Τα ιταλικά σε όλα τα Γυμνάσια της χώρας!

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ιταλικά;; Όπως ανέφερα και σε άλλο thread συγκεκριμένα στο Forum "Γυμνάσιο", δέν δώθηκε καμία τέτοια δυνατότητα στην φετινή Α' Γυμνασίου του σχολείου μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riaili

Νεοφερμένος

Η riaili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Τελικά δώθηκε η δυνατότητα σε κάνεναν? Γιατί από ότι κατάλαβα δεν έγιναν τα πράγματα όπως έπρεπε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofo

Νεοφερμένος

Ο Mitsaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Πάντα μου άρεσαν τα Ιταλικά....
Ίσως να μάθω και τώρα που τελείωσα το σχολείο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Eγώ με τα ελάχιστα "γαλλικά" (επίπεδο Β2) που ξέρω μπορώ να διαβάσω ιταλικές εφημερίδες και να συννενοηθώ ως ένα βαθμό χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. Ειλικρινά το χαίρομαι πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italikoulis

Νεοφερμένος

Ο Italikoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ιταλικά;; Όπως ανέφερα και σε άλλο thread συγκεκριμένα στο Forum "Γυμνάσιο", δέν δώθηκε καμία τέτοια δυνατότητα στην φετινή Α' Γυμνασίου του σχολείου μου.

:hmm:Φίλε aekara4ever,
αυτό που αναφέρεις είναι πολύ σοβαρό. Αν ο Σύλλογος μας https://www.skaigf.gr χρειαστεί τη βοήθεια σου για επιβεβαίωση αυτού που λες, ελπίζουμε να μας στηρίξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Θα ήθελα, αν γίνεται, να αναφέρετε παρακαλώ, σε ποιά Γυμνάσια της περιοχής μου(Γλυφάδας), συμμετέχουν (ή υποτίθεται ότι συμμετέχουν) καθηγητές ενεργά στη διδαχή Ιταλικών, αν και εφόσον μπορείτε να βρείτε και να δημοσιοποιήσετε μια τέτοια πληροφορία. Είμαι πάντως σίγουρος, ότι στο σχολείο που φοιτώ(δε θα ήθελα να δημοσιεύσω για την ώρα ποιό), δεν υπάρχει καθηγητής Ιταλικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italikoulis

Νεοφερμένος

Ο Italikoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δυστυχώς, δεν μπορώ να ξέρω πόσοι και ποιοι καθηγητές έχουν δηλώσει για Γλυφάδα, όμως σίγουρα πολλοί από τους καθηγητές που βρίσκονται στον πίνακα ωρομισθίων Δευτεροβάθμιας περιφέρειας Αττικής θα έχουν μέσα στις επιλογές τους και τη Δ' Αθήνας στην οποία αν θυμάμαι καλά υπάγεται και η Γλυφάδα.
Όμως να σου πω κάτι να πέσεις κάτω από τα γέλια και να κρατάς την κοιλιά σου για τρεις μέρες?
Οι άνθρωποι αντί να προσλάβουν αναπληρωτές - δε λέω μόνιμους - και να τους δίνουν έναν χ μισθό, προτιμούν να βγάλουν την υποχρέωση τους απέναντι στους μαθητές και στην Ελληνική φορολογούμενη οικογέναια με ωρομίσθιους, οι οποίοι πρέπει να είναι ή πολύ κορόιδα, ή πολύ λιγούρηδες για να τρέχουν για 90 - 300 το πολύ ευρώ το μήνα (υποθέτω ότι κάπου εκεί θα είναι περίπου και το χαρτζιλίκι των μαθητών τους....) τα οποία τα πληρώνονται μετά από ένα ή και δύο χρόνια!!!! και μάλιστα το καλό μας το κράτος απαιτεί να μη δουλεύουν αλλού σαν καθηγητές, αφού χορταίνουν ψωμάκι... με τέτοια καλή και συνεπή πληρωμή που λαμβάνουν......
Συμπεραίνει κανείς ότι ο Έλληνας ωρομίσθιος καθηγητής για να ζήσει, ή πρέπει να είναι ζητιάνος στα φανάρια, ή "βαποράκι" (αστειεύομαι), ή να δουλεύει σε στριπτιτζάδικο (πάλι αστειεύομαι), ή να ταράζει στο κλέψιμο την εφορία κάνοντας δουλειές του ποδαριού για τις οποίες κανείς δεν του κολλάει ένσημα, ή να δουλεύει σε νυχτερινό κέντρο (σκυλάδικο στην Εθνική???) εφόσον επιτρέπεται να εργάζεται κάπου, αλλά όχι σε ιδιωτικό σχολείο ή φροντιστήριο, αλλού..., και προφανώς μάλλον νύχτα... γιατί το πρωί είναι στο Ελληνικό δημόσιο σχολείο!!! Άρα το καμπαρέ δεν ενοχλεί, ενοχλεί το φροντιστήριο....
Μια καλή ιδέα είναι να γίνει νονός και... "νονά" της νύχτας!!!
Μήπως μας δουλεύουν? Ή μήπως μας επεξεργάζονται?
Άρα, αντιλαμβάνεται κανείς ότι ο Έλληνας ωρομίσθιος καθηγητής είναι στην ουσία ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ και δεν το κάνει ούτε για τα μόρια όπως νομίζουν μερικοί, διότι με μισό μόριο (ούτε καν ένα!) που του αναλογεί, σώθηκε...
Σώθηκε...!!!:lol::jumpy::lol::lol::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Άρα, αντιλαμβάνεται κανείς ότι ο Έλληνας ωρομίσθιος καθηγητής είναι στην ουσία ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ και δεν το κάνει ούτε για τα μόρια όπως νομίζουν μερικοί, διότι με μισό μόριο (ούτε καν ένα!) που του αναλογεί, σώθηκε...
Σώθηκε...!!!:lol::jumpy::lol::lol::jumpy:

Έχεις απόλυτο δίκαιο σε αυτό...Άσε που εγώ πέρισι "ξενιτεύτηκα" σε άλλο νομό για να κάνω κάποιες ώρες (είμαι γερμανικών εγώ) και πήρα με το ζόρι κάτι παραπάνω από μισό μόριο...Κάνω ιδιαίτερα μαθήματα, αλλά ως πότε όμως; Στα 26 είμαι και ακόμα έχω πολύ δρόμο μπροστά μου για να μαζέψω την προϋπηρεσία που χρειάζεται. Χώρια ο ΑΣΕΠ κάθε 2 χρόνια και οι π**στιές που παίζονται (ως συνήθως) :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italikoulis

Νεοφερμένος

Ο Italikoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Jenny μου, να αγιάσει το στόμα σου!
Πέστα χρυσόστομη να μην τα πω εγώ! Καλά, για βλάκες μας περνάνε? Νομίζουν πως θα μας ξεπετάνε πάντα με τρεις κι εξήντα? Δηλ. καθ' όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους πως θα ζούμε? Με έρανο? Παίρνω, που λες, πριν λίγο τηλέφωνο σε μια δευτεροβάθμια να σιγουρευτώ και μου απαντάει αυστηρά και με ύφος μια κυρία "ε, δεν μπορεί αυτόν που τον έχει μαθητή στο σχολείο να τον έχει το απόγευμα στο φροντιστήριο..." και μού 'ρθε να της πω "κυρά μου, αν το πρωί είμαι καθ/τής σε σχολείο στην Κυψέλη και το απόγευμα σε φροντιστήριο στον Άλιμο, εσείς τι ζόρι τραβάτε? Μην τυχόν και κινήσει ο γονιός απ' την Κυψέλη και φέρει το παιδί του στον Άλιμο?" :what:

Αν νομίζουν ότι θα κουκουλώσουν το θέμα της τρομερής ανεργίας που υπάρχει με την ωρομισθία, είναι γελασμένοι. Πάντως να ξέρεις, ότι αυτά γίνονται με την ανοχή της Ευρωπαϊκής Ένωσης κι όχι εν αγνοία της. Μην πω με παρότρυνση της... Διότι πρόσφατα μπήκα σε επίσημο site της Ένωσης όπου οι άνθρωποι το λένε ξεκάθαρα ότι πρέπει να ευνοηθεί η "ευελιξία" στο θέμα της εργασίας και το μειωμένο ωράριο...
Καλά κρασά............... κι ο νοών νοείτω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top