχει πολλή πληροφορική και μη προφανές πεδίο εξειδίκευσης επομένως απομακρύνθηκα.
Τώρα, αμφιταλαντεύομαι μεταξύ τριών επιλογών: ΟΔΕ , Οικονομικής Επιστήμης (εφεξής ΟΕ), ΛΟΧΡΗ.
Με την μέθοδο της εις άτοπο απαγωγής λοιπόν,
Αποκλείω μάλλον το ΟΔΕ, αφού θεωρώ πως παρέχει γενικές γνώσεις και όχι εξειδίκευση. Σκέφτομαι ότι θα είναι πολύ καλύτερο να αποκτήσω ένα στιβαρο προπτυχιακό όπως το ΟΕ και στην συνέχεια να εξειδικεύτω περαιτέρω στο management μέσω κάποιου μεταπτυχιακού.
ΛΟΧΡΗ τώρα, λόγω κλίσης προς τα χρηματοοικονομικά. Λογιστική αδιάφορη. Μαρεσουν πολύ τα χρηματοοικονομικά και συγκεκριμένα η επενδυτική τραπεζική, οι χρηματαγορες, το real estate, η ναυτιλία, επενδύσεις, χρηματοδότηση.
Θεωρώ όμως, ότι υπο το πρισμα ότι δεν μου αρέσουν μόνο τα χρηματοοικονομικά, αλλά γενικότερα η επιχειρηματικότητα σκέφτομαι ότι ίσως αυτό με περιορίσει.
Έτσι, τείνω προς το ΟΕ, θεωρώντας ότι είναι η καλύτερη επιλογή, αφού: μου δίνει την δυνατότητα να έρθω σε επαφή με τα οικονομικά γενικά και εν συνέχεια να εξειδικευτω εκεί που εν τελεί αποφασίσω. Επίσης, το ΟΕ παρεχει ένα δυνατό πτυχίο και μαθαίνει την επιστήμη των οικονομικών, η οποία είναι η βάση όλων των επιμέρους κλάδων που μαρεσουν.
Σκέφτομαι λοιπόν το ΟΕ, να το συνδυάσω με ένα μεταπτυχιακό στο management η ακόμα και τα χρηματοοικονομικά.

Φανταζομαι τον εαυτό μου σε θέση ευθύνης και εξεύρεσης λύσεων/ ανάπτυξης στρατηγικής, δημιουργίας επιχειρηματικού σχεδίου, πλάνου επέκτασης, κλπ. (πχ στέλεχος της McKinsey.)

Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας πάνω στο ζήτημα. Με ένα τέτοιο προφίλ και ενδιαφέροντα, τι θα με συμβουλεύατε;
Ποια είναι η καλύτερη επιλογή, που συνδυάζει εφαρμογή των παραπάνω αλλά και ανταγωνιστικότητα στην αγορά εργασιας;
Τονίζω το δεύτερο. Δεν θέλω, επειδή μαρεσουν πολλά, στο τέλος να τα κάνω σαλάτα και να καταλήξω με το... πτυχίο στο χέρι.

