Δύο πτυχία ξένων γλωσσών μαζί

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
θα ηθελα να θεσω ενα ερωτημα.. σκεφτομαι να ξεκινησω ισπανικα και ιταλικα μαζι..ισπανικα ξερω κατι τις(ελαχιστα, μην φανταστειτε)..ιταλικα δεν ξερω απολυτως τιποτα ακομα(μονο να μετραω μεχρι το δεκα)..ενδεχεται να φαω μεγαλο μπερδεμα.? ή να το δοκιμασω και να δω πως θα παει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Μπορώ να σου πω για τα ιταλικά που κάνω εδώ και 2 χρόνια. Είναι πολύ εύκολη γλώσσα και όμορφη επίσης. Τώρα για τα ισπανικά δεν ξέρω ακριβώς αλλά μοιάζουν πολύ με τα ιταλικά και τα γαλλικά (όλες λατινογενείς) και απ'ότι έχω ακούσει είναι εξίσου εύκολη και ωραία!
Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσεις να συνδυάσεις και τις δύο αλλά νομίζω ότι αυτό εξαρτάται από το προσωπικό σου ενδιαφέρον και διάβασμα. :) Πάντως, μην ανυσηχείς ότι θα τα μπερδέψεις...Η αλήθεια είναι ότι ίσως στην αρχή υπάρχει μια σύγχυση ως προς τα άρθρα ή την κλίση ρημάτων, που έχουν μεν ομοιότητες αλλά το καθένα είναι βέβαια διαφορετικό σε κάθε γλώσσα. Εγώ αυτό το παθαίνω ακόμα με γαλλικές λέξεις που τις μετατρέπω σε ιταλικές :P Εδώ άλλοι κάνουν 3 και 4 γλώσσες ταυτόχρονα και μάλιστα με καμία σχέση μεταξύ τους ;)
Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν αποφασίσεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως δε θα δυσκολευτείς... Κάνω ιταλικά εδώ και 4-5 χρόνια και όταν ακούω ισπανικά καταλαβαίνω τι λένε... Είναι δύο ίδιες γλώσσες.. τώρα εσύ δεν ξέρω αν θα δυσκολευτείς.... Εγω σου προτείνω να ξεκινήσεις πρώτα τη μία(κατά τη γνώμη μου ιταλικά) και μετά από λίγο καιρό(περίπου ένα χρόνο για να έχεις φτάσει σε ένα επίπεδο τις γνώσεις σου) να ξεκινήσεις τα ισπανικά.... Όλα αυτά στα λέω εάν δε βιάζεσαι να πάρεις τα πτυχία...Αλλιώς κάνε ότι πιστεύεις εσύ καλύτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω γκάλοπ κάνεις για όλες τις γλώσσες να δεις ποια είναι η πιο δημοφιλής? :P Γιατί κοντεύεις να ρωτήσεις για τις περισσότερες ευρωπαϊκές!Για Αραβικά το σκέφτηκες? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
τελικα θα κανω κατι καλυτερο..θα συνεχισω τα γαλλικουλια μου που ειχα παρει και το Α1 και τα ειχα αφησει εκει και θα κανω και ιταλικα ..και οταν φτασω σε ενα επιπεδο τα ιταλικα μου θα ξεκινησω τα ισπανικα..βασικα εχω παθει μια μανια με τις ξενες γλωσσες γιατι στο σχολειο δεν προλαβαινα να ασχοληθω οσο θα θελα, στο πανεπιστημιο τα ειχα φορτωσει ολα στον κοκκορα οποτε τωρα ειναι η εποχη τους..:)
παιδια ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας!ειλικρινα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ILHM

Νεοφερμένος

Η ILHM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
τελικα θα κανω κατι καλυτερο..θα συνεχισω τα γαλλικουλια μου που ειχα παρει και το Α1 και τα ειχα αφησει εκει και θα κανω και ιταλικα ..και οταν φτασω σε ενα επιπεδο τα ιταλικα μου θα ξεκινησω τα ισπανικα..βασικα εχω παθει μια μανια με τις ξενες γλωσσες γιατι στο σχολειο δεν προλαβαινα να ασχοληθω οσο θα θελα, στο πανεπιστημιο τα ειχα φορτωσει ολα στον κοκκορα οποτε τωρα ειναι η εποχη τους..:)
παιδια ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας!ειλικρινα!:D

Τελικά τι έγινε?ξεκίνησες ιταλικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ermina.S

Νεοφερμένος

Η Ermina.S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
γεια σας! φετος περασα στη νομικη και τωρα στο πρωτο ετος θα ηθελα να ασχοληθω με μια μεγαλη μου αγαπη...τις ξενες γλωσσες. :clapup::clapup::clapup:
στα αγγλικα εχω το lower και στα γαλλικα το β1. θα ηθελα να φτασω και τις 2 γλωσσες σε επιπεδο proficiency ( c2 ) και εχω τους εξης προβληματισμους : ( το σιγουρο ειναι οτι θα παω και τις 2 γλωσσες φετος )
1) proficiency στα αγγλικα θελω 2 χρονια , 1 για την ταξη του advance και 1 για του proficiency.
2) γαλλικα χρειαζομαι 3 χρονιες μια για β2 , μια για c1 και μια για c2 .
σκεφτομουν λοιπον να κανω φετος τη μια χρονια των αγγλικων και παραλληλα 2 ταξεις γαλλικων β2 και c1 ετσι ωστε να ᾽᾽ισοφαρισω᾽᾽ στα γαλλικα και να δωσω του χρονου και τις 2 γλωσσες proficiency.
αν υπαρχει καποιος που εχει παρει αυτα τα πτυχια κατα προτιμηση και στις 2 γλωσσες για να μπορει να τις συγκρινει ας μου πει αν προλαβαινω ή αν θα ηταν καλυτερα να παω μονο β2 φετος ετσι ωστε να τα εμπεδωσω καλυτερα και να μην τα κανω προχειρα. το καλο ειναι οτι εχω μεγαλη εφεση στις γλωσσες κι ετσι δε δυσκολευομαι ιδιαιτερα ( εκτος απο γαλλικα που εκανα ιδιαιτερα , εμαθα μονη μου ιταλικα ισπανικα σε επιπεδο βασικης συνεννοησης α2 και τωρα διαβασα λιγα πορτογαλικα εχει 1 μηνα περιπου) . τι λετε :hmm::hmm::hmm: να κανω τα γαλλικα σε μια ταξη τις 2 ή οχι :hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top