Ισπανικά

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Πιστεύετε ότι κάποιος που δεν έχει κάνει ποτέ Ισπανικά μπορεί να ενταχθεί σε τάξη Β1;
Θα ξεκινήσω μαθήματα ατη φοιτητική λέσχη του ΟΠΑ και έχει μαθήματα για 1) Α1/Α2, 2) Β1/Β2, 3) C1/C2.
Αξίζει να κάνω μαθήματα επιπέδου Α1-Α2; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Πιστεύετε ότι κάποιος που δεν έχει κάνει ποτέ Ισπανικά μπορεί να ενταχθεί σε τάξη Β1;
Θα ξεκινήσω μαθήματα ατη φοιτητική λέσχη του ΟΠΑ και έχει μαθήματα για 1) Α1/Α2, 2) Β1/Β2, 3) C1/C2.
Αξίζει να κάνω μαθήματα επιπέδου Α1-Α2; :hmm:

εννοειται πως ναι. πως θα ξεκινησεις μαθηματα επιπεδου lower χωρις να γνωριζεις καν το αλφαβητο? αλλα ακομη και αυτο να ξερεις, στο Α1/Α2 βαζεις τις βασεις, δεν γινεται απλα να προσπερασεις δυο ταξεις ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
εννοειται πως ναι. πως θα ξεκινησεις μαθηματα επιπεδου lower χωρις να γνωριζεις καν το αλφαβητο? αλλα ακομη και αυτο να ξερεις, στο Α1/Α2 βαζεις τις βασεις, δεν γινεται απλα να προσπερασεις δυο ταξεις ετσι.

Για να βαλω τις βάσεις χρειάζονται 8 μήνες με 4 ώρες κάθε εβδομάδα;
Προφανώς οι βάσεις ειναι σημαντικές, απλώς αναρωτιέμαι αν αξίζει να πληρώσω 200€ (1ος χρόνος για Α1/Α2) + 350€ (2ος χρόνος για Β1/Β2).
Δε μπορείς απο το ένα επίπεδο να πας στο αλλο στα μισά του χρόνου, δυστυχώς. Για αυτό σκεφτομαι μήπως κάνω σε ένα φροντιστήριο Α1/Α2 για 6 μήνες και μετα να εγγραφώ στη λέσχη για Β1/Β2... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirusX

Νεοφερμένος

Ο VirusX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ισπανικά....Χμμμμμμμμ...:devil: Αχχχ αυτά τα Ισπανικά....(Καλή επιλογή,μιλιούνται παντού)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Ισπανικά....Χμμμμμμμμ...:devil: Αχχχ αυτά τα Ισπανικά....(Καλή επιλογή,μιλιούνται παντού)

Σκεφτόμουν και τα Γερμανικά, αλλα τα Ισπανικά με ελκύουν περισσότερο και θα μου ειναι πιο εύκολα μιας και ξέρω Γαλλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Σχεδόν όλοι οι γαλλόφωνοι που ξέρω κανουν ισπανικά και οι ισπανόφωνοι γαλλικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Πιστεύετε ότι κάποιος που δεν έχει κάνει ποτέ Ισπανικά μπορεί να ενταχθεί σε τάξη Β1;
Θα ξεκινήσω μαθήματα ατη φοιτητική λέσχη του ΟΠΑ και έχει μαθήματα για 1) Α1/Α2, 2) Β1/Β2, 3) C1/C2.
Αξίζει να κάνω μαθήματα επιπέδου Α1-Α2; :hmm:

Στην πρώτη τάξη μαθαίνεις σχεδόν όλη την γραμματική που θα σου χρειαστεί για την Β. Πώς θα το πηδήξεις αυτό για να γραφτείς στην Β?
Μην γελιέσαι ότι με το φροντ θα είναι καλύτερα. Η τυπική διάρκεια κάθε τάξης είναι 8 μήνες και οι ώρες είναι συνήθως 4-5 για τις πρώτες τάξεις και λογικά γύρω στις 6-7 αν πας για επίπεδο Γ. Κάθε γλώσσα που την ξεκινάς έχει αυτό το σχετικά βαρετό στάδιο των πρώτων μηνών μέχρι να διδαχθείς όλα τα βασικά και να είσαι σε θέση να εμβαθύνεις μετά. Τα ισπανικά δεν είναι εξαίρεση. Γράψου στην Α' τάξη και κάνε υπομονή λίγους μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Έχεις δίκιο.
Σας ευχαριστώ ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Σχεδόν όλοι οι γαλλόφωνοι που ξέρω κανουν ισπανικά και οι ισπανόφωνοι γαλλικά...

