Φοιτητές Φαρμακευτικής - ελάτε να γνωριστούμε!

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Λοιπόν ένα θέμα για να μαζευτούμε όλοι οι φοιτητές φαρμακευτικής και να ανταλλάξουμε απόψεις.

Καλωσορίζουμε τους παρακάτω φοιτητές:

Φαρμακευτική Ε.Κ.Π.Α.
Φαρμακευτική Α.Π.Θ.
Φαρμακευτική Πάτρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οοο

Νεοφερμένος

Ο οοο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Φετος εδωσα πανελλαδικες και εβγαλα 18822 μορια . Οι 3 πρωτες μου επιλογες ειναι οι φαρμακευτικες. θα μπορουσε καποιος να μου πει τι εργαστηρια εχει η φαρμακευτικη αθηνων στο πρωτο εξαμηνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vitis_vinifera

Νεοφερμένος

Η vitis_vinifera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Συγχαρητήρια !.Στο πρώτο εξάμηνο η Αθήνα έχει το <Εισαγωγή στις Εργαστηριακές Πρακτικές (εργαστήριο)> .Δεν είναι τίποτα .4 φορές το κάνουν σε όλο το εξάμηνο για να δεις τους τομείς της Φαρμακευτικής. Συνήθως το κάνουν στην αρχή αρχή ,αλλα φέτος με αυτά που έγιναν το έκαναν τέλος εξαμήνου. Αν μπήκες φαρμακευτική στα επόμενα εξάμηνα θα χορτάσεις εργαστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οοο

Νεοφερμένος

Ο οοο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
σε ευχαριστω!!! επειδη δεν εχω καταλαβει καλα τα εργαστηρια ειναι καποιο ειδος ασκησης στην οποια βαθμολογησαι?? επεισης αν ληψεις απο ενα εργαστηριο παιρνεις απουσια ή κατι τετοιο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the plant

Νεοφερμένος

Η the plant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Μόλις πέρασα φαρμακευτική στο ΑΠΘ! Αντε να σκάσουμε μυτη και οι πρωτοετείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kpap12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kpap12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Περασε η αδερφουλα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the plant

Νεοφερμένος

Η the plant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Τα συγχαρητήρια μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aurora_b

Νεοφερμένος

Η aurora_b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Κι εγώ πέρασα φέτος φαρμακευτική ΕΚΠΑ. Καλή σταδιοδρομία εύχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the plant

Νεοφερμένος

Η the plant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Επίσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia_jase

Νεοφερμένος

Η lia_jase αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!

Σπουδάζω κι εγώ Φαρμακευτική και θέλω να συζητήσουμε για το τι σκοπεύετε να κάνετε αφού τελειώσετε τη σχολή.

Έτυχε να περάσετε σ αυτή τη σχολή ή ήταν το όνειρό σας; Εμένα ας πούμε ήταν έρωτας μεγάλος από μικρή! Οι γονείς μου δεν έχουν φαρμακείο βέβαια κι έτσι το πράγμα γίνεται λίγο ζόρικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τις σπουδές φαρμακευτικής, και να ακούσω γνώμες, ειδικά από κάποιον που ενδεχομένως έχει επιχειρήσει κάτι παρόμοιο με αυτό που σκέφτομαι εγώ. Περνάω φυσικοθεραπεία, η οποία δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή. Σκεφτόμουν, όταν τελείωνα τη σχολή να έπιανα δουλειά και αργότερα να έδινα κατατακτήριες για κάποια φαρμακευτική στην Ελλάδα, ή ακόμη και να πήγαινα σε ιδιωτική στην Κύπρο. Πώς σας φαίνεται αυτό ως εγχείρημα; Θα μπορούσα να αντεπεξέλθω οικονομικά στα έξοδα με λίγα χρόνια δουλειάς ως φυσικοθεραπευτής; Επίσης, θα μπορούσα να συνεχίζω τη δουλειά μου εδώ στην Ελλάδα, ώστε να συντηρούμαι, και να πηγαίνω μόνο στις εξεταστικές, διαβάζοντας μόνος μου ή έχει εργαστήρια που δε θα μου επιτρέπουν να λείπω; Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις:hello:
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τις σπουδές φαρμακευτικής, και να ακούσω γνώμες, ειδικά από κάποιον που ενδεχομένως έχει επιχειρήσει κάτι παρόμοιο με αυτό που σκέφτομαι εγώ. Περνάω φυσικοθεραπεία, η οποία δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή. Σκεφτόμουν, όταν τελείωνα τη σχολή να έπιανα δουλειά και αργότερα να έδινα κατατακτήριες για κάποια φαρμακευτική στην Ελλάδα, ή ακόμη και να πήγαινα σε ιδιωτική στην Κύπρο. Πώς σας φαίνεται αυτό ως εγχείρημα; Θα μπορούσα να αντεπεξέλθω οικονομικά στα έξοδα με λίγα χρόνια δουλειάς ως φυσικοθεραπευτής; Επίσης, θα μπορούσα να συνεχίζω τη δουλειά μου εδώ στην Ελλάδα, ώστε να συντηρούμαι, και να πηγαίνω μόνο στις εξεταστικές, διαβάζοντας μόνος μου ή έχει εργαστήρια που δε θα μου επιτρέπουν να λείπω; Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις:hello:


Κατ αρχάς ας ξεκινήσουμε από τα βασικά: Έχεις background σε φαρμακείο;
Γιατί αν δεν έχεις πιο εύκολα θα δουλέψεις ως φυσικοθεραπευτής.
 

ChrisFromGreece

Νεοφερμένος

Ο ChrisFromGreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Τελειωσε τη σχολη που θα πας τωρα γιατι σε 4 χρονια ποτε δεν ξερεις τι μπορει να αλλαξει
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γενικά στην Ελλάδα εδώ και 20 χρόνια που θυμάμαι αυτή τη φράση, δεν έχουν αλλάξει και πολλά. Οι άνθρωποι ειδικότερα, δεν αλλάζουν εύκωλα.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τις σπουδές φαρμακευτικής, και να ακούσω γνώμες, ειδικά από κάποιον που ενδεχομένως έχει επιχειρήσει κάτι παρόμοιο με αυτό που σκέφτομαι εγώ. Περνάω φυσικοθεραπεία, η οποία δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή. Σκεφτόμουν, όταν τελείωνα τη σχολή να έπιανα δουλειά και αργότερα να έδινα κατατακτήριες για κάποια φαρμακευτική στην Ελλάδα, ή ακόμη και να πήγαινα σε ιδιωτική στην Κύπρο. Πώς σας φαίνεται αυτό ως εγχείρημα; Θα μπορούσα να αντεπεξέλθω οικονομικά στα έξοδα με λίγα χρόνια δουλειάς ως φυσικοθεραπευτής; Επίσης, θα μπορούσα να συνεχίζω τη δουλειά μου εδώ στην Ελλάδα, ώστε να συντηρούμαι, και να πηγαίνω μόνο στις εξεταστικές, διαβάζοντας μόνος μου ή έχει εργαστήρια που δε θα μου επιτρέπουν να λείπω; Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις:hello:
Πολύ μακροπροθεσμα το βλέπεις και ίσως αλλάξεις γνώμη στο μέλλον. Αν δεν σου αρέσει η φυσικοθεραπεία και έχεις την εναλλακτική της ιδιωτικής για φαρμακευτική στο μυαλό σου, γιατί δεν το κάνεις από τώρα; Κρίμα να σπαταλησεις τόσο καιρό σε κάτι που δεν θες.
Bottom line. Αν είσαι 100% σίγουρος ότι θες φαρμακευτική, κάνε αυτό. Αν πάλι όχι, δώσε μια ευκαιρία και στην φυσικoθεραπεία, δεν χάνεις κάτι.
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Κατ αρχάς ας ξεκινήσουμε από τα βασικά: Έχεις background σε φαρμακείο;
Γιατί αν δεν έχεις πιο εύκολα θα δουλέψεις ως φυσικοθεραπευτής.
Δεν έχω, απλά το σκέφτομαι με την ελπίδα να ανοίξει το επάγγελμα

Πολύ μακροπροθεσμα το βλέπεις και ίσως αλλάξεις γνώμη στο μέλλον. Αν δεν σου αρέσει η φυσικοθεραπεία και έχεις την εναλλακτική της ιδιωτικής για φαρμακευτική στο μυαλό σου, γιατί δεν το κάνεις από τώρα; Κρίμα να σπαταλησεις τόσο καιρό σε κάτι που δεν θες.
Bottom line. Αν είσαι 100% σίγουρος ότι θες φαρμακευτική, κάνε αυτό. Αν πάλι όχι, δώσε μια ευκαιρία και στην φυσικoθεραπεία, δεν χάνεις κάτι.
Χμμ ναι, απλά δε θέλω να επιβαρύνω τους δικούς μου, και αυτός είναι ο λόγος που σκέφτομαι πρώτα να δουλέψω και, όταν βγάλω αρκετά λεφτά γι' αυτό το εγχείρημα, να το προσπαθούσα.
Όσον αφορά τα εργαστήρια τι γίνεται; Είναι κι εκεί υποχρεωτικά; Ή θα μπορώ να σπουδάζω κατά κάποιο τρόπο εξ αποστάσεως, για να δουλεύω παράλληλα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Γεια μένα η φαρμακευτική πια έχει νόημα μόνο εάν έχεις έτοιμο φαρμακείο. Γιατί από κει και πέρα σου παρέχει τις ίδιες ευκαιρίες με το βιολογικό και το χημικό. Πιστεύω ότι μπορείς άνετα να δουλεύεις ως φυσικοθεραπευτής και ταυτοχρόνως να σπουδάζεις φαρμακευτική, εκτός από το τελευταίο έτος που θα κάνεις πτυχιακή και πρακτική. Άσε που μετά πρέπει να δώσεις και εξετάσεις 4 μαθημάτων για να πάρεις άδεια φαρμακείου, που εν τέλει και να μη χρησιμοποιήσεις ποτέ.

Η φυσικοθεραπεία εσένα σαρεσει? Ή τη δήλωσες ως λύση ανάγκης. Αν στην πορεία γουστάρεις, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να προετοιμαστείς ένα χρόνο παραπάνω και να δώσεις κατατακτήριες για ιατρική για να γίνεις ορθοπεδικός και να τα συνδυάσεις. Πολλοί φυσικοθεραπευτες θέλουν να το κάνουν αυτό.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τις σπουδές φαρμακευτικής, και να ακούσω γνώμες, ειδικά από κάποιον που ενδεχομένως έχει επιχειρήσει κάτι παρόμοιο με αυτό που σκέφτομαι εγώ. Περνάω φυσικοθεραπεία, η οποία δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή. Σκεφτόμουν, όταν τελείωνα τη σχολή να έπιανα δουλειά και αργότερα να έδινα κατατακτήριες για κάποια φαρμακευτική στην Ελλάδα, ή ακόμη και να πήγαινα σε ιδιωτική στην Κύπρο. Πώς σας φαίνεται αυτό ως εγχείρημα; Θα μπορούσα να αντεπεξέλθω οικονομικά στα έξοδα με λίγα χρόνια δουλειάς ως φυσικοθεραπευτής; Επίσης, θα μπορούσα να συνεχίζω τη δουλειά μου εδώ στην Ελλάδα, ώστε να συντηρούμαι, και να πηγαίνω μόνο στις εξεταστικές, διαβάζοντας μόνος μου ή έχει εργαστήρια που δε θα μου επιτρέπουν να λείπω; Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις:hello:


Αρχικά άμα η Φαρμακευτική είναι η πρώτη σου επιλογή, μην πας Φυσικοθεραπεία, ξαναδώσε ή βγες εξωτερικό δίχως δεύτερη σκέψη. Μην πλανάρεις από τώρα ότι θα δώσεις κατατακτήριες καθώς δεν ξέρεις σε τι θέση θα βρίσκεσαι στο μέλλον, την όρεξη που θα έχεις να ξαναδιαβάζεις κτλπ. Επιπλέον οι κατατακτήριες δεν είναι ευκολότερες από τις πανελλήνιες, ο ανταγωνισμός είναι τρελός και πολλοί είναι αυτοί που αποτυγχάνουν (δέχονται λίγους). Όταν ακούω λοιπόν παιδιά να σχεδιάζουν ότι θα δώσουν κατατακτήριες για να πιάσουν την σχολή της επιλογής τους ξέρω ότι μόνο το 0.01% αυτών εντέλει θα το επιχειρήσει.
Όμως άμα σου αρέσει και η Φυσικοθεραπεία και σε ενδιαφέρει σαν κλάδος τότε αλλάζει το θέμα. Είναι πολύ καλή επιλογή και μπορείς να κάνεις αρκετά πράγματα μέσω αυτών των τμημάτων.
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Αρχικά άμα η Φαρμακευτική είναι η πρώτη σου επιλογή, μην πας Φυσικοθεραπεία, ξαναδώσε ή βγες εξωτερικό δίχως δεύτερη σκέψη. Μην πλανάρεις από τώρα ότι θα δώσεις κατατακτήριες καθώς δεν ξέρεις σε τι θέση θα βρίσκεσαι στο μέλλον, την όρεξη που θα έχεις να ξαναδιαβάζεις κτλπ. Επιπλέον οι κατατακτήριες δεν είναι ευκολότερες από τις πανελλήνιες, ο ανταγωνισμός είναι τρελός και πολλοί είναι αυτοί που αποτυγχάνουν (δέχονται λίγους). Όταν ακούω λοιπόν παιδιά να σχεδιάζουν ότι θα δώσουν κατατακτήριες για να πιάσουν την σχολή της επιλογής τους ξέρω ότι μόνο το 0.01% αυτών εντέλει θα το επιχειρήσει.
Όμως άμα σου αρέσει και η Φυσικοθεραπεία και σε ενδιαφέρει σαν κλάδος τότε αλλάζει το θέμα. Είναι πολύ καλή επιλογή και μπορείς να κάνεις αρκετά πράγματα μέσω αυτών των τμημάτων.
Μήπως μπορείς να μου πεις μερικά πράγματα που μπορώ να κάνω ως φυσικοθεραπευτής; Έχω ψάξει και στο ίντερνετ, αλλά έχει ελάχιστα πράγματα, οπότε ρωτάω κόσμο όποτε μου δίνεται η ευκαιρία
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Επιπλέον οι κατατακτήριες δεν είναι ευκολότερες από τις πανελλήνιες, ο ανταγωνισμός είναι τρελός και πολλοί είναι αυτοί που αποτυγχάνουν (δέχονται λίγους).


Eξαρτάται την σχολή που θα δώσεις. Στις περισσότερες σχολές είναι στο χέρι σου αν θα μπεις. Υπάρχουν πολλές αξιόλογες σχολές με σχετικά καλή επαγγελματική αποκατάσταση στις οποίες δίνουν λίγα άτομα, π.χ πληροφορικές, χημικό κ.ά. Με σωστό διάβασμα και παρακολούθηση των διαλέξεων δεν είναι τόσο δύσκολο να μπεις (και σίγουρα είναι ευκολότερο από τις πανελλήνιες).

Βέβαια ζούμε στην Ελλάδα όπου όλοι θέλουν να μπουν ιατρικές, νομικές και άλλες "κοινωνικού κύρους" σχολές, όποτε αν αυτός είναι ο στόχος κάποιου ναι θα πρέπει να ματώσει με τόσο ανταγωνισμό για να μπει μέσω κατατακτηρίων. Εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις προτείνω ξανά πανελλήνιες, όχι επειδή είναι κατ' ανάγκη ευκολότερος δρόμος αλλά γιατί υπάρχουν και άλλες επιλογές πέραν της πρώτης. Σε κατατακτήριες δίνεις μόνο για ένα τμήμα και αν δεν το πιάσεις θα πάει τόσος κόπος και χρόνος διαβάσματος τζάμπα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top