Οποία, εμπεριστατωμένη και όχι εν θερμω, άποψη δεκτή!
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι 17 χρόνων, φέτος δίνω πανελλήνιες.
Χωρίς να μακρηγορώ, είμαι σε δίλλημα ως προς πια σχολή να διαλέξω.
Είμαι στο 4ο επιστημονικό πεδίο - οικονομιας και πληροφορικής.
Γενικά, από μικρός ψαχνόμουν πολύ σε θέματα επιχειρηματικότητας, οικονομιας. Πολύ όμως.
Αποτέλεσμα αυτου είναι να εμβαθύνω, (όχι σε επιστημονικό επίπεδο προφανώς) σε πολλούς επιμέρους τομείς όπως: τα δημόσια οικονομικά, επιχειρηματικότητα, τραπεζική, επενδυτική τραπεζική, κεφαλαιαγορές, επιχειρηματική στρατηγική, κλπ
Αποτέλεσμα όλου αυτού το υπέρ-ψάξιματος, είναι να μου αρέσουν πολλά εξίσου.
Τα τελευταία δυο χρόνια λοιπόν αλλάζω συνεχώς την προτιμητεα σχολή (ανάλογα με το τι ασχολούμαι εκείνο τον καιρό) , δίχως να καταλήξω κάπου οριστικά. Όντως όμως πλέον στη τελική ευθεία, τα περιθώρια στενεύουν.
Άρχισα με το ΔΕΤ, πολλοί μου είπαν όμως ότι έχει πολλή πληροφορική και μη προφανές πεδίο εξειδίκευσης επομένως απομακρύνθηκα.
Τώρα, αμφιταλαντεύομαι μεταξύ τριών επιλογών: ΟΔΕ , Οικονομικής Επιστήμης (εφεξής ΟΕ), ΛΟΧΡΗ.
Με την μέθοδο της εις άτοπο απαγωγής λοιπόν,
Αποκλείω μάλλον το ΟΔΕ, αφού θεωρώ πως παρέχει γενικές γνώσεις και όχι εξειδίκευση. Σκέφτομαι ότι θα είναι πολύ καλύτερο να αποκτήσω ένα στιβαρο προπτυχιακό όπως το ΟΕ και στην συνέχεια να εξειδικεύτω περαιτέρω στο management μέσω κάποιου μεταπτυχιακού.
ΛΟΧΡΗ τώρα, λόγω κλίσης προς τα χρηματοοικονομικά. Λογιστική αδιάφορη. Μαρεσουν πολύ τα χρηματοοικονομικά και συγκεκριμένα η επενδυτική τραπεζική, οι χρηματαγορες, το real estate, η ναυτιλία, επενδύσεις, χρηματοδότηση.
Θεωρώ όμως, ότι υπο το πρισμα ότι δεν μου αρέσουν μόνο τα χρηματοοικονομικά, αλλά γενικότερα η επιχειρηματικότητα σκέφτομαι ότι ίσως αυτό με περιορίσει.
Έτσι, τείνω προς το ΟΕ, θεωρώντας ότι είναι η καλύτερη επιλογή, αφού: μου δίνει την δυνατότητα να έρθω σε επαφή με τα οικονομικά γενικά και εν συνέχεια να εξειδικευτω εκεί που εν τελεί αποφασίσω. Επίσης, το ΟΕ παρεχει ένα δυνατό πτυχίο και μαθαίνει την επιστήμη των οικονομικών, η οποία είναι η βάση όλων των επιμέρους κλάδων που μαρεσουν.
Σκέφτομαι λοιπόν το ΟΕ, να το συνδυάσω με ένα μεταπτυχιακό στο management η ακόμα και τα χρηματοοικονομικά.

Φανταζομαι τον εαυτό μου σε θέση ευθύνης και εξεύρεσης λύσεων/ ανάπτυξης στρατηγικής, δημιουργίας επιχειρηματικού σχεδίου, πλάνου επέκτασης, κλπ. (πχ στέλεχος της McKinsey.)

Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας πάνω στο ζήτημα. Με ένα τέτοιο προφίλ και ενδιαφέροντα, τι θα με συμβουλεύατε;
Ποια είναι η καλύτερη επιλογή, που συνδυάζει εφαρμογή των παραπάνω αλλά και ανταγωνιστικότητα στην αγορά εργασιας;
Τονίζω το δεύτερο. Δεν θέλω, επειδή μαρεσουν πολλά, στο τέλος να τα κάνω σαλάτα και να καταλήξω με το... πτυχίο στο χέρι.

Οποία, εμπεριστατωμένη και όχι εν θερμω, άποψη δεκτή!