Ισχύει. Πολλοί Ισπανοί μαθαίνουν πορτογαλικά ή γαλλικά ή ιταλικά και όχι αγγλικά και πολλοί Γάλλοι μαθαίνουν ισπανικά ή ιταλικά (αν και τα ιταλικά στη Γαλλία είναι πολύ δημοφιλή). Αυτό συμβαίνει και γιατί είναι συγγενείς γλώσσες αλλά και, πιστεύω, γιατί είναι γειτονικές χώρες. Αυτό παίζει πολύ στην Ευρώπη από ό,τι κατάλαβα. Π.χ. σχεδόν όλοι οι Ολλανδοί που ξέρω μιλάνε άπταιστα γερμανικά και οι Γερμανοί που μένουν κοντά στην Ολλανδία συχνά μαθαίνουν ολλανδικά. Βέβαια δεν θα ήμουν και τόσο σίγουρος για τους γαλλόφωνους και τους ισπανόφωνους γενικά:hmm:. Δεν έχω μιλήσει ούτε με ένα λατιναμερικάνο ισπανόφωνο που να ξέρει (καλά τουλάχιστον) γαλλικά. Και όσον αφορά τους γαλλόφωνους, στο Κεμπέκ τουλάχιστον, (γιατί στον Νίγηρα ή στο Κονγκό δεν νομίζω να σκοτώνονται να μαθαίνουν ξένες γλώσσες) μαθαίνουν αγγλικά και c'est tout!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Ισχύει. Πολλοί Ισπανοί μαθαίνουν πορτογαλικά ή γαλλικά ή ιταλικά και όχι αγγλικά και πολλοί Γάλλοι μαθαίνουν ισπανικά ή ιταλικά (αν και τα ιταλικά στη Γαλλία είναι πολύ δημοφιλή). Αυτό συμβαίνει και γιατί είναι συγγενείς γλώσσες αλλά και, πιστεύω, γιατί είναι γειτονικές χώρες. Αυτό παίζει πολύ στην Ευρώπη από ό,τι κατάλαβα. Π.χ. σχεδόν όλοι οι Ολλανδοί που ξέρω μιλάνε άπταιστα γερμανικά και οι Γερμανοί που μένουν κοντά στην Ολλανδία συχνά μαθαίνουν ολλανδικά. Βέβαια δεν θα ήμουν και τόσο σίγουρος για τους γαλλόφωνους και τους ισπανόφωνους γενικά:hmm:. Δεν έχω μιλήσει ούτε με ένα λατιναμερικάνο ισπανόφωνο που να ξέρει (καλά τουλάχιστον) γαλλικά. Και όσον αφορά τους γαλλόφωνους, στο Κεμπέκ τουλάχιστον, (γιατί στον Νίγηρα ή στο Κονγκό δεν νομίζω να σκοτώνονται να μαθαίνουν ξένες γλώσσες) μαθαίνουν αγγλικά και c'est tout!
Με τους ισπανόφωνους μια χαρά συνεννουουμαι στα γαλλικά αφού το 80% των λέξεων είναι κοινές...

Ελάχιστοι Γερμανοί μαθαίνουν ολλανδικά... (μονο 1,12%)... . Κυρίως μαθαίνουν αγγλικά, γαλλικά και ρωσικά... Τουλάχιστον στο σύνολο της χώρας...
Οι Ολλανδοί μαθαίνουν όλες τις γλωσσες... Αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά αλλά και ισπανικά.
Σε όλο τον Καναδά τα γαλλικά είναι υποχρεωτικά... Και για τους νέους εργαζομενους ζητάνε πρωτα γαλλικά...
Στις Η.Π.Α μετα τα αγγλικά μαθαίνουν ισπανικά (η χώρα αποικιζεται απο ισπανόφωνους σιγά σιγά) και μετα γαλλικά... Τέταρτη γλώσσα είναι η...
νοηματική...
Επίσης Αγγλοι και Ιρλανδοί μαθαίνουν κυρίως γαλλικά...
Στον Νίγηρα ή στο Κογκο, όπως και στις αλλες γαλλόφωνες αφρικανικές χώρες δεν μαθαίνουν ξένες γλωσσες. Αρκούνται στα γαλλικά. Οι γέροι ξέρουν και καποιες τοπικές διαλέκτους... Εξαίρεση το Καμερούν που κάποιοι μαθαίνουν αγγλικά... Στην Νιγηρία που μιλάνε κυρίως διαλεκτους πολλοι μαθαίνουν αγγλικά και αρκετοι γαλλικά...
Τα ισπανικά και τα γαλλικά θα είναι οι γλωσσες με την μεγαλυτερη δυναμική τις επόμενες δεκαετίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.

