E.S.C.(European Solidarity Corps πρώην EVS)

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Γεια σας!Πρόσφατα αποφάσισα να συμμετάσχω στο πρόγραμμα European Solidarity Corps το οποίο μέχρι πρότινος ονομαζόταν EVS (European Voluntary Service) και ήταν υπό την αιγίδα του Erasmus+.

'Εχετε ή σκέφτεστε να συμμετάσχετε ;

Όμως τι ειναι το E.S.C;
Ουσιαστικά απευθύνεται σε άτομα ηλικίας 18-30 ανεξάρτητου μορφωτικού επιπέδου όπου μπορούν να γίνουν εθελοντές σε Μ.Κ.Ο. σε ένα ξένο κράτος. Εργάζονται 30-35 ωρες την εβδομάδα και η χρονική διάρκεια είναι 2-12 μήνες.Η εργασία ποικίλει ανάλογα τον οργανισμό ,τις δυνατότητες και τα θέλω του εθελοντή. Το πρόγραμμα καλύπτει τη διαμονή,τα μεταφορικά έξοδα (μέχρι ένα ποσό ανάλογα τη χιλιομετρική απόσταση), φαγητό ή μηνιαίο ποσό για φαγητό, pocket money, ασφάλεια υγείας, μαθήματα γλώσσας κ.α. .

Περισσότερες πληροφορίες αλλά και αιτήσεις συμμετοχής μπορείτε να βρείτε στην επίσημη σελίδα της Ε.Ε.
https://europa.eu/youth/solidarity_en

Ξέρω οτι δεν είναι τόσο διάσημο όσο π.χ. το να κάνεις Erasmus εξάμηνου αλλά προσωπικά πιστεύω οτι ένα πρόγραμμα που έχει να σου προσφέρει πολλά και συμφέρει πολύ περισσότερο οικονομικά .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Γεια σας!Πρόσφατα αποφάσισα να συμμετάσχω στο πρόγραμμα European Solidarity Corps το οποίο μέχρι πρότινος ονομαζόταν EVS (European Voluntary Service) και ήταν υπό την αιγίδα του Erasmus+.

'Εχετε ή σκέφτεστε να συμμετάσχετε ;

Όμως τι ειναι το E.S.C;
Ουσιαστικά απευθύνεται σε άτομα ηλικίας 18-30 ανεξάρτητου μορφωτικού επιπέδου όπου μπορούν να γίνουν εθελοντές σε Μ.Κ.Ο. σε ένα ξένο κράτος. Εργάζονται 30-35 ωρες την εβδομάδα και η χρονική διάρκεια είναι 2-12 μήνες.Η εργασία ποικίλει ανάλογα τον οργανισμό ,τις δυνατότητες και τα θέλω του εθελοντή. Το πρόγραμμα καλύπτει τα μεταφορικά έξοδα (μέχρι ένα ποσό ανάλογα τη χιλιομετρική απόσταση), φαγητό ή μηνιαίο ποσό για φαγητό, pocket money, ασφάλεια υγείας, μαθήματα γλώσσας κ.α. .

Ξέρω οτι δεν είναι τόσο διάσημο όσο π.χ. το να κάνεις Erasmus εξάμηνου αλλά προσωπικά πιστεύω οτι ένα πρόγραμμα που έχει να σου προσφέρει πολλά και συμφέρει πολύ περισσότερο οικονομικά .

Δώσε μια ιστοσελίδα γιατί αυτό δεν μου λέει κάτι .
Το έχεις ψάξει ; είναι έγκυρο ; έχεις ακούσει ανάλογες εμπειρίες ;
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δώσε μια ιστοσελίδα γιατί αυτό δεν μου λέει κάτι .
Το έχεις ψάξει ; είναι έγκυρο ; έχεις ακούσει ανάλογες εμπειρίες ;

Αυτή είναι η ιστοσελίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης που μπορείς να λάβεις περισσότερες πληροφορίες αλλά και να κάνεις αίτηση σε προγράμματα :) . Θα τη βάλω και στο αρχικό post.
https://europa.eu/youth/solidarity_en

Όχι μόνο το έχω ψάξει αλλά εδώ και ένα μήνα και κάτι είμαι στη Bratislava, εθελόντρια σε μια Μ.Κ.Ο. και μέχρι στιγμής είμαι άπειρα ευχαριστημένη και απο τον οργανισμό και απο τη ζωή εδώ. Αιτήσεις ξεκίνησα να κάνω τον Ιανουάριο και είχα θετικές απαντήσεις μέσα σε 2,3 μέρες. Το μόνο που χρειάζεται απο την πλευρά σου είναι να βρεις αξιόπιστο οργανισμό γιατί κάποιοι εθελοντές ασχολούνται με πολύ λιγότερα πράγματα απο την περιγραφή του προγράμματος καθώς και ,αν δεν εχεις δικές σου οικονομίες ή οικονομικη στήριξη ,μια χώρα πιο οικονομική (οχι πχ Ιρλανδια) .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Φοβερό το EVS. Ξέρω πολλά άτομα που έχουν συμμετάσχει και μου είπαν πως ήταν εκπληκτική εμπειρία. Σκόπευα κι εγώ να κάνω αίτηση, το είχα σαν Plan B στο πίσω μέρος του μυαλού μου, αλλά τελικά πραγματοποιήθηκε το Plan A και δεν πήγα ποτέ. Εκ των υστέρων σκέφτομαι πως έπρεπε να είχα πάρει ένα gap year και να είχα πάει... δε βαριέσαι. Να πάτε πάντως, όσοι/ες ενδιαφέρεστε! :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top