Καλησπέρα Τόλη! λοιπόν εφόσον απέκλεισες ΔΕΤ και ΟΔΕ θα σου πω για ΛΟΧΡΗ και ΟΕ. ΛΟΧΡΗ όπως καταλαβαίνεις και συ είναι τέρμα εξειδικευμένο πτυχίο 1ον και 2ον όσα ανέφερες ότι σε τραβάνε στο ΛΟΧΡΗ μπορεί ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ να τα κάνει και ένας από ΟΕ(έστω και με μεταπτυχιακό) οπότε πιστεύω το αποκλείεις κι αυτό χωρίς δισταγμούς. Να σου πω και μερικά πράγματα για το ΟΕ , το ΟΕ δυστυχώς ΔΕΝ σε εξειδικεύει πλήρως σε κάποιο τομέα άρα το μεταπτυχιακό είναι μονόδρομος , το επάγγελμα του Οικονομολόγου είναι δηλαδή πολύ ευρύ και μπορείς να ασχοληθείς με πάρα πολλά πράγματα. Αυτό όμως είναι και το πλεονέκτημά του , μπορείς να συνδυάσεις τα οικονομικά με όλα όσα ανέφερες (επενδύσεις,ναυτιλιακά,χρηματοοικονομικά κλπ) με ένα μεταπτυχιακό. Επίσης εφόσον φαντάζεσαι τον εαυτό σου σε τέτοιες θέσεις , αυτό είναι εφικτό με ένα MBA (γιατί δεν είσαι ΟΔΕ οπότε το χρειάζεσαι) , λογικά θα στο ζητήσουν οι εταιρείες , πρέπει να δουλέψεις όμως αρκετά σκληρά για τέτοιες θέσεις όπως φαντάζεσαι. Τέλος , για το τελευταίο που ανέφερες για να μην τα κάνεις σαλάτα θα κάνεις το εξής: θα περάσεις ΟΕ (νομίζω εδώ καταλήγουμε γιατί σου αρέσει πάρα πολύ σαν επιστήμη) , θα εξειδικευτείς σε κάποιον τομέα από αυτούς που ανέφερες (με ένα καλό μεταπτυχιακό) , θα βρεις μια δουλειά και αφού την βρεις και θα μπορείς να συντηρηθείς, θα ασχοληθείς με τα υπόλοιπα πράγματα που σου αρέσουν είτε μέσω έξτρα δουλειάς (αν γίνεις στέλεχος λογικά θα ασχολείσαι με περισσότερους από έναν τομείς οπότε ίσως γίνει κάπως έτσι) ή ως χόμπι :). Ανταγωνιστικότητα στην αγορά εργασίας η ΟΕ την προσφέρει σίγουρα απλά οι Οικονομολόγοι είναι ήδη πολλοί και ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος , αν όμως είσαι καλός σε αυτό που κάνεις (εδώ έρχεται η εξειδίκευση) θα βρεις δουλειά σίγουρα. Αυτά από μένα , αν μπορώ να σε βοηθήσω κάπως αλλιώς πες μου. Καλή επιτυχία φίλε μου :clapup:.
 