marian

Νεοφερμένος

Η marian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Εχετε να προτείνετε λογοτεχνικα βιβλια στα ισπανικα για αρχάριους;
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Θα έλεγα να δοκιμάσεις βιβλία προσαρμοσμένα στο επίπεδό σου π.χ Α2/Β1 για αρχή. Υπάρχουν διάφορα και σε κλασική λοοτεχνία προσαροσμένη κτλ που μπορείς να βρεις. Ίσως και κανένα κόμιξ. Για κανονικό βιβλίο πιστεύω θέλει τουλάχιστον Β2 (ή κάπου εκεί κοντά) για να διαβάσεις.
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ένα βιβλίο ''λογοτεχνικό'' , που είναι γραμμένο σε απλή γλώσσα και σχετικά μικρό είναι το amor a primera vista. Θεωρώ πως για αρχάριο επίπεδο είναι σχετικά καλό.
Συμφωνώ με την Asha πως για να διαβάσεις ένα λογοτεχνικό βιβλίο και να το φέρεις εις πέρας, χρειάζεσαι το λιγότερο Β2
¡Buena suerte y felices fiestas! :)
 

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φυσικής Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καλησπέρα. :)

Δε ξέρω αν έχει γίνει παρόμοια ερώτηση πιο πριν, αλλά μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα βιβλίο γραμματικής, στα ελληνικά κατά προτίμηση, που να περιέχει όλα τα γραμματικά φαινόμενα που συναντά κάποιος που μαθαίνει ισπανικά; Σκοπεύω να δώσω το C1 του Cervantes κάποια στιγμή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :bigarmhug
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Καλησπέρα. :)

Δε ξέρω αν έχει γίνει παρόμοια ερώτηση πιο πριν, αλλά μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα βιβλίο γραμματικής, στα ελληνικά κατά προτίμηση, που να περιέχει όλα τα γραμματικά φαινόμενα που συναντά κάποιος που μαθαίνει ισπανικά; Σκοπεύω να δώσω το C1 του Cervantes κάποια στιγμή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :bigarmhug
Καλησπέρα :)

Δοκίμασε το ''Ισπανική Γραμματική στα Ελληνικά'' των εκδόσεων Perugia
Ισπανική γραμματική στα ελληνικά - Σπάθη Αγλαΐα | Public βιβλία
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω κάτι,πρόσφατα έμαθα τον Παρατατικό και από όσο μάθαμε δεν ταυτίζεται με τον δικό μας στη χρήση του.Μπερδεύομαι πολύ να ξεχωρίσω πότε μπαίνει αόριστος και πότε παρατατικός λοιπόν.Καμία ιδέα;
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Καλησπερα,

Τώρα που τελείωσαν οι εξετάσεις επιθυμώ να μάθω Ισπανικά μόνος μου. Ποιο βιβλίο μου προτείνεται; Έχω βρει ένα που λέγεται objetivo Dele, είναι καλό;
 

marian

Νεοφερμένος

Η marian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
έχει βρει κανένας, κάποιο site που να εχει παραδειγματα εκθέσεων;
 

ΣοφίαΒ

Νεοφερμένος

Η ΣοφίαΒ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Πληροφορικής Δυτικής Μακεδονίας. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα. αποφάσισα να ξεκινήσω ισπανικά χωρίς δάσκαλο για αρχή. Έχω το MANDESON και έχει κάποιες ασκήσεις, όμως θα ήθελα και άλλες και πως να βελτιώσω στο μέλλον την προφορά. Έψαξα όπου μπορούσα αλλά δεν βρήκα κάτι δυστυχώς.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top