Mitsarasss7

Νεοφερμένος

Ο Mitsarasss7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ΟΕ να πας στο λέω ως φοιτητης τμήματος ΟΕ που έδωσε δεύτερη φορά αφού την πρώτη είχα μπει σε λογχρη. Αυτά που λένε για εξειδίκευση είναι μπούρδες. Ναι το πτυχίο των ΟΕ δεν ασχολείται με ένα συγκεκριμένο πράγμα όπως η λογιστική που είναι πιο εξειδικευμένη, όμως με τα δικαιώματα που κατοχυρωνεις από ΟΕ, σου δίνουν προοπτικές για πολλά επαγγέλματα μεταξύ άλλου και του λογιστική. Με πτυχίο ΟΕ μπορείς να δουλέψεις σε λογιστικό γραφείο κανονικά, εξάλλου πολλές αγγελίες πλέον ζητάν λογιστές αποφοίτους από τμήματα οικονομικής κατεύθυνσης. Η λογιστική είναι ένας πολύ εξειδικευμένος τομέας με βραχυπρόθεσμο μέλλον, ενώ από την άλλη ένας απόφοιτος ΟΕ μπορεί να βρει διεξόδους ακόμα και σε άλλα επαγγέλματα οικονομικής φύσεως. Ναι ένα μεταπτυχιακό μετά από ΟΕ είναι καλό (συστήνω ανάλυση, μιας που έχω γνωστό απόφοιτο τμήματος) όμως και χωρίς μεταπτυχιακό σε κλάδο οικονομικής φύσεως θα είσαι κομπλέ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι 17 χρόνων, φέτος δίνω πανελλήνιες.
Χωρίς να μακρηγορώ, είμαι σε δίλλημα ως προς πια σχολή να διαλέξω.
Είμαι στο 4ο επιστημονικό πεδίο - οικονομιας και πληροφορικής.
Γενικά, από μικρός ψαχνόμουν πολύ σε θέματα επιχειρηματικότητας, οικονομιας. Πολύ όμως.
Αποτέλεσμα αυτου είναι να εμβαθύνω, (όχι σε επιστημονικό επίπεδο προφανώς) σε πολλούς επιμέρους τομείς όπως: τα δημόσια οικονομικά, επιχειρηματικότητα, τραπεζική, επενδυτική τραπεζική, κεφαλαιαγορές, επιχειρηματική στρατηγική, κλπ
Αποτέλεσμα όλου αυτού το υπέρ-ψάξιματος, είναι να μου αρέσουν πολλά εξίσου.
Τα τελευταία δυο χρόνια λοιπόν αλλάζω συνεχώς την προτιμητεα σχολή (ανάλογα με το τι ασχολούμαι εκείνο τον καιρό) , δίχως να καταλήξω κάπου οριστικά. Όντως όμως πλέον στη τελική ευθεία, τα περιθώρια στενεύουν.
Άρχισα με το ΔΕΤ, πολλοί μου είπαν όμως ότι έχει πολλή πληροφορική και μη προφανές πεδίο εξειδίκευσης επομένως απομακρύνθηκα.
Τώρα, αμφιταλαντεύομαι μεταξύ τριών επιλογών: ΟΔΕ , Οικονομικής Επιστήμης (εφεξής ΟΕ), ΛΟΧΡΗ.
Με την μέθοδο της εις άτοπο απαγωγής λοιπόν,
Αποκλείω μάλλον το ΟΔΕ, αφού θεωρώ πως παρέχει γενικές γνώσεις και όχι εξειδίκευση. Σκέφτομαι ότι θα είναι πολύ καλύτερο να αποκτήσω ένα στιβαρο προπτυχιακό όπως το ΟΕ και στην συνέχεια να εξειδικεύτω περαιτέρω στο management μέσω κάποιου μεταπτυχιακού.
ΛΟΧΡΗ τώρα, λόγω κλίσης προς τα χρηματοοικονομικά. Λογιστική αδιάφορη. Μαρεσουν πολύ τα χρηματοοικονομικά και συγκεκριμένα η επενδυτική τραπεζική, οι χρηματαγορες, το real estate, η ναυτιλία, επενδύσεις, χρηματοδότηση.
Θεωρώ όμως, ότι υπο το πρισμα ότι δεν μου αρέσουν μόνο τα χρηματοοικονομικά, αλλά γενικότερα η επιχειρηματικότητα σκέφτομαι ότι ίσως αυτό με περιορίσει.
Έτσι, τείνω προς το ΟΕ, θεωρώντας ότι είναι η καλύτερη επιλογή, αφού: μου δίνει την δυνατότητα να έρθω σε επαφή με τα οικονομικά γενικά και εν συνέχεια να εξειδικευτω εκεί που εν τελεί αποφασίσω. Επίσης, το ΟΕ παρεχει ένα δυνατό πτυχίο και μαθαίνει την επιστήμη των οικονομικών, η οποία είναι η βάση όλων των επιμέρους κλάδων που μαρεσουν.
Σκέφτομαι λοιπόν το ΟΕ, να το συνδυάσω με ένα μεταπτυχιακό στο management η ακόμα και τα χρηματοοικονομικά.

Φανταζομαι τον εαυτό μου σε θέση ευθύνης και εξεύρεσης λύσεων/ ανάπτυξης στρατηγικής, δημιουργίας επιχειρηματικού σχεδίου, πλάνου επέκτασης, κλπ. (πχ στέλεχος της McKinsey.)

Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας πάνω στο ζήτημα. Με ένα τέτοιο προφίλ και ενδιαφέροντα, τι θα με συμβουλεύατε;
Ποια είναι η καλύτερη επιλογή, που συνδυάζει εφαρμογή των παραπάνω αλλά και ανταγωνιστικότητα στην αγορά εργασιας;
Τονίζω το δεύτερο. Δεν θέλω, επειδή μαρεσουν πολλά, στο τέλος να τα κάνω σαλάτα και να καταλήξω με το... πτυχίο στο χέρι.

Οποία, εμπεριστατωμένη και όχι εν θερμω, άποψη δεκτή!


Δεν υπάρχει διάλειμμα,καθαρά οικονομικής επιστήμης.
 

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φίλε αν δεν έχεις αποφάσισει με ποιο πεδίο στα οικονομικά θες να ασχοληθείς πήγαινε οικομικών επιστημών αλλιώς αν βλέπεις ότι κλίνεις προς χρήματοοικονομικα επέλεξε λοχρη.Και εγώ στην ίδια θέση με εσένα ήμουν στην ηλικία σου επέλεξα ότι θέλω να έχω περισσότερα χρηματοοικονομικά μαθήματα σε προπτυχιακό επίπεδο και επέλεξα λοχρη.

Μέσα στο λοχρη μέχρι να επιλέξεις κατεύθυνση 4 μαθήματα λογιστικής θα έχεις τα οποία τα πέρασα χωρίς πολύ κόπο.Υπάρχουν κάτι άλλα ανιαρά για μένα όπως 2 δίκαια 2 διοικήσης επιχείρησεων.Τώρα εσύ φαίνεσαι σχετικά κατασταλλαγμένος και το έχεις ψάξει αρκετά το θέμα όσο μπορείς δηλαδή,στη θέση σου με αυτά τα αντικείμενα που σου αρέσουν θα επέλεγα λοχρη αφήνοντας ανοιχτή την πόρτα ίσως για ΟΔΕ που έχει κατεύθυνση λοχρη στο 4ο έτος και να δεις τελικά αν σου αρέσει περισσότερο το management (δεν ξέρω προσωπικά δεν θα με ξετρέλαινε η ιδέα 3 χρόνια ΟΔΕ 1 κατεύθυνσης λοχρη)
 

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί για το τμήμα Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής στο ΠΑΠΕΙ;
Νομίζω ότι και αυτό ταιριάζει σε όσα μας ανέφερες πως σε ενδιαφέρουν.
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι 17 χρόνων, φέτος δίνω πανελλήνιες.
Χωρίς να μακρηγορώ, είμαι σε δίλλημα ως προς πια σχολή να διαλέξω.
Είμαι στο 4ο επιστημονικό πεδίο - οικονομιας και πληροφορικής.
Γενικά, από μικρός ψαχνόμουν πολύ σε θέματα επιχειρηματικότητας, οικονομιας. Πολύ όμως.
Αποτέλεσμα αυτου είναι να εμβαθύνω, (όχι σε επιστημονικό επίπεδο προφανώς) σε πολλούς επιμέρους τομείς όπως: τα δημόσια οικονομικά, επιχειρηματικότητα, τραπεζική, επενδυτική τραπεζική, κεφαλαιαγορές, επιχειρηματική στρατηγική, κλπ
Αποτέλεσμα όλου αυτού το υπέρ-ψάξιματος, είναι να μου αρέσουν πολλά εξίσου.
Τα τελευταία δυο χρόνια λοιπόν αλλάζω συνεχώς την προτιμητεα σχολή (ανάλογα με το τι ασχολούμαι εκείνο τον καιρό) , δίχως να καταλήξω κάπου οριστικά. Όντως όμως πλέον στη τελική ευθεία, τα περιθώρια στενεύουν.
Άρχισα με το ΔΕΤ, πολλοί μου είπαν όμως ότι έχει πολλή πληροφορική και μη προφανές πεδίο εξειδίκευσης επομένως απομακρύνθηκα.
Τώρα, αμφιταλαντεύομαι μεταξύ τριών επιλογών: ΟΔΕ , Οικονομικής Επιστήμης (εφεξής ΟΕ), ΛΟΧΡΗ.
Με την μέθοδο της εις άτοπο απαγωγής λοιπόν,
Αποκλείω μάλλον το ΟΔΕ, αφού θεωρώ πως παρέχει γενικές γνώσεις και όχι εξειδίκευση. Σκέφτομαι ότι θα είναι πολύ καλύτερο να αποκτήσω ένα στιβαρο προπτυχιακό όπως το ΟΕ και στην συνέχεια να εξειδικεύτω περαιτέρω στο management μέσω κάποιου μεταπτυχιακού.
ΛΟΧΡΗ τώρα, λόγω κλίσης προς τα χρηματοοικονομικά. Λογιστική αδιάφορη. Μαρεσουν πολύ τα χρηματοοικονομικά και συγκεκριμένα η επενδυτική τραπεζική, οι χρηματαγορες, το real estate, η ναυτιλία, επενδύσεις, χρηματοδότηση.
Θεωρώ όμως, ότι υπο το πρισμα ότι δεν μου αρέσουν μόνο τα χρηματοοικονομικά, αλλά γενικότερα η επιχειρηματικότητα σκέφτομαι ότι ίσως αυτό με περιορίσει.
Έτσι, τείνω προς το ΟΕ, θεωρώντας ότι είναι η καλύτερη επιλογή, αφού: μου δίνει την δυνατότητα να έρθω σε επαφή με τα οικονομικά γενικά και εν συνέχεια να εξειδικευτω εκεί που εν τελεί αποφασίσω. Επίσης, το ΟΕ παρεχει ένα δυνατό πτυχίο και μαθαίνει την επιστήμη των οικονομικών, η οποία είναι η βάση όλων των επιμέρους κλάδων που μαρεσουν.
Σκέφτομαι λοιπόν το ΟΕ, να το συνδυάσω με ένα μεταπτυχιακό στο management η ακόμα και τα χρηματοοικονομικά.

Φανταζομαι τον εαυτό μου σε θέση ευθύνης και εξεύρεσης λύσεων/ ανάπτυξης στρατηγικής, δημιουργίας επιχειρηματικού σχεδίου, πλάνου επέκτασης, κλπ. (πχ στέλεχος της McKinsey.)

Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας πάνω στο ζήτημα. Με ένα τέτοιο προφίλ και ενδιαφέροντα, τι θα με συμβουλεύατε;
Ποια είναι η καλύτερη επιλογή, που συνδυάζει εφαρμογή των παραπάνω αλλά και ανταγωνιστικότητα στην αγορά εργασιας;
Τονίζω το δεύτερο. Δεν θέλω, επειδή μαρεσουν πολλά, στο τέλος να τα κάνω σαλάτα και να καταλήξω με το... πτυχίο στο χέρι.

Οποία, εμπεριστατωμένη και όχι εν θερμω, άποψη δεκτή!

Καλησπέρα φίλε εγώ θα σου πρότεινα λοχρη εφόσον όπως βλέπω έχεις κατασταλάξει με τι θες να ασχοληθείς στο περίπου.Στο οε ίσως βαρεθείς με άσχετα μαθήματα αλλά σίγουρα με μεταπτυχιακό μπορείς να ασχοληθείς με χρηματοοικονομικά αλλά δρν βρίσκω τον λόγο εφόσον έχεις προσανατολιστεί
 

xxxtolis

Νεοφερμένος

Ο xxxtolis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα Τόλη! λοιπόν εφόσον απέκλεισες ΔΕΤ και ΟΔΕ θα σου πω για ΛΟΧΡΗ και ΟΕ. ΛΟΧΡΗ όπως καταλαβαίνεις και συ είναι τέρμα εξειδικευμένο πτυχίο 1ον και 2ον όσα ανέφερες ότι σε τραβάνε στο ΛΟΧΡΗ μπορεί ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ να τα κάνει και ένας από ΟΕ(έστω και με μεταπτυχιακό) οπότε πιστεύω το αποκλείεις κι αυτό χωρίς δισταγμούς. Να σου πω και μερικά πράγματα για το ΟΕ , το ΟΕ δυστυχώς ΔΕΝ σε εξειδικεύει πλήρως σε κάποιο τομέα άρα το μεταπτυχιακό είναι μονόδρομος , το επάγγελμα του Οικονομολόγου είναι δηλαδή πολύ ευρύ και μπορείς να ασχοληθείς με πάρα πολλά πράγματα. Αυτό όμως είναι και το πλεονέκτημά του , μπορείς να συνδυάσεις τα οικονομικά με όλα όσα ανέφερες (επενδύσεις,ναυτιλιακά,χρηματοοικονομικά κλπ) με ένα μεταπτυχιακό. Επίσης εφόσον φαντάζεσαι τον εαυτό σου σε τέτοιες θέσεις , αυτό είναι εφικτό με ένα MBA (γιατί δεν είσαι ΟΔΕ οπότε το χρειάζεσαι) , λογικά θα στο ζητήσουν οι εταιρείες , πρέπει να δουλέψεις όμως αρκετά σκληρά για τέτοιες θέσεις όπως φαντάζεσαι. Τέλος , για το τελευταίο που ανέφερες για να μην τα κάνεις σαλάτα θα κάνεις το εξής: θα περάσεις ΟΕ (νομίζω εδώ καταλήγουμε γιατί σου αρέσει πάρα πολύ σαν επιστήμη) , θα εξειδικευτείς σε κάποιον τομέα από αυτούς που ανέφερες (με ένα καλό μεταπτυχιακό) , θα βρεις μια δουλειά και αφού την βρεις και θα μπορείς να συντηρηθείς, θα ασχοληθείς με τα υπόλοιπα πράγματα που σου αρέσουν είτε μέσω έξτρα δουλειάς (αν γίνεις στέλεχος λογικά θα ασχολείσαι με περισσότερους από έναν τομείς οπότε ίσως γίνει κάπως έτσι) ή ως χόμπι :). Ανταγωνιστικότητα στην αγορά εργασίας η ΟΕ την προσφέρει σίγουρα απλά οι Οικονομολόγοι είναι ήδη πολλοί και ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος , αν όμως είσαι καλός σε αυτό που κάνεις (εδώ έρχεται η εξειδίκευση) θα βρεις δουλειά σίγουρα. Αυτά από μένα , αν μπορώ να σε βοηθήσω κάπως αλλιώς πες μου. Καλή επιτυχία φίλε μου :clapup:.


σε ευχαριστω πολύ!
πάνω-κάτω έχω την ίδια λογική με εσένα.
Απλά αυτό που με προβληματίζει είναι η ανταγωνιστικότητα.
Σκέφτομαι ότι εάν επιλέξω ΟΕ και στην πορεία ανακαλύψω ότι μαρεσουν πολύ τα χρηματοοικονομικά, θα εξειδικευτω σε αυτά με ένα μεταπτυχιακό. Όμως έτσι δεν θα είμαι λιγότερο ανταγωνιστικός από έναν που πχ έχει προπτυχιακό στα χρηματοοικονομικά και μεταπτυχιακό στο management;
Αυτό με προβληματίζει.
Επίσης σκέφτομαι ότι θέλω οτιδήποτε κάνω να το συνδυάσω σίγουρα με το διοικητικό στοιχείο. Δηλαδή θέλω οπωσδήποτε ότι κάνω να περιέχει μέσα management, business administration. Ο καλυτερος δρόμος γι αυτο είναι μέσω ενός μεταπτυχιακού. Όμως, αν επιλέξω προπτυχιακό ΟΕ , μεταπτυχιακό χρηματοοικονομικά, το management πάει περίπατο. Εκτός αν πάω για δεύτερο μεταπτυχιακό, που νομίζω δεν αξίζει.

Όποτε καταλήγω (προς το παρόν) στο ότι πρέπει μέχρι τον Ιουνίο του 20 να έχω καταλήξει που επιθυμώ να εξειδικευτω, και ότι είναι άτοπο να μετάθεσω την επιλογή αυτή για το μέλλον μέσω της φοίτησης στο ΟΕ που παρέχει πτυχίο πιο γενικό.
Ποια είναι η γνώμη σου; (το ξέρω, κατέληξα στο ακριβώς αντίθετο απ αυτό που μου είπες ????.

ΟΕ να πας στο λέω ως φοιτητης τμήματος ΟΕ που έδωσε δεύτερη φορά αφού την πρώτη είχα μπει σε λογχρη. Αυτά που λένε για εξειδίκευση είναι μπούρδες. Ναι το πτυχίο των ΟΕ δεν ασχολείται με ένα συγκεκριμένο πράγμα όπως η λογιστική που είναι πιο εξειδικευμένη, όμως με τα δικαιώματα που κατοχυρωνεις από ΟΕ, σου δίνουν προοπτικές για πολλά επαγγέλματα μεταξύ άλλου και του λογιστική. Με πτυχίο ΟΕ μπορείς να δουλέψεις σε λογιστικό γραφείο κανονικά, εξάλλου πολλές αγγελίες πλέον ζητάν λογιστές αποφοίτους από τμήματα οικονομικής κατεύθυνσης. Η λογιστική είναι ένας πολύ εξειδικευμένος τομέας με βραχυπρόθεσμο μέλλον, ενώ από την άλλη ένας απόφοιτος ΟΕ μπορεί να βρει διεξόδους ακόμα και σε άλλα επαγγέλματα οικονομικής φύσεως. Ναι ένα μεταπτυχιακό μετά από ΟΕ είναι καλό (συστήνω ανάλυση, μιας που έχω γνωστό απόφοιτο τμήματος) όμως και χωρίς μεταπτυχιακό σε κλάδο οικονομικής φύσεως θα είσαι κομπλέ.


Σε ευχαριστω!
Η λογιστική μου είναι παντελώς αδιάφορη. Διατίθεμαι να μάθω για αυτήν στα πλαίσια της απόκτησης γενικής αντίληψης για ένα επιχειρηματικό σύστημα και όχι για εξιδεικευση. Μεταπτυχιακό σκεφτόμουν κάτι σε management. Σίγουρα όχι κάτι τόσο τεχνικό όπως η ανάλυση.

Έχεις σκεφτεί για το τμήμα Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής στο ΠΑΠΕΙ;
Νομίζω ότι και αυτό ταιριάζει σε όσα μας ανέφερες πως σε ενδιαφέρουν.


Ναι.
Από ότι έχω καταλάβει είναι παρεμφερή τμήματα.
Νομίζω όμως ότι προτιμώ ΑΣΟΕΕ. Καλύτερη φήμη, καλύτερη εικόνα στο εξωτερικό, που τα χρειάζομαι καθώς θα επιδιώξω μεταπτυχιακό σε μεγάλο πανεπιστήμιο του εξωτερικού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Επίσης σκέφτομαι ότι θέλω οτιδήποτε κάνω να το συνδυάσω σίγουρα με το διοικητικό στοιχείο. Δηλαδή θέλω οπωσδήποτε ότι κάνω να περιέχει μέσα management, business administration. Ο καλυτερος δρόμος γι αυτο είναι μέσω ενός μεταπτυχιακού. Όμως, αν επιλέξω προπτυχιακό ΟΕ , μεταπτυχιακό χρηματοοικονομικά, το management πάει περίπατο. Εκτός αν πάω για δεύτερο μεταπτυχιακό, που νομίζω δεν αξίζει.

όλα αυτά που ανέφερες έχουν να κάνουν με ΔΕΤ και ΟΔΕ πλάκα στην πλάκα , γιατί τα αποκλείεις? οκ το ΔΕΤ έχει αρκετά μαθήματα e-marketing , e-business κλπ αλλά το ΟΔΕ έχει όλα όσα αναφέρεις εδώ. Εγώ πιστεύω ότι θα σαι εξίσου ανταγωνιστικός με ένα παιδί που έχει κάνει προπτυχιακό στα χρηματοοικονομικά γιατί και η ΟΕ έχει μαθήματα Χρηματοοικονομικής μέσα , μετά θα κάνεις τα μεταπτυχιακά σου και θα σαι κομπλέ. Το ΟΔΕ όμως σε συμβουλεύω να το σκεφτείς γιατί έχει να κάνει με διοικητικό έργο , θα είσαι ήδη Διοίκηση Επιχειρήσεων άρα το MBA δεν θα το χρειάζεσαι και πιστεύω ότι θα γίνεις δεκτός σε μεταπτυχιακό σε χρηματοοικονομικά , άρα έχει όλα όσα θες. :) , συνιστώ να το ξανασκεφτείς για το ΟΔΕ λοιπόν.
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Γεια σας Παιδιά είμαι μαθήτρια β'λυκείου και είμαι ανάμεσα σε αυτές τις σχολές μέχρι στιγμής.. ποια πιστεύετε είναι "καλύτερη" και έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση;
Ευχαριστώ για όσους απαντήσουν ☺️
 

JerryPap

Νεοφερμένος

Ο JerryPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Με τι θέλεις να ασχοληθείς; Είναι λίγο πολύ διαφορετικα αντικείμενα. Η ΟΕ θα σου δώσει βάσεις για να σχοληθείς με ό,τι θέλεις μετέπειτα, αλλά σίγουρα απαιτεί εξειδίκευση μέσω μεταπτυχιακού. Η ΟΔΕ σε περιορίζει κάπως, αλλά και αυτή έχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση. ΛΟΧΡΗ έχει εξαιρετικές επαγγελματικές προοπτικές, αλλά φαντάζομαι είναι πιό δύσκολη και αρκετα εξειδικευμένη σε προπτυχιακό επίπεδο. Όταν λέω εξειδικευμένη (που ισχύει για ΟΔΕ και ΛΟΧΡΗ) σημαίνει πως δεν σου δίνει πληθώρα επιλογών σχετικά με τί θα ασχοληθείς αργότερα όπως η ΟΕ.
Αν έπρεπε να επιλέξω προσωπικά θα διάλεγα ΟΕ, αλλα αυτό είναι προσωπική άποψη. Ό,τι και να διαλέξεις τελικά, το σημαντικό (άν υπάρχει η δυνατότητα φυσικά) 1. ΑΣΟΕΕ, 2. ΠΑΠΕΙ 3.ΕΚΠΑ και μετά τα υπόλοιπα. Στα οικονομικά, το ίδρυμα από όπου έχεις το πτυχίο σου είναι λίγο πιό σημαντικό σε σχέση με άλλους κλάδους (π.χ. πληροφορική, μηχανικός)
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.. ναι , η αλήθεια είναι έχω μπερδευτεί αρκετά σε σχέση με αυτές τις σχολές απλά την Αθήνα δεν την έχω τόσο στο μυαλό μου όσο έχω το παμακ, λόγω του ότι η Αθήνα μ πέφτει λιγάκι μακρυά σε σχέση με τη Θεσσαλονίκη.. δηλαδή η οδε πχ σε περιορίζει σε σχέση με μεταπτυχιακά κ επαγγελματικές ευκαιρίες